bugün

(bkz: tatar ramazan)
tanım: tarihimizin unutulmaması gereken kahramanıdır.
-----spoiler-----

Ricky, babası ispanyol, annesi ise Tatar bir ailenin oğlu ve başarılı bir boksör idi. 1915 yılında işgalci ve sporcu askerlerle yaptığı boks maçları ile adını duyurdu. işgalci askerlerin moralini yükseltmek için düzenlenen müsabakalarda aranan sporculardandı.
*
3 mayıs 1915'te çok konuşulan bir olay yaşandı. baş zabit Mithat Bey, olayı şöyle anlatır:
*
"Ricky çok güçlü bir sporcu idi. O dönemde işgal altındaki Osmanlı'da aldığı başarılar, halka büyük moral oluyordu. Williamson'un ölümü gözlerimin önünde gerçekleşti. Çok sert bir darbe aldı ve yığılıp kaldı. ingilizler ne olduğunu dahi anlayamadı."
(Anılar / saife 143, Mithat Bey)
*
Bu olay bir gün sonra gazeteye yansımıştı.
*
"Adam Williamson ile Ricky'nin yaptığı müsabakada Williamson, göğsüne aldığı sert yumrukla kalp krizi geçirerek öldü."
(Kurtuluş / baş sayfa- Rıfat Bey'in haberi 4 Mayıs 1915)
*
ingilizler bu haberden rahatsızlık duyunca olayı daha da derinleştirdi. 4 Mayıs 1915'te haberi yapan Rıfat Bey içeri alındı. işkenceyle haberi kimden duyduğu söyletildi. Baş zabit Mithat Bey'in içeri alınması da bundan sonra gerçekleşti. Mithat Bey bu konuyu kitabında şöyle anlatır:
*
"Rıfat Bey işkence görmüş. Adımı vermek zorunda kalmış. Parmaklarından 2 tanesi kopmuştu onu gördüğümde. Özür diledi. Fazla dayanamadı. Ertesi sabaha vefat etti. Ben de işkence gördüm. Sonra 150 altın karşılığında beni serbest bıraktılar. Olaydan kimseye bahsetmememi tembihlediler. Ben de işgal bitene kadar kimseye bahsetmedim"
(Anılar / saife 155, Mithat Bey)
*
Lakin olay halkın her kesiminde yankı bulmuştu. işgalin o bunaltıcı döneminde Ricky'nin aldığı zaferler, halkın bir anda onu bağrına basmasına sebep olmuştu. Müsabakalarına gazetelerde, mecmualarda büyük ilgi vardı. ingilizler bu durumdan rahatsızlandı. O sebeple Ricky'i içeri aldılar.
*
Tatar Ricky'nin Doğuşu:
*
Ancak yüzbaşı sorensen, eski bir boksördü. O sebeple Ricky'nin çıkmasına yardımcı oldu. Askeri kanadı onu serbest bırakmaya ikna etti. Ricky, artık bir kahramandı. Aailesi hakkında bilgiler de gazetelerde çıkmıştı. Annesinin Tatar olması dolayısı ile daha da benimsenmişti. Kendisine artık "Tatar Ricky" deniyordu.
*
içerden çıktıktan sonra 49 müsabaka daha yaptı. 44'ünü kazandı, 4 müsabakayı ise kaybetti. 1 müsabaka ise ölümle sonuçlandı bilindiği üzere. Bazı kaynaklarda 4 müsabakayı bilerek kaybettiği yazar. Zira rütbeli askerlerin yenilmesi pek hoş karşılanmıyordu.
*
Roketatar Ramazan:
*
işgalci askerlerle son müsabakasını 5 Haziran 1917'de yaptı. Daha evvelinde bir askerin ölümüne yol açan Tatar Ricky, 3 askerin de çenesini kırmıştı. 5 Haziran 1917'de kendisini içeriden kurtaran Sorensen ile bir müsabaka yaptı. Sorensen eldiven kullanmıyordu. Ricky bunun zor bir mücadele olduğunu ve sorensen'in kendisini ringde öldürmek istediğini anlamıştı. O sebeple bir punduna getirip Sorensen'i rehin aldı. Boğazından kavradı ve bir hamle ile indirdiği darbesi, Sorensen'in herkesin gözü önünde ölmesine sebep oldu. Bunun planlı bir olay olduğu da anlaşıldı. Salondaki ingiliz askerlerin hepsi öldürüldü. Ricky'nin daha sonra cepheye kaçtığı biliniyor. Orada da şehit olduğu sanılıyor.
*
Müktesebat Gazetesi başyazarı Hamdi Bey olayı şöyle anlatır:
*
"Tatar Ricky o gün öldürüleceğini anlamış. Çünkü Sorensen'in eldivensiz dövüşeceği kendisine söylenmiş. Kendisi de eğlenceli bir maç olacağına Sorensen'i ikna ederek maçı halka açık yaptırmış. içki içen işgalcilerin dalgınlıklarından faydalanıp ingilizleri ölme pahasına öldürmeyi kafaya koymuşlar. Sorensen'in, Türklerin kahramanını Türklerin gözü önünde öldürme planını böylece tersyüz edeceklerdi. Başardılar da. "
(işgal Altındaki Kahramanlar / saife 96, Hamdi Bey)
*
O günden sonra Ricky'nin demir yumrukları sayesinde 2'si ölüm, 3'ü de çene kırılması ile biten maçlarından kendisine "Roketatar Ricky" namı kalmış. Adını da değiştirip "Ramazan" yapmış. Roketatar Ricky olan lakabı, Roketatar Ramazan olarak anılmış. ** *
http://albastropos.blogcu...tar-ramazan_42231371.html

