bugün

leylim ley'i ibrahim tatlıses ve bir çok kişi tarafından seslendirilmiştir. ama zülfü livaneli'yi tek geçmek gerekir. onun sesiyle dinlemeyecekseniz hiç dinlemeyin dedirten durum.
ibrahim tatlıses'in 80 li yıllarda çıkan mavi mavi kasedinde seslendirdiği şarkıdır. daha sonra tekrardan arama isimli albumde okumuştur. çokları zülfü livanelinin değil ibrahim tatlısesin sanar bu şarkıyı.
hüsnü şenlendirici nin klarnetinde ayrı bir güzel olmuş eser.
ismail tunçbilek'ten hem şarkıyı dinlemek hem de eşsiz bir bağlama resitali dinlemek isteyenler için link aşağıdadır.

http://www.youtube.com/watch?v=iq1rN3HPt3U
ibrahim tatlıses yorumunun da kötü olmadığını düşündüğüm sözleri ile insanı vuran parça
(bkz: rimi rimi ley)
an itibarıyle oray eğin'in şarkı söylemek lazım yarışmasında kendisini bir halt sanıp ''Bu şarkıyı Zülfü livaneli kadar kötü söyleyen yok'' dediği güzel parçadır. Oray eğin'e selam edip tayyip erdoğan üslubunda kendisine soruyorum: (bkz: kimsin sen yav) *
zülfü liivaneli nin "leylim ley" şarkısı piyasaya çıktığıyla bir yasaklanmış, zamanında polisin yaptığı ev baskınlarında "siyasi propaganda" yaptığı gerekçesiyle bütün korsanları toplatılmış...

fakat bir süre sonra aynı şarkıyı ibrahim tatlises söylediğinde bütün radyolar bu şarkıyı çalmaya başlamış...

tabii zülfü livaneli bu şarkının sadece bir "aşk şarkısı" olduğunu söylüyor...
(bkz: leylim ney) *
fince lai lai hei anlamına gelen kelime grubu.
"yedi yıldır uğramadım yurduma.." cümlesi hep vurucu gelmiştir ancak sevdalım hayat kitabını okuyunca anlıyorsunuz neden vurduğunu. çünkü o kadar sahici ki.
kimsenin zulfu livaneli kadar guzel seslendiremedigi guzel parca.

"Geleceksen bir gün düşüp ardıma
Kula değil, yüreğine sor beni "

kismi icin defalarca dinlenibilir. dinleyin, dinletin, soyleyin ...
aslında eser zülfü livanelinin değildir. zülfü usta yorumlamıştır, esere can vermiştir tıpkı ibrahim tatlıses gibi. leylim ley mahsuni şerif e de ait değildir. leylim ley vakti zamanında darbe yıllarında türk vatandaşlığından çıkarılan, fransaya yerleşen kan kardeşim mahalleden arkadaşım tarkan ın babası, babamın arkadaşı değerli üstad mehmet koç a ait bir eserdir. (bkz: gemerekte çevirmişler deniz gezmişin önünü)
şiirin bence en vurucu yeri:
"seher yeli dağıt beni kır beni
götür tozlarımı burdan uzağa
yarin çıplak ayağına sür beni"
kısmıdır. öyleki sevdiğinin ayağına sürülmek için toz olmak göze alınmıştır.
Hoşlananlar için Zülfü Livaneli' nin istanbul Konseri albümünde yer alan versiyonun finalindeki flüt solosu gayet şıktır. Dinlenmesini tavsiye edeyim naçizane..
'leylim ley rimi rimi ley' tam bir facia....
"sarhoşum, divaneyim, divane " şeklinde tercüme edilebilecek şiir ve şarkı başlığıdır.
(bkz: (vid #23048))
gece sahildesin sevdiğin kişilerle ve ay a bakarak bu türküyü söylüyorsunuz: ay bir yandan sen bir yandan sar beni leylim ley.
adamı bulunduğu yerden alıp, uzaklara, çok uzaklara götüren şarkıdır.

ibrahim tatlıses yorumu, livaneli yorumundan kat kat daha iyidir.
bu türküyü, 3-5 arkadaş toplanıp bir inşaat köşesinde içmişseniz ve kafanız güzelse dinlemeyin. yoksa mevzuyu halaya bağlayıp ikinci kattan aşağıya düşme ihtimaliniz doğmakta dostlarım. düştüm biliyorum. * *
--spoiler--
yedi yıldır uğramadım yurduma leylim ley
dert ortağı aramadım derdime leylim ley
geleceksen bir gün düşüp ardıma leylim ley
kula değil yüreğine sor beni leylim ley
--spoiler--

yukarıdaki kıtasıyla efkar katsayısını artıran, sabahattin ali şiiri, zülfü livaneli şarkısıdır.
zülfü livaneli tarafından bestelenen, ibrahim tatlıses tarafından tekrar yorumlanan güzel şarkı.
"Götür tozlarımı burdan uzağa
Yarin çıplak ayağına sür beni"

dinlerken ilk defa bu dizelerinin vuruculuğuyla beni karşılaştıran şarkı.

sabahattin ali ye saygı duruşu. o nasıl sözdür üstad. nasıl naif bir sevgidir, özlemdir.
çocukluğumdan beri hep duyduğum şarkıdır. dayımın en sevdiği şarkı olduğu için her fırsatta bu şarkıyı dinletirdi bize
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar