bugün

turkcell tarafından aranıp tarafıma teklif edilmiş cep telefonu. turkcell'li değilim, samsung kullanmam, neden ben?
şu sıralar dünyadaki en güzel oyuncak. evet dilim varmıyor telefon demeye ki değil zaten. maksat iphone a bok atmak değil amma ciddi ciddi eline vermiş gibi sanki. ve şu anki şarj lideri. hayvani kullanmayla minimum 3,5-4 gün. oh mis.

edit: telefon özellikleri baz alınarak, smartphone değil.
çok zayıf bir program desteği olan ancak teknik açıdan yeni çağın başladığının habercisi küçük bilgisayar. Android işletim sistemi için 50000 program bulunurken wave için bu sayı şimdilik 800 civarında. Nokia ise bu konuda her halde en cılız markadır. Bir sürü içerik var ancak işe yarar şey bulmak zor.
yazılım desteginin sürüp sürmeyeceği konusu muallak olan telefon.
samsung genelde yaptıgını yapmaz da hep destek tam destek derse hemen alacağım telefon.
ekran
--
dokunmatik ekran: evet
ekran çözünürlüğü: 800 x 480
renk adedi: 16.0 m
ekran özellikleri: super-amoled
ekran genişliği: 8.38 cm (3.3 ")

işlemci
--
işlemci hızı: 1000 mhz

hafıza
--
bellek: microsd
dahili hafıza: 2048 mb
flaş kart desteği: evet
max. hafıza kartı büyüklüğü: 32 gb

fotoğraf makinesi
--
tümleşik kamera: evet
fotoğraf makinesi çözünürlüğü: 2560 x 1920 piksel
oto fokus: evet
yüz tanıma: evet
resim sabitelyici: evet

bağlantı
--
wap: 2.0
kulaklık bağlantısı: 3.5 mm

--
kablosuz teknolojileri: 802.11 b/g/n

mesajlaşma
--
mms: evet
e-posta: pop3, imap4, smtp
instant messaging (im): evet

video
--
video yeteneği: evet

ses
--
fm radyo: evet
polifonik melodi: evet
müzik oynatıcı: evet
hoparlör telefon: evet

ağırlık & boyutlar
--
ağırlık: 116 g
boyutlar (g x d x y): 56 x 10.9 x 118 mm

enerji yönetimi
--
pil teknolojisi: lityum-iyon
konuşma süresi (gsm): 7/15 saat
bekleme süresi (gsm): 550/600 saat

teknik detaylar
--
dual sim desteği: hayır

veri aktarımı
--
bluetooth: evet
kızılötesi veri noktası: hayır
bluetooth versiyonu: 3.0
data network: gprs,edge

telefon özellikleri
--
form faktörü: bar
java teknolojisi: evet

gps
--
gps alıcısı: evet

samsung wave fiyatları ve satan mağazalar
http://www.alisverisrobot...amsung-s8500-wave-fiyati/
badaIDE üzerinden c++ kullanılarak yazılım geliştirilen, simulator yazılımı çok hoş olan, dün aldığım yeni oyuncağım. .net ile web service oluşturup, xml çıktıları ile bir application yazmaya başladım bile. çok zevkli!
iphone almaya içim elvermeyip yerine tercih ettiğim ve bugün aldığım telefon.
başka bir telefona bakmak için gidilmiş teknoloji mağzasında orada çalışanların öve öve bitiremediği telefondur.. özellikleri iyi gibi ama telefona ısınamadım, şeklini şemalini, kendisini sevemedim.
kurcalayarak ufacık tefecik bir sürü özelliği keşfedilen ve git gide kendine daha da aşık eden teknoloji harikası. seviyorum ulenn.
dokunmatik ekranın çözünürlüğü ve hassasiyeti açısından bakıldığında iphone a en yakın telefon. hatta ekran kalitesi çözünürlük olarak daha iyidir.
(bkz: ardefender/#9111011)
şu anda en büyük eksikliği uygulamalarının az olmasıdır. bir kaç ay içerisinde bu açığını da kapattıktan sonra en çok kullanılan telefonlar arasına girmesi muhtemeldir.
yurt dışında unlock edilmiş olarak 412$ gibi bir fiyata alınabiliyorken (yaklaşık 515tl); burda 999tl olan süper cihaz.
ekranı biraz daha büyük olsaydı kusursuz olabilecek bir telefon.
hani "büyük ekranlısı içinde samsung galaxy s var" demeyiniz. galaxy s sorunlu bir alet.
bu çok daha stabil çalışıyor...
bu videodan hızı hakkında çok güzel bir kıyaslama yapılmış telefon ötesi cihaz:

http://www.youtube.com/watch?v=ubsifnwamzg
artık hemen hemen her ücretli uygulamayı(özelikle oyunları) beleşe yükleyebileceğiniz süper ötesi telefondur.

(bkz: wavespoofer)
geliştirici yarışması sayesinde süper uygulamalar edinen telefon. (bkz: bcontrol)
en büyük artısı süper amoled ekrana sahip olmasıdır. ayrıca işlemcinin 1ghz olması sayesinde uygulamalar hemen açılıyor ve hiç bir takılma ya da donma sorunu yaşanmıyor.. içerik olarak idare eder denilebilir çünkü içinden çıkan orijinal kılıf tam bir facia.
dokunmatiği ve canlı renkleri ile insanı kendisine adeta bağlıyor. içinde bulunan bada işletim sistemi uygulama konusunda android ve ios ile yarışamasa da kullanışlı ve işinizi görecek güzel uygulamalara sahip.
bir önceki versiyonu samsung wave versiyonunda kullanılan amoled ekran teknolojisi wave ii de yerini super lcd ye bırakmıştır.
kasası ve dizaynı da piyasa telefonlarından çok iyidir.
(bkz: google wave)

bi de bu var.
bir iphone olmadığı kesindir ama nokia'nın tüm modellerinin her türlü eline verir...
neden bir nokia değil hemen açıklık getirelim;
- bilenler bilir samsung işletim sistemi olarak bada os kullanıyor ancak nokia neredeyse tüm modellerinde symbian işletim sistemini kullanmakta. bu da bize işletim sistemi bakımından nokia'nın önde olduğunu gösterir. çünkü symbian işletim sisteminin uygulama yelpazesi daha geniş. ayrıca symbian düşük işlemcili telefonlarda çalışabilecek kadar hızlı bir işletim sistemidir.
- nokia'nın çıkarmış olduğu (symbian^3 işletim sistemli) en ucuz akıllı telefonda bile 8 mp kamera bulunmakta. samsung wave'in kamerası ise 5 mp. aradaki farkı görmek için: http://youtu.be/UMODvvrQDcw
- samsung wave dahili hafızası 2 gb, nokia n8 dahili hafızası 16 gb.
- nokia n8'de samsung wave'de bulunmayan hdmı çıkışı ve usb girişi mevcut.
- nokia 5530'da bile flash desteği var ancak samsung wave'de flash desteği yok.

biraz daha araştırsam bu liste uzar gider ama genel itibariyle nokia samsung'dan çok daha iyi telefonlar üretir.
Iphone'dan fazlasıyla alıntı yapmış bir yazılımı bulunan, dik klavyesinden ayarlardaki seçeneklerine kadar Iphone'un çakması olan telefondur.
Artıları:
Tarayıcı hızlı.
Ekran süper amoled.
Güçlü bir işlemci ve Grafik işlemcisi.
LED flaş.
Görsellik üst düzeyde.
Eksileri:
Bada işletim sistemi çok çakma!
Kamera kalitesi düşük
Flaş desteği yok
Doğru düzgün kullanışlı uygulama yok!! (Symbian çok daha iyi)
Dahili hafıza 2gb. (hafıza kartı almaya üşeniyorsanız kesinlikle size uygun değil bu telefon.)
Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin:
http://www.gsmarena.com/samsung_s8500_wave-3146.php
neden nokia'nın her türlü eline verir, hemen açıklayalım da anlaşılsın:

- samsung bada os, nokia ise symbian kullanmaktadır. bu noktada nokia'nın üstün olduğunu düşünmek için farklı bir kafa gerekiyor sanırım. zira symbian istediği kadar geniş olsun, ne olursa olsun piyasadan silinmiş, kalkmış, desteği vs. her şeyiyle bitmiş gitmiş eski bir sistemdir. en son nokia pazar payını korumak amacıyla zoraki destek veriyordu ancak wm ile yapılan dirsek teması symbian'ı ölmüşten de öte kokuşmuş kıvamına getirdi. diğer yandan bada os sadece samsung'a ait bir sistem de olsa şu sıralar ios ve android ile birlikte piyasadaki en yeni ve dinamik sistemlerden biridir. samsung her ne kadar android pazarına girmiş olsa da bada os'a sınırsız destek vermekte ve sistemi geliştirmektedir. dahası symbian gibi hantal, her dakika takılıp donan eski bir sistemdense bada os her koşulda üstündür...

- samsung wave'de super amoled ekran vardır ki n8 dahil tüm nokia'ları üstüste koysan bu ekranı alt edemez. bırak nokia'yı, iphone 3gs kullanıcısı olarak beni kıskandıran bir ekranı var. iphone 4 ile kafa kafaya gider.

- sürekli nokia n8 ile kıyaslanmış ama ekranı ve işletim sistemi ile gümleyen nokia n8 bu telefondan 300 tl daha pahalı. nokai'nın tek üstünlüğü hdmi ve 12mp kamerası gibi görünüyor, tabi hdmi kullanırsan. zira n8 ile benzer kategoride olan samsung galaxy s'i nokia markası ile karşılaştırmak bile galaxy s'e hakarettir.

- samsung wave ile n8'i kıyaslayanları n8'in sanal klavyesinde mesaj yazmaya çabalarken görmek isteriz.

- samsung wave, samsung'a ait mağazayı kullanır, nokia ise ovi store! yorumsuz...

bu liste daha da uzar ama samsung wave bir yana, ortada samsung galaxy s gibi bir gerçeklik varken nokia'nın samsung'dan çok daha iyi(!) telefonlar ürettiğini iddia etmek komiktir.
iphone almak istemeyenlere iyi bir alternatif sunar. artıları;

- sarjı iyi gidiyor, az kurcalama ile 5-6 gün, uzun süre müzik dinler ve internete bağlanırsanız 3-3,5 gün rahatlıkla sizi götürür.
- süper amoled ekran gerçekten çok iyi, telefonun en iyi özelliklerinden biriside bu.
- müzik player'ı güzel, estetik açıdan keyifli.
- siyah rengi çok güzel görünüşe sahip.
- telefonun kasası ve ekranı çizilmeye ve kırılmaya karşı çok iyi. 2-3 kere yüksekten düşmesine rağmen bişey olmadı.
- video ve kamerasi çok iyi.
- wifi ve gps çok hızlı ve çok iyi çekiyor.
- ekran dokunmatiği sorunsuz ve hızlı.
- 1 ghz işlemci iyi çalışıyor, yavaslama veya donma sorunları yok.

eksileri;

- bada sürekli büyümekte ancak yeterli seviyede uygulama ve widget yok.
- telefonu uzun süre kurcalarsanız arkası aşırı ısınmaya başlıyor.
- iphone'a göre ekranı daha küçük.
- kutu içinden 16 gb hafiza kartı cıksada, 2 gb dahili hafızası düşük.

genel olarak artı ve eksileri bu şekilde. nokia'nın her modelinden üstün bir telefon. htc'ler ile yarışır, ancak htc desire ve hd2 gibi telefonların bada'nın etkisi ile geride kalır. iphone 4 ile nerdeyse aynı özelliklere sahip ve yarı fiyatında olan bir telefondur. 8 yaşında bir çocuğum elinde bile artık bir iphone olduğu göz önüne alınırsa, tercih edilmesi daha olasıdır. ancak yinelemek gerekirse, telefonun gerçekten tek rahatsız edici yönü bada ve size sunduğu uygulamalar. temel uygulamalar ve widget'lar suan için var ancak yinede yeterli seviyeye ulaşması zaman alıcak gibi.

özetle kesinlikle tavsiye ediceğim, ancak daha fazla paranız varsa htc alın diyeceğim bir telefondur kendileri.