bugün

RC1 sürümünde windows media player'da video oynatırken limewire'ın çalışmasına izin vermeyen ve bilgisayarı işlem yapamaz hale getiren Windows halkalarının son parçası.Bu durumun düzeltilmesini ümit ediyoruz.
RC1 sürümünde açılışta 480mb ram harcayarak açılıyor ve harcadığıyla kalıyor. 1000-480=520 520mb ram ile işlerinizi yapmaya kasıyorsunuz. güvenlik olayını had safhaya çıkarmışlar. security center dalgasını kapatmak için çok uğraşıyorsunuz. bununla beraber çalıştırmak istediğiniz her programı çalıştırırken "bu programı administrator olarak çalıştırmak istiyor musunuz?" şeklinde bir soru soruyor. bu da çok sıkıcı ve kaldırmak için bir yine acayip kasıyorsunuz. görsel tema gerçekten çok hoş olmuş. sadelik ve etkileyicilik bir arada. ama yine de macOS kadar olamaz(hatta linux ubuntu kadar olmadığını bile düşünenler olabilir). kısacası, yüksek konfigürasyon istemesi ve bir zaman sonra sıkacağı görsellikler dışında profesyonel bilgisayar kullanıcıları için hiçbir getirisi yok. ayrıca windows xp'nin service pack 3'ü 2007 sonunda çıkıyormuş. bunu da bu vesileyle haberledim. (bkz: haberlemek)
microsoft, windows vista'nın korsan kullanımını engellemek için kms (key management service)isimli bir yöntem icad etmişti. bu yöntemde, microsoft, kurduğunuz sistemin hakiki olup olmadığını kendi kms sunucularından teyyid ediyordu *. üstüne üstlük bu sistem bir şekilde aşılmaz olarak düşünülüyordu: taa ki, çin'de; adı daha önce virüs, rootkit vs. gibi işlere bulaşmış bir domaine bağlı sahte kms sunucusunun ortaya çıkışına kadar. (yanlışım varsa düzeltin lütfen)

yani, akıllı vista'yı kandırmaca yoludur. garibim vista; mutlu mesut bir şekilde kendimi bir denetleteyim, "hakiki miyim değil miyim?" dediğinde kolayca aldatılabilecektir. bağlandığı gudik sunucuyu, microsoft'un kutsal toprakları zannedecek ama fena halde yanılacaktır...

efendim, bu zeki arkadaşlar iyi düşünmüşlerdir: "madem sistemi değiştiremiyoruz o zaman biz de kendi taklit sunucumuzu yapalım".

Vista'nın hakikilik denetimi de balon oldu böylece...
korsanı daha piyasaya düşmemiş programdır. deneme sürümünü full versiyon diye itelemeye kalkmasınlar. piyasaya çıkınca editleyeceğim. benden haber bekleyin. *
aero özelliği ile görsel şölen sunan işletim sistemi. Hazırlanın, bill gates yüzünden dünyadaki bilgisayarlar yenileniyor.
yok ben xp ile idare ediyorum, benim işimi görüyor demeyin. ya seve seve, ya .ike .ike
her zaman ki windows politikasının son ürünüdür.

nedir windows politikası? güzel bir şeyi taklit edip, onu iyi pazarlama stratejisiyle taklidinden daha iyi göstermek ve daha çok satmak. vista bize ekstra hiçbir şey getirmiyor. daha önce xgl hakkında biraz bilgisi olan varsa, vistada bulunan o bıdı bıdıların aslında çok daha düşük donanımsal konfigürasyonla linux yüklü bilgisayarlarda çok uzun süredir kullanıldığını bilir. güvenlik konusunda zaten bir şey demiyorum linux ile microsoft yarışamaz bu konuda.

sonuç nedir? microsoft aslında var olan şeyleri yeni bir şeymiş gibi gösterip bize astronomik rakamlarla satacaktır, biz de enayi gibi almaya devam edip bill gates amcanın milyor dolarlarına yenisi ekleyeceğizdir.
Microsoft ve bill gates e son derecede kıl olan ben, bu işletim sistemine hayran. Sevmemde en büyük etkenler 1. Sorunsuz bir şekilde bilgisayarıma kurulması ve sürücüleride kendikendine yüklemesi, 2. Speech recognition ile speech to text uygulaması ve 3. Tabiki Aero.

Aero yu kullanmak için en az 1024 RAM gerekmektedir. Aksi takdirde Vista nın hiç bi özelliği kalmamaktadır.

