bugün

19. yüzyıl avrupa basınında "süslü sarık" denilerek alaya alınmıştır.

[karl marx, doğu/türkiye sorunu.]
(bkz: bu mülkün sultanları)
böyle bir uygarlığı, bu tip bir örgütlenmeyi ve bu denli etkili bir imparatorluğu kazandığı/kaybettiği savaşlara göre "kuruluş, gelişme, duraklama, çözülme ve çöküş" olarak dönemlendirmek ayrı bi' fantazya ayrı bi' afrodizyak olsa gerek.
devlet- i ali. o kadar buyuktu ki gerileme devri 200 sene surmustur. ulan bir devlet 200 sene hic geriler mi? ayrica gerileme devrinde bile ingilizlerin tirstiklari devlettir. hemen olaya geciyorum.

2. abdulhamit han doneminde ingilizler iki cihan serveri hz. muhammed (sas)'e hakaret eden bir tiyatro sahneye koyarlar. sultan 2. abdulhamit han direk bir mektup yazar. tiyatronun kaldirilmamasi halinde ordularin seferber olacaginis soyler. ingilizler kiminle dans ettiklerinin farkindadirlar ve tiyatroyu kaldirirlar.

iste boyle bir devletti osmanli. sen tut yikilirken bile super guce ayar ver.
(bkz: devlet i ali osmaniyye)
halifelik sancağını elde ettikten sonra araplaşan,yobazları barındıran bir imparatorluk haline gelmiş ve akabinde kendi halkına (türklere)ihanet ederek çöküp gitmiştir.

cumhuriyetin ilk yıllarında milliyetçi akım arapların ihanetinden dolayı araplardan ve ismaliyetten soğumuş, şamanist bakış açısına geri dönmüştür.

bu durum türkeşin mhpsi ile bozulmuş abd nin de istediği gibi halka siyasi islam aşılanmış ve bu akıma türk-islam sentezi denmiştir. (sovyetlere karşı bir akım olduğu için desteklenmiştir beyaz saray tarafından.)
son ikiyuzyilinda maskaraliklarla gecmeyen devlet. nereden mi biliyorum cunku 1856 kirim savasini biliyorum. cunku abdulhamid zamaninda selanike dayanan turk ordularini biliyorum.
sultan 3.murad döneminde en geniş sınırlara(20 milyon kilometrekare - türkiye'nin 30 misli ) ulaşmış devlet. şu an bağımsızlıklarını sürdüren 40 devlet bu dönemde osmanlı hakimiyeti altındaki topraklarda kuruldu. bu devletler :

1- arnavutluk
2- azerbaycan
3- birleşik arap emirlikleri
4- belarus
5- bosna-hersek
6- bulgaristan
7- cezayir
8- cek cumhuriyeti
9- ermenistan
10- fas
11- filistin
12- güney kıbrıs rum yönetimi
13- gürcistan
14- hırvatistan
15- ırak
16- iran
17- israil
18- katar
19- kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti
20- kuveyt
21- libya
22- litvanya
23- macaristan
24- makedonya
25- mısır
26- moldova
27- polonya
28- romanya
29- sırbistan
30- karadağ
31- slovakya
32- slovenya
33- suriye
34- suudi arabistan
35- tunus
36- türkiye
37- ukrayna
38- ürdün
39- yemen
40- yunanistan
soyu sopu sünnilere kin besleyen kişilere dayananların sevmemesi-nefret etmesi-işgalci yapı diye aşağılaması normal olan devlettir.
bunlar kan üzerine kurulmuş imparatorluk da derler, ama nerde o kan deyince 2 bilemedin 3 olay anca sayarlar.

e tabi yunanlılar-ingilizler-fransızlar-almanlar kan dökmeden okey masasında aldılar okadar toprağı zamanında.
tarihin bir doneminde islam dini uzerinden arap-islam cografyası ve balkanlar
uzerinde hakimiyet kurmus imparatorluk. yuzyıllar boyunca hakim oldugu cografyaya damgasını vurmustur. ne hikmetse hakim oldugu cografyadaki ulkelerin hepsi hala surunmektedir.yani bu damga oyle pozitif bir damga degildir.
o yuzden ornek degil ibret alınmalıdır.
yüzyıllarca tahta bulunan padişahların ve yönetimdeki söz sahibi devşirmelerin refahı ve iktidarlarının devamı için bir sülük gibi türk halkının üzerinden beslenmiş devlet. onu sadece tarlada çiftçi ve orduda harcanacak asker olarak görmüştür. 1920'lere gelene kadar az ya da çok diğer tüm devletlerin halkları aristokrasini ve burjuvasını oluşturmuşken. yüzyıllarca "etrak'ı bi idrak" yani "idraksiz türk "olarak niteliği türk halkına karşı oluşturduğu baskı politikası nedeniyle bugüne kadar türk halkının yeterince ileriye gidememesinin, sosyal sınıf ve kurumlarının oluşamamasının baş sebebi olmuştur.
tarihini bilen gerçek türklerin sevmediği devlet.

çok ahını almış atalarımın..

--spoiler--
Şalvarı şaltak Osmanlı.

Eyeri kaltak Osmanlı.

Ekerken yok, biçerken yok.

Yemede ortak Osmanlı.
--spoiler--

eski bir türkmen deyişi. osmanlının aslında ne halt olduğunu nasıl da kısa ve öz anlatmış. osmanlıya toz kondurmayanlar aslınsa atalarına sövdüklerinin farkında değiller, tabi ataları türk ise..

edit: imla
iktidar hırsıyla kendi kardeslerini bogazlayan padisahlara sahip devlet.
kendi tebaasını kılıctan geciren devlet. dogunun-dogulunun yuzyıllardır
kole ruhlu insanlardan olusmasını saglayan devlet. kole ruhlu insanlar
akıllarını kullanamazlar, dolayısıyla yaratıcılıkları gelismez.
o yuzden her turlu teknolojik gelisimin surukleyicisi batı insanı olmustur.
--spoiler--
Sakın Türk'ü insan sanma

Bin an bile olsa Türk'le birlikte olma

Türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.

baban bile olsa Türk'ü öldür
--spoiler--

osmanlı sultanlarının ikamet ettiği sarayda bunun gibi şiirler yazan şairlerin padişahtan ulufe aldığı devlet.
tarih boyunca sürekli vajinalar yüzünden parçalanmış devlettir.

diknot: ısrarımı sürdürüyorum.
bir zamanlar güneşin altındaki en adil ülkeydi. incir ağaçlarının gölgesi altında tebaasına refah dağıtan, o uçsuz bucaksız...

editus.: bu sözler avrupada zulüm gören yahudileri osmanlıya göç etmeye çağıran bir broşürde geçiyor. 1450-1550 aralğında sanırım tam emin değilim.
hakkında bu kadar türk düşmanlığı güdülen bir devlet olduğu yazılınca aklıma cennetmekan 2.abdülhamit han'ın bir hikayesi geldi:
arnavut zabitlerden biri saraya gelir. o sırada bahçıvan -ki kendisi türk'tür- bahçeyi sulamaktadır. bahçıvan yanlışlıkla arnavut zabitin üzerine su sıçratır. zabit sinirlenir ve "dikkat etsene eşek türk" der. bu manzarayı pencereden izlemekte olan abdülhamit han "dikkat ediniz, ben de türküm" der. bu cevap zabitin bayılmasına neden olur.
yani, türklerin sarayda fazlaca ön planda olmadığı doğrudur. ancak bunun sebebi türkleri etrak-ı bi idrak görmeleri değil, tamamen sosyolojik olgulardır. osmanlı'daki millet kompartımanı ırklara dayalı değil, dine dayalı idi. müslümanlar esas unsurdu. bunun yanında devletin kuruluşundan sonuna kadar padişahlar türk olduklarını beyan etmişlerdir.
saldım cayıra mevlam kayıra bir imparatorluktu. sizin o yere goge sıgdıramadıgınız
padisahların biri de eline kalemi alıp su cahil halka bir harf ogretmis mi?
yatın kalkın ataturk e dua edin sizi cehaletten kurtardı. yoksa hala kasık nedir
bilmeyen insanlar olarak elinizle pilav yiyor olacaktınız.
hayranı oldugunuz islam dininin mucidi araplar oyle yapıyorlar hala.

saltanat ve hilafet kaldırılalı cok oldu, uyanın artık. gozukapalı savundugunuz osmanlı saltanat ve hilafetin uzerine kuruluydu. osmanlı zamanında sadece kuldunuz.cumhuriyetle beraber ozgur vatandas olarak kabul edildiniz. ama alısmadık gotte don durmuyor iste, adam hala ben kul olmak istiyorum diyor.
fatih sultan nehmet dönemi'nde selçuklunun mirasçısı karamanoğlu devleti'ni yıkan sefer sonrasında, kıyımın ve talanın durdurulması için yalvarmaya gelen bir karaman türk'üne "NiCE SIZLARSINIZ AKILSIZ TÜRKLER! VATANIMIN,IRKIMIN ÖCÜNÜ SiZLERDEN KARAMAN ÜLKESiNDE ALMAYA MUVAFFAK OLDUM" diye yanıt verecek rum mehmet paşa gibi sadrazamlara sahip olan devlet.
tarhisel düzlemde hangi düzleme oturtulacağı belli olmamış devlettir.
lakin iyisiyle,kötüsüyle bizim olan tarihtir.
yanlız muhazafaker kesimin neden sahip çıktığını anlamadığım devlettir.
osmanlıyı herhalde osmanoğullarından ibaret görmelerindendir.
yada görmek istemelerinden diyelim.
neyse asıl söylemek istediğim şu ki türkiye cumhuriyetine bu kadar kin kusulması,bu ahmaklar cumhuriyetin ilk kurucularından biri olan 2.mahmud'u görmezden gelirler.selanikten gelen haraket ordusu osmanlı devleti'nin ordusuydu.yobazların kafalarına vura vura isyanı bastırdı.
biraz da bunlardan bahsedin be kuzum olmaz mı...
herşey bir anda birilerinin kıçından çıkan alev topuyla bu hale gelmedi.cumhuriyeti kuranda osmanlı paşaları ve aydınlarıydı.
tarih bu anlamda bir bütündür nasıl sınırlar çizilir anlamak zor!

edit:yazım yanlışı
zamanında fransız cumhurbaşkanı jacques chirac, türkiye ile girdiği bir tartışma sonrasında "hepimiz roma'nın çocuklarıyız" demişti. akabinde bir bakanımız, "onların ne çocukları olduğunu bilmem ama biz osmanlı çocuklarıyız" demişti. kimin çocuğu olduğunu bilmeyen ya da inkar edene ne yakıştırlması yapılır anlaşılmıştır sanırım. ya rum çocuğu derler ya da... osmanlı çocuğuyuz kardeşim!
tanım: baya baya dünyanın eline vermiş eşsiz devlet.
yavuz sultan selim dönemi'nde güneydoğu anadolu'ya çıkılan sefer sırasında öldürülen onbinlerce türkmeni görüp aman dilemeye gelen bir türk için yeniçerilerine "Vurun şu pis Türk'ün başını olmuştur" die emir veren kuyucu murat paşa gibi sadrazamlara sahip devlet.

türklere karşı sonsuz bir sevgileri vardı anlaşılan. ben de osmanlıyı şimdilerde ölesiye savunan devşirme torunlarını seviyorum. canlarım benim.*
dunyaya emperyalizmi tanitan devlet. imparatorluk aslinda.
rakibi ikili bolme.
devsirme.
diger ulkelerde kendi adamlarini kral yapma.
gizli servis calismalari.
etnik kokenle devlet parcalamak.
korku ve zenginlik reklami yapmakla ilk bilincli gayri nizami harp.
rakip devletlerin tam orta bolgesinde muttefik elde etme.

not: avrupa nin osmanli ya gore gelismis olmasi, osmanli nin basarisizligina bagli degildir. ikinci dunya savasi nin arkasindan komunizm tehditine karsi savunma planlari olusturuldu. komunizmin tatil luksunun insanlari ele geciren bir firsat olmamasi icin, bireysel zenginligi artirma hareketine girisildi.

not 2: turkler kisa surede yeni ortam sartlarina uyum gosterebilen bir irktir. bu yuzdendir ki, su an itibariyla, turk-fundamental sentezi ve turk-laik sentezi ayni topraklarda kisa bir sure icinde ortaya cikmistir. osmanli egitimsizdi diyorsaniz eger, o zamanki dunya durumundan bihabersiniz demektir. osmanli kokune kadar islam ulkesiydi diyorsaniz eger, sarayda ve istanbul da yenilen haltlari bilmiyorsunuz demektir.

not 3: milliyetcilik hareketi 1789 fransa sindan cikmadir. o tarihe kadar yasayan insanlar icin milliyetcilik ve millet kavrami cok onemli degildi. bazi istisnalar haric. onemli olan kim olundugu degil, kime hizmet edildigiydi.

not 4: osmanli imparatorlugu ndan turkiye cumhuriyeti ne gecis, disardan bakan gozlemciler icin sadece yonetim seklinin degismesinden ibarettir. nasil ki biz bugun rusya carligi yikildi sosyalist rusya kuruldu diyorsak, bunun bir benzeri bizim icin de soyleniyor. kralla yonetilen bir ulke, dunya harbi sonrasinda rejim degisikligine gitti. kral yerine padisah deyin.
zamanında bu devleti ve bu devletin anlayışını; kılıçla, topla, tüfekle yıkamayanlar, daha sonralarında anlamışlardırki bu milleti yıkmanın tek çaresi, kutsal değerlerini bozmak ve unutturmaktır. bu yüce devlet hakkında yapılan yorumları gördükçede, ne yazıkki, o devletlerin başarılı oldukları görülüyor. tarihimize sahip çıkmakla ve onun ne kadar şanlı olduğunu söylemekle bile utanır hale soktularya bizi, tam çağdaş bir millet olduk yani.
anti tezi için..

(bkz: türkiye cumhuriyeti)