bugün

3 aydır denediğim beslenme programıdır. annemin bana yaptığı yumurtalar etler neyime yetmiyor kafasıyla başladığım, fakat üc ayda anca tavuk götü kadar kas yaptığım beslenme programı.

edit:9 yıllık spor(futbol) geçmişim var.
ne yapsanız etseniz de, genlerinizde kas hücreleri belirlenmiştir doğarken. siz ancak var olan kaslara hacim verebilirsiniz, gerisi hikayedir.
vücut geliştirmeye başlayanlarda ilk 3 ay protein tozu kullanmak pek önerilmez. peki o dönemde kaslarınız gelişir mi? pek tabi. günlük diyetteki protein alımını artırır ve sıkı beslenirseniz gayet de gelişirsiniz.

edit: hepsi kapitalizmin oyunlarıymış. günlük 1.4-1.8 gr/kg proteini beslenmeyle alabiliyorsanız toz gereksizdir.
ama eğer ki o kasları düzenli çalıştırmazsanız o kaslar yağa dönüşür. çünkü o protein tozları kırmızı kaslar üretiminde yardımcı olur. normal kaslarda bişi olmuyo, yan gel yat yine bişi olmaz onlara.
sadece spor geçmişi olanların kısa sürede yapabileceği durumdur.

spor geçmişim olduğu için beslenmem ve uyku düzenimde belli olduğundan çok rahat yaptığım eylemdir.

Ayrıca tecrübelerime dayanarak vücut geliştirmenin yüzde 60'şı beslenme yüzde 20'u uyku ve geri kalan yüzde 20'da egzersizdir.
Rocky Balboa'lıktır.
işi gücü six-packs çıkartmak olanlar durmasın kullansın sanki çok önemliydi 6'lı abs.
mümkündür.

şınav, barfiks, evdeki dambıllarla falan hatrı sayılır bir kas kütlesi kazandım bir süre önce.

hatta buna yüzme de eklenirse değme gitsin.

spor salonuna yaza 2 ay kala gidip 2. hafta protein tozunu yutan ergenlere üzülüyorum yazık.
her gün tavuk & yumurta yiyecek bütçe ve bünye varsa gereksiz bulduğum durumdur.
benim içinde olduğum grup. 44 santimlik bisepslerime eklediğim 8-pack abdominallarim ve apartmandan atlasam beni uçuracak ölçüde geniş kanatlarım asla protein gibi ekstra takviyelere ihtiyaç duymaz. *
protein tozu 3. aydan sonra alınmalıdır felan filan kulaktan dolma bilgiler bunlar, 2. aydan sonra ağırlık arttırabiliyorsan kısacası ağır basıyorsan protein tozuna başlayabilirsin,
yıllardır bu işin içindeyim eğer çok yiyipte kilo alamıyorsanız protein tozuna yöneleceksiniz, protein tozu kilo aldırmaz sadece antrenman yükünü azaltır, sen protein tozu olmadan doğal beslenicem diyorsan k.bakma hayvan gibi yemen lazım günlük 2500 kalorinin altına düşmemen lazım, bide aldığınız tozların, supplementlerin kaliteli olması gerekiyor, şekeri meyveden almanız lazım,
protein tozunu meyva suyuyla şekerli sütlerle önerdiler öğrencilere yıllarca, protein tozu , supplement vs kesinlikle ve kesinlikle laktozsuz sütle alınmalıdır, ayrıca süt sabahları içilmemelidir.
mümkün olduğunu pek düşünmüyorum, hangi spor salonuna gitsen, mutlaka kulağına birileri fısıldayacak: protein tozuuuu aııaaa

yok kardeş, her erkeğin mahkumiyeti var protein tozuna...
lor peyniri, kırmızı et, balık, tavuk dururken amatörce yapan biri için protein kullanmak salaklıktır. yok haberiniz tabi çinde merdivenaltı imalatla yapılan o protein tozlarının içine minimal dozlarda anabolik steroid atıldığından. sonra da vay efendim niye testislerim küçüldü!
(bkz: moral bozukluğu ve 31)
Teorik olarak mumkundur ama pratikte cok cok zordur. En enomli konu spor esnasinda vucuduna ne kadar yuklendigine, ne kadar protein ihtiyaci dogurduguna baglidir. Ustelikte vucudun en onemli protein ihtiyaci spordan sonraki ilk bir saat icindedir. Sonuc olarak spordan hemen sonra 3 kilo tavuk eti yerim, ustunede on tane yumurtayi gotururum diyorsan protein tozuna ihtiyacin yoktur. Ama yedigin o kadar seyin yaptigi siskinlikle mide kaslarina verecegi zarar, o etle beraber aldigin yag ayri problem yaratir. Eger o proteini toz olarak almayayim deyipte ihtiyaci dogal yollardanda karsilayamazsan kas yapayim derken olan kaslarida eritirsin.
daha önceki body building antremanlarımda yıllar önce ne amino nede protein tozu kullanmamıştım ve 8 aylık sıkı bir çalışmada bile ölçü alımı çok az olmuştu. şu an tamamen supplementlerle inanılmaz ölçü alıp ciddi ağırlıklara girmemi sağlıyor. antreman sonrası dayanılmaz ağrıları da yok edip gün içini gayet iyi geçirmemi sağlıyorlar. yani supplementler muazzam haydalı bence, ama yan etkileri olduğu gerçeğide ayrı bir konu.
her yiğidin harcı değldir.
8 aydır bakiyorum vücuda
sıktı et diyorum gelişme var protein tozun ihtiyaca yok diyorum

başka bir gün protein tozu kullanmadan sadece bu kadar lar yaparsın diyorum.
doğru olan yapılır. protein tozunun zararlarındansa , uğraştırır ama sağlıklı bir şekilde kas çıkartılır.
Kas yapmanin en zor yoludur.Azmin zaferidir.Her babayiğidin harcı degildir.
gayet rahat olabilecek bir eylem.

6 aydır vücut geliştirme yapıyorum ve gayet memnunum gidişattan.

sonuçta besinlerin içeriğindeki protein miktarına istediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz. spor öncesi normal beslenmenizi yapıp, antrenman sonrası protein ağırlıklı beslendiğiniz takdirde (misalen 200 gram tavuk eti ya da ton balığı gibi) gelişim göstereceksiniz.

ama şekerden, tatlıdan uzak duracaksınız, antrenman programınızı düzgün yapacaksınız, yağdan uzak duracaksınız, karbonhidrata dikkat edeceksiniz ki bir şeye benzeyecek yapacağınız iş.
Doğal yöntemlerle kas yapan insandır azimlidir.
gerekli spor yaptığında toza falan ihtiyacı kalmayan insandır.

kendimden örnek vereyim 2 dakikada;

25 günlük değişim şu şekilde;

omuz : başlangıç(125cm), şuan(134cm)
kollar : başlangıç(31cm), şuan(38cm)
göğüs : başlangıç(96cm), şuan(102cm)

not: gerek var mı diye sorgulamak gerekir toza falan? al besinini, yap adam gibi sporunu tamamdır işte. he günde 2.5 saat spor yapmanın sonucu bunlar da bu arada. 1 saatte bırakmıyorum. tabi oturmadan 2.5 saat değil. setler arası 1 dakika, antrenmanlar arası 5 dakika dinlenme ile...
Hamballık mış meğer .
Hoca bana ilk aylarda protein almamı tavsiye ettiginde olmaz doğal olacak doğal diyordum .
Aradan 10 ay geçti sadece tırıs . Olmuyor gençler zorlamayın protein tozsuz olmuyor. Artık zararın neresinden dönersen kardır diyorum protein tozu arıyorum.
6 aydır vücut geliştiren benim başaramadığım olaydır. Hocanın anlattığına göre vücudumuzdaki kas yapısı doğuştan bellidir eğer altyapı sağlamsa (genetik ,beslenme , sağlık vs.) bunu geliştirmek protein tozuyla yada tozsuz mümkündür sadece süre fark eder. Eğer vücut elverişsizse değil protein tozu kullanmak steroid bile vücutta beklenen etkiyi yaratmaz.