bugün

tevfik fikretin köşkünün adı.istanbul da bir semt.boğaz manzaralı...
rumeli hisarının orda bulunan bir semt boğaza nazır çok güzel çay bahçeleri vardır.tabii bebek kuruçeşmeden doğru yaşanan tiki akınına dikkat etmek gerekir,ne de olsa artık heryerdeler.
bu ev ıstanbul beledıyesınce muze halıne getırılmıstır.
her geçişimde aşıkmışım gibi hissettiren semt..

şarkıdan mı acaba ?

aşinayım ben bu aşka aşiyan'a..
aşiyan'daki aşklara aşıklara..

o değil de geçiyorum dediğime bakmayın gidiyorum bu semte..yolumun üstü değil..o kadar zengin değilim..

derken hisar çıkıyor karşınıza..hisar'ın kaç metre yüksekliğinde olduğunu , ne kadarlık alan kapladığını , kaç kaleden müteşekkil olduğunu okumaya çalışan bir turist sürüsü..

lan piç japon ajitasyon çeksene sen de bizim gibi neyine yarayacak hisarınkinin boyu ??

ama tabutta rövaşatayı düşünemezsin ki sen bizim gibi o kutsal mekanda..ahmet uğurlu'nun uyuşturucu müptelası bir sevdiği vardı..senin hiç uyuşturucu kullanan sevgilin oldu mu lan japon ? ..neyse susayım çalışıyorsundur sen şimdi..
bursa uludağ yolunda inanılmaz manzarası, enfes yemekleri, doğal atmosferi ile bir kaç yaş geçleşeceğiniz, cüzdanınızında birkaç yüz gram hafifleyeceği restaurant.
akrep nalan'ın seslendirdiği güzel bir şarkı.
akrep nalanın seslendirdiği ve gerçekten de çok güzel olan bir şarkıdır. Akrep Nalan'ın sesi o şarkıya cidden çok uymuştur ve parça oldukça duygusal bir hava almıştır.Sözlerini aktarıyorum:

Sanki sana o özlemim geçmişte kaldı
Bir de üstüne karlar yağdı
Orda duran öylece biz olduk bir an
Kolkolaydı genç kız ve adam

Aşinayım ben bu aşka,Aşiyan'a
Aşiyan'daki aşklara,aşıklara
Kaç yıl oldu sorma bana
Ben seninle Aşiyan'da
Bugün gibi ah aklımda
Yine burda bak bu yolda yine aşklar,o bakışlar
Yine olsak orda bu yaşta

Söyle nedir sakladığın bu sır yıllarca?
Bu kaçıncı aşk hayatında?
Durma yağ kar durma resmimi tamamla
Yeni aşklar boya umutla

Aşinayım ben bu aşka,Aşiyan'a
Aşiyan'daki aşklara,aşıklara
Kaç yıl oldu sorma bana
Ben seninle Aşiyan'da
Bugün gibi ah aklımda
Yine burda bak bu yolda yine aşklar,o bakışlar
Yine olsak orda bu yaşta...

(bkz: copy paste değil alınteri)
kayseri de bulunan hediyelik eşya dükkanının adı.
Kuşadası'nda bir site.
bir yangının külünü adlı türk sanat müziği eserini hatırlatan semt adı. şarkıyı zeki müren, candan erçetin gibi isimler seslendirmişti.

--spoiler--
ne çok sevmiştim seni,
ne çok hatırlarmısın?
aşiyan yollarından,
ses versem duyar mısın?
--spoiler--
tevfik fikret'in şu an müze olan evi. bu evin planlarını kendisi çizmiştir. bebek tarafından bir yokuşu çıkarak veya boğaziçi üniversitesinin içinden geçerek ulaşabilirsiniz. hakikaten kuş yuvası gibi, çok güzel ve çok mütevazi, boğaz manzaralı bir evdir. üst katı tamamen tevfik fikret'e ayrılmıştır; kendisinin yağlıboya tabloları, ev için yaptığı çizimler ve şahsi eşyaları görülebilir. alt katta ise abdülhak hamit salonu ve yine tevfik fikret'e ayrılmış bölümler vardır. yeşil renkli pencere camları gibi birçok küçük ve güzel ayrıntısı vardır. evin bahçesinde tevfik fikret'in sonradan buraya nakledilmiş mezarı, kendisinin diktiği üç ağacın dibindedir. bu ağaçların arkasında, tevfik fikret'in taşa kazınmış bir şiiri vardır. neden taşa kazındığını anlamak için gidip okuyun o şiiri.
(bkz: tevfik fikret)
bayramdı
orhan veli'yle beraberdik
boğaziçi vapurunda
aşiyana'a gidiyorduk
fikret'in elini öpmeye
bir baktım üzgün koca şair
bir baktım güneşler içinde
dilinden de düşürmedi
''bu memlekette de birgün sabah olursa haluk''

cahit sıtkı tarancı
ÖZlenen Bursayı anımsatır...

(bkz: aşiyan yolları)

ve bir de

zeki mürenin en sevilen şarkılarından biridir.

gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin
bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin
madem ki son şarkının kırık bir güftesiydin
neden yarım bıraktın neden bırakıp geçtin
bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin

ne çok sevmiştim seni ne çok hatırlar mısın ?
aşiyan yollarından ses versem duyar mısın?
hâlâ beni düşünür ve hâlâ ağlar mısın?
bir bahar seli gibi yolumdan akıp geçtin
bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin....

Beste : Muzaffer ilkar

Güfte : Şemsi Belli

Yorum : Zeki Müren
istanbul'Un eski adlarından. (bkz: asitane)
(bkz: aşiyan müzesi)
sevgiliyle beraber gidilebilecek en güzel yerlerden biridir. hele bir de aşiyan müzesini gezip tevfik fikret'in mezarını ziyaret ederseniz tadından yenmez.
yollarından ses verildiğinde duyulup duyulamayacağı zerke gark bir yöredir. zannımca masaçusetteki büyük kanyon bir bu ikidir. ya da öyle birşeydir.
(bkz: bülbül yuvası)
ağuş-ı yar'dır. zira ne zaman hüzünlenseniz sığındığınız limandır. ne zaman sevinseniz sevincinizi çoğaltacak pınardır. ağyara denilmeyen dertlerin açıldığı sofradır aşiyan. başını yasladığınızda kalbinizdeki huzur hissinin menbaıdır.
farsça yuva anlamına gelen kelimedir.

tevfik fikret 1906-1915 yılları arasında projelerini kendisinin çizdiği evine bu ismi vermiştir. yapı istanbul belediyesi tarafından satın alınmış ve müze haline getirilmiştir. tevfik fikretin şahsi eşyaları sergilenir.
Servetifünun edebiyatı şairlerinden Tevfik Fikret’in 1906′da yaptırdığı ev. istanbul Rumelihisarı’nda Kayalar Mezarlığı üstündeki sırtta, eski Robert Kolej, şimdiki Boğaziçi Üniversitesi’nin yanındadır. Aşiyan’ın plânı, iç ve dış süsleri Tevfik Fikret’e aittir. Bodrum katı ile birlikte üç kattan oluşmaktadır. Üst katın güney ve doğu cephesinde tahta parmaklıklı bir balkon bulunmaktadır. istanbul Belediyesi tarafından satın alınarak “Edebiyatı Cedide Müzesi” hâline getirilen ev, Tevfik Fikret’in ölümünün 30. yıldönümünde halka açıldı (19 Ağustos 1945).

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/asiyan/#ixzz2OPGg0ir9
gidip tezer özlü'nün mezarına sarıldığım yer.
Tevfik Fikret'in evinin adıdır. istanbul'u en güzel göreceğiniz yerlerden biridir. Köşkün arkasında toprağa oturduğum andan itibaren ise dünya Aşiyan'ın güzelliğine büründü. Müzeyi gezip de "Bu evde yaşasam ben de şair olurdum." iddiasında bulunmayan pek azdır. O köşkün manzarasında geçen tek bir günün bile iki kişiyi şair edebildiğine gönlümle tanık oldum.
görsel
Zeki murenin bir sarkisinin icinde gecen semt. Ne zaman bu sarkiyi dinlesem boyle neni alir goturur uzaklara. Insanin asik olmasi gelir. Birine.

--spoiler--

Aşiyan yollarından ses versem duyar mısın?...

--spoiler--