Biliyorum bilgisayarıma Macintosh Tiger X (inteli) kuramıyorum * ve bağrıma taş olarak vistayı basıyorum. Memnunmuyum? Değilim ilk fırsatta Macos Tiger X e geçeceğim!
microsoftun kullanıcı dostuyuz sloganının aslında donanım üreticileri dostu olduğunu bilenlerin temkinli yaklaştığı işletim sistemidir, bir iki ay geçip hataların düzeltilmesi beklemek akıllıca olacaktır, şu anda güncelleştirmesi yapılmamış bir xp yüklediğinizde yüze yakın güncelleştirme bulunuyor, kısaca microsoft xp'yi çıkardıktan sonra sp1 ve sp2 de çıktıktan sonra bir dünya daha güncelleme çıkarmıştır, win 2003 gibi stabil olabilmiş midir tabii ki hayır, bu açıdan vista konusunda acele etmemek gerekir.

görsellik konusunda mac'e özendiği aşikar, mac'in görselliği de tartışılmaz, bu açıdan sorun yok bence, iyi yaptığı sürece. türkiye'de lisans konusunda neredeyse hiç kimse lisanslı windows ürünü kullanmadığından fiyat konusunda şikayet etmek bence abes. büyük kurumlar para ödüyor, ms de bunu çok iyi biliyor, göz yumuyor. vista görünüşe aldanmamak adına kullanmadan yorum yapmak istemediğim bir işletim sistemidir.
ilk güvenlik açığının çıktığı işletim sistemi '28 aralık 2006
http://www.ntvmsnbc.com/news/395590.asp
fevkalade olmuş, sanat eseri windows. makineyi biraz kasması, ve sadece windows bileşenleri çalıştırmak için mininum 512 ram istemesi haricinde, bill amcamız çok güzel bir iş çıkarmıştır.
opera 9.10'un son snapshot'ıyla daha güzel çalışan işletim sistemi.

(http://snapshot.opera.com/windows/o910w_8692.exe)
görsel açıdan, bir tablo niteliğinde olmuş, yeni işletim sistemi. Fiyat açısından, yeni çıkması dolayısı ile -kullanışlı sürümleri- biraz pahalı. Ultimate edition için;

media center özelliği doğrudan sürüme dahil edilmiş. ilk kez bir windows sürümünün, ekran kartı istediğine şahit oluyorsunuz. hatta, microsoft aero'yu görüntüleyemeyeceğinizi belirtiyor. windows içinde, default olarak gelen programlar, bu görselliğe o kadar güzel adapte edilmiş ki, uzun süredir firefox kullanıyor olsanız bile, firefox'a geçemeyeceksiniz. 512 mb minimum ram istemesine rağmen, yeni kurulmuş bir vista 300 mb dolaylarında ram kullanıyor. indexing işlemleri, ilk zamanlarda sabit diskinizi biraz yoruyor.

windows xp'yi bu yeni windows sürümüne güncellemek şu an için mantıksız görünüyor. ideal olarak, iki işletim sistemini de kullanmak göze çarpıyor. keza, örneğin, benim kullanmakta olduğum lexmark yazıcının sürücüsü yok, bu markanın sadece bir adet sürücüsü mevcut. fakat; bu windows sürümü yine de sürücü bulmadan başarılı. keza xp için uzun süreler uğraşarak bulduğunuz bir sürücüyü, sadece online arama için bir tuşa basmanızla bulabiliyor.

fakat; şu anda, rahat oyun oynanabilecek, video işlenebilecek, rendering yapabilecek bir işletim sistemi gibi görünmüyor. keza bu işlemleri, aynı konfigürasyonla xp ile daha rahat yapmanız mümkün.

güvenlik konusunun gayet üzerine düşülmüş. bütün programlar açılmadan önce sizden onay alıyor. bir kullanıcı belirleyip, örneğin çocuklar için, bilgisayarı kullanabilecekleri saatleri, açabilecekleri programları, özel parental filter'ı kullanmak mümkün. windows firewall ve windows defender standart olarak geliyor. isterseniz, ayrıca onecare yazılımını satın alabiliyorsunuz.

http://www.microsoft.com/...gradeadvisor/default.mspx adresinden indirebileceğiniz upgrade advisor, bu işletim sistemine uyumluluğunuzu birebir denetliyor. eksikliklerinizi söylüyor.

--illegal--
ayrıca; yüklediğiniz vista final sürümünün, aktivasyon için gerekli dosyalarını, beta sürüm ile değiştirdiğiniz taktirde, sürümü 8 ay boyunca "genuine" olarak kullanabiliyorsunuz.

not: bu eylem, yasalara aykırıdır ve sorumluluğu size aittir.
--illegal--
(bkz: bad vista)
sanal bir sürücü kurunca mavi ekran verip bir daha açılmayan işletim sistemi.
Bugün basına tanıtılarak piyasaya sürülen ve microsoft'un çok bel bağladığı ara yüzleri güzel tasarlanmış işletim sistemi.
Mac osu alıp kopyala yapıştır yapan osdur kendileri.Biran once gecersiz bir işlem yurutmesini ve kapanmasını diliyorum.Microsft biz ne b.k yiyoruz ulan diyerek bu fiyaskodan sonra tum kullanıcılarına imac dagıtarak piyasadan cekilmelidir.işte bu kadar fiyasko bir olaydır 400 usd tutan vista.
türkçe haricindeki bir çok dil için paketi windows update marifeti ile indirilebilen işletim sistemi. diyalog kutuları ve menüler dil değiştiriyor. denetim masasından diller arası değişiklikler kolayca gerçekleştirilebiliyor.

