bugün

ilk bölümü 18 eylül salı akşamı saat 21.00'de gösterilecek dizi. muhtemelen rome'dan sonra daha asil dursun diye ingiliz aksanının abartılacağı ikinci yapım olacaktır. gerçi burada bu arkadaşlar zaten ingiliz oldukları için pek de yapay durmayabilir.
edit: ayrıca tekrar gösterimleri de cumartesi gece 11 gibi görünüyor.
tarihi bir başka dizi rome ile karşılaştırdığımda, kıyafet ve makyajların daha başarılı olduğunu düşündüğüm, dış mekanların ise daha dar olması muhtemel dizi.
rome ile karşılaştırılmaması gereken dizi, zira ben bu hataya düştüm ve sonunda da çok güldüm, rome a göre çok zayıf, tek üstün yanı daha yakın bir tarihte geçmesi, tabii bu bir üstünlükse.
roma benzeri fakat olayların geçtiği tarih daha yakın bi tarih olan dizi. roma'yada ısınamadım bunada ısınamam biliyorum. ayrıca tudor da aku markasıdır.. acaip bi isimdir bir dizi için..o yuzden otosanayi çalısanlarının beğeneceğini umdugum bi dizi.
ingiliz entrikalarının ve diplomasininın yapabileceklerini gösteren dizi...
8. henry'nin acaip pompacı olduğunu bize gösteren dizidir.
her on dakikası savaşmaya istekli olan kralı anlattıktan sonra diğer onar dakikalar boyunca kralın leydi boulet ile yaşadığı sevişme sahnelerini gösteren şahane bir konusu olan bir cnbc-e dizisidir.
e2 de izlenmesi gereken. hoş bir dizi. aşk, şehvet, erotizim, entrika, aksiyon hepsi var bu dizide.
ne bir rome ne de bir dawson s creek olabilrmiş, tarihi dizi mi gençlik dizisi mi anlamadığım dizi. bütün krallar mrallar hep genç, kimisi pek yakışıklı, herkes bir prezentabl ki sorma gitsin. ısınamadığım bir dizi vesselam.
henry de bildiğimiz ezik. nereye çeksen oraya gidiyor, üflesen gaza geliyor, hiçbirşey yapamazsam kestiririm kelleyi deyip kurtuluyor, birde gerçek hali çirkinmiş. e haliyle bari yakışıklı, güzel bir adamı oynatalımda bari buradan yırtsın hesabı yapılmıştır.
(bkz: the other boleyn girl)
hayatta bi zkime muvaffak olamamıs bir kral'ın sevisgen maceralarını anlatan dizidir.
(bkz: alem buysa kral 8 henry)
Henry VII, Henry VIII, Elizabeth I ve James I.
dizide sık sık adı geçen fransa kralı francois, kanuni sultan süleyman a mektup yazıp yardım isteyen ve sen ki fransa kralı françesko sun diye yazılmış olan mektup ile birlikte donanma yardımı almış olan kişidir.
osmanlıda ki hürrem sultan vakasınının ingiltere versiyonudur. fettan bir kadın ve koskoca bir ülkeyide yönetiyor olsa kadınlar karşısında çaresiz kalan bir erkek. ve herşey o kadının istediği gibi yürür. ben her zaman söylerim. kadınlar tehlikeli yaratıklardır.
kralın okuduğu bir kitap * önümüzde ki sezonunun nasıl zor geçeceiğini anlatmıştır.
son bölümünde fazlasıyla rücetkar sahneleri vardır. * * ama bu sahnelerin sadece e2de yayınlanıp cnbc-e de sansüre uğramasıda ayrı bir tartışmadır.

not:tudors 15,yy.da yaşayan ingiltere hanedanlığı anlamına gelmektedir. *
(bkz: igor tudor)
e2'De uncut versiyonu verilen dizi.
ikinci sezon çekimlerine şubatta başlanan dizide henry'nin anne boleyn'in kafasını uçurtacağı sahne zevkle izlenecektir
ikinci sezonun ilk iki bölümü her nasılsa elime düşmüştür.

--spoiler--

henry malı boleyn karısı için çevresindeki herkesi kesmekte biçmektedir bu bölümlerde.Güzelim kraliçeyi sürgüne yollamış, arkadaşı brandon'ı huzurdan kovmuştur.Çevresindeki lordlarını düklerini kendisini ülkenin dini lideri olarak görmeleri için zorlamakta ve böylelikle Britanya'nın papa'dan, dolayısıyla katoliklikten bağımsızlığını ilan etmektedir.Katolik devout karakterler dizideki hükümranlıklarını iyice yitirmişlerdir.Boleyn karısını Fransa'ya diplomatik ziyarete götürürken ezik kalmasın diye markiz ilan etmiştir.Boleyn karısı bu bölümlerde fransa kralı françois * den evliliği konusunda destek sözü almış, aynı zamanda ingiltere ve fransa arasında anlaşma imzalanmıştır.

--spoiler--
yapımcıların ilk sezon için 38 milyon dolar harcadığı ve bu miktarı kendilerinin bile bir kumar olarak nitelendirdiği dizidir. tarihsel açıdan baktığımızda tam olarak uyduğunu söylemek zor ancak iyi bir uyarlama olduğu, en azından ana hatlarıyla dönemini yansıttığını söyleyebiliriz...

genç kral henry'nin hırsı ve seksüel içgüdülerinden dolayı bir imparatorluğu nasıl yanlışlara sürüklediğini, papa üzerinde baskı kurmaya çalışarak dini kuralları değişmek istediğini, henry'nin etrafında bulunan soyluların nasıl mevkilerini yükseltmeye çalıştığını anlatır the tudors.
an itibarı ile e2 de ikinci sezonunun ilk bölümü gösterilen dizi.
(bakınız:If the lion knows his own strength no man can control him)
kaliteli bir e2 dizisi.

ikinci sezondan başladım bende bi bölüm izleyim diye sonra takıldım kaldım diziye. gayet başarılır bir döne dizisi. hani birazda kitaplardan filan biliyorsanız olayları daha bir tatlı geliyor diziyi izlemek.

yoğun bir şekilde kullanılan ingiliz aksanıda ayrı bir tat vermiş.

yalnız kral henry de amma karıya kıza düşkünmüş yani dedirten dizidir ayrıca.

neydi efendim dizinin sloganı:

kral herşeyi alır.

alıyor harbiden. böyle giderse sonunda ingilterede babayı alacak.

ayrıca e2 de internet sitesinde diziyi, alem buysa kral henry şeklinde tanıtmaktadır.*
vasat altı bir dizi ismi olmazdan önce köklü bir ingiliz kraliyet sülalesini belirtirdi.