bugün

bir tiyatro oyunu
iki tiyatro oyunudur.
shakespeare tarafından yazılmış okunası, izlenesi bir oyun.
andre maurois'nin "trajik bir kıskançlığın örneği" olarak tanımladığı yapıt.
verdi'nin bestelediği bir opera..
(bkz: giuseppe verdi)
(bkz: otello)
hakkındaki entrylerin an itibariyle %50 oranında muglak olduğu, william shakespeare'in en önemli 3 tragedyasından biri. diğerleri için (bkz: macbeth) (bkz: hamlet). kendisine magripli diye hitap ediliyor olmasından yola çıkılarak ten rengi ya da ırkı konusunda (#90258) yorumlar yapılagelen kahramanıdır aynı zamanda oyunun. (ki bunda sinema versiyonlarından birinde othello'yu siyah aktör laurence fisbourne'un canlandırmış olması da önemli bir etken sayılabilir.)

--spoiler--
othello, kıskanç bir adam olan iago'nun iddia ve oyunlarıyla genç karısının onu cassio ile aldattığından şüphelenir ve güzel desdemona'yı öldürür.
--spoiler--
(bkz: hüseyin köroğlu)
(bkz: serdar orçin)
william shakespeare in en önemli eserlerinden birisi olması yanında bir özelliğide william shakespeare tarafından yazılan oyunlarda ki tek siyahi kahraman olmasıdır...daha sonradan sinemya uyarlanan çok da güzel bir filmi vardır..

--spoiler--

Venedik, yıl 1570... Türklere karşı zafer kazanarak ülkesine dönen siyahi general Othello, senatör Brabantio'nun kızı Desdemona'ya âşık olur. iki sevgili evlenirler, ancak aristokrat baba Othelloyu, büyü yaparak kızını baştan çıkarmakla suçlar. Mahkemede ise yargıç, Othellonun sevgisinin yüceliğinden etkilenerek ona Venedik ordusunun komutanlığını geri verir, Türklerle savaşması için de Kıbrısa gönderir. Desdemona da onunla beraber gider ancak kıskanç subay Iago, karısının sadık olmadığına Othelloyu inandırmaya çalışır.
ingiliz yazar william shakespeare nin ünlü eseridir.2001 yılına ait başarılı bir tv uyarlamasına da sahiptir. filmde en dikkat çeken performans ben jago(orjinali iago) karakterini canlandıran christopher ecclestone a aittir. özellikle istediği mevkiyi alamadığını öğrendikten sonra emniyet binası koridorunda atmış olduğu tirat oyuncu adayı herkesin en az bir kez izlemesi gereken performanslardan biridir.
4. nesil kral arkadaşım, interaktif ortamda bana çok çok yardımları geçmiş eli öpülesi üniversitedaşım yazar.
anlamlı bir günde, anlamlı bir mesaj veremediğim; ve anlamını hep tartışacağım uuser. sevdiğimiz bir arkadaşımızdır. saplantıları can sıkıcı olsa da sevimli olabilmektedir kendisi. ilk gözağrılarımdandır * dolyılısıyla yakındır, candır. hatalı da olsa verilmis bir karardır, acı da olsa cekilmiş bir zamandır; tadından yenmez, şeker zamanımız da vardır. sonunun dostça gelmesini isteyeceğim bir adamdır.* *
shakespeare'in othello adlı eserinde soylu,serüvenlerle dolu yaşamı olan mert,açık yürekli,dürüst,saf ve aşkın paranoyasına kapılmış mağripli.askerlerin rütbe,ünvan ve prestij için birbiriyle yarıştığı kadınların kocalarını aldattığı dünyaya yabancı olan eserde yokolmakta olan manevi değerleri temsil eden karakter.

-durun biraz.size bir çift sözüm var ayrılmadan önce
devlete bazı hizmetlerim oldu bilinir bu
durcak değilim bunun üzerinde
ama yalvarırım mektuplarınızda bu üzücü olayları anlatırken
nasılsam öyle söz edin benden
hiçbir şeyi hafifletmeyin,ama hiçbirini de anlatmayın kötü niyetle
benim için ,akılsızca ama çok seven birideyin

öpmüştüm seni öldürmeden önce.
öyle olacak yine
öldürüyorum kendimi can vermek için öpüşünde...*
ve perde
başrollerde laurence fishburne *, irene jacob * ve kenneth branagh ın * oynadığı bir sinema versiyonu da vardır bu tiyatro eserinin. böylece shakespeare in sinema uyarlamalarından bir yenisini daha izlemiş bulunduk. mutlu olduk... devamını bekliyoruz.

(bkz: hamlet)
(bkz: shakespeare in love)
(bkz: the merchant of venice)
sevginin tetiklediği duyguların anlatıldığı eşsiz eser.

--spoiler--
böyle yazın bunu, şunu da ekleyin sonra
halepte dolaşırken raslamıştım bir sarıklıya,
venedikli bir tüccarı dövüyordu,
yakaladım o sünnetliyi ve işte böyle öldürmüştüm o nuda, der ve intihar eder.
ıspartalının oyununa gelerek
--spoiler--
film uyarlaması da müthiş olan, shakespeare'in bir oyunu. laurence fishburne'u zaten biliyoruz ama kenneth branagh da iago rolünün hakkını vermiştir.
1988 Acclaim Entertainment yapımı çok zevkli bulmaca{zeka tarzı nintendo oyunu.
komser şekspirin, kıskanmak ve kuşku üzerine yazdığı en yoğun trajedisidir .
shakespeare'in dramatik oyunları arasında konunun ele alınışı, işlenişi ve sahneye konduğunda yarattığı heyecan ile doruğa ulaşmış bir şaheserdir. iyi bir temsil seyrediyorsanız, üç saat iç dakika gibi geçer ve tüm trajik olaylar nefes kesici bir hal alır. kıskançlığın yarattığı yanılmalar, bir insanın şeytani ruhuyla ne gibi hinlikler yapabileceği, kanatsız melek tipindeki bir kadının edilgenliği ve karşı çıkamayışı, engellenemez bir acı sonu hazırlayan zincirleme olaylar serisi, othello hakkında söylenebileceklerden yalnızca bir küçük demettir...

ayrıca giuseppe verdi'nin aynı adlı müthiş bir operası, antonin dvorak'ın oyun için yazdığı gerilimli bir uvertür de tarihte mevcuttur.
William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biridir. birçok film,opera ve düz yazı uyarlaması yapılmıştır.
ne garip, son zamanlarda tam anlamıyla bir othello sendromu yaşamışım: tüm sadakatiyle sevmekten başka bir şey bilmeyen desdemona rolünü "bir erkek" olarak ben oynamıştım, aldattığımı zanneden ve bu yüzden kıskançlıktan kuduran ve sonunda onu seven zavallı desdemona'yı öldüren othello rolünü ise "bir kadın" üstlenmişti! trajikomik! ama shakespeare, insanlığın bu hallerini bildiği için böyle bir konuyu ölümsüzleştirmişti yüzyıllar önce...
desdemona'nın babası brabantio trajik unsurun oluşmasına neden olacak "kıskançlık" duygusu fitilini ateşleyendir aslında. şu sözü othello'nun aklında yankılanacaktır:

"aklın varsa gözünü iyi aç mağripli; babasını aldattı seni de aldatabilir!"
eserde iego kötülüğün simgesidir. ve kötülüğünün mantıklı bir açıklaması, nedeni yoktur. shakespeare'in oyunlarında kötü karakterlerin, kötü olmalarının bir nedeni mutlaka vardır, sebepsiz kötülük yapıldığını düşünmez. fakat üç istisnai kahraman vardır:
othello'da; iego
kral lear'da; kral
kral lear'da; ortanca kız regan

ve yazar bize bu kahramanlarla dış dünyadaki tehlikeleri anlatmaya çalışmıştır.
Arabın öcü.
(bkz: iago)