bugün

Bir kaç kelime öğrenmeye çalıştım. Yalan yok. Ama hakkaten gerçek bir dil değil bunu anladım.

Ingilizceye benzeyen yerleri var. Türkçe kelimeleri sonuna ek getirip degiştirip kürtçe diye konuşuyorlar. Farklı dillerin kabaca karışımı gibi.

Birisi bir şey sorunca nizanim kurmanci ( kürtçe bilmiyorum) diyorum en iyi öğrendiğim şey bu oldu.

Edit= karşim eksileyecek bir şey yok. Doğu da çalışıyorum ben. Orda yaşamayanlar milliyetçilik kasmasın gözünüzü seveyim ya. Batı da evde milliyetçi olmak çok kolay çünkü.
Gereksiz dildir. Sınıf grubunda iki tane dallama kürtce konuştular iki sefer. 3. De diyeceklerim var onlara.

Edit: aynı topraklarda yaşıyorsak sike sike türkçe konuşmak zorunda herkes. Turist değilsiniz sonuçta. Hadi evde olursunuz kendi aranızda konuşun ama topluluk içinde sikerler kürtcenizi.
Kürt halkının konuştuğu ve konuştuğu için hesap verme zorunluluklarının olmadığı dildir.
çok zengin bir dil olup dünyanın hemen hemen her yerinde konuşulan bir dildir. Genelde dil olup olmadığına Türklerin kendilerince karar vermeye çalıştığı lakin dünyadaki diğer ırklar ve ülkeler tarafından kabul görülen çok eski bir dildir. Çok eski bil olduğuna dair yazılar da mevcuttur. Ezé bi peywim de éca hun té bigehin * Bir Arap bir Fars ve bir Türk gelip bu yazdığımı çevirsin bakalım. *
an itibari ile türkçe başlığında yaklasık 527 giri kürtçe başlığında 1076 giri mevcut.
bu durumda hangisi daha gündemde ve zengin bir dil oluyor?
görsel

pirinç ile ilgili örnek veren arkadaşa üzüldüm. insan bilmediği konularda konuşmamalı.

pirinç farsça kökenli bir kelime olup asıl hali برنج 'birinc'tir. başka dilden alan biziz. bir zenginliktir bu.

dilinden, dininden, renginden dolayı insanları aşağılamayın.
kürtçe nin dil olmadığını söylüyosunuz ya ulan türkçe bile diğer dillerin toplamı olan bir dil kürtçe için yüzlerce tarih kitabı var herkes kendi dilini kullanıyor ne demek türkiyede türkçe konuş diye ne yobazlar var ulan.
hâlâ mö'lere gittiğini ve o dönemden kalma bir şiirleri olduğunu sanan kürtler var. cidden çok komik yahu.

ezilmişlik psikolojisi içinde olmanıza gerek yok. bir şey kanıtlama derdinde olmanız sizi gülünç duruma sokuyor, bilin.

jamaikalı arkeologlar da avustralya'da aborjin bir adamın mezar taşında mö 398451 yılından kalma eskimoca şiir bulmuşlar. evet. kaynak: bérxîvân.com. vallahi.
dilin güzeli çirkini mi olur aq.
Afedersiniz ama pohtan bir dil. Dolma buke mıydı nedir dolma Türkçe peki bu buke bike ne muhabbet yok bicycle töbe töbe.
Dil olmayan lehçedir.
Kürt neresi olduğunu biliyorum.
Türk / türkiye / türkçe.
benim dilim olur kendisi. şahsen kullanmam ama memleket siirt olunca ister istemez duyuyorsun. ne derseniz deyin kürtçe cok guzel bir dil. dunyaya bir daha gelsem yine kürt olmak isterdim. ama kürtlerin dislanmadigi bir dunyaya.
"istedigim yerde de kürtçe konuşurum ve konuşuyorum da, itirazı olan çıksın karşıma da göreyim."