-----spoiler-----

(bkz: tacettin abayık ın anıları/#5091787)
3. nesil, gözardı edilmiş yazar. ironik te olsa, hoş gelmiş.
-seni tatar ramazan sordu.
+hangi tatar ramazan?
-roketatar ramazan..mauıhauhauhuögöhög...
+ahöböhöhhükikiki...*
(bkz: #5372411)

hastasıyız tespitlerinin.
esprilere göre genellikle selamı olan insan.*
yalancı yazar.

şikayetçiyim beni yemeye çalıştı.

(bkz: yemeye çalışmak)

ne pis bi deyimmiş bu be.

p.s : yemeğe çalışmak olduğunu bildiğimi bildiğini biliyorum.
kendisi çok kafa adamdır. kingo disko'da stüdyoya alınmayı beklerken, o sırada ve kalabalıkta kola kutusunu ezerek maç yapmışlığımız bilem vardır.

öncelikle bkz; (bkz: sonralıkla)
--spoiler--
akdeniz akşamları bundan daha iyi yorumlanamazdı
--spoiler--

bulvar
*
değerli katılımları ile caddebostan sahil alkolümüzdeki kan oranı zirvesini şenlendiren insanlardan biri.
metalci selami'nda basparmak kullananlarin parmaklarini koparip ziyafetini sahsimla paylasan uber-roketman.

ayrica cok iyi tezahurat yapar, yaptigi tezahuratla bizzat o kokuyu yasatti.
birgün evinde elektro gitarıyla roxette'in bir parçası üzerine çalışırken; 'ulan süper parçaymış, kim söylüyor bunu?' diyip en eski sürümünü kullandığı winamp'a bakıp -ki eski sürüm kullanırsan bilgisayarın daha hızlı olurmuş gibi bir batıl inancı var bu adamın- 'roket mi, hmm yeni bir grup demek ki!' diyip yanlış okuma kurbanı olmuş ve o günden sonra roket konusu bünyesinde obsesif bozukluklar doğurmuştur. penası bile şöyle;
görsel
tanrıdan akıl fikir istemek*
bir fırsatını bulduğu anda sürekli insanları dürten kişidir. örneğin bugün kardeşinin bilgisayarının internet kablosunu kedisine oynasın, kemirsin diye vermiştir. *
kardeşi evde yokken itlik peşinde koşturmak*
polonya bayrağına benzeyen şahıs.
(bkz: yeni başlayanlar için polonya) *
hayvan herif.
en son ttnet'i terör örgütü ilan etti. bu adam süper yav. *
kendisi 702 milyon$ maaş alıyormuş. ama zimbabwe doları ilen.
bos ve pis adam. kiz olsam benden isterdi, ben de vermezdim.
bu arada roke-tatar mi roket-atar mi halen cozemedim, caktirmayasica.

ayrica 25 ağustos 2009 internet kesintisinin tek suclusu.
(bkz: roketatar ramazan davulcusu)
bursa'da yaşayan roket atar ile bir akrabalığı var mı? merak içindeyim. * *
öngörülü yazar.

(#5884752)
üçüncü nesil gammaz çaylak.

--spoiler--
açsana olm msn'i!
--spoiler--

o kadar sonuna ünlem koymuş ' ile ayırmış halbuki. *
yayayettin kokocamboğlu
refrigerator the emine beder chronicles

gibi icatları hayatımıza sokan anormal. deli lan bu!
hamamboceklerini ve uzaylilari yasa bogan dogumunun 221. yilinin, mutfak tezgahinda sevismek isteyen butun insanogluna mubarek olmasini osurarak diledigimiz yazar.
dogum günü kutlu olsun yazarı.*
gün itibari ile çardağa gelirse muhteşem bir köpük partisi ve dansçı hatunlar eşliğinde doğum gününü kutlamayı garanti ettiğimiz yazar.