bugün

çok basit bir örneğim var : passat
passat örneğinin üzerine söylenecek pek birşey yok ama;

-bmw diyorum.

-evet güzel mi çok güzel,büyük marka ama özellikle bizim millet bmw diye ölüyor bitiyor. bmw bmw bmw için neler yaparlar.

-almanya'da bir sokak röportajı yapılıyor. yanlış hatırlamıyorsam '' türkler denilince aklınıza ne geliyor?'' soru bu. cevaplardan bazıları '' bmw sürmeleri. nedense çoğu türk bmw'ye biniyor''.

-tekrar ediyorum kalitesine,markaya,şekli şemaline söylenecek birşey yok lakin bizim ülkede fazla abartılıyor. hepte aynı tiplerde görüyorum bmw'yi ;

-saçlar 3, kaşlar çizik,kollar dövmeli,altın saat,keko galerici

-çakal çiyan diye tabir ettiğimiz tipler.
Ben de sevmen bmw yi. Benim doğan görünümlü şahinimin arka tekeri bile olamaz.
Renault toros. Özellikle beyaz olanı çok abartıldığında kürdolara kötü anlar yaşatabilir.
togg dur. ilk çıktığında tüm işadamları falan reyize yaranmak için aldılardı. sonra her yerde 2.el togg ilanları dönmeye başladı. bir kere oto sanayide benim araba çıksın diye beklerken iç kısmını gördüm hakikatten kim tasarladı ise gözlerinde sorun vardır kesin.

yerli olan hiçbir şeye karşı değilim ancak yapıyorsan biraz düşünerek yap be kardeşim..
Şahin-doğan..

Passat..

Togg..
turkiye`de butun arabalar cok abartiliyor. nedenlerini tartismayacagim ancak sonuclari akilla izah edilebilecek gibi degil.

benzer iki farkli arabanin Ingiltere ve Turkiye fiyat karsilastirmasi.

VW Passat - 1.6 tdi - 2020 model
Ingiltere fiyati= £17.000 - £20.000 araliginda (700-800 bin TL)
https://www.autotrader.co...;year-to=2020&fromsra

Turkiye fiyati= 1.5 - 2.5 milyon TL.
https://www.sahibinden.co...-hatasiz-1163501565/detay

Mercedes E-220 d - 2020 Model Dizel:
Ingiltere fiyati= £25.000 - £30.000 araliginda (1.0-1.2 milyon TL)
https://www.autotrader.co...;year-to=2020&fromsra

Turkiye fiyati= 4.2 - 4.8 milyon TL.
https://www.sahibinden.co...-de-arac-1125940861/detay

paranin alim gucune yani £20.000 ile 2.0 milyon TL karsilastirmasina hic girmiyorum. dolayisiyla turkiye`deki bana gore her araba suanda abarti durumundadir. konunun arz-talep dengesizligi ile aciklanabilecek bir tarafi da yok.

ev fiyatlarinin karsilastirmasi bu basligin konusu degildir.
türkiyede genel olarak "araba" abartılıyor arkadaşlar.
yani o sadece bir vasıta o kadar.
büyütmeyin bu kadar.
altına şahin çeken kendini bi bok sanıyo. passat mersedes çekende bi bok sanıyo.
birinin ötekisinden farkı yok.
bir yatırım aracı gibi davranan hatta ailesinden daha çok ilgilenen bile var araçlarla.
adam doblosunu mühendis evladından çok övüyor.
bunların sadece bir eşya olduğu gerçeğini kavramamız lazım bir an önce toplum olarak.
bütün vosvos modelleri.
Artık hepsi abartılacak olan arabalardır. Ulaşılamayan şeyler genelde dedikodu ve abartıya açıktır.
Tofaş doğan slx.................
Renault 12 toros.............
metrobüs...
Volkswagen...
Aynı banttan çıkardıkları skoda, seat, audi gibi markaları var. insanlar çok bilmiyorlar. Markaya para veren çok var.
belediye otobüslerinin mercedes olması .
markadan çok model olarak abartılan arabalar çoktur...
en son elektrikli arabalar hayatımıza girdi. bu abartma olayının nirvanası da yerli ve milli(!) arabamız togg.
Vw grubu ve volvo. Vw tasarım olarak 20 sene geriden geliyor. Ülkemizde en cok tutalan arabası passat avrupada nal topladı ve ürün gamından çıkartıldı. Elektrikliye girişte geç kaldı. 2015 öncesi Şanzımanları yarak gibidir, cari durum ne bilmiyorum. Sonumuz nokia gibi olabilir demisti ceosu. Apaçilerin sevgilisi seat direkt cartayı çekti, bizim kekolara kalsa uzay gemisiydi arabaları. Skoda da f/p olarak tutarsız bir marka.
Volvo da o paraların aracı değil. Sağlamlığı da şehir efsanesi. Üstelik o saglamlığı da can güvenliğinden ziyade mal güvenliğine dairdir. Premium sınıfta kesinlikle şans verilmemeli.
net tofaş serisi zamanında çok temiz şahin im vardı. şimdi bakıyorum yok şöyle yok böyle öve öve yav sahip olup kullanmasam arabadan anlamasam yav neymiş be diyecem s400 mü 760 mı bu nasıl bir araba.

