bugün

nihayet beyaz şova konuk olmuş kişi.
usta yorumcu, derledıgım şarkıları şöyle;

Kaybolan yıllar, içime sinmiyor, Gölge etme, Gün gelir, Yorgun akşamlar, Gelen gideni aratır, Kaç yıl geçti aradan, Sen, Neye yarar, Kime kalmiş bu dünya , Ölürsem yazıktır, Düşünce, Ağlamak Güzeldir, Yak bir sigara, Köprü, Tanrım, Hata, Hani, Dört günlük birşey, En uzun gece, Biliyorsun, Ben her bahar aşık olurum, Lunapark, Hoşgörü, Küçük yaz çiceği, Sürüklüyorum çaresizliğimi, Firuze, Ayrılıklar bitmez, Neredesin, ikinci bahar, Dümtek, Beni unutma, Bir acı kahvenin, Dilimin ucunda kelimeler, Sensizim, Zelzele, Bazen, Keşke, Zavallı bir gece, Şöyle yürekli bir sevda, Bir zamanlar deli gönlüm, Çocuk, Uzaklarda bir çizgide, Sen Ağlama, Benimle ol, Geri dön, Yeter, Bu gece, Dağlar Dağlar, Çocuklar Gibi, Tükeneceğiz, Bir Başka Aşklar, Bin Dokuzyüz Kirkbeş, Değer mi hic, Git, Kolay değiş,Beni unutma, Ah mazi, Ünzile, Sonbahar, Ali,Yalnızca sitem, Sarışınım, Geçer, Sultan suleyman, El gibi, Unut, Oldu mu şimdi?, Kavaklar, Bir çocuk sevdim, Hasret, Bir kuş uçur, Hayır, Seni istiyorum Olmaz ilaç, Akasyalar açarken, Silemezler gönlümden, Karam, Bırak beni,Şinanay, Gidiyorum, Son bakış, Yıllar sonra, Beni katagorize etme, Belalım, Kış masalı, Aynalar, istanbul hatırası, Zor yıllar,Gamsız,Seni Yerler,Yarası Saklım,Bile Bile, Kaçın Kurası, Le Le Le, Yalnızlık Senfonisi,Düş Bahçeleri,iki Gözüm, Zalim, Onursuz Olmasın Aşk.... *

http://alkislarlayasiyoru...-can-dundar-ve-cem-yilmaz
(bkz: sevilmesi mecburi kişiler)
minik serçe lakaplı,köfte dudaklı,ölümsüz sanatçı.
insanlari depresyona sokmak icin sarki yazan bir insan evladi.
allah gecinden versin ama ölürse eğer şimdiye kadar bir sanatçının cenazesi için toplanan insan rekoru kıracaktır türkiyede. tekrar ediyorum allah gecinden versin.
Kendisine hayvan lakabı takılmasını bir türlü anlayamayan,minik olmasının aksine kuru yük gemisi gibi vücuduyla ön planda bulunan günümüzün en cok kazanan bestekarı.
bazı insanlar vardır,bir konuda başarılı olmayı kafaya takarlar,hırsla azimle bir yerlere gelirler.bazı insanlar vardır ne yaparlarsa yapsınlar başarı kelimesinin yakınından bile geçemezler.bir de bazı insanlar vardır allah vergisi yetenekle içlerinden çağlayan ilham ırmağına karşı duramaz,herkesin kalbinde öyle veya böyle bir yer edinirler.işte sezen aksu bu son gruba giren bir sanatçıdır.sanatı gövdesine sığmayan ruhu kadar büyüktür,kelimelerin efendisidir kendileri.
13 Temmuz 1954 yılında izmir'de doğdu. Ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başladı.

ilk 45'liği "Haydi Şansım/ Gel Bana" 1975 yılında çıktı. Aynı yıl içerisinde "Yaşanmamış Yıllar/ Kusura Bakma" isimli ikinci 45'lik plağı yayınlandı. Sezen Aksu bir dergiye verdiği röportajda, iki plağını amatör bulduğunu ve gerçek çıkışını üçüncü plağı "Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz" ile yapacağını söyledi, dediği gibi de oldu. "Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz", 1976 yılının müzik listelerinde uzun süre bir numaradaki yerini korudu. Yorumculuğu kadar besteci ve söz yazarı kimlikleriyle dikkatleri üzerinde toplayan Sezen Aksu'nun 1976'da çıkan diğer 45'likleri "Kaç Yıl Geçti Aradan" ve "Kaybolan Yıllar" oldu.

