bugün 757 başlık

gündemdekiler

1. 1 kasım dünya kobane günü

türkiye dışındaki tüm ülkelerde demokratik haklar çerçevesinde olaysız geçeceği aşikar gündür.

türkiye'de molotofa sarılan olmaz ama plastik mermi ya da gerçek mermi kullanan, halkı gazla boğmaya meraklı sadist polisler mutlaka çıkacaktır.

eh polisi haklı göstermek için de bir iki sivil molotof atmasın mı? ya da mit elemanı bir iki ''radikal'' gösteri yapmasın mı? onlar da buradan ekmek kazanıyorlar.

2. metrobüste boş koltuğa oturulduğunda hissedilenler

Tam kapılar açıldığında en önde duran kişinin muhtemelen yaşayacağı ince bir hazdır. Hoş en önde durup binince ortada bakakaldığım zamanlar da oldu. (bkz: Kimin bedduasını aldım ben)Daha sonra binenlere de ah vah bunlar oturamadı ama ben yaptım keh keh diye içten içten bir sevinç tutar.

3. ernesto

binbaşı ernesto ölmedi daha
    dünya halklarına bin selam olsun
    kızıl yıldızı da parlar alnında
    dünya halklarına bin selam olsun...

diye başlayan ali asker'in ağıtımsı türküsü/şarkısı. pek güzeldir.

4. serpilem

haklı yazar, bayılıyorum ben bu yazara.
    atatürk yapıyorsa hak etti, erdoğan a gelince sanki kendi üzerine yapıyor adam gibi vurun abalıya.
    yok öyle bir dünya.
    peşmerge için senin fikrin ne arkadaşım sen onu söyle bakalım.

5. devletlilerin ermenek ziyaretinden manzaralar

hazin manzaralardır. bir kısmını uğur dündar anlatmış:

http://sozcu.com.tr/2014/...ndar/takdir-ilahi-635523/

ben de kendi gördüğümü anlatayım:

karşılarında bakan, bir yandan feryat ederlerken bir yandan sürekli özür diliyorlardı!... "feryat ediyoruz ama kusura kalmayın. özür dileriz. halimizden anlayın sayın bakanım" diyerek taner yıldız'a sarılıyorlardı. taner yıldız "asıl ben özür dilerim. bizim kusurumuz" filan demedi...

bunların haline bakınca insanlığımdan utandım. bir halk nasıl bu hale getirilir?

sonra aklıma köy enstitüleri geldi. bugün insanlarımızın çoğu bilmiyor ama köy enstitülerinde her cumartesi günü açık kürsü günüydü. şikayeti olan kim varsa, öğretmen, öğrenci fark etmez, kürsüye çıkar, kimden veya hangi uygulamadan şikayetçi olduğunu bildirir, sorumluları özeleştiriye davet ederdi. köy enstitülerinin kurucusu ismail hakkı tonguç yayınladığı bir genelgede "talebelere hakaret edilemez, dayak atılamaz. böyle bir muameleyle karşılaşan talebenin aynı şekilde karşılık verme hakkı vardır" diyordu... işte cumhuriyetin yetiştirmeye çalıştığı vatandaş tipi, işte 1950'den beri süren sağ iktidarların eseri olan vatandaş....

artık halkın gerçekleri görme, kimi desteklediğini anlama zamanı geldi... nazım'ın dediği gibi:

kabahat senin,
    — demeğe de dilim varmıyor ama —
    kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

6. anıtkabir in türk milletine olan maddi külfeti

herşeyi maddiyat olmuş, maneviyatı unutmuş, onur,namus,saygı gibi kavramların ne olduğunu bilmeyen yal-ak merakıdır. başbakanlık cumhurbaşkanlığı köşkleri çok külfetli şurdan bi ofis tutsunlar orda otursunlar, kalan parayıda türgeve bağışlasınlar.

7. yemek yiyen peşmergenin hesabı ödemeden kaçması

devletin ödemesi gereken faturadır. davet eden sizsiniz, misafirin içtiği iki tas çorbanın parası için ağlıyorsunuz, yazık size. askerin kendi yemek parasını ödediği nerede görülmüş? bunu şimdiden askerden kaçma planları kuran liseliler bilmez elbette.

8. ragnar lothbrok

bakışlarını hiçbir zaman çözemezsiniz, dengesiz, karizma, atak, yakışıklı.
    (Ama o taş gibi, saçlarına hasta olunan güçlü lagertha lothbrok dururken, o at suratlı 'güya prenses olan' * kadını tercih etmesi üzücü.)

9. barzani nin gönderdiği kürtlerin hesabı takması

memleketin içine sokulmuş orospu çocuklarını türk askeriyle bir tutan piçler var aramızda. biz de askerlik yaptık. yediğimizin içtiğimizin parasını da ödedik... ikram edildiyse çay içmişizdir...

tek kaşını siktiğimin soysuz köpekleri...

10. anıtkabir in türk milletine olan maddi külfeti

türk milletine bir külfeti yoktur...

soyu bozuk tekkaşlara, yahudi uşaklarına, ermeni dönmelerine, arapperestlere ağır gelmektedir...

bir türk olarak bana külfet gelen demokratik kongo prezidentesinin haram paralarla yaptırdığı görgüsüzlük abidesi mide bulandırıcı sarayımsıdır.

ben vergimi demokratik kongo'da ödüyorum ve demokratik kongo'da paramı çalıp, saray yaptıran orospu çocuğuklarına fena halde kılım...

