bugün

(bkz: karakter komedisi)
2004 yapımı olmasına rağmen ülkemizde yeni gösterime girmiş shakespeare eserinden uyarlanmış, yahudi bir tefeciye borçlanan bir soylunun hikayesini anlatan bir film. al pacino, jeremy irons'ın muhteşem oyunculuklarını görmek için izlenmeye değer bir eser.
(bkz: venedik taciri)
oyundaki bütün karakterler aslen belli prototipler gibidir. filmin en güzel yanı uzun zaman çoğu kişide olumsuz bir etki bırakan shylock karakterinin neden ve nasıl oluştuğunu son derece net verebilmesidir. çünkü söz konusu dönemi ve bu dönem içinde yahudilerin konumunu bilmiyorsanız shylock'a kızarsınız, onu merhametsiz bulursunuz. oysa ki shylock'un bütün replikleri yüzyıllardır süregelen bir çatışmanın özeti gibidir.
william shakespeare in zekası,al pacino ve jeremy irons ın oyunculuğu ve jocelyn pook un müziği birleşince ortaya çıkan muhteşem film.
http://www.halksahnesi.or...lemeler/saylok/saylok.htm bu yazıyı okumak bence yeter de artar. insanı her yöne çeken bir yapıt. farklı düşünceler arasında sürekli gel git yaşıyorsunuz.
--spoiler--
beni aşağıladı, yarım milyondan etti,
zararlarıma güldü, kazancımla alay etti,
halkımı hor gördü, işlerimi köstekledi,
dostlarımı soğuttu, düşmanlarımı kızıştırdı.
neden yaptı bunları peki?
ben yahudiyim de ondan.
yahudinin gözü yok mu?
yahudinin elleri yok mu?
organları, boyu, posu, duyuları, duyguları, heyecanı yok mu?
aynı yiyecekle beslenmiyor mu,
aynı silahla yaralanmıyor mu,
aynı hastalıklara yakalanmıyor mu,
aynı ilaçlarla iyileşmiyor mu,
aynı kışın ve yazın üşüyüp, ısınmıyor mu?
farkı ne hıristiyan insandan?
etimiz kesilince akmaz mı kanımız?
gıdıklanınca gülmez miyiz?
zehirlenirsek cıkmaz mı kanımız?
peki ya bize haksızlık ederseniz öcümüzü almaz mıyız?
her şeyde size benzediğimize göre,
bunda da benzeyeceğiz tabii.
yahudi hıristiyana haksızlık edince,
karşılığında göreceği iyilik ne? intikam!
hıristiyan yahudiye haksızlık ederse,
hıristiyan örneğine göre karşılığı ne olmalı?
intikam tabii!
hainlik etmesini sizden öğrendim,
yine size uygulayacağım.
bu işi sizden çok daha iyi yapacağıma da güvenebilirsiniz.
--spoiler--

(shylock 3. perde 1. sahne)
sinrilerimi mahveden film. filmin başında yahudinin suratına tükürüp, yapmadıkları aşağılamayı bırakmazlar. daha sonra bu elemanlardan birisi gelip borç para isteyince yahudimiz de şart olarak "ok veririm ama geç getirirsen ağırlığınca et keserim senden ona göre" der. anlaşma zorla yapılmamaktadır. adam o yaşına kadar ezilmiş olmasa bile zaten merhamet göstermek zorunda değildir. filmin en sonunda herif parayı ödeyemez ve dava başlar. adamın sevgilisi avukat ayağına yatıp geldiği duruşmada der ki "ama siz sadece etinden alıcam demişsiniz, kanını da alıcam dememişsiniz ki. kan akıtmadan almanız lazım yoksa kelle gider". yahudimiz duruşmadan götünü zor kurtararak uzaklaşır. adam borç almış, sözünde durmamış, bir kadının kıvrak dil oyununun arkasına saklanmış fakat finalde mutlu hayata kavuşan karakter olmuştur. yahudimiz ise boynu bükük şekilde bu yavşak, yalancı, karaktersiz avrupalılardan öğrendiklerini çocuklarına anlatıp yüzyıllar sonra dünyanın .mına koymak üzere uzaklaşmıştır. filmin en önemli noktası yavşaklık bayrağını yahudinin gelecek kuşaklara aktarımı için avrupalılardan almasıdır. shakespeare kusura bakmasın ama olmamış. direk oyunu okumadım fakat eğer filmdekinden farklı değilse, yanlış bir mantık üzerine yazılmış saçma bir hikaye olmuş.
26 şubat pazartesi 20.30 da moviemax te izleyebileceğiniz film.
shakespeare'in belki de gündeme gelsin diye böylesine holiganca yazdı diye saf beklentilerimle düşündüğüm eseri *.
al pacino'nun yardıra yardıra oynadığı filmdir de ayrıca.
kitaptan bir alıntı koymak istedim...

Hep böyledir bu is.

Ziyafete oturuken sahip oldugu istah

Ziyafet sonrasinda kimde kalir?

Hangi at, o zorla ogrendigi adimlari, daha sonra

Ilk gunlerin tukenmez sevkiyle atar?

insanlar herseyi

YAKALAMAKTAN COK KOVALAMAKTAN ZEVK ALIR....

W. Shakespeare....
çocuk kitabı olarak yayınlanmasına anlam veremediğim eser.*
yönetmenlerin yıllarca sinemaya uyarlamakta çekindiği
böylesine hassas konuları işleyen bir eserin can alıcı noktasını
çıkarıp basitleştirerek çocuklara ne verilebilir?
tamam don kişot'un da çocuk kitabı versiyonu var ama onda
çocukların heyecan duyacağı bir olay akışı var. venedik tacirinde o da yok.
beyaz perdede shylocku al pacino nun canlandırdığı film. tavsiye edilir.
ege üniversitesi tiyatro topluluğu'nun çok iyi, güzel oynadığı 2007 oyunlarından biri.
al pacino nun oyunculuğuyla büyülediği, 16. yüzyıl venedik inin sosyo-ekonomik durumunu çok güzel anlatan film.
Türkçe dublajı berbat bir biçimde seslendirilmiş film.
* (bkz: venedik inciri) * *
sırf al pacino nun güzel hatrına izlenebilecek filmdir, yoksa hikaye cidden keyifsiz ve gerçeklikten uzaktır, ha şoyle milano civarlarında yaşayan bir italyan filme hayran kalır belkide, kişi halis mulis türk ise zor diyorum, ama yinede yaşa be al pacino demekten alamıyorum kendimi. unutmadan hint filmlerinde ki klişe tüm dünyaya komik geliyor, bence bu ve bunun gibi filmlerdeki sürekli şiirsel konuşmalar ve bir lafı yarım saatte anlatmakda bir o kadar komik.
al pacino nun muhteşem performans sergilediği film... shakespeare nin beyazperde uyarlamaları arasında belki de en başarılı olmuş filmdir... (bkz: othello)* (bkz: hamlet)*

ayrıca soundtrack ide muhteşemdir;

(bkz: hayley westenra)
(bkz: bridal ballad)
shylock karakterinin üzerine bir hayli yoğunlaşılmış ve üzerine makaleler, tezler, çalışmalar yapılmış, yapılmayada devam etmektedir. Sırf bunun merakından okunulması,seyredilmesi gerekmektedir.
bugün izlediğim ve hiç beğenmediğim film. filmdeki herkes anlamsız cümleler kuruyor. konu bütünlüğü yok. filmin konusunu bile tarih bilgisi olmayanın anlaması mümkün değil. kesinlikle zaman kaybı. al paçino nun hatrına bile izlenmez.
büyük yazar shakespeare'in diğer eserlerine (bkz: hamlet), (bkz: othello), (bkz: macbeth) kıyasla gölgede kalmış, ancak değer olarak en az onlar kadar değerli bir yapıtıdır. yahudi schylock karakteri, ona davranış biçimleri, yahudilerin de insan olduğuna ilişkin anlamlı repliği, oyunun finalinde yer alan 'adalet' kavramının ne derece adalet olduğu gibi ciddi birçok soru sordurmakta ve iyi bir çözümleme hakettirmektedir bu eser.
sadece al pacino için bile izlenebilecek film.ben ödevim olduğu için izliyorum bu yüzden sadece iktisadi olaylar açısından bakabiliyorum filme ama görüyorum ki shakespeare gerçekten geleceği gören bir kahin. dönemin iktisadi olayları(tefecilik ve tüccar kesimin çatışması) çok güzel anlatılmış bu filmde. ayrıca sınıf çatışmasının iktisadi olaylar üzerinde ki etkiside gerçekçi bir dille vurgulanmış. genel olarak filme bakarsak sıkıcı diyenlerin aksine benim için bu filmi izlemenin çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. genelde bu tip tragedyaların sinema uyarlamalarını sevmem(ör:romeo juliet) ama bu filmi izlerken hiç sıkılmadım. gerçekten harika!
(bkz: üç kutu teması)
tiyatro pera'da basarili bir sekilde sergilenen shakespeare oyunu.