bugün

Yunanistan Cumhuriyeti, ya da kısaca Yunanistan doğu Avrupa'da bir ülkedir. Avrupa Birliği ve NATO üyesi Yunanistan, Türkiye'nin batı komşusudur. Yunanistan Cumhuriyeti, ya da kısaca Yunanistan doğu Avrupa'da bir ülkedir. Avrupa Birliği ve NATO üyesi Yunanistan, Türkiye'nin batı komşusudur.

Yunanistan adı antik ionya'nın (bugünkü izmir, Aydın, Manisa bölgesi) arapça ve farsça söyleniş şeklinden gelir.

Orta Çağ'da Bizans ve sonra Osmanlı dönemlerinde Romalı anlamına gelen 'Rum' adı kullanıldı.

Ülke yunancada Hellas, Avrupa dillerinde Grek,Greece vs. iliyas Destanında da Akha'ların ülkesi olarak adlandırılır.
içinde selanik gibi harika bir şehri bulunduran komşumuz.
insanlari cok can olan memleket
tuğçe kazaz'ı gelin verdiğimiz ülke.
türkiye' nin her konuda yanında olduğu, karşılığında da aynı samimi cevabı aldığı, ortak hedeflerle geleceğe umutla baktığımız, efsanaler ve mitolojik tanrılar ülkesi.
son avrupa şampiyonu.
osmanlı'nın selanik eyaleti.
arnavutluk,bulgaristan,türkiye ve makedonya ile sınırı bulunan,zamanında yaptığı antlaşmalar ile hiç savaşmadan kendisine kattığı topraklarla ün yapmış ülke.çok çok çok eskiden dedelerimin göçtüğü komşudur.kimi zaman dost,kimi zaman düşmandır.
(bkz: komşu)
dünyada en iyi bestecileri,müzisyenleri yetiştiren memleket.
yunanca'da hellas, avrupa dilinde Greece, ilyada Destanı'nda da Akha'ların ülkesi olarak adlandırılan ülke.
erdisilligin en cok yasandigi memleketlerden biri, digeride kibris rum kesimiymis dermisiiiimmm.
700 küsür adaya sahip, ada zengini ülke.ayni zamanda zeytin zengini ülke.fakat zeytin agacinin köklerinin çok geniş bir alana yayilmasi ve çevrede yetişen diğer ürünlere zarar vermesi, son yıllarda yunan tarımına negatif etkide bulunmuştur.
radiohead konserlerinin olduğu ülke.Onun dı$ında pek bir alakam yoktur müzik konusunda kendisi ile.
harika adalara sahip,her yönden aynı olduğmuzu(din hariç),sıcak kanlı insaların olduğu,götümüzün dibindeki adaları ile bizden birilerinin ülkesi.
yüzümüze gülüp arkamızdan işler çevirenx pkk ya yardım eden, bizi her platformda karalamaya çalışan, çocuklarını bize karşı nefretle yetiştiren ve hala bazılarının dostumuz deme gafletine düştükleri ülkedir.
halki ile halkimizin neredeyse ayni oldugu, fakat hükümetlerinin devamlı diş biledigi ve halkınında artık bundan bıktığı gözlenen, egemizi paylaştığımız, rakımızı, iklimimizi ve daha birçok şeyi paylaştığımız, yıllardır görmediğimiz üvey kardeşimiz, avrupa birliğine tek sınırımız, komşumuz.
ikinci dünya savaşında ne akla hizmet bilmiyorum ama gıda yardımı yaptığımız ülke umurlarında mıdır bilinmez tabi.. *
herseyleri turkiye endekslidir; dis ve ic politikalari, basta olmak uzere.
ve tabi ki yemekleri ama burda yemek falan-filan kast etmiyorum, mesela...

2001... turkiye basketbolda avrupa finalisti...
2005... yunanistan basketbolda avrupa sampiyonu...

2002... turkiye futbolda dunya ucuncusu...
2004... yunanistan avrupa sampiyonu...

2003... turkiye eurovision birincisi...
2005... yunanistan eurovision birincisi...

????... yillardir olimpiyatlara talibiz...
2004... olimpiyatlar yunanistanda, atina'da...

adamlar biz ne yaparsak aynisini hatta ustunede bir seyler koyarak yapiyorlar.
ne diyelim... giptayla bakiyorum sadece.

yemeklerini ya onlar bizden aldi, yada biz onlardan. ama galiba onlar bizden aldi...

(bkz: ya lansi dolma)ulen adam bari adini degistirir.
(bkz: kapuska)
(bkz: mousakka) musakka.
(bkz: domates) yunanistanda yemek adidir.
(bkz: spanaki) ispanak.
(bkz: fasolja soepa) kuru fasulye.
(bkz: dolmades) yaprak sarma, dolma.
(bkz: lachano aspro) lahana salatasi.
(bkz: tzatziki) cacik.
(bkz: chorjatiki) coban salata.
(bkz: baklava)
(bkz: kokoretsi) kokorec.

bu listeden sadece ve sadece benim bildigim kadariyla kapuska ve musakka yunan yemekleridir.

ayrica hem sesi guzel, hem fizigi guzel sarkici yetistirebilen ulkedir.
(bkz: helena paparizou)
(bkz: anna vissi)
(bkz: kaiti garbi)
damarlarında ege lilik dolaşan insanlar.dostluğu , düşmanlığı , aşkı bir ege'li gibi sıcakkanlılıkla yaşayan insanlar.karşıki yakada yaşayanlar
binlerce yil once yasamis atalarinin medeniyete yaptigi buyuk katkinin meyvelerini hala yiyen, yiye yiye bitiremeyen tembel ulke. son bin yilda hic bir bok yapmamalarina ragmen her yerde saygiyla karsilanmalari sinir bozucudur. son bin yilda insanliga yaptiklari en ufak bir katki bilmiyorum. ne zaman sorun yasasalar amerika ve avrupa'ya aglayarak "abii yaa turkiye beni dovecek, abii yaa makedonya benim adimi aldi.." seklinde sikayete giden yaramaz cocuk gorunumlu ulke. ulan madem makedonya benim adim diyorsun adini makedonya yap. niye gariban makedonya'nin adini "eski yugoslavya ulkesi makedonya" diye salakca bisey yapmaya calisiyorsun. bunlarin bir de yemek ve kultur calma ozelligi vardir. imam bayildi'ya aynen imam bayildi, dolmaya dolma deyip bir de utanmadan bizim diyorlar. caciga tzaziki, musakkaya moussakka deyip sahip cikiyorlar. adini degistirin bari de millet inansin. hacivat ve karagoz'u calmaya calismalari ise akillara durgunluk verecek cinsten. bundan 50-100 yil sonra ataturk yunan'di derlerse hic sasirmam.
nüfusu türkiye'nin öğrenci sayısı kadardır ve havalimanlarında istanbul'a (bkz: konstantinapolis) denmektedir.
yılda kişi başına tükettiği 27,5 kilo peynir ile guinness rekorlar kitabi'nın 2007 baskısına girmeyi başarmış ülke. ne diyem;

(bkz: ben sana peynir yiyemessin demedim)
istanbul'a hala constantinapolis diyen. Sağdan soldan kaptıkları topraklarla ülke kuran ülke.
(#1090153 )