bugün

Vücut yapmak için doğal olmayan şeyler kullanmak hiç de akıllıca değil.
Protein tozu mucize değildir. Gayette yapılır.
(bkz: Kenevir tohumu)

Al sana protein deposu.
şimdi herkesin atladığı bir iki noktayı ben ekleyeyim. zaten pek çok şey soylenmiş tekrar aynı şeyleri yazmıcam.

spordan sonra iştahınız açılır (bak sen). protein tozsuz devam etseniz de bir süre sonra o kadar çok yemek yemek zorunda kalırsınız ki kilo falan veremezsiniz ya da şeklinizi düzeltemezsiniz. protein tozu bu noktada iyidir protein ve hatta karb ihtiyacınızı çok hızlı karşılayıp açlık hissinizi bastırır.

spora gitmeden bir olcek spordan sonra bir olcek kullanan biriyim. proteinsiz yapsam sakatlanacağım pek çok anda kanımdaki besin değerlerinin bol olması nedeniyle sakatlanmadan atlattım. evet protein tozu sakatlanma ihtimalimi çok azalttı.

günde 1 kilo eti löp löp yutamıyosanız protein tozuna mecbursunuz.
Pahalıya gelir ama daha sağlıklıdır.
Demir bağlama kapasitesi yüksektir karb ve sekerde icerdiği için komple bir takviyedir. Spordan sonra 15 dk içinde basit seker ve protein almalısınız salona yanınızda pişmiş tavuk üzüm suyu ve bir kase esmer pirinç götürebiliyorsanız protein tozuna gerek yoktur evet.
Bro science ile dolu bir başlıktır. Tek tek açıklayamam ama bir kaç önemli yanlışı düzelteyim. Yağ Kasa kas ise yağa dönüşmez.
Protein tozu ile yapılan kas sporu bırakınca erir doğal beslenirsen erimez diye bir şey yoktur. Her türlü erir. Sporu bırakınca kasın erimesinin sebebi şudur:
Kaslar uyurken bile aşırı kalori harcarlar. Fakat vücudunuzdaki bütün yağları beslemek için günde sadece ortalama üç kalori harcarsınız. Dolayısı ile vücut bu kasları kullanmayı bıraktığınızda fazla olan kaslarınızı yük olarak görür ve kas hücrelerinizi küçülterek günlük kalori ihtiyacınızı düşürür. Vücut hayatta kalmaya odaklıdır.
Kas hafızası : Kas hücreleri çok çekirdeklidir. Kaslarınız büyürken çekirdek sayısı artar ama Küçülürken çekirdekler yok olmaz sporu bırakıp tekrar başladığınızda kaslarınız küçülse bile artık hücrelerinizde daha fazla çekirdek olduğundan daha hızlı protein sentezlersiniz ve yeni başlamış birine oranla kas hücreleriniz çok daha hızlı büyür.
Antrenmana başlamadan 2-3 saat önceden 100 gram civarı tavuk yiyebiliyorsan veya gün içinde dengeli besleniyorsan veya ileri düzey bb yapmıyorsan gayet mümkün olandır. Protein tozu mucizevi ürün değildir almaz götürmez, takviyedir. bir ölçeği ortalama 3 yumurta kadar protein ihtiva eder falan filan.
Ya da hiç uğraşmayın protein tozu kullanın. Aksi halde sabah kalk 15 yumurta beyazı ye kırmızı et ye oğle yemeğinde göğüs ye yok 1 kibrit kutusu peynir 3 zeytin kim uğraşcak onla.
görsel
Bu tarz hala çekemeyen insanların neyin ne olduğu hakkında bilgisi olmadan fikrinin olduğunu görmemizi sağlamış bu başlık.
sakın sakın sakın protein tozu
kullanmayın diye doktorlar uyarıyorlar.
demek ki bir bildikleri vardır.
genç yaşta organ hasarından ölmek
istemiyorsanız kullanmayın.
yumurta ucuz nasıl olsa. 5-6 adet
yumurtayı tam haşlayın, sarılarını
atın ya da ev halkının diğer üyeleri
tüketebilir birkaç kişi. tek başına bir
kişi 6 tane yumurta sarısı tüketmesin
ama, hasta olmasın dokunabilir. atılırsa israf
olur diye söylüyorum , günah.
ya da atın ya sarılarını. mağdem bir amaç için
yola girdiniz. yumurta ucuz nasıl olsa.

yumurta beyazı ile mükemmel
vücut kası yapabilirsinız.
hatta kendiniz bile şaşıracaksınız.
zor olan sey protein tozu kullanmadan kas yapmak degildir.

egzersizlerimin agırlıgı sonucu gunde 80 grama yakın protein ihtiyacı duyuyorum. tavugun yuz gramında 12-14 gram protein bir adet yumurtada da 6.5 gr kadar protein var. yani gunde 600 gram kadar tavuk veya 11 civarı yumurta yemem lazım. peki bu kadar yemek yersem ne olacak? aldıgım gereksiz yagın kolestrolun karbonhidratın etkisi ne olacak?

zor olan kısım bu miktarlarda proteini bu kadar karbonhidrat ve yag etkisine girmeden alabilmek. hadi yasın 17-18 diyelim idare edersin ama 25 inden sonra bunye yavaslıyor yenilen bu kadar yemek yakılmıyor daha kotusu insulin direnci artıyor. hal boyle olunca da protein tozu kullanarak kas yapmaya baslıyorsun.

+protein tozlarının vücudu yag acısından zayıflatıcı etkisi kendi gözlemim. daha uzun sure tok tutabilmesi ve insulin direncini de saglam bir sekilde kırması da kendi tecrubelerim.
sağlıklı beslenin. köy ürünleri tüketin. sporda aynı hareketleri sürekli tekrarlamayın, dar zamanda aynı kas grubunu çalıştıran farklı hareketler uygulayın. en önemlisi ise kaslarınızı gerçekten zorlayın. spordan önce makarna değil, haşlanmış patates tüketin. spordan sonra köy yumurtası ve haşlanmış kırmızı et tüketin. domates, havuç, biber, patlıcan gibi sebzeler vücudunuzun ara ihtiyaçlarını rahatlıkla giderir. hiç yağ almadan yaşanmaz, unutmayın. sağlıklı yağ kullanın, eğer bulamazsanız tam yağlı peynir tüketin. en önemlisi bunları ölçülü tüketin. evet, makarna tavuk ile kas yapılmaz. her gün aynı şeyi tüketmeyin, her gün saydıklarımın hepsini tüketmek zorunda değilsiniz. 1 gün çalış 1 gün dinlen yapmak yerine 4 gün çalışıp 3 gün dinlenebilirsiniz. 2 ay sonrasında 1 hafta vücudunuzu dinlendirmeniz faydalı olacaktır. cardio dedikleri şeyi de yapın. yani yürüyün, bisiklete binin. gün içinde mümkün olduğunca hareketsiz kalmamaya özen gösterin.
buna örnek olarak kendimi verebilirim. öyle aşırı kaslı falan değilim ancak yıllardır 2 günde bir düzenli spor yapıyorum. hayatı plandan programdan oluşan biri olarak bu güne kadar da sıkıntı çekmedim.
eğer sporcu değilseniz bunu yapmanın çok zor olduğunu düşünüyorum. Güncel çalışma temposunda spora vakit ayırmak, hatta fitness gibi her aşaması planlı ve programlı hareket etmeyi gerektiren bir spordan bahsediyorsak deveye hendek atlatmayı da düşünmelidir er kişisi, zira onu da başaracaktır.
aynen yoğurt, peynir falan aynen. kazein proteini ile whey proteini aynı zaten aynen. aynen aynen.

tavukla aynı şey zaten aynen. ham çökelek aynen. çok faydalı evet. protein para tuzağı aynen. silah dayıyorlar al diye evet aynen.

ayy
nen.
tavuga abanmaktir.

gidaklayacaksiniz yakinda lan*.

yine de takdire sayan. azim ister.
Gayet de mümkündür efendim. Protein tozu her ne kadar doğal kabul edilebilecek bir gıda olsa da, hatta çikolatalardan tutun da bisküvilere kadar çoğu üründe zaten bulunsa da adı üstünde "supplement" yani "takviye" dir. Vücut geliştirme gerçekten zor zanaattir ve bilinçli yapılmadığında telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Ve bu işte gerçekten bilgili olanlar da esas protein kaynağının işlenmemiş proteinler olduğunu bilir. (Süt, et, yumurta, mercimek vs.) Zaten bilgili kimseler bu tip ürünleri yalnızca geriye kalan az miktardaki protein açığını kapatmada kullanırlar. Peynir kullanmadan kas yapmak neyse, protein tozu kullanmadan kas yapmak da tamamıyla aynı şeydir. Zira protein tozları genelde peynir altı suyundan üretilir.

Not: Protein tozu kullanmadan %9 yağ oranına sahip yazar konuştu. Gülücük.
Köyde çalışıp bol bol çökelek altı suyu içeceksin. Çökeleğin altında birikir bu sular.

Valla şakası bir yana köyde amele gibi çalışırken yaptığım kası hiç bir yerde yapmadım.
olması gerekendir. yaptığınız antrenman ağır( sakatlanmayacak şekilde) olduktan ve bol proteinli beslendikten sonra bu tarz şeylere gerek yok. bacak ve kalÇa kaslarımı bu tarz squat ve bisiklet antrenmanına borÇluyum. kol ve karın iÇin de şınav ve mekiğe. limite kadar asılın hatta üstüne Çıkmaya Çalışın. az Çaba bol proteinle olmaz o iş.
eti 20 dakikada sindirecek bir miden yoksa imkansızdır.
roma döneminde yapılmış heykellere bakıyorum. hepsi kaslı, six packli, bodyci abiler. bildiğim kadarıyla o dönemde protein tozu yoktu. spor salonu bile yoktu. ama bu insanlar o kadar yüz sene önce böyle vücut elde etmeyi başarmış.
azıcık adam gibi araştıran herkes protein tozları ve diğer supplementlerin pazarlama amaçlı şişirilip insanlara satıldığinı anlamak zor değil. bu işi yapan onca insan bile bunu söylüyor, burda bazıları yok imkansız filan diyor.

ortalama bir adamsan, 80 kilo civarı, protein tozu kullanmana gerek yok ancak beslenmene dikkat etmelisin. Ama yok ben yağ oranım düşük 120 kiloyum diyorsan o zaman beslenme ile protein ihtiyacı yetersiz kalır ve tamamlamak için protein tozundan takviye alırsın.

kusura bakmasın kimse ama 80 kilo ve altı insanlar, bu işi yapıp, herşeyi protein tozuna bağlıyorsa ve olmazsa olmaz diyorsa, özür diliyerek söylüyorum cahildir. birazcık araştırırsa daha fazla gelişim kaydeder.

son olarak yok efendim antreman sonrası besinlerle alınan protein çabuk sindirilmez diyen olursa evet haklıdır ama bu da kas yapamazsınız anlamına gelmez, sadece kasların onarımı için daha fazla zaman alır ki bu da aşırı bir fark yaratmaz.
Zordur ama zorluklar basarinin degerini arttiran susler degilmidir ?