1978'de Hurşid Yenigün'ün iki bestesine söz yazan sanatçı, "Gölge Etme/ Aşk" isimli 45'liğini piyasaya sundu. Artık Sezen Aksu'nun müzik listelerinde haftalarca bir numarada kalması kimseyi şaşırtmıyordu. Yine bu yıl içerisinde, şu anda piyasada bulunan en eski Sezen Aksu yapıtı olma özelliğini koruyan "Serçe" kaseti piyasaya çıktı. Bir yıl sonra "Serçe"yi "Ağlamak Güzeldir" izledi. ilk kez 1979'da sinema oyunculuğu denedi.

1982'nin ilk haftası Şan Müzikholü'nde "Sezen Aksu Aile Gazinosu" adlı müzikali sahneledi. Müzikalde yedi ayrı tipi canlandıran sanatçı, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Altan Erbulak gibi usta tiyatro oyuncuları ile aynı sahneyi paylaştı. 1984 yılında yayınlanan "Sen Ağlama" çalışması, TRT denetiminden ancak bir sonra geçtiğinde şarkıları geneş kitlelere ulaştı. Bu sırada Minik Serçe, oyunculuk yeteneğiyle de önplandaydı. 1986'da sahnelenen "Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra" müzikalinde oynadı. Aynı yıl çıkan "Git" albümü piyasaya çıkar çıkmaz büyük bir ilgi gördü ve albümün hemen hemen bütün şarkıları hit oldu. Daha sonra yayınlanan "Sezen Aksu'88" isimli çalışmasını "Sezen Aksu Söylüyor" takip etti. 1991 yılında "Gülümse" de, diğer albümleri gibi büyük ilgi uyandırdı. Hatta albümdeki şarkılardan "Hadi Bakalım"ın single'I Avrupa'da yayınlandığında, klibi olmamasına rağmen iyi bir satış grafiği yakaladı.

Sezen Aksu, yoluna müzikalite açısından kusursuz albümler yapmak üzere devam etti. "Deli Kızın Türküsü" (1993) farklı tarzdaki Sezen Aksu albümlerinin ilki oldu. "Küçüğüm", "Masum Değiliz", "Kalbim Ege'de Kaldı" gibi şarkılar bu çalışmada yer aldı.

Çoğunlukla aşkı anlatan şarkılar yazan, besteleyen ve söyleyen Sezen Aksu, özellikle "Işık Doğudan Yükselir" (1995) isimli albümüyle müziğindeki farklılaşmayı sürdürdü. Sanatçı bu kez Anadolu'nun dört bir yanındaki ezgilerle kendi müziğini sentezledi.

1996 yılında vefat eden Onno Tunç'a ithafen, aynı yılın yaz ayında "Düş Bahçeleri"ni çıkardı. Bu albümde, altı yıl süresince vokalistlerine albümleri için verdiği şarkılarını yeniden yorumladı.

1997'de Goran Bregovic ile birlikte çalıştığı ve Balkan ritminde şarkılardan oluşan "Düğün ve Cenaze" yayınlandı. Farklılaşan müzikal çizgisine karşılık "eski Sezen şarkıları" isteyen hayranlarını kırmayarak 1998'de "Adı Bende Saklı" isimli albümünü yaptı. Sanatçının en son yayınlanan çalışması ise "Deliveren" oldu.

