bugün

eski yugovslavyanın oluşturdupu küçük ülkelerden biri.kucuk olamsına rağmen spor dallarında adını söz ettirmiştir.nufusu yaklasık 4,7milyondur.baskenti Zagreb dir.
Başkenti Zagreb olup, şu sıralar türk vatandaşlarından vize istemeyen eski yugoslavya'nın parçası olan avrupa devleti.
dili hırvatca olup, bazı sozcuklerin anlamlari turkceyle aynidir/benzerdir:
burek:borek
patlican:patlican
pencer:pencere
kava:kahve
cezve:cezve
usw.

edit: (#1390313) nolu entry'i okuduktan sonra allah korumuş dememize neden olan ülkedir.
mostar köprüsünü yıkan cani balkan ülkesi.
(bkz: croatia)
dalmaçya bölgesinin bulunduğu ülke.
avrupanın en uzun penis ortalamalı erkeklerine sahip ülke.dünya için (bkz: senegal)

(bkz: cinselliği fhm den ögrenmek)
avrupa birligi'ne aday olan ve muzakereleri surduren, baskenti zagrep disinda split ve rijeka gibi onemli sehirlere sahip olan, savasin izlerini silip turizme acilmaya baslayan, para birimi kuna(hrk) olan balkan-adriyatik ulkesi.
komsulari macaristan, sirbistan, bosna-hersek, karadag ve slovenya'dir.
adriyatik'in en güzel sahillerine sahip ülke. coğrafyası tıpkı yunanistan gibi bir sürü ıssız ada sunuyor.

çoğunluk, slav olmalarına rağmen yanıbaşlarındaki latin etkisinden dolayı ortodoks değil katoliktir.
yanılmıyorsam, aksesuar ve kelime kökeni olarak kravat'ın ev sahibi ülke*.
bayrakları şu şekildedir:

http://worldatlas.com/web...trys/zzzflags/hrlarge.gif
siyasi portresi şu şekilde olan ülke;

2007 genel seçimleri;

hırvatistan sosyal demokrasi partisi (sosyal demokrat) - %42.58
demokratik hırvat birliği (hıristiyan demokrat - ulusalcı - muhafazakar) - %28.86
hırvatistan liberal demokrat halk partisi (liberal demokrat) - %7.18
Hırvat Haklar Partisi (milliyetçi aşırı sağ - muhafazakar) - %6.54
hırvat köylü partisi (hıristiyan demokrat - muhfazakar) - %4.94
hırvatistan sosyal liberal parti (liberal demokrat) - %4.00

2003 genel seçimleri;

demokratik hırvat birliği (hıristiyan demokrat - ulusalcı - muhafazakar) - %33.90
hırvatistan sosyal demokrasi partisi (sosyal demokrat) - %22.60
hırvatistan liberal demokrat halk partisi (liberal demokrat) - %8.00
hırvat köylü partisi (hıristiyan demokrat - muhfazakar) ve
hırvatistan sosyal liberal parti (liberal demokrat) - %7.20
Hırvat Haklar Partisi (milliyetçi aşırı sağ - muhafazakar) - %6.40

2000 genel seçimleri;

hırvatistan sosyal demokrasi partisi (sosyal demokrat) ve
hırvatistan sosyal liberal parti (liberal demokrat) - %47.02
demokratik hırvat birliği (hıristiyan demokrat - ulusalcı - muhafazakar) - %30.46
hırvatistan liberal demokrat halk partisi (liberal demokrat) - %16.55
Hırvat Haklar Partisi (milliyetçi aşırı sağ - muhafazakar) - %3.31

1995 genel seçimleri;

demokratik hırvat birliği (hıristiyan demokrat - ulusalcı - muhafazakar) - %45.20
hırvatistan liberal demokrat halk partisi (liberal demokrat) - %18.30
hırvatistan sosyal liberal parti (liberal demokrat) - %11.50
hırvatistan sosyal demokrasi partisi (sosyal demokrat) - %8.90
Hırvat Haklar Partisi (milliyetçi aşırı sağ - muhafazakar) - %5.00

1992 genel seçimleri;

demokratik hırvat birliği (hıristiyan demokrat - ulusalcı - muhafazakar) - %44.68
hırvatistan sosyal liberal parti (liberal demokrat) - %17.71
Hırvat Haklar Partisi (milliyetçi aşırı sağ - muhafazakar) - %7.06
hırvatistan liberal demokrat halk partisi (liberal demokrat) - %6.69
hırvatistan sosyal demokrasi partisi (sosyal demokrat) - %5.52
hırvat köylü partisi (hıristiyan demokrat - muhfazakar) - %4.25
ilk kez 2. dünya savaşında hitler tarafından kurulmuştur. Almanlara en yakın yugoslavlardır.
bu ülkede şişman kadın yoktur...
http://www.radikal.com.tr...2008&ArticleID=904998
hem manken gibi hem de mütevazı kızlara sahip olan ülke. türk kızlarına tam örnek oluşturacak şekilde. deneyiniz.
(bkz: robert jarni) yi akıllara getiren ülke he bide unutmadan (bkz: davor suker)
yugoslavya'dan 25 haziran 1991'de bağımsızlığını kazanan buna müteakip sırplar tarafından saldırıya uğrayan ve 1995 senesine kadar kanın gövdeyi götürdüğü bir ülke. o dönemler burada parça pinçik olan şehirlerin başını vukovar çeker, harap olmuş su kulesi hırvat direnişinin simgesidir ve bu şehirdeki 87 günlük kuşatma* esnasında her iki taraftan da 3000 kadar insan hayatını kaybetmiştir.
2 gün önce arnavutluk'la beraber nato'ya katılan ülke.
Dalmaçya tipi kıyıları ve adaları, Zagrep şehri, turizmi ile ünlü ülkedir.
30 sene önce evlendikten hemen sonra iş gezisinde hırvatistan kıyılarını gezme fırsatı bulan babam,burada yaşayan bayanların güzelliği karşısında afalladığını itiraf etmiştir. ( bknz. içki sofrası)hatta 3. dubleden sonra anıları iyice debreşmiş ve evli olmasaydım kesin kütüğümü dubrovnik'e aldırırdım demiştir. ( bknz. yapma baba)
croatia (kroat) kravatın mucidi ülke;kim 500 milyar ister de kravat hangi ülkeden çıkmıştır sorusunu yarışmacı bilseydi, 500 milyarlık soru nasıl olur görecektik.
12 yillik egitim hayatim boyunca adini sadece cografya dersinde dalmacya kiyi tipi bolumunde gordugum ve her adi duyulmayan guzel ulke gibi onu da egitim sayesinde degil atlas ve internet yoluyla ogrendigim guzel ulke.
hirvatistan guzel sicakkanli insanlarin yasadigi miniminicik bir ulkedir. macar sinirindan itibaren zagrebe olan uzaklik 250 km civaridir. efendim bu ulkenin en kuzeyi yani macaristan barcs sehrinden girilen kismi tam tamina koy gorunumludur.tugladan evler at boklari traktörle domuz tasiyan koyluler karsilar sizi ki bu durum bi kac istisna disinda zagrebe kadar boyle devam eder. turistik guney kismini bilemeyecegim ama kuzeyinde sadece ve sadece tarlalar bu tarlalarin arkasina saklanmis sivasiz tugladan evler bulunur. otostopla zagrebe kadar gitme imkani bulabilirsiniz.insanlari yardimseverdir,konuskandir ortak noktalariniz vardir neden avrupa birligine giremediginizi falan tartisabilirsiniz bu insanlarla bir de benim gordugum 2008 avrupa futbol sampiyonasinda ki turkiye maci bu adamlar da travma yaratmistir turk oldugunuzu duyduklarinda soz donup dolasir sansla yendigimize gelir sizi de bunu kabul etmeye zorlarlar.
bunun yanisira hirvatistanda kizlar inanilmaz uzun boyludur bakimlidir yazin ekseriyesi gunes gozlukleri takar. bi hatunu begenip soyle capkinca bakmak istediginizde kafanizi bi on santim yukari kaldirmaniz gerekmektedir. kendinizi komplekse sokabilir sonra yok ya bu hatunlar deve yavrusu gibi ben normalim diyip turkiye yi dusunup rahatlayabilirsiniz. genc nufusun hemen hemen hepsi ingilizce konusur taksiciler hatta kimi yaslilar bile. bi yere ulasmaya calistiginizda size yardimci olurlar sikinti yasamayacaginiz guzel sirin bir ulkedir zagrebi ise 3 ya da 4 saatinizi ayirarak gezebilirsiniz gorulecek yerler arasinda
katedral,tiyatro binasi, uzerinde hirvat bayragi kilim deseni gibi islenmis bir kilise(ismini animsayamadim) buyuk bir yangindan kurtarilan ve hirvatlarin onunde dua ettigi virgin meryem kapisi zaten yolunuz duserse hepsi birbiriyle ic icedir hepsini gorursunuz tek tek saymakta pek anlamli degil ama saymis bulunduk.
bunun yanisira sokaklarda diger avrupa ulkelerinde goremeyeceginiz kadar rahibe, rahip ve benzerlerini gorebilirsiniz
bizim güney sahillerinde boş yere bi dünya para harcayacağınıza hazır hala vize istenmiyorken gidilip, görülesi güzel ülke. ister zagrep, split gibi şehirlerde turistik gezintiye çıkın ister dubrovnik civarında dalmaçya koylarında yüzün. yapacağın tek şey uçak biletini biraz erken almak gerisi kolay. yeme-içme-alkol-eğlence zaten bizden uygun gönlünce tatil yapılabilen havası,insanları sıcak hoş yer.