bugün

hüzün ve erguvan şairi, şu sıralar Trt 2'de iskender pala ile "şair ve şiir" adlı programı sunmakta.
"hüzün ki en çok yakışandır bize"
Birçok kişi tarafından, yaşayan en büyük Türk şairi olarak tanımlanmakta olan kişi. Halen Bilkent Üniversitesi Türk Dili Bölümü'nde öğretim görevlisidir.
"kimlik sonnet'si" şiirine bayıldığım şair.
sonnet:iki dörtlük ve iki üçlükten oluşan batı şiiri türü(fr.)
aynı zamanda zaman gazetesi köşe yazarıdır.
Kendisi için büyük bir zincirisin son halkası denebilir.ilk şiirlerinde ikinci yeni akımından biri gibi görünmüşsede, zamanla divan şiiri temelli kendine has bir çizgi yakalamıştır. Üstad için şiir: "geçmişe yapılan atıftır" . bu anlamda mısraları kendi şiirleri dahil olmak üzere Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Haşim gibi şairlere göndermelerle doludur.
(bkz: bedreddin üzerine şiirler)
(bkz: doğunun sevdaları)
aylar önce varlık'ta 'şiirde anlam ikinci plandadır artık' yollu sözleriyle zuhur etmesi, ikinci yeni'nin gelenekle barışması olarak da okunabilir. şiir felsefesi, estetiği üzerine hayli kafa yormuş biri olan hilmi yavuz'un seyri keçi osurmuş götüne küsmüş sözüyle de özetlenebilir.*

kendi şiiriyle vuralım kendisini en iyisi...

kuşma

döner kapılardan girip çıkardı
tıkabasa kuşla dolu bir adam
ha dese ölümsüz olacakken tam
tezgah kurup kuşbazlığı yeğledi

yemeyip içmeyip cimri kerata
habire bir açlığı biriktiriyor
gün aşırı gömlekler diktiriyor
almaz oldu nişanları ceketi

ya iğreti ya bayramlık bilinmez
yüzünü herkeslerden gizledi
mermer anıtlara hayranlığından
ağzı açık bankaları gözledi

zarif duyarlıklar mı, o eskidendi
kuşbazlığın envâını denedi
metelik etmezken aptallığının
şimdi yükseliyor hisse senedi
zaman gazetesinin kültür sanatsayfasında köşe yazarlığı * yapan şair. pohpohlanmayı* biraz fazla sever, kendisi gibi düşünmeyenle pek anlaşamaz ama edebiyatçıların çoğunun bu tip aykırı tarafları olduğu için hoş görülmelidir belki de, en çok bilinen iki dizesi:
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
kimi (bkz: letrist) denemelere girişmiş şairdir bunların yanında. Bu tarzda en önemli şiiri ise (bkz: harfler ve laylaylom) şiiridir.
"erguvan sözler" adlı şiir kitabı gerçekten olağanüstüdür. ayrıca londra yıllarında, bir yandan bbc radyo'da çalışıp bir yandan da londra üniversitesinde felsefe eğitimi görmüştür. edebiyat ve şiir üzerine deneme kitapları,doğu-batı sorunsalı temelinde de yazıları,kitapları vardır. aynı zamanda tam bir polemikçidir . kendi tabiriyle, türkiyedeki entelektüel gündemi diri tutmak ve eleştiri kültürünü de oluşturmak için bir katkıdır yaptığı . bazen eleştirilerinde egosunu konuşturduğu da vakidir . mesela enis batur'la kadim bir uzlaşmazlığı vardır . sürekli batur'un eserlerinden örnekler verererek sataşır , donanımıyla ilgili eksikliklerini açığa çıkarır . hatta orhan pamuk'la ilgili bir kitap hacminde yazı yazmışlığı da vardır hilmi yavuzun . kendisini eleştirenlere ise nedense aynı olgunlukla yaklaşmamaktadır. altta kalma psikolojisini pek sevmez üstat . mesela "ilhan selçuk neden artık beni ilgilendirmiyor" veya "attila ilhan neden artık beni ilgilendirmiyor" gibi yazılar yazar . haklılık payı da vardır çoğu zaman . hatta tv'de fırsat buldukça programlara kendisini müdafaa etmek için çıkar . ve öyle gerekçelerle kendi tezlerini ortaya koyar ki , bilgi bakımından haklılık mertebesini sırtlamıştır , ama mimikleri ve tonlamasındaki o kendini ele veren ifade de , egosunun açmazlarını bir kez daha gözler önüne serer .

ama yine de türkiye adına bir kazanımdır. bilgisine gıpta etmemek , denemelerindeki o külyutmaz tavırlarına hayran kalmamak da elde değildir.
unutmadan ilave edeyim ,irfan külyutmaz'ın da kankasıdır.
poetikasının ilk ilkesini, şairin entelektüel tarihiyle ters düşmemesi olarak açıklar.hem modern hem geleneksel şiiri bir arada vermeye çalışır. bunun için ayrı bir çabası olduğunu ifade eder. kendine göre bir soy kütüğü yapmıştır ve kendini bu kütükteki şairlerin devamı olarak görür.

(bkz: ahmet haşim)
(bkz: yahya kemal beyatlı)
(bkz: asaf halet çelebi)
(bkz: behçet necatigil)

genç şairleri de bu kriterine göre değerlendirir.bu soy kütüğünün devamı olabilecek nitelikte olup olmadıklarına bakar.buna binaen can bahadır yüce,ercan yılmazvs gibi isimlerden umutlu olduğunu söyler.şiirdeki anlamın ilk okunuşta kendini ele vermemesi gerektiğini savunur.bu noktada şiirin düz yazıdan farklı olduğunu ifade eder. akşam vaktini ve yaz mevsimini şiirlerinde sıklıkla kullanır. bunun sebebi yazları kendini daha sağlıklı hissetmesi ve akşam vaktini şaire yakıştırmasıdır.bir şiiri vardır ki üç şeyi yok sayıp varlıklarını kanıtlamıştır.

(bkz: yok hükmündedir)
zaman gazetesinin gerek edebiyat sayfasında gerekse yorum sayfasındaki yazılarını hayranlıkla okutan kaliteli şahsiyet.
istanbul b.b kültür dairesi eski başkanı.
AY DOĞAR

ay doğar,
bir ay doğar umarsız gözlerinden,
bir ay batar bedir allah,
karanlıklar bir silâh kahrı gibi oturur yüreğime,
iflah olmaz bir silâh.

ya kara bir kırbaç gibi vur beni küheylânlara,
ya beni öldür allah.

dünyada,
nerede olursa olsun dünyada,
senin umarsız gözlerin,
kanlı bir avuç zehir,
bir de yangınlı yaz akşamlarıyla bir gelir,
ya da,

senin umarsız gözlerin,
mahzun eşkiya ateşleridir,
tutuşur rüzgârlı bayırlarda.

HiLMi YAVUZ
Türk şiirinin önemli şairlerinden ve düşünce adamlarındandır. Yıllarca Boğaziçi ve Mimar Sinan Üniversitesinde ders vermiştir. Şu anda Bilkent üniversitesinde görevlidir. Hilmi Yavuz; Yahya Kemal, Asaf Halet Çelebi, Behçet Necatigil gibi usta şairlerin yolundan giderek gelenekle modern şiiri bağdaştırmış, kültürel kaynaklardan yararlanarak bir deyiş özelliği kazanmış şairlerdendir. Bakalım ne yazmış:

Sana da yas yaraştığı söylenir, öyle değil!
birden bir dal kırılır, hani düşer ya suya,
sen o akarsusun... akma!... kendine eğil,
orda gördüğün dalı, ey solgun lavinia,
sanki tanır gibisin... belki eski yerinden
göçmüş bir yaz sözünde unutulan zakkumu
usulca büyüttündü, akarak ta derinden;

anımsa, öpüşlerdeki taşı, çakılı, kumu...

nerde bir yaz olduysa o dalı taşır şimdi;
ah! al götür, al götür... bırakma bir kuytuda;
sen onu bıraktıkça ona yaraşır şimdi
yas... ansızın köpüklerle sevişen bir duyguda...

kırık... o yaz aynalarda durulsun diye güya
sana yas değil elbet, yaz yaraşır lavinia...

(Lavinia için sonnet)
2001/2002 yılında istanbul büyükşehir belediyesi tarafından yaşayan en büyük belediye şairi ünvanıyla ödüllendirilmiş insandır..
underground edebiyata ve temsilcilerine olan bakı$ açısı ile kendisi için ece ayhan tarafından uygun bulunmu$ "belediye $airi" yakı$tırmasının ne kadar doğru olduğunu gözlerimin önüne sermi$tir.

küçük iskender der ki;
"ben futbolculara $iirler yazıyorum. bir gün fatih terim için bir $iir yazılacaksa, bunu da sağ tandanslı biri yazar: mesela hilmi yavuz".

sevmiyorum seni hilmi.
the marmara otelinde çalışan amcamın oğlundan duyduğum kadarıyla bütün şiirlerinin marmara tepesinden taksim meydanını izlerken yazan şair..
durmak yok yola devam hilmi..
iskender pala ile sunduğu programda bile egosantrizminden ötürü kendini ön plana çıkarma uğra$ı ile yanıp tutu$tuğunu görebiliyorsunuz onun.

varlık'ın eski sayılarına bakın, kendisini poetik gurme sanan biriyle kar$ılacaksınız ve siz de sevmeyeceksiniz.

sevmiyorum seni hilmi.
chuck palahniuk ile olan tanışıklığı sorulduğunda "tanımıyorum o çakinin lanetini yalan bunlar kadir" demiş olan insan..
the marmara'ya be$ çayına giden eğitimli lumpenin tekidir. yine oraya çok yakın bir yerde oturan küçük iskender otelin önünden geçerken, "hilmiii, çık lan dı$arı" diye bağırdı diye çıngar çıkartmı$tır.

sesleniyorum: hilmiii, çık lan $iirden dı$arı.

sevmiyorum seni hilmi.
yeni yapılacak güzel ve dangalak isimli star tv yarışmasına jüri olarak davet edilmiş, ancak kabul ederse alabileceği tepkileri düşünerek reddetmiştir..
güzel değil..
edebiyat çevrelerinde "gereksiz gerginlik" çıkartması ile biliniyor bir de.
genç edebiyatçılara kar$ı monolitik bir yakla$ımı var: önyargılı özünde.

ya$lılar ölür, gençler tebrikleri kabul ederler, unutulmasın.

sevmiyorum seni hilmi.
1989 yılında bar çıkışı bir çocuğu şiirine laf attı diye dövmekten beter etmesiyle edebi çevrelerde "gergin hilmi" lakabını almış şairdir.