bugün

bu dengesiz bill gates gitmiş longhorn kod adında windows vista yı yapmış. yeni bir şey getirmemiş xp yi süsle
miş püslemiş bi kaç gaydırı kubbak özellik koymuş ki "aha bu yeni hemide böle yeni yeni bişiler ekledik" demiş
yiyen yemiş bunuda.japonları bu işletim sistemini deli gibi beklemiş, sıraya girmiş bunu almak için. ama vista'nın istediği sistem özellikleri yeni bir bilgisayar almaya itmiş. nitekim vista sabit diskten 15 gb, en az 1 gb sanal bellek,256mb hafızaya sahib ekran kartı istemektedir. bu vista bana ne veriyor ki 15 gb yer kaplıyor. bi bok vermiyor. bol maykajlı, kokoş bir xp. zaten vista'yı merak edip terfi etmeyi düşenen varsa bilgisayarını köprüden atıp newton'un kanunlarının geçerliliğini denemesi gerekmektedir.
kullanıcı: k
vindos fistan : vf

vf : bu işlem için yönetici olmanız gerekiyor.
k : e y*rrak kafa yöneticiyim zaten.
vf : ha iyi. şimdi de yönetici olarak izin vermen gerekiyor.
k : al verdim yap şimdi.
vf : şimdi de yönetici olarak emin olman gerekiyor.
k : senin sülaleni s*keyim.
vf : yöneticiysen belki.
kullanıcı: k

vf : kalan süre hesaplanıyor
k : hesaplama nereden çıktı, taşı lan işte! ikspede yoktu bu
vf : hah hesapladım 3 saniye
k : e taşı o zaman
vf : admin olarak onaylıyor musunuz?
k : evet mına koduum
vf : harbi mi? bi daa onayla
k : hay ananıskim alt tarafı dosya taşıcan
vf: bi daa onayla, salağa benziyon sen
k : al, hah oldu mu?
vf : taşıdım

k : necmi!? necmiieee!? abi sende xp cd'si vardı nerde o?
silah zoruyla kullandırılmasa da, "zorla" kullandırıldığından artık emin olduğum işletim sistemi.

bir laptop alırsın üzerinde vista ile gelir. ortalama donanım ve yazılım bilgisi olan çoğu kimse vista'yı kaldırıp xp'ye dönemez. zira ossuruktan 50 milyon işlem yapman gerekir. hele laptop'ta sata disk varsa ve floopy yoksa oturup sata driverlarını otomatik install edecek xp cd'si hazırlarsın.

bu aşamayı geçsen bile aldığın makinenin xp'ye döndüğünde tüm bileşenlerinin xp tarafından desteklendiğini bilemezsin.

"teknoloji herkese göre değil" diyen "çok gelişmişlerin", vista'da bir çok programın zortlaması, driver eziyeti gibi konularda ne yaptığını ise açıkça merak etmekteyim.

oturup internete giriyorsan zaten sana windows 98 de yeter.

bir de nerden anlayıverir bu "zekiler" xp kullanan herkesin korsan kullandığını bilemiyorum.

teknolojik ya.
microsoft'un, nt 6.0'sı.
windows media player 11 ve windows internet explorer 7 ile gelecek olan bu sürümde, microsoft'un senelerdir yamayarak kullandığı ve pek değiştirmediği networking altyapısı sıfırdan yazıldı.
güncel beta sürümleri, 5381.1'e ulaştı. beta 2 sürümünün hafif bir güncelleme (sonradan gelen edit, bu sürüm 5381.4 olarak belirlendi ve yayınlandı) ile çıkartılacağı öngörülüyor.

henüz deneme aşamasında olan 5381.1 sürümünün bile başarımı çok yüksek --bir kaç ufak hata dışında ciddi bir sorun yok. hatta, işletim sisteminden kaynaklanan ciddi hatalarla çok nadir karşılaşılıyor.

temiz bir yüklemede, 720mb ram kullanarak açılan 5381 sürümü windows vista ultimate, içerisinde tablet pc özelliklerini ve media center özelliklerini barındırıyor (elbette tablet özellikleri için uygun bir grafik tablet gerekmekte (yoksa çalışmıyor). benzer şekilde, media center'ı media center yapan sayısal tv kartı ve kumanda birleşimi de olmazsa olmazlardan (yine de çalışıyor media center, ama filmleri, müzikleri, resimleri kendi programlarıyla açmak daha kolay).

"windows internet explorer 7" kolayca anlaşılabileceği gibi, anti-trust davaları için yapılmış ufak bir adlandırma hilesi içeriyor. microsoft, browser savaşlarındaki tutumunu sürdürüyor: internet explorer bizim işletim sistemimizin temelidir. adını da "microsoft ie*" değil, "windows internet exlorer*" yaptık, yerseniz diyor.