Ben itiraz ediyorum ulan gürcistan da,bulgaristan da yaşayan türkler ben iki dili de biliyorum resmi devlet işlerinde de türkçe konuşacağım diyor mu veya otobüste bağıra bağıra türkçe konuşarak milleti rahatsız ediyor mu tabi ki hayır evde ailen,arkadaşların,annen,baban ile kendi dilini konuşabilirsin ama resmi işlerde türkçe konuşmak zo-run-da-sın

itirazı olana da daha bir şey demiyorum,itiraz edeni sikiyorum,ona destek çıkanı da sikiyorum tek tek önlü arkalı sikiyorum hadi bay

T:farsça dan orta farsça döneminde ayrılmış ve gelişmemiş lehçe dir.
konuşanın konuştuğu konuşmayanın konuşmadığı dil. size kısa tarihi bilgi;

kürtçe ms.9'uncu yüzyılda konuşulduğu tartışılan (daha eski kesin bir kaynak yok), farsça'dan türediği düşünülen bir dil. kürt kaynaklara göre (bkz: sözlükteki kürtler) birden çok lehçesi vardır ancak bu lehçelerin kürtçeyemi ait olduğu yoksa benzeri diller mi olduğu (mevcut türkiye, azerbaycan türkçeleri arasındaki fark gibi) bilinmez. halk (kürtler) bilinen bir "devlet"e sahip değildir (beylikleri vardır ancak yöneticiler araplaşmış kürt ya da farstır). osmanlı devletinde'de bir eyalette (kurdistan) konuşulmaktadır ancak 1876 yılında assyrian (türkçesini bilmiyorum) ları öldüren kürt beyleri yüzünden eyalet direkt olarak osmanlıya bağlanmıştır. bu olay mevcut türk-kürt arbedesinin ilk örneği olarak görülür.

sonuç olarak : türkler kürtlere öz yönetim hakkı vermiş ancak kürtler osmanlı vatandaşlarını öldürerek buna teşekkür etmişlerdir. şu anda kürt ırkının dünyada hala varlık göstermesi osmanlının eseridir (yani türklerin).
Ayrıca sönmemesi için o dönem osmanlı vatandaşı olan süryanilerin de kürtler tarafından soykırım ve baskıya maruz kaldığını öğrendiğim dil.

Sonra türkler anamızı niye sikti neden acaba?
rojbaş, çi heye çi tune, jina te çawa ye? *

devlet dairelerinde yasak olması gereken dildir.
evinde kürtçe konuşacaksan konuşursun ama kamusal alanda hayır.

umarım tez zamanda bazı doğu belediyelerindeki kürtçe tabelalarda indirilir.

kamusal alanda yalnızca türkçe!
(#37313023).
Pkk lılardan ve tanıdığım dindar kürtler in bile büyük çoğunluğunun ayrı bir kürt devleti sempatizanı olmasından dolayı duyduğuğum an bana kötü şeyler hatırlatan bir dil. Üzgünüm.
Azericeden daha çok Ermeniceye benzer.
bir dil olduğu iddaa edilen sesler bütünüdür. bir önceki günden kalmış balgam hafif kuru ve ekşi ve iğrenç bir hal alır ama asla tükürülmez yutulmaz. işte bu balgam taneciği, ileri geri hareket ettirilerek çeşitli tınılarda hırıltılar çıkartılır. bu çeşit hırıltı çıkarma tekniğiyle çıkarılan seslerin bütününe kürtçe denir ve kürtler tarafından konuşulduğu ve bunu konuşurken de birbirlerini anladıkları iddia edilir.
nasıl öğrenebilirim bu güzel dili. bilgili arkadaşlar yardım etsin.
Fars kırması bir dilimsidir.
Kürtçe zengin bir dildir farsça arapça ermenice ve türkçe'den müteşekkildir.kürtler de yine böyle bir karışımın ürünüdür.

(bkz: etskaiperbotsen)den esinlenmiştir.
aşkımın, hayatımın anadilidir.

bu dile laf edenler dillerini düğümlesinler.