bugün

tartisilan türk romancisi. iyi bir romanci, kötü bir siyasetci.
her halta olur olmaz burnunu karıştıran insan, verdiği sansasyonel demeçlerin ardından roman satışlarında patlama yaşanmıştır...
Türkiye'de 30 bin hindi 1 milyon tavuk öldürüldü diyen. AB tarafından gaza getirilmiş bir çeşit gazman.
benim adım kırmızı adlı kitabı harika olan ve karlı bi günde sıcak evinizde otururken mutlaka kar isimli eserini okumanız gereken yazar.
kara kitap gibi roman havasında olan ama insanı tekrar tekrar okumaya iten bilgiler içeren kitabın yazarı...son çıkışları sonrasında ne yaptım ben dediğini düşündüğüm, aynı zamanda sözylediklerimin de arkasındayım demeye çalışan fikret bila röportajında spastisite geçirmesine ramak kalmış izlenimi veren yazar.
konuşmayı beceremeyen yazarcık.
aslinda sadece roman yazmakla yetinmesi gereken insandir. ama tabi para kazanmak da ister her insan evladi gibi. buyuk ihtimal bu sebeple bu soykirim konularina falan karisti diye dusundurmustur. gundeme gelmesiyle birlikte roman satislarinda, patlama olmasa da, bir artis yasanmistir diye dusunuyorum.
iyi bir romancidir ama mutevazi olunmalidir. yani yazar degil de, bizler, onun hakkinda konusurken mutevazi olmaliyiz. cunku iyi bir romancidan otesi degildir.
kara kitap adlı eserinde insana beyin ancuklamaları geçirten dünyaca ünlü yazarımız.
nihat genç tarafından ayarın kralına muhatap olmuş yazarcık.
orhan pamuk kitaplarında aldıgım tadı başka türk romancıların kitaplarında alamadım.ama yaptığı açıklama talihsizdi..
önce patavatsızlğından sözde ermeni soykırımı hakkında ileri geri konuşmuştur. sonra gelen tepkiler sonucu özür dilemeye kalkmış, ama arkasını döndüğünde ona arkadan dayanan ab ve ermeni lobilerinin desteğiyle söylevlerinin gerçek olduğuna kendide inanmaya başlamış, ülkede suni gündem yaratarak birilerinin ekmeğine çok güzel yağ sürmüş. ülkemi düşünüyorum deyip avrupalarda türkiye'ye karşı demeçler verip "artık türkiye'ye dönmek istemiyorum avrupada yaşamak istiyorum" diyen sözde aydın

(bkz: kukla sensin soykırım sana girsin)
ağzı olup da konuşanlardan..
sanatçı tarafını beğenmesem de son dönemde demokratik hakkını kullanıp bir şeyler söylemiş olmasından dolayı iğdiş edilmemesi gerktiğini düşündüğüm adamdır. zira niye böyle bir şey söylediğinin açıklaması oscardır , bugüne kadar suya sabuna dokunmamış bir adamsın ne sağa ne sola bulaşmışsın pat diye bir ödül için koca ülkeye bok atılmaz ki! ama attıysa da özgür iradesiyle atmıştır.
doğru siyasi görüşleri savunuyor olsa bile savunuş biçimi samimi olmayan iyi romancı.
hakkinda basinda yapilan elestirileri gorunce, yargilarin ne kadar kaypak oldugunu ve cabuk degistigini anlamamizi saglayan yazardir.
dikkat edilesi yazar.
bu romanci abimiz ,once nobel alırım ulen diyerek ileri geri konuşmuştur,amerikadaki ermeni lobisini düşünerek.
politik açıklamayla vatan hainliği karşılaştırılmamalıdır. orhan pamuk'un yaptığı vatan hainliğine girer.
romanlarını gerçekten severek okuduğum ve romanlarında gerçekten bana göre inanılmaz bi dil kullanan türk yazar.istanbulda doğup büyümüş bi ara robert koleji bitirdikten sonra amerikada yaşayıp dayanamayıp geri istanbul a dönmüştür.romanları gayet güzeldir işlediği konular olsun üslubu olsun.yalnız çoğu kişi eline 1 tane romanını alıp okumadan hakkında atıp tutmaya devam etmektediryzarın özel hayatıyla hiç ilgilenmedim ve ilgilenmeyi düşünmüyorum.zaten hakkındaki yorumlarım da hep yazar kişiliği hakkındadır kişilerin özel hayatlarında yaptıklarının hiçbirimizi ilgilendirmediğini düşünüyorum bize zarar vermedikçe
pazartesi günü bbc world te hardtalk programına konuk olacak yazar..

e tabi adam türkiye aleyhine çok güzel konuşuyor,kaçırır mı uluslararası medya ?! .
dün hardtalk ta fikirlerinin hala arkasında olduğunu , türkiye de hala demokrasi ve fikir özgürlüğü bulunmadığını , muhafazakar ve milliyetçi kesimden nefret ettiğini , bu kesimlerin türkiye nin yolunu tıkadığını öne sürmüş yazarımız ..
yaşar kemalile birlikte yurt dışında en çok tanınan türk yazar.
beyaz kale ve kar en iyi yazdığı kitaplarıdır bence. iyi yazar,iyi romancıdır vesselam.
"bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti"

(bkz: yeni hayat)
hakkındaki intihal suçlamaları hat safhada olan(ama ben bunu metinlerarasılık olarak yorumlamak isterim), yazar yalçın küçük tarafından acımasızca eleştirilen, sabetaist olduğu idda edilen iyi bir yazar.