buarada kızın biri aaa bu tofaş ben buna binmem dedi ve binmemişti.

ikincisi de honda civic 2000 modeli bile ne adamlar ne paralar istiyor.
Jetta. Abartmanın bokunu hatta sikini taşşağını çıkardılar..
1990'ların teneke honda civicleri.
pandemiyi fırsata çevirip altın/dolar bazında hesaplanan artış % 70 - 80 bandında seyrederken araç fiyatları % 160 arttıysa ki 15 aylık son periyotta bu böyle, tüm araçlar ve araç sahipleri abartmıştır. fiyatların % 90 ı şişirme. sarı site sağ olsun. biri kafasına göre bir zam yapmaya görsün. domino etkisi gibi hemen hemen hepsi otomatik arttırıyor, anında hemde. en az 10 senedir piyasayı takip ediyorum. o araçların gerçek değerinin o olmadığını ve ne olması gerektiğini de az çok biliyorum. vatandaş saf değil. takip ediyor herkes.

ama milletin çoğunun amacı satmak değil ki, hava atmak. piyasayı yükseltmek. gerçek satıcı belli olur. onu da ilanda en fazla 4-5 gün görürsün. anında kaparlar. 2 gün önce 200 binden ilana düşmüş ve satılmış aynı aracı 1 ay sonra 400 binden satmaya çalışıyorlar. plakayı değiştirseydin bari be. 1 sayfa da destan yazmış, öve öve bitiremiyor. kim bilir ne sanki. 2020 başında 40 bine sattığım Linealar meganlar olmuş 400 bin. insafınız kurusun emi. hesap meydanda, Ocak 2020 dolar Kuru 7.33 iken o araç 5.457 dolar. güncel kur 32,51 den şimdiki fiyatı 12.304 dolar ediyor. bak gör nasıl şişirmişler fiyatı anla. bu artışların hiç biri dolar bazında değil. altın da aynı. 294,60/2.438,60 - 135/164 gram eder. altınla dolarla alakalı filan değil bu iş milleti salak yerine koymayın. siz gidin matematik bilmeyen kerizleri silkeleyin...

aynı mevzu emlak fiyatları için de geçerli. tam bir fecaat. gıda fiyatları da aynı. diğerleri de..millet fırsatçılık yapıyor, kendi ayağına sıkıyor farkında değil. zira ticaret durma noktasına doğru seyir halinde. çünkü furya bitti. piyasa doydu. para faize kaydı. pek çok kimse alım yapmıyor. parasını ya altına dolara borsaya faize yatırıyor veyahutta kenarda tutuyor ve harcamıyor. iç piyasa tıkandı, para dönmüyor, zira deniz bitti, bankalar kredi musluklarını kapattı. nakit altın değerinde şu an. millet patır patır dökülüyor. ee olacağı bu. daha bu süreç artarak devam edecek. çek bankadan düşük faizle krediyi, al sıfır araçları stokla, sonra sat yüz katı fiyatına. o bi kere olur. her zaman kedi kaymak yemez. kurnazlık yapan kendine yapar...acımayana acımazlar..bu millet çarpılmadan düzelmez...

ama devlet senden daha uyanık merak etme. ondan sonra satacam diye çookkk beklersin çok...
Passat ve aslında genel anlamda vw grubu modelleri (golf, Jetta, Leon),
BMW,
Land Rover,
Togg,
Dünya genelinde Tesla.

Land Rover Freelander'a 3 ay bindim. O kadar sorunlu bir araçtı ve artısı yoktu ki..
Ford fusion'un ancak getir götürünü yapabilir mesela. Fusion ona göre sorunsuz bir canavar kalıyordu.

Togg'un da halen yeni bir araç olduğunu düşünür isek..
Audi a6. Diyanet'in de kullandigi.
Muhtemelen Macan’dır. Giriş seviye olmasına rağmen ulaşılması güçtür.
Passat...