bugün

bütün telefon rehberinize veda etmeniz, facebookta numara avına çıkmak, arayan herkese kimsin demek zorunda kalmaktır. kötüdür çok kötüdür.
telefon rehberini gsm şirketine yollayıp kaydetme seçeneği ile numara avına çıkmaktan kurtulabilecek durum.
telefona mı fotoğraflara mı rehbere mi müziklere mi yoksa içindeki kontörlere mi yanıcağını şaşırmaktır.
kısa sürelide olsa nasıl bir duygu olduğunu anladım bu akşam. hoca ara verince derse aldım kabanımı, defterimi attım kendimi otobüs durağına. eve ulaşmak için iki otobüs değiştirmek zorundayım. bu yüzden ikinci otübüse binmek için gereken durağa geldim ve saatin kaç olduğuna bakmak için elimi cebime attım... fakat olması gereken yerde yoktu telefon. hemen diğer cepleride aradım fakat yine sonuçsuz kaldı arama çalışmalarım. kafamda bir sürü soru işaretleri oluştu tabi. nerde düşürdüm acaba? ya otobüste kaydıysa cebimden? ya okulda bıraktıysam? fenası yolda düşürdüysem? kendi kendimi sorular türete türete okula geri döndüm ve sınıfın boşalmasını bekledim.* sonra hemen sıranın altına attım elimi ve ulaştım telefonuma. çok mutlu oldum haliyle. bir söz vardır, allah fukarayı sevindirmek için önce eşeğini yitirir, sonra buldurur. benimkide o hesap oldu aynen...
bi arama motoru olsa da aratsam diye içimden geçirdiğim durum.. ***
google exchange kullanılması durumunda rehber kayıtlarının gitmemesi ile sonuçlanacak durumdur. fotoğraf ve türevleri için turkcell telefon yedekleme'de iyi bir alternatif olabilmektedir. ayrıca akıllı davranan samsung wave kullanıcılarının başını ağrıtmayacak durumdur. şöyle ki mobil izleyiciyi açık duruma getirdiğinde telefona başka bir sim kart takılması halinde telefonun imei numarasını ve gps kordinatlarını sms ile göndermektedir. telefonu kaybetme durumunda ise daha önce tanımlamış olduğunuz bir kodu sms ile gönderdiğinizde birkaç dakika içinde size gps kordinatlarını göndermektedir.

yazar burada telefon değil iphone diyerek bir sürü para verip karşılığını almayan kullanıcılara sesleniyor.
(bkz: #10077509)
bir de telefonunu evde kaybetmek vardır ki hem trajik hem de komiktir. giden numaralar silinmeye kıyılamamış mesajlar, mms'ler zayi olan anlar. heryerde aranır taranır yoktur şerefsiz. bayramda çocuğun teki mi götürdü yoksa diye anlamsızca kıvranırken akla telefon numarasını aramak gelir. aranır meşgul çalar bir daha aranır yine hep meşgul çalar. hemen türkcell aranıp ne yapayım abla diye küçük emrahca akıl istenir. o da hattınızı iptal edelim bulunca hattınızı açarız kötü niyetli insanlar hattınızı suistimal etmesin deyip onaylanır. tekrar tekrar aranır evin içinde. evin küçük oğlu almıştır belki diye kendini avutup akşam olması beklenilir. akşam olur kardeş gelir yok o da almamıştır. ah vahlar arasında düşüne düşüne filozof olmaya ramak kala aaaaa telefon çamaşır makinesinin altına düşmüüüüş diye annenin sesi gelir. meğerim mahmur gözlerle, uyanmamış akılla telefon banyoya götürülüp el yüz yıkama arası için çamaşır makinesinin üstüne konur sonra titreşime geçen makine telefonu araya düşürür sonra da anlaşılamaz bir şekilde kendini meşgul tonuna alır. akabinde telefona sarılıp öpüp okşanır...
hatrınızda tutamadığınız o özel günlerin bir anda elerinizden kayıp gitmesi sonucunda sevdikleriniz tarafından uğrayacağınız hazimetin başlangıcıdır. * *
felakettir. notlar, hatırlatmalar, şifreler, bir anda kaybolur. hadi eşe dosta bir şekilde ulaşırsın ama hafısazı zayıf olanların (bu ben oluyorum) aklına gelen herşeyi telefonuna not aldığını düşününce, ipin ucu kaçar.
not: fark ettim ki, telefonu iletişimden çok, ajanda gibi kullanıyorum.
koltuğun arkasına düşmüş olabilir.
not: koltuğun içine arasına da düşmüş olabilir.
o an yanınızdaki birinden 'ben bi çaldırsana ya' isteği ile son bulabilen durum.
telefonunuzu kaybetmekten daha kötü bir şey varsa o da telefonunuz sesizdeyken kaybetmek
üstüne bir bardak soğuk su içmektir. içindekilere yanmıyorum, telefonun parasına yanıyorum ben.

Edit: telefonumu buldum. Dünden beri kim artılıyor bu entryi yav?
modeline göre değişen endişe.
bazen içindeki bilgiler telefondan kıymetli olabiliyor.
nüfus kağıdını kaybekten kötü değildir.
bugün başıma gelen olay. işin en kötü tarafı ise ben fark edene kadar arkadaşım bulup getirmişti. arar mıyım acaba falan diye ilk iki saat bişi dememiş falan ama benden tık yok. getirdiğinde pek de önemsemedim açıkçası. ama burdan iki sonuç çıkardım tabi kendime. iyi sonuç: sosyal medya ve internet bağımlısı olmadığımı kendime kanıtlamamı sağladı. kötü sonuç: gerçekten yalnız olduğum için daimi bir arayanım olmadığını fark ettirdi.
Kendini isitip kapatmasini, pilinin sadece iki saat dayanmasini ve daha bircok naz dolu kusurlarini gormezden geliyordum, seviyor muydum acaba onu? Cok animiz vardi, gece zifiri karanlikta onun o isigiyla ilerledim anahtarlara, sabah onunla uyandim hep yanibasimda, yarim kafa gidilen sinavlari onun sayesinde atlattim. Senelerce huysuz ama ayni zamanda isimi goren birine asiktim.

Onu ilk kaybettigim gun tam bir felaket va karmasanin icinde buldum kendimi, umidimi kaybettigim anda dondu bana ve saf dunyamda tekrar mutluyduk. Ne yazik ki, bu dort senelik bir iliskinin elbet de bir sonu vardi. Karli, soguk bir kis gunuydu dun, fazla alkol tuketimi yapilan ve kafalarin cakir oldugu gecelerden biri. Parmak uclarim donmus bir vaziyette otobus duraginda bekliyorken haber vermeden sessizce ayrildi yanimdan. O gece yuzlerce isimleri, senelerce birikmis fotograflari ve onca dusulen notlari da goturdu yaninda giderken.

Haa, bu arada evet, biri var. Siyah giyiyor ve o aromatik elma kokusuyla bastan cikarici. Yeni sulara yelken acma zamani, ne diyelim.
telefonu kaybetmek, evin altını üstüne getirmek, olası tüm yerlere bakmak ve bunun sonucunda telefonu "buzdolabında" bulmak. evet o oraya nasıl gitti hiçbir zaman anlamadım. yani bir gün kaybederseniz oraya da bir uğrayın derim.
bazen başa gelendir. özellikle uyuduğum yerde kaybediyorum. evet.
Götü başı kaybetmekle eşdeğerdir.
Sen çık okuldan. Arkadaşın arabayla bırakıvereyim hocaya yemeğe gideceğim ben de zaten desin kabul et. Sonra, sen telefonu arabadan indikten sonra saate bakmak için çantada aramaya başla ve sonuç olarak bulama. Arkadaşın çoktaaan üsküdar' ı geçmiş olsun. Evde üzülürken aklına uydudan bakmak gelsin. Hakikaten arabada mı düşürdüm şüphesi gitsin diye. Neyse ki şu an önümde haritadan bakıyorum. Yürüyerek gitsem yarım saat uzaklıkta. Ama şimdi kız hocasının evinde oturuyordur vs. diye gitmiyorum Facebooktan mesaj attım hazır bilgisayarı açmışken. Mesajı görürse geçerken bırakmasını umut ediyorum. Teknoloji çok harika br şey gençler.. Kıymetini bilmek lazım. Ve tabi ki sony farkı. Sonyniz var myxperia yı mutlaka kullanın. Bakın gerçekten amaaaan nolcak derken bi gün işime yaradı. Aksi gibi telefonum da sessizdeydi. Neyse ki sesli sinyal gönderebiliyormuşum sesi kapalı da olsa devre dışı kalıyor. Teknoloji güzel şey hakkaten bak.
umarim kisayol tusundan uludag sozluge girmezler.
Evde kaybolursa, çaldırılır bulunur. Mesele değildir. Yolda belde yitirilirse meseledir; ederi, telefon numaraları, resimler falan. Liste uzar. beklenir, vicdanlı biri bulur da arar diye.
kafayı yeme sebebi sayılabilir.