bugün

Bir ülkenin siyasal,sosyal ve ekonomik yapısını veya yönetim düzenini değiştirmek amacıyla kanunlara uymaksızın cebir ve kuvvet kullanarak yapılan geniş halk hareketi,devrim.
bir ülkenin olduğunu durumu beğenmeyip, daha iyi hale getirmek için yapılan devrimler bütünü.
(bkz: fransız ihtilali)
(bkz: 14 temmuz 1789)
yıkma ,bozma ,devirme.anayasal bir devlet düzenini zor kuvvet kullanarak kaldırmaktır.
başarılı olursa inkılaba dönüşür.
mevcut siyasi düzenin zora dayanılarak yıkılmasıdır.
tarihte bilinen ilk ihtilal sümerler zamanında olmuştur.
özüne ihanet eder. (bkz: ihtilal evlatlarini yer)
"askeri darbe" ile karıştırılmaması gereken terim..

ihtilal; geniş halk kitlelerinin desteğini alarak ülkenin yönetim biçimini değiştirmeyi amaçlayan halk hareketi olarak tanımlanır; yani bir nevi "devrim"dir...

askeri darbe ise; devletin askeri kurumlarına mensup kişi veya kişilerin ani olarak "anayasal olmayan" yollarla "hükümeti devirme" ve "iktidarı" ele geçirme amacıyla yaptıkları harekettir...
Çok başarılı bir rap grubu.

Grup üyeleri:
(bkz: kara kaplan) (kurucu)
(bkz: hayki)
(bkz: garez)

Albümleri:
(bkz: tüylerin diken diken)
(bkz: kural da biziz yasa da)
(bkz: üç başlı ejderha)
özdemir asaf söyle demiştir:

ihtilal bir durumdur
bir devrimdir
ihtilal çok şiddetli olursa
kendini de devirebilir
inkılapların çoğunun başlangıcında yatan ve toplumsal değişme için büyük bir zorlama getiren genel ayaklanma.
halkın mevcut siyasal düzeni bazı güçlü önderlerin öncülüğünde zorla değiştirilmesidir.
bir devletin siyasi teşkılatının yasal şekillere uymaksızın değiştirmek üzere zorla ve kuvvetle yapılan geniş çapta halk hareketidir. ancak bu hareketin dayandığı düşünce evresine ve ihtilal sonucu bozulan düzenin yerine bir yeni düzen kurma aşamasını kapsamaz. düzeni yıkma aşaması ihtilaldir. ihtilal, inkılabın gerçekleşme aşamasını oluşturur.
arif nazım'ım piyasada olan son albümünün adı.
ne iyidir, ne de fena. ihtilal, toplum yapısında biriken çelişmelerin bir gün patlayışıdır. bunun için iyi veya fena olduğuna göre değil, ama şartlar tamam olduğu için ihtilal olur.
vakti zamanında okulda bi hocamız bu konu hakkında şöyle buyurmuştu:
ihtilali yaparsan heykelini dikerler yapamazsan sülaleni sikerler. *
"senin adın geçince zehir bile bal olur, gözün gözüme deyse sanki ihtilal olur" dizelerinin yer aldığı anlamlı güzel türkü
halkın yaptığıdır.
askerin yaptğıyla karıştırılmamalıdır. askerin yaptığı darbedir.
darbenin halk tarafından yapılan versiyonudur. tarihte bir sürü yaşanmıştır. fransız ihtilali, rus ihtilali şimdide kırgız ihtilalidir. ihtilal sonrası düzen yıllarca değişir.
askerin darbesi ile karıştırılmaması gerekendir, halkın gücüdür. hala 1980 darbesi'ne ihtilal diyen insan varsa, bir defolsundur.
türkiye cumhuriyeti'nde ihtilal olmamıştır, cunta dönemleri yaşanmıştır. ülkeye ihanet anlamına gelen askeri cuntalara ihtilal demek onları şirinleştirmek ve kabullenmektir. halkın dilinde geçmişte bu şekilde yerleşmesini sağlamak da bu amaçlı bir faaliyetir.
ihtilal

ortalık mahşer gibi;
kim buranın sahibi,
kimlerin düğünü var?

güne, batan bir bayrak,
şu kıpkızıl ufka bak,
ana baba günü var!..

(1930)

necip fazıl kısakürek.
çok güzel bir şarkı.mutlaka dinlenmelid.
sen bir kalesin kuşatmayı bekleyen
bense bir yeniçeri surlarını oklayan
ben senin yüreğinde dolanan kan
sen yürekli aşkını bana verensin
ben senin uğruna adanmış bir can
sen düşlerini düşlerime serensin
ben gözlerinde ağlayan vakti tan
sen şu yollarıma çiçekler serensin
ben seni fethe gelen yorgun törehan
senki uzaklardan gözkırpan cerensin
bir ceren hayaliyle gönlüme dolmalısın
törehan tahtına kurulup kalmalısın

çalamaz ozanlar bu sevda türküsünü
saz titrer tel kopar dil tutulur lal olur
aşkı göğe yazıpta kuşansana mızrabı
bu aşkın karşısında tutuklu bir hal olur

senin adın geçince zehir bile bal olur
gözün gözüme gelse sanki ihtilal olur
senin adın geçince zehir bile bal olur
gözün gözüme gelse sanki i̇htilal olur..

bu da linki:http://www.youtube.com/watch?v=uepbikvaxrw
Türk Rapi'nin kaliteli isimlerinden biridir.
Resmi siteleri : http://www.ihtilal.biz 'dir.