bugün

misal: (bkz: windows xp)
windows'un bir işletim sistemine verilen ad.

"home edition" ve "professional edition" olarak iki çeşidi bulunur. günümüzdeki bilgisayarların çoğunda kullanılan işletim sistemidir.

(bkz: microsoft)
experience kelimesinin kısaltılmışıdır. tecrübe anlamına gelir.
frp. büyü malzemesi/component. -ayrıcalıklı-

xp; experience nin kısaltılmışıdır. bazı yüksel seviyeli büyüler (örneğin wish) xp ile yapılır. gerekirse seviye düşülür. hatta wish yaparak seviye 2-3 lere kadar gerileyen büyücüler vardır. (wish, 9ncu seviye büyüsüdür.)
Windows Vistadan yeg bir pogramdir.Xp iyidir tektur yegdir uludur uluu.
p büyük olduğunda msn'de kullanılan ":p" smileyi anlamına gelen kalıp. sözlükte büyük yazılan harfler de küçük gösterildiğinden özel mesajda kullanmak karşıdakinin "xp ne mna koyim?" tepkisi vermesine sebep olabilmekte.
yılların işletim sistemidir her ne kadar çöksede kara gün dostudur.vista gibi kasma yapmaz.karın tokluğuna çalışır.
dil çıkarırken aynı anda gözlerinin gülmekten çapraz olmuş halidir. insan gerçekte böyle gülse şebek derler. gülmeyin, yapmayın, kullanmayın...
--spoiler--
microsoft, 2001 yılında piyasaya çıkardığı işletim sistemine ingilizce'de "deneyim" anlamına gelen "experience"ın kısaltması olarak lanse ettiği "xp" adını verdi. windows xp'deki "xp" aslında incillerin de kaleme alındığı dil olan eski yunanca da christ'ın, yani mesih'in kısaltması
--spoiler--

sitenin yalancısıyım ben. *
(bkz: xD)
eski yunancada anlamı mesih demektir.
ne bok vardi da windows 2000 varken bunu kurdum dedirten os. windows 2000'e en kisa zamanda donus yaptiracak os.