bugün

karda açan bir çiçek.
Nergisgillerden, baharda çok erken çiçek açan ve eczacılıkta kullanılan soğanlı bir bitki.
son sezen aksu albümü.
kardelen:
direnişin öyküsü. özgürlüğe kucak açan kar çiçeği kardelen.kışın ak ayazlarına, ak ateşlerine bürünen , yakasında küçücük bir hayatı taşıyan, yorgun, ayak izlerine boyun eğmeyen kar çiçeği...
bostancı lunaparkından kadıköy istikametine gelirken minibüs caddesi üzerinde yolun sağında bulunan dürümcünün ismidir. özellikle gece alkol alımından sonra kesinlikle gidilmesi ve tadılması gereken bir mekandır.
teomanın bir şarkısı.dinlenesidir.sözleri ise;

bir telefon çığlığıyla yalnız bir güne uyandım
bir an
nefessiz kaldım
dün de yok yarın da yok
sonsuz bir şimdi içimde o an
nefessiz kaldım

başka türlü birşey bu yalnız seni
isteyen başka türlü bir şey bu
sen gelsen aniden
kardelen uçup gittin elimden
peki yine döner misin
sen kardelen
açı versen yeniden
beni hala ister misin

aynı cümleyi on kere okurum bir şey anlamam
çünkü aklım hep sende
eski bir rüya uğruna başka bir rüyaya tutundum
keşke anlasan sende

başka türlü birşey bu yalnız seni
isteyen başka türlü bir şey bu
sen gelsen aniden
kardelen
ahh kardelen uçup gittin elimden
peki yine döner misin
sen kardelen
uçu versen yeniden
beni hala ister misin
karı-delen bir tür çiçek...
doğa ananın biricik çiçeği fulyanın , daha fazla acı çekmemesi için dönüştürdüğü çiçek..
http://www.balca.net/hikaye10014.aspx
(bkz: hercai)
Kar yağdığı halde çiçek açabilen bitkilerden biri olan Kardelenin, bu denli soğukta canlanmasına neden, soğanıdır. Kardelen Soğanı, donun ulaşamayacağı kadar toprağın derinliğinde olduğundan, oradaki sıcaklıktan faydalanarak, havanın birazcık ısınmasıyla birlikte filiz sürer. Kardelen'in yüksekliği,10-20 santimetre arasında olup, her taç yaprağının ucunda küçük, yeşil bir nokta vardır. Bu bitkiye, çimenlik yerlerde, akarsu yataklarında ve ormanlarda rastlanır.
bir su markası.
Çok güzel bir çiçek.
Bir su markası.
Aynı zamanda bir zamanlar yürütülen bir kampanyanın ismi.
Görükle Köyü'nde çokcana karşılaşılabilen harf dizlemesi* kendisini kah bir yemek salonu kah bir site olarak da görebiliriz, o kadar da şirinciktir ki evleri, kalma dışarıda uyu, fakat o dur ki pek bi soğuk olur dikkat etmek lazım çıkarken söz alamk lazım gerekirse, kendin yak kendin ısın yapılmalıdır, telkin edilir.
Bayanlarda en çok hoşuma giden isimdir. Teomanında çok güzel yorumladıgı bir şarkı
"Ne senden fazlayım
Ne senden az
Aynı macerada ayrı biraz
Gözle biçim biçim
Kalple anlar içim
Ayrı gayrı olmaz
Sen yoksan ben hiçim" gibi hoş ezgilere sahip şarkı...
akrep nalan ın bir şarkısı.dağ çiçeği.
karanlıktan aydınlığı çıkmanın simgesi.
kardelen

diğerleri gizlendiği halde harabeler arasına,
sen tek başına ayaktasın.
açmışsın kollarını gökyüzüne doğru,
umut olmuş yağıyorsun bulutların arkasına,
kök salmışsın derinlere çehren dupduru,
iz kalır dokunsam teninin beyazına.

aşmışsın duvarları, ölü yığınlardan oluşan.
hayat vermişsin şu uyuşuk toprağa.
ilk sen gelmişsin, yazık belki ilk sen gideceksin,
fakat her açan kardelenle yeniden yeşereceksin.

-edit- yazar
dinlerken gözlerin dolmasına sebebiyet veren, insanı vuran, silkeleyen ve bu yüzden amacına hizmet eden mükemmel sezen aksu şarkısıdır.
gövdesini göge verdiginde boynu egik kalan. karı delmis, alnı ak.
Sezen Aksu nun türk gençliği yararına desteklediği bir projenin ismidir.
(bkz: kardelen ayşe)
eğitim fakültesinde okuyan öğrencilere boş boş gezinen iktisadi idari bilimler fakültesi öğrencilerince koyulan lakap. fekat batak masasında tak tuk koz çeken idealistlikten uzak bir tipe kardelen demek gomik oluyor.*
kdz ereğli'de bir pavyon ismi.zamanla değişmiş ve ünlü düşmesine uğramıştır; ı-delen den gelmektedir.
teoman'in o albumunde yer alan belki de gelmis gecmis en iyi teoman parcasidir. her dinledigimde zihnimde 90larin sonlarina ait flashbackler cakar. sonlarda fondaki ciglik efektleri ayri bir duygu katar parcaya. nedendir bilmem ama teoman hayranlari da (bkz: yagmur) ile birlikte bu parcaya buyuk haksizlik etmektedirler.