bugün

camiler çok boş hakkaten.
azalmadır.
siyasete bulaşan imamın arkasında namaz kılınmaz.
Arapça bilmeyen son Osmanlı halifesi kravatlı Abdülmecid efendi yüzündendir.
görsel
görsel
Çok zevkli oluyor, denemenizi tavsiye ederim hshshs..
arapça vaaz verip türkçe yardım dilendikleri içindir.
görsel
4-5 sene önce cumaya giderken artık ben de gitmiyorum. en son 2020'de cuma namazına gittiğimi hatırlıyorum. cumaya en son gideli 3 yılı geçti. lisede okuldayken hep giderdim hatta okulda gusül abdesti bile alırdım. ne günlerdi hakikaten.
saflar her geçen gün daha da azalıyor.
nerden biliyorum diye sormayın.
--spoiler--
hatta okulda gusül abdesti bile alırdım.
--spoiler--

okulda gusül abdesti almanı gerektirecek ne yaşadın aykolik?
nerede sahtekar , sübyancı tipler varsa cumada gördüğüm için gitmeyi bırakmıştım.
10 sene içinde azınlık olacak.
bugün pazartesi koçum.
çoğunluğun, metafizik mevzuların; gerçek dışılığına ve nasıl her alanda kullanıldığına uyanmaya başladığını gösterir. "Sen namazını kıl ve neyi nasıl yapıyorsan yap, başkasından sana ne?" diye de düşündürür.
görsel
AZALMADILAR, SADECE DiĞER GÜNLERE DAĞILTILAR. HAFTANIN BAŞKA GÜNLERi DE CAMiLERE GiTMEK GEREKiR, iMAMIN HATIRINI SORMADAN OLMAZ.
kuran ve ibadet dili ısrarla ve inatla arapça olacak diyen hocaların, bir ıraklı arapça soru sorunca
(bkz: eee bi türkçe olarak bi şey yapabilirseniz) demesi gibi sebeplerdendir.
bir kez olsun cumaya gitmedim nedense hiç eksikliğini de hissetmedim.
devam aksıran tıskıran ve ter kokan insanlar sebep olabilir.
insanlarımızın bilime,mantığa yöneldiği için diyeceğim ama bizim millette bu olay yok.
Zaten herşey azalarak biter.
Bizim kurumda çalışmaktan kaçmak için yapanları görüyorum. Cuma namazı ve öğle yemeği ile birlikte işlerin epey büyük çoğunluğu duruyor. Beni alakadar etmez bana paramı zamanında eksiksiz hatta fazla yatırsınlar yeter.
A8 olmadan gidemiyorlarmış.
Sözlük yahudilerinin çok sevindiği olay. Azalma varmı yokmu kendilerini camilere bekleriz.
Şehirleşme, teknolojinin ve iletişim imkanlarının gelişmesi, ailelerin geleneklere daha az bağlı bir şekilde çocuk yetiştirmeleri, eğitim seviyesinin yükselmesiyle bilimsel düşüncenin güçlenmesi ve Siyasal islamcıları dini, ekonomik çıkarları ve dogmatik fikirleri doğrultusunda menfaat aracı olarak Kullanmaları, Diyanet işleri başkanlığının evrensel özelliğe sahip islamiyet in yerine AKPnin temsilcisi konumuna getirilmesi neticesinde ortaya çıkmış sosyal değişimin sonuçlarından birisidir
fakirler zaten cennete gidecekmiş. ben de fakir olduğuma göre boşuna camiye gitmeyim diyorum.
görsel
Bir cami var ismigüzelim, Veysel Karani. Her cuma gözüm, dışarıya çıkardıkları örtüleri arar, bakalım çıkardılar mi, kaç tane çıkardılar diye. Son gördüğümden biraz azalmıştı, üç cumayı kaçırmasalar bari.