bugün

14.04.1983 doğumlu olan Hayki 95 yılında rap dinlemeye başladı.

Önceleri tek başına çalışan hayki, ilk kaydını 2000 yılında kendi evinde aldı. Derken araya askerliğin girmesi ve çalışmak zorunda olması gerektiğinden rap hayatı pek aktif geçmedi. Askere gidene kadar kendi çapında kayıtlar alıp birkaç organizasyonda sahne aldı. Asıl amacı askerliğini bitirdikten sonra tek işinin müzik olmasıydı ve vatani görevini tamamlayıp istanbul'a döndükten sonra Kaplan ve Garez ile 2004 yılında ihtilal adlı grubu kurdular. Grupla beraber "Tüylerin Diken Diken" ve "Kuralda Biziz Yasa'da" adı altında iki unuderground albüm pisaya sürdü.

Ardından Kraliçe (YAS) ile birlikte mersin'de "ŞŞŞ!!!" adlı bir ortak albüm hazırladı. ihtilal ile beraber birçok organizasyon, party ve konserde yer aldı. Şimdi ise ihtilal record's bünyesinde ihtilal grubunun beat, kayıt ve mixing işini üstleniyor.

edit (2020) : bu entry türkçe rapin henüz "pop tü kaka leştir, türkçe rap en iyisidir yeah!" yıllarında yazılmıştır. vaktiyle açık olan fan sitesi de dolayısıyla artık yok. neden? çünkü artık spotify ve diğer tüm dijital kanallar var.
n'olur evet de ile tanıdığım rap şarkıcısı.

sen de güzel parçadır.
underground rap'le uğraşan mc'lerin içinde bu işi hakkıyla yapan ender isimlerden biridir. ses rengi ve kelimeleri telaffuzundaki akıcılık gerçekten üst düzeydedir. parçaların nakaratlarına biraz daha önem verebilirse ileride daha iyi yerlerde kesinlikle olacaktır diye düşünüyorum. en son paşa ryhme isimli 21 trackten oluşan bir albüm çıkartmıştır.

ilk defa dinleyecek arkadaşlara şu parçalarını öneririm;

sen
click dan
kramp
anla artık
baymadan
çok uzun bir hikaye

ayrıca sevgilisi kraliçe yas ile çok uyumlu bir ikililerdir.
sitesindeki fotografında gayet haşin bakan ve mikrofonunun dildoya benzediğini düşündüğüm rapçi.

http://www.hayki.net/
ihtilal isimli rap grubunun bir üyesidir.

http://www.hayki34.com/
http://ihtilal.in/
(bkz: yas)
http://www.kraliceyas33.com *
ihtilal records (!R) bünyesinden ayrılmış olan rapçi.
hayki bambaşkadır. Türkçe Rap Underground'ın önemli isimlerindendir.
Birde canavar diye bir şarkısı var manyak döktürmüş..
Son zamanlardada yeni bir parça yayınladı kalemimin break dansı diye sanırsam..
oda güzel olmuş ne diyelim yolu açık olsun..
Doberman ve Newada'ya attığı diss efsanedir. insan içine çıkılmayacak hale getirmiştir bu diss doberman ve newada yı. Hayki çok iyi bir mc , Pit10 ile dissleşmeseydiler şahane düetler ortaya çıkabilirdi. Canları sağ olsun.
Flex'de tek rakibi THY olan ve saian ile birlikte yaptığı Kramp diss'ini çok beğendiğim rapçi. buna ek olarak newada ve dobermana yaptığı şarkıyla arkadaşlara otomatik sokağa çıkma yasağı koymuştur.
Kesinlikle tavsiye edeceğim şarkıları ;

Kramp
Bu kalemin Break Dansı
Hayatın insanları
Yorulur dizler
sana minnettarım sevgilim,
o küçük kalbine beni sığdırdığın için.
beni deli gibi sevdiğin için.
yüreğini bana verdiğin için.
sana yemin edebilirim,
son nefesimi bile kollarında vereceğim için.

bir ömür boyu böyle gider.
bu adam bir ömür boyu böyle sever seni.
hepiniz duyun! beni buldum, o'nu buldum.
tıpki bi' ben gibi.

dudaklarımdan adın dökülürken içim titrer.
bunu sen de bil.
sana verdiğim hiç bi' sözden dönmem.
buna kalbim kefil.
ölene kadar gözlerimi kırpmadan,
seni seyredebilmek tek dileğim.

bana ne kadar sürer acaba diye sorma,
sana nasıl anlatabilirim?
ölene kadar dediğimi boşver,
seni öldükten sonra da sevebilirim.
yalnız sana bakarak arkama bakmadan,
sırtımı dönebilirim.

sözlerinin sahibi, rapper. *
ihtilal grubundan ayrıldı. daha doğrusu ihtilal'den hayki'ye yol verildi *
türk rap piyasasının en kaliteli isimlerinden.
turk rap piyasasının en güzel mclerinden biridir

(bkz: kramp)
(bkz: 150 32)
beni sürekli retweetleyen mc. candır.
yeni yaptığı parça gerçekten gerçekleri bu kadar iyi anlatabilirdi.
parça'da hayki'ye grogi ve kamufle eşlik etmekte.

(bkz: adrenalin)
uzun zaman sonra adrenalin parçasıyla rap dinledim.formunu korumuş yani..
love story parçasının sampleini kullanmış nolur evet de adında bir parça yapmış onunla ün kazanmış bir rapçidir. o parçadan sonra kendini geliştirip kaliteli işlere imza atmıştır vokal konusunda. söz konusunda daha iyi şeyler yazabilecek kapasitede diye düşünüyorum.
gel hayk sana döşesin, kokain müziğin neşesi.
çok ayıp! rapçi keştir, peki popçu nedir lan?
tv'de kan doğruyor kral denen mezbaha,
bir de amcan başbakansa içiyorsun elli kilo esrar!

haykinin son parçası adrenalin den bir dörtlük.. gelde dinleme şimdi.

http://www.youtube.com/watch?v=IzHbuc17VYc " pmc madafakız! "
saian la benim dünyam adlı parçası dinlenmeye değerdir.
4 günden beri kulak pası siliyor. hele hayki nin verse daha bir harika olmuş.
sen parçası dinlenesidir.
yas ile tanıştıktan sonra duygusal emo kıvamına gelmişti şimdi normale döndü efendim. ihtilali bıraktığından beri soğudum kendisinden. gören olursa söylesin.
türkiyede bir yeri hakedip gelememiş kişinin ta kendisidir. mükemmel ses söz ve stiliyle rap camiasında bir numaradır. adrenalin adlı parçasında ünlülere yaptığı açık eleştiri underground fanlarından açık tebrik toplamıştır.
amcamınoğlu. gün itibariyle kendisinin doğum günü. türkiye'nin en iyi mc'lerinden birisidir aynı zamanda. güzel bir albümle dinleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. her daim emeklerinin karşılığını bir gün tam tamına alacak müzik adamı.
saçma sapan aşk şarkıları yapan ve ne hikmet ise bir anda gözümde underground un en iyisi olmayı başarmış adam. demek ki neymiş, kimseye ön yargılı yaklaşmamak lazımmış. hayki undergroundun bir numarasıdır.