yamalı bohça gibi olacağı aşikâr. ingilizce kullanmak lazım bu gavur oyuncaklarını.
compability mode, phishing filter, windows search ve wer konusunda performans iyileştirmeleri yapılmış.

compat. mode konusunda daha fazla bilgi için,
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=80402

phishing filter konusunda,
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=80891

windows search konusunda,
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=80403

windows error reporting konusunda,
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=80935

adreslerine başvurulabilir.
bu dengesiz bill gates gitmiş longhorn kod adında windows vista yı yapmış. yeni bir şey getirmemiş xp yi süsle
miş püslemiş bi kaç gaydırı kubbak özellik koymuş ki "aha bu yeni hemide böle yeni yeni bişiler ekledik" demiş
yiyen yemiş bunuda.japonları bu işletim sistemini deli gibi beklemiş, sıraya girmiş bunu almak için. ama vista'nın istediği sistem özellikleri yeni bir bilgisayar almaya itmiş. nitekim vista sabit diskten 15 gb, en az 1 gb sanal bellek,256mb hafızaya sahib ekran kartı istemektedir. bu vista bana ne veriyor ki 15 gb yer kaplıyor. bi bok vermiyor. bol maykajlı, kokoş bir xp. zaten vista'yı merak edip terfi etmeyi düşenen varsa bilgisayarını köprüden atıp newton'un kanunlarının geçerliliğini denemesi gerekmektedir.
vista nın istediği özellikler, getirdiği yeniliklere değmeyecek seviyededir. aslında en kötü olanı, microsoft kullanmaya mecbur olmaktır. google çıkaracaktı bir işletim sistemi, iyi olur.
ayrıca (bkz: linux)
özellikle kablosuz ağlar ve değişken ağlara entegre olma konusunda başarılı bir işletim sistemi. ağ arabirimini sıfırdan ele almaları bunda şüphesiz etken olmuş fakat bunun bir de maliyeti var: genel ağ performansının düşmesi.

hizmet kalitesi ve ağ tarayıcısı gerçekten güzel iş çıkartıyor. performans kaybı göze alınabilir. haritalandırma fena değil ve işletim sistemi donanımla xp'den daha iyi ilişkileniyor. bunlar güzel.
(bkz: pardus)
ram kullanımı barındırdığı aşırı miktardaki "yardımcı" servisler sebebiyle yüksek.

lakin, özellikle bazı "saygın" sayılacak yerli dergilerin performans olarak, özellikle de oyun performansı açısından konuşmaları şaşırtıcı.

kabul etmek lazım, vista xp'ye göre ağır. xp de, 2000'e göre ağırdı. 2000, nt 4'e göre, nt 4 de nt 3.1'e.

donanımlar her defasında daha da hızlanırken, onların üzerine kurulan bir işletim sisteminin de buna paralel olarak ağırlaşması ve daha fazla ihtiyac içine girmesi doğal değil mi?

bugün linux distroları dahi 400mb'lerden 3400mb'lere çıkmış durumda. bir denensin bakalım her ıcık cıcıkla uğraşılırsa o bile nasıl tüketiyor sistemi.

henüz gerçekten iyi bir ekran kartı sürücüsü yazılmadı vista için. ekran kartının yönetiminde yeni bir etmen var: işletim sistemi. ekran kartı sürücüleri donanıma doğrudan etki ederken, artık donanınım belirli bir kısmına işletim sistemi üzerinden erişmek zorunda ve bu gerçekten performans düşürücü -özellikle oyunlarda.

aero arabirimi de şu an dx üzerinden çalışıyor. opengl'le daha performanslı olacağı öngörülmesine rağmen, büyük çipset üreticileri buna henüz el atmış da değil.

kaldı ki, xp ile vista'da çalıştırılan oyunlar arasında performans farkının aşırı olmadığı da belli iken, taze bir işletim sistemini kötü diye nitelendirmeye daha çok var.

her zaman sorunlu bir windows update, hep sorunlu ve yeterlilikten uzak bir arama sistemi, zayıf, detaysız dosya sınırlandırma ve olmayan derecelendirme olanağı bir kenara konulduğunda; eğer donanımınız yeterli ise (en az bir, mümkünse 2 ya da daha fazla gb belleğiniz ve en az ht bir işlemciniz varsa -ekran kartını saymıyorum) vista geçilebilecek, çok kullanılan, rahat edilecek bir işletim sistemi.

etiketi de 400 dolar. ucuz mu? değil.
(bkz: bir gun herkes linux kullanacak)
yıllar önce, apple microsoft ile dalga geçmiş.

microsoft, ilk görsel tabanlı işletim sistemini çıkardığı zaman, ortalığı birbire katmıştı. sanki daha önceden yokmuş gibi. oysa, machintosh, yıllar önce yapmıştı ve,

"http://c:/ongratulations!!!";

diye gazetelere ilan vermişti. yani mac, yıllardır zaten microsoft'la dalga geçiyor zaten. haklılar da. bir mac, normal bir pc'ye göre onlarca kez avantajlıdır.