Bugüne kadar 16 albüm ve 500'den fazla şarkı yapan "Minik Serçe" ve "Ana Kraliçe" gibi unvanlara sahip sanatçı, Türk pop müziğinin en güçlü seslerinden biri. Ayrıca, bir zamanlar vokalistliğini yapan Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Levent Yüksel, Sertab Erener gibi isimleri de pop müziğimize kazandırdı. *
levent yüksel, sertab erener, ışın karaca, aşkın nur yengi, emre altug, hande yener gibi daha aklıma gelmeyen bir çok ismi kendi vokal tezgahında yetistirip müzik dünyamıza kazandıran eli öpülesi büyük diva.
birçok sanatçıya şarkı veren, bu sanatçılar tarafından heryerde övülen, yalakalık yapılan ve bunları gören türk halkının çok iyiymiş gibi dinledikleri, sevdikleri, ama hiç güzel şarkı söyleyemeyen, ticari amaçla şarkı yazan bir şahıs
not:daha ağır yazacaktım ama sözlükteki s.aksu sevgisini görünce neyse.. dedim.
bu yazdıklarım düşüncelerimin kibarca dışa vurumu.
damar yaparken dinlenilcek ilk isim
sanatçının alasıdır. şahane besteler yapar yetinmez söz yazar yetinmez şarkı seslendirir, yetinmez yardım kampanyasına katılır, yetinmez bir sürü sevdiğimiz insanın piyasaya çıkışını sağlar bir de yaşayan en üstün insan olduğunu unutur mütevazı sahibi, utangaç ama neşeli sevgili bir kadın olur.

çalışmalarını buraya aktarmanın mümkün olmadığı bu insan gerçekten büyük sanatçıdır, insanın duygularından feci halde anlar. bizi bizden daha iyi tanır. yetinmez çalışır daha iyiyi yapar. zaten eski çalışmaları hiç unutulmamıştır aslında.

1975 yılında sezen seley adıyla ve haydi şansım gel bana 45liği ile hayatımıza ilk adımını atan bu şahane kadın, üstün insan, tapılası varlık bundan sonra atamayacağımız kadar derindedir hayatımızda.
tüm bunları başardığı yetmez, bir de kendisi ortaya doğru dürüst birşey koymaktan aciz olduğu halde egosunun esiri olup kendisine hakaret eden bir sürü kendini bilmez ile boğuşmak, onlarla muhattap bile olmaktan çekinmek mecburiyetinde olan bu insanın evi o öldüğünde sezen ana türbesi haline getirilecektir.

(bkz: sezen aksu araştırmaları merkezi)

tüm albümleri:

01. Haydi Şansım-Gel Bana (1975)
02. Kusura Bakma-Yaşanmamış Yıllar (1976)
03. Olmaz Olsun-Seni Gidi Vurdumduymaz (1976)
04. Allahaısmarladık-Kaç Yıl Geçti Aradan (1977)
05. Allahaısmarladık (1977)
06. Kaybolan Yıllar-Neye Yarar (1977)
07. Gölge Etme-Aşk(1978)
08. Serçe (1978)
09. ilk Gün Gibi-Yalancı (1979)
10. Allahaşkına-Sensiz içime Sinmiyor (1979)
11. Sevgilerimle (1980)
12. Ağlamak Güzeldir (1981)
13. Firuze (1982)
14. Sen Ağlama (1984)
15. Git (1986)
16. Sezen Aksu 88 (1988)
17. Sezen Aksu Söylüyor (1990)
18. Gülümse (1991)
19. Deli Kızın Türküsü (1993)
20. Işık Doğudan Yükselir (1995)
21. Düş Bahçeleri (1996)
22. Düğün ve Cenaze (1997)*
23. Erkekler Single (1998)
24. Adı Bende Saklı (1998)
25. Sarı Odalar (1999)
26. Deliveren(2000)
27. Şarkı Söylemek Lazım (2002)
28. Yaz Bitmeden (2003)
29. Bahane (2005)
30. Bahane Remixes (2005)
31. Kardelen (2005)

Yukarıda listelediğim albümler Türkiyede yayımlanan ve piyasaya verişen albümlerdir. Ayrıca;
1997. Cumartesi Türküsü Single (Aktüel Armağanı)
2001. Remix Maxi Single (Parkorman Hediyesi)