şu an için vista-uyumlu bilgisayarlarda, 800mhz işlemci, 512mb ram, dx9 destekli ekran kartı olması gerektiği belirtiliyor. lakin tecrübeler gösteriyor ki, iyi çalışması için en az 3ghz işlemci, 1gb ram, $100'lık bir ekran kartı (nv 5500 ya da radeon 9500 ve üstü) gerekmekte. hatta, şahsi tecrübem, ramin 2gb olması gerektiğini gösteriyor.

dx9 destekli bir ekran kartı.. microsoft, windows vista ile kullanıcılara oyun gibi efektleri -anti alias, transparency, fade in fade outlar, 3 boyutlu animasyonları barındıran ve süper görünen bir arabirimi sunuyor: windows aero. tamamen directx tabanlı olan yeni arabirimde tüm çizimler tam 3 boyutlu. microsoft, bunu sun microsystems'in "looking glass"ındaki gibi tam olarak kullanmamış. fakat programcılar, programlarında oyun tasarlarcasına yaratıcılık konuşturabilecekler (d3d programcılarına müjde).

(aşağıdaki metin sge*'lerden meydana gelmektedir)

vista ile microsoft'un hafıza yönetimi ve handle'lar konusunda gereksiz bir abartıya kaçması ve network arabirimini -kodlarını yeniden yazmışlar ama- çok kapalı tutması (bağlantınızı tamir mi ettirmek istiyorsunuz? bağlantı simgesine sağ tıklayın, diagnose'a gelin. bekleyin ki windows incelesin. daha sonra ben bişi bulamadım ama istersen resetleyelim bağlantıyı desin..) ve bilindik programlarla olan uyumsuzlukları sebebiyle eleştirilebilir. şahsen zone alarmı çalıştıramadım, mv2player guid hatası verdi. daemon tools serisi küllen işe yaramaz (clonecd grubunun -elby- virtual bilmemne dalgasını kullanabiliyorum) halde.
bakalım ne olacak.
bir çok programla uyuşmayıp adamı çileden çıkaran osuruktan şey. ulan bir şeyi de tam çıkarın allahsızlar.
işletim sistemi.

tav olduğum bir noktası; xp'deki ağırbaşlı ve delikanlı "bu program geçersiz işlem yürüttü kapatılacak" lafı yerine işgüzarca "çözüm arayacağım sonra kapayacağım" demesi.

bir kere de arayıp bulsa dişimi kıracağım, bir de barı var ki pittiri pittiri soldan sağa mavi mavi hareket ediyor, sanki bir şey arıyor sanıyorsunuz. hayır harbiden merak ediyorum ne oluyor acaba bulunca, çoktan sonlandırılmış program küllerinden yeniden mi doğuyor ya da bilgisayar çok mu hızlanıyor, tutamıyor muyuz çözümden sonra!
RC1 sürümünde açılışta 480mb ram harcayarak açılıyor ve harcadığıyla kalıyor. 1000-480=520 520mb ram ile işlerinizi yapmaya kasıyorsunuz. güvenlik olayını had safhaya çıkarmışlar. security center dalgasını kapatmak için çok uğraşıyorsunuz. bununla beraber çalıştırmak istediğiniz her programı çalıştırırken "bu programı administrator olarak çalıştırmak istiyor musunuz?" şeklinde bir soru soruyor. bu da çok sıkıcı ve kaldırmak için bir yine acayip kasıyorsunuz. görsel tema gerçekten çok hoş olmuş. sadelik ve etkileyicilik bir arada. ama yine de macOS kadar olamaz(hatta linux ubuntu kadar olmadığını bile düşünenler olabilir). kısacası, yüksek konfigürasyon istemesi ve bir zaman sonra sıkacağı görsellikler dışında profesyonel bilgisayar kullanıcıları için hiçbir getirisi yok. ayrıca windows xp'nin service pack 3'ü 2007 sonunda çıkıyormuş. bunu da bu vesileyle haberledim. (bkz: haberlemek)
vista'nın 1 sene boyunca bilgisayarlara ve bize yaşattıklarından dolayı bill gates kapı kapı gelip özür dilese affedilmemelidir.
# kullanıcı: k

vf : oha oha ohhhha.
k : noldu len?
vf : s*kseydin hacı bari. network üzerinden dosya kopyalamalar filan. olm virüs bulaşır ya.
k : sensin virüs zaten s*ktiğim aleti sensin virüs.
vf : eihi.
ogrenildigi uzere patates ekmek,tavuk,doner et doner gibi farklı sosyo-ekonomik siniflara hitap edecek sürümleri üretilecek işletim sistemi yazılımı.
Hayatınızda kullanabileceğiniz en berbat işletim sistemi.
(bkz: Özürlü microsoft mühendisleri)
bu sistemin kurulu bilgisayarların dili olsa bırakın beni öldürcem kendimi diyecekmiş gibi geliyor.
visual studio 6.0'ı çalıştımayıp ebesinin portlarını sevgiyle yad ettiren işletim sistemidir.
hasta la vista baby! denilip mumkun oldugunca sabit diske bulastirilmamasi gereken bir malware'dir. terminator 3 u hatirlarsaniz bi skynet vardi, bu o iste.

emule bile edilmemesi gerekli, o derece..