bugün

1974 yılında Bill Gates ve arkadaşı Paul Allen tarafından kurulmuş msdos ve windows işletim sistemlerini geliştirerek dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmuş yazılım devi.
önceleri bilgisayarlar çok büyük oldukları için IBM tarafindan ilk pc çıktığında bu bilgisayarlar öncekilere göre çok küçük oldukları için micro computer olarak adlandırılıyorlardı. Microsoft da bu micro computerlara yazılım üreten ilk şirketlerden olduğu için adı micro computer software'in kısaltılmışı olan micro-soft'dan dur. Hatta şirketin ilk adı micro-soft'dur. Daha sonra aradaki -* işareti çıkarılmıştır. Ama microsoft'un şu anki logosunda bile - işareti küçük bir halde de olsa görülebilir.
rakip işletim sistemi olan linux'u bünyesine katmadıkça huzur bulamayacak,mükemmel donanımlar üreten,güçlü firma.ürettikleri xbox 360 isimli oyun konsolu takdire şayandır.
kendi programinin update'ini yapmadan önce uyari mesaji verip, "bak bu program internetten geliyor, öcü olabilir, bilgisayarinin icine edebilir, emin misin?" diye soran tek firma.
bilgisayar aleminin amerikası. bir bilgisayar aldığınızda size sormadan, çoktan windows almış oluyorsunuz. "birader bak istersen Linux var, bilmem ne var" diyen daha çıkmadı.
(bkz: turkisce vindovz ikspe)
uğruna nice virüsler trojanlar yazılmış, atsan atılmaz satsan satılmaz bir işletim sistemini geliştirmiş (bkz: windows), geliştirdiği işletim sisteminde; cd-rw daha fikirken "kullandığınız sürücüde sorun oluştu üstüne yazılsınmı?" gibi sorulara rastlayıp gülmekten kırıldığımız, her masaya bir bilgisayar diyip harbiden dediği çıkan bi adam tarafından kurulmuş amerika merkezli yazılım firması.
kendi adına mp3 player üreterek iPod ve iTunes ile rekabetini artıracak şirket.
http://www.hurriyet.com.t...knonet/4600045.asp?gid=71
http://img125.imageshack....mg125/8493/sikayet4hr.jpg

bir tanıma ihtiyaç duymadan kendini anlatan yazılım firması.
en küçük yumuşak hede.
yeni cikacak windows vista satilsin diye xp'nin guncellestirmelerini ve yamalarini sonlandiracak kadar kendini kucuk dusuren dunyanin en buyuk cirolu sirketi
(bkz: para tuzağı)
bill gates in sahibi olduğu çok zengin şifket.
sorun yumagi, rahatlatici gevsetici mavi ekran
windows 3.1 ile çığır açan 95 ile yakıp yıkan 98 ile durdurulamayan 2000 ile öylesine olan xp ile de dudak ısırtan işletim sistemleri vb yazlım üreten firma. * * * * *
Her ne kadar kendisi bazı kişiler tarafından ağır şekilde eleştirilse de microsoft bugünki bilgisayar gelişiminin en önemli lokomotifidir. Windows 95 ile yerküre üzerinde bilgisayarla tanışmayan çok az insan bıraktı microsoft. Her ne kadar bazı satış ve fiyat politikaları hatalı olsa da, kendisine yöneltilen çoğu eleştirinin "çekememe" tabanlı olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki, özellikle windows öncesinde "belli bir kesimin" elinde olan bilgisayar kullanabilme yetisi windows ile "ayağa düşmüş", çoluk çocuğun eline kalmıştır. Bu işin bir boyutu, ikinci boyutu ise özellikle ülkemizde Microsoft ve Windows un kapitalizmin bir simgesi olarak görülmesi ve "bazı kesimler" tarafından (bkz: tu kaka) edilmesidir. Bu "bazı kesimler" e tabi olan üniversite hocalarımız kendileri gibi asistanlar ve öğrenciler yetiştirmeye gayret etmektedir.

Velhasıl-ı Kelam efendim tabi ki Microsoft ve özellikle en popüler ürünü Windows tabi ki bir Sistem Geliştirici ye hitab etmeyecektir, şunu diyemezsiniz "Lan ben WinSock kullanmam, socketimi de programlarım, Tcp/ip mi de kendim yönetirim" veya "Hadi kendime de bi device driver yazayım bugün". Ama zaten bunları diyebiliyorsanız buyrun Linux e Zaten Windows size hitab etmiyor, hedefi farklı yani. Ama lütfen bok da atmayalım hani.
En yaygın kullanılan işletim sistemi üreticisi. Sahibi Bill Gates 2007 sonunda elini eteğini işlerden çekmeyi planlamaktadır. istemci işletim sistemi olarak Windows XP'den sonra Windows Vista'yı pazara sürmeyi planlayan devasa şirket. Nasıl bir yapısı var ki yüzlerce yazılımı bu sektörde en iyi yapacak şekilde çalışıyorlar merak ediyorum, 50.000 tane çalışanı olduğu biliniyor, bu kadar çalışanlar arasındaki koordinasyon esas mesele, kod yazıyorlar, iyi pazarlıyorlar olayın ticari boyutu bence. bt sektöründe çalışmayı düşünüp orada çalışmak istemeyecek az insan vardır herhalde.
(bkz: linux)
(bkz: sun)
(bkz: intel)
(bkz: netscape engineers are weenies)
mac os'e geçip biran önce oh bea diye kurtulmayı amaçladığım bir işletim sisteminin üretici firması.
bilgisayarımızın rahatça kullanlması için çalışan gecesini gündüzüne katan insanlar topluluğunun firması
çok beklenen 2007 mamüllerinin** kutularını, alışılanın aksine, atılamayacak derecede değerli bir görünümde üretmiş olan şirket.

http://rapidshare.com/files/1400655/Untitled.jpg

(kutular plastik, karton değil)
http://www.microsoft.com
(bkz: mikrosof)
maykrasoft diye telafuz edilir.
güvenlik bakımından vista'yı linux'e benzetmişlerdir bazı yönleriyle.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar