bugün

an itibariyle penguen dergisinde çizen ve yazan , gözlemciliğinin mahsülü karikatürleriyle koparan , yaran beni benden alan çizerdir .
mc hammer ve kurtuluş savaşı esprisi aklımdan çıkamamıştır, çıkamayacaktır :
-kentaçdis
-yaa,tamam biz uzaktan kalpaklı gibi görünce...
-kentaçdis
-tamam yaa ,erdal al olum elinden silahı ...
-kentaçdis
bir de looney tunes karakterlerinin "that's all folks "diyen eskiciye efsane firma ACME yapımı örsü satmasını konualan karikatürü vardı.
-esas para bakır telefon kablosunda ama polis yakalarsa skertir.
-That's all folks.
(bkz: ACME)
- baba bak sen bana hadım olamazsın dedim gittim parayı bastım oldum...
- yavriieeemm ben saena hadım olamazsın demedim adam olmzımızı...
- hay sıçayım senin çemçük ağzına... mıyır mıyır ne dediğin anlaşılmıyo be!...

gibi karikatürleriyle yarmaya muktedir muhteşem tespitlere sahip komik adam...
pengguenin orta sayfasındaki benimde söyliyeceklerim var köşesi insanı kendinden alır.
penguen de o sayfadan bu sayfaya dola$an yurdum insanı. umut sarıkaya tarzı dudagı kelime dagarcıgımıza sokmustur.
istanbul teknik universitesi mezunudur.
karikaturlerini durum esprisi kategorisine soktugum cizer, sair, yazar, dusunur.
çizer her hafta köşenin logosunda kendini başka bir biçime sokar;peugeot aslanı,ören bayan figürü,bruce lee pozu,vs..hemen hemen sadece türk insanında görülen bazı tavır ve davranışları alakasız bir durumla birleştirerek bünyeleri yarmaya neden olur.hatta karikatürleri okurken kendi kendinize "evet ya ben çok gördüm böle tiplerden" dedirtir,bu durum daha bi güldürür sanki.
penguen dergisinde yazar ve çizer.genç karikatürcülerin gelecek vaadedenlerinden olduğu rivayet edilir. iyi çizememekte fakat çok iyi yazabilmektedir."benim de söyleyeceklerim var" köşesi bazen insanı yarım yarım yarmaktadır.
Edit: ulan insafsızlar bunun nesini kötülediniz.
umut sarıkaya, emrah ablak ile beraber türkiyenin en tapılası, en yaratıcı ve en iyi hafızalara sahip mizahçılarındandır. umut sarıkayanın 'işimdeyim gücümdeyim' ve 'benim de söyleyeceklerim var' köşesini en sona bırakır penguen haftasını böylelikle sonlandırırım ve bittikten sonra, hafta içindeki yaşantım içinde insannar genelde bana tuhaf tuhaf bakarlar ve büyük bir ihtimalle deli olduğumu düşünürler. Çünkü bu umut sarıkayanın çizimleri ve yazımları aklıma apansız bi şekilde gelir ve ben o an nerede olursam olayım dizlerimin feri çözülür ve bi yerlere tutunma ihtiyacı duyarım. tuttuuğum yerde ellerim uyuşur kendimi iyice kabederim. bağıra bağıra gülmeyi engellediğim için de terim terim terlerim. işte bu hallere düştüğüm yereler de genelde insanlarla dolu olan bölegeler olmakta; mesela otobüs, metro, evde misafirlerken varken... (:
belki de bu adamlar benim ömrümü bilem uzatıyorlardır... Çok kıymetli işler yapıyorlar.
Ne kadar anlatsam yetersiz; hepsi büyük insanlar...
kafasına esen herşeye yumcik ağız kondurmayı başarabilen inanılmaz komik,zeki ve başarılı karikatürist.penguendeki köşesinde nokta nokta doldurduğu sayfanın bazı yerlerine serpiştirdiği küçük laflar beni hepten kopartır fırlatır atar.baklava desenli kazaklara da ayrı bir sempati duymama ve denkgelince almama sebep olan türk.
Bir sayıda Tusubasa'nın pide şekilli topu ile agzıaçık-el kafada gülen japon çocuguna beraber yer verip, insanı 10 sene öncesine götürüp koparan uluötesi şahsiyet.
her hafta, türk toplumuna yara olmuş kilit karakterleri yasaklayan muhteşem bir zeka. bu hafta am bitlerini yasakladı kendisi.
sarıkaya muhalif mizah dergisi ile tavan yapmıştır.
penguen alma sebebimdir. dudak çiziminde üstüne yoktur. yazıları, karikatürleri gerçekten güzeldir. babanın oğluna adam olamazsın dediği sözler üzerine kurulmuş karikatürleri çok iyidir. hatta bi tanesini yazmak ister deli gönül.
şöyle ki; babası oğluna adam olmazsın demiştir oğlu da iş adamı olmuş, masa başında düşünmektedir, ulan babam bana adam olmazsın dedi,oldum,gidip yüzüne vuramıyorum adam olduğumdan, der. hep yazsın, hep çizsin.
Sadece çizer değil benimde söyleyeceklerim var köşesinde kah kendi hayatından Kah rus edebiyatından, kah da tanzimat edebiyatından yazılar yazan yetenekli bir mizah ustasıdır.

Ayrıca (bkz: Semih Cumhuriyeti)
çizgisinden çok kelimeleri ile kırıp geçiren, son derece olağan ve günlük hayatın içinden konuları işleyen, ayrıca benim de penguen dergisini alma sebebim olan çizer/karikatüristtir..

(bkz: benim de söyleyeceklerim var)
cosmopolis programında yaptığı röportajla hayal kırıklığına uğratan komik çizer. ama program sonrası penguendeki benim de söyleyeceklerim var adlı köşesinde her şeye rağmen yine güldürmüştür.
üniversiteye başlayana kadar mizah dergilerinden bihaber, çizim yapmasını bile bilmeyen birisiymiş. sonradan üniversitede emrah ablak'la tanıştıktan sonra yavaş yavaş mizah çevrelerine girmiş ve karikatür çizmeyi öğrenmiş.
yere dizleri üstünde otumaktan dizleri esnemiş eşofmanla cebindeki bozuklukların çıkardığı sesi susturmak için elleri ceplerini kavramış şekilde, televizyondaki programa yetişmek için koşan ancak ayağındaki babasının ayakkabısı yada annesinin terliği yüzünden koşma hareketini sağa sola salınarak küçük adımlarla gerçekleştiren çocuğu* çizerek, analar ne hayvan gözlemci doğuruyo be dedirten çizer.
converse giyen hatunlardan hoşlandığını cümle aleme ilan eden, şu sıralar reklam yazarlığına da başlamış aziz yetenek.
bizimle dalga geçerek bizi güldüren, favori karikatüristim.
x ler yasaklanmış karikatürleriyle gönlümüze taht kuran, tespit adamı çizer.
penguen dergisinin onemli adamıdır.
bu hafta gene antik çağ gemlik kentinde zeytin çekirdeği sayan tiplerle yarmıştır.