11. volkswagen jetta

aslında çok da pahalı değildir. biraz daha pahalıdır.

biraz daha pahalı olmasının nedeni ise, meksika'dan ithal edildiği için ekstradan %10 navlun kesintisi uygulanmasıdır.

muadilleri olan toyota corolla d-4d advance ve fordo focus dizel modellerinin fiyatlarıyla kıyaslarsak çok da pahalı değildir.

12. peşmerge hesabı ödemedi

devletin ödemesi gereken faturadır. davet eden sizsiniz, misafirin içtiği iki tas çorbanın parası için ağlıyorsunuz, yazık size. askerin kendi yemek parasını ödediği nerede görülmüş? bunu şimdiden askerden kaçma planları kuran liseliler bilmez elbette.

13. benim yerimde olsan benle evlenir miydin

size aşık olmayan sevmeyen paranıza değer veren ki o da daha iyisini bulunca uçacak kızdır
    rahmetlinin bir lafı vardı kadın kısmısı möye benzer kim daha çok ot verirse ona gider. düşünüyorum sanırım haklı gibi.sıcak para cazip geliyor .
    ama bunları bu hale getiren de erkekler onu da diyim sen kızını okutma okutma sonra paragöz birine dönsün.
    bugün hala kızını okutmayan dallamalar var ya onların evine ateşler salınsın .
    geçen adamın biri aynen şunu dedi
    "siz batıda rahat rahat onun bunun erkekleri ile rahatça okuyun diye ( helallik -haramlık açısından bakıyor öküz) biz ölüyoruz" evet kendisi öldüğünü düşündüğüne göre ne olduğunu tahmin edersiniz.
    böyle kafaları alacaksın üstünden tırla iki kere geçeceksin.

14. bakkaldan fanta çalan kürt gence sopa çeken esnaf

elleri dert görmesindir. öyle fanta dediysek 1-2 tane değil 2 koli amk. sırtlanmış tam gidecekken yiğit esnaf türk arkadaş gelip sopalamıştır.

http://video.uludagsozluk.com/v/bakkaldan-fanta-çalan-kürt-gence-sopa-çeken-esnaf-128206/+

olay 2. dakikadan sonra cereyan ediyor. ilk başlarda etrafı kolaçan ediyor kürt genci.

15. aşkın insanı aptallaştırdığına dair kanıtlar

uzun psikolojik ve az biraz da bilimsel ve ek olarak varsayımsal bir yazı olacak. buyrun salona alalım sizi.

günümüzde aşk hala tartışılan bir konu, kimilerinin hastalık, kimilerinin armağan olarak somutlaştırdığı hormonal değişiklik.
    ben olaya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.

konu ise otizm ve sosyopati ile ilişkili.

biliyorsunuz otistik hastaların duygusal zekaları gerekli işlevi görmediğinden beyinlerinin sayısal zekaları
    normal insanlardan daha fazladır.
    inanılmaz hafızaları rakamlarla olan esneklikleri onları bu konuda bir adım önde tutmaktadır.

sosyopatlar ise yine çok zeki insanlardan oluşur.
    sosyopati ile şöyle yüzeysel bir araştırma yapsanız bile duygusal kısmı değil mantıksal kısımlarının çok daha gelişkin olduğu ve
    bu tarz insanların tehlikeli olduğu belirtilir.
    tarihin en büyük savaş dahilerinin sosyopat oldukları söylenir.
    hitler bir sosyopattı ve diğer bir çok savaş dehası da.

buradan düz mantık yola çıkarsak duygusal kısmı küçük beynin diğer kısmı hastalık vb nedenlerden daha çok işlev gören insanlar daha zeki oluyor.

duygu eyince aşk bunların başını çeker.en güçlü insan dürtüsüdür.normalde kimse için yapmayacağınız fedakarlıkları tüm korkularınızı aşk
    sayesinde aşabilir mantıksız haraketler de çokca bulunabilirsiniz.
    yani bir diğer deyişle zekanızın işlevsel kısmı yerine duygusal zekanızla hareket edersiniz.
    bu olağanlaşınca yani aşkın en yüksek evrelerinde bir aptallaşma söz konusu olur.
    dersleri anlamamanız, matematikte o dönem daha çok cuvallamanız unutkan olmanız bunun sonucudur.
    aşk duygusal zekayı ön plana çıkardığından ve aklınızı güncel olarak hormonlarla karıştırdığından günlük hayattaki
    bilimum bilimlerde veya zeka gerektiren işlerde cuvallarsınız.
    evet aşk insanı aptallaştırıyor.

aşkıyla gündem de olan bir bilim insanı tanıyor musunuz ?
    nikola tesla bilinen tarihin bir çoklarına göre en zeki insanıdır.
    nikola tesla'nın aseksüel olduğunu değil aşkla kadınlarla bir işi olmadığını da biliyor olmalısınız ?
    bu tesadüf değil.
    kendimden yola çıkacak olursam aşık olduğum zamanlarla şuanki durumum arasında gözle görülür farklar görüyorum.
    ilişkimden sonra hafızam güçlendi rakamlarla aram düzeldi diyaletik düşüncem ve perspektif gerektiren işlerde kabiliyetim arttı.

sanatcılarda ise bu tam tersidir.
    duygu isteyen her türlü iş aşktan beslenir.
    beynin duygusal zekası ne kadar fazlaysa o kadar iyi şiir yazılır beste yapılır kısaca sanat yaratıcılığınız artar.
    bu yüzdendir ki her sanatcının unutamadığı ve aktif yaşadığı bir aşkı mevcuttur.

bu yazıyı kendi bilgi ve tecrübelerimden yazdım.
    teori bir yazıdır.kuram değildir elbette eleştiriye açıktır.