Olmak üzere iki adet piyasa dışı single ı ve pek çok kaçak derlemesi vardır
eğer hafif bir duygu yoğunluğu yaşıyorsanız bu ablanın parçalarını dinlemeyin,direk bunalıma sokabilir
yazdığı sözlerin güzelliği konuşuluyorsa ya "allah vergisi karrrdeşim" yada "yok canım bişeyler 'çekmese' bööle yazamaz" denilen kadın.
kürtçe şarkı söyleyerek prim yapmaya çalışınca gözümden düşen bayan ses sanatçısı.
ondan ötesi olmayan sanatçı
13 Temmuz 1954'de izmir'de doğdu.Ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bırakarak profesyonel sarkıcılığa başladı.1970'lerin ortalarında 'Kaybolan Yıllar', 'Gölge Etme' gibi sarkılarla yıldızı parladı. Şarkılarının çoğunu kendi besteledi. Bazılarının da sözlerini yazdı. ilk kez 1979'da sinema oyunculuğu denedi.- Minik Serçe- oyunculuk yeteneğiyle dikkat cektiği, 'Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra' adlı muzikallerdeki 'Sen Ağlama 'Geri Dön', 'Dağlar Dağlar' gibi şarkılarla ününü perçinledi. Sonraki 'Git' kasetiyle zirvedeki yerini aldı. Türk pop muziğinin en güçlü seslerinden Sezen Aksu, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel, Tilbe gibi bir zamanlar vokalistliğini yapmış gençleri pop muziğimize kazandırdı.Üç kez evlendi ve bir çocuk annesi...

Sezen Aksu'nun albümleri: Serçe,Ağlamak Güzeldir, Firuze, Sen Ağlama, Git, Sezen Aksu '88, Sezen Aksu Söylüyor, Gülümse, Deli Kızın Türküsü, Işık Doğudan Yükselir, Gül Bahçeleri, Düğün ve Cenaze, Adı Bende Saklı, Sarı Odalar(Ben Seni Çok Sevdim Oğlum), Deliveren, Şarkı Söylemek Lazım

Dillerden düşmeyen bazı sarkıları: Kaybolan Yıllar, Gölge Etme, Yak Bir Sigara, Firuze, Hata, Ağlamak Güzeldir, ikinci Bahar, Dilimin Ucunda Kelimeler, Geri Dön, Tukeneceğiz, Git, unzile, Değer mi Hiç, Sarışınım, Bir Çocuk Sevdim, Seni istiyorum, Şinanay, Gidiyorum, Belalım, Hadi Bakalım, Gülümse, Masum Değiliz, Deli Kızın Türküsü, Tenna...
Bahane albümü
1. Bahane

2. Eskidendi Çok Eskiden
3. Perişanım Şimdi
4. Yanmışım Sönmüşüm Ben
5. Pişman Olduğun Zaman
6. ikili Delilik
7. Kalp Unutmaz
8. Herkes Yaralı
9. Şanıma inanma
10. Geçiyor Bizden de
11. Tebdil-i Mekan
12. Hükümsüz
13. Ahdım Olsun
14. Kınalı Kuzum
15. Çile
16. Şanıma inanma [Kıvanç K Mix]
"her aşk 3 kişiliktir.kadın,erkek ve sezen aksu" gibi önermelere konu olmuş sanatçı.çoğu insana yaşamının bir bölümünde eşlik etmiştir.
duygu elcısı,yalnızken yada acı cekerken duydugunuz sessız cıglıklarınız,hem kendı sanat dunyasında hem de toplumsal yasamdakı ıyılık perısı,mutevazı kisilik!Her anınıza bır sarkısı vardır ve o bılmesede onunla paylastıgınız cok sey...
asıl adı fatma sezen yıldırım olan kraliçe.
yolun yarısını az biraz aştığım hayatımın, sanırım ilkokul dönemlerinden bugüne kadar hiç es vermeden hayranı olduğum, ama öyle böyle diil yürekten sevdiğim takdir ettiğim takip ettiğim tek sanatçı.
(bkz: haklı)
Tutuklu

Ne Senden Öncesi
Ne Senden Sonrasi
Ne Senden Öncesi
Ne Senden Sonrasi

Ayrilik Aman
Ölümden Yaman
Geçmiyor Zaman Geçmiyor
Ne Anam, Babam
Ne Hoş Hatiram
Yetmiyor Canim Yetmiyor