bugün

Mekanın cennet olsun ablam.
Osmanlı Tarihi'ni anlı şanlı sayfalardan ibaret olanlar sevmezlerdi kendilerini, sevmesinler, sevmeme özgürlükleri var.
Tarih bizim tarihimiz sonuçta. O döneme bugünün gözünden bakmak yanlış.
Bugünün gözünden bakarsan çok sapkınlık, çok saçmalık görürsün.
Ama şu da bir gerçek ki Osmanlı da sütten çıkmış ak kaşık değil.
Hani bize anlatılan o tarih masallarını unutun. Hani "Zaten başlarındaki hükümdardan çok çektikleri için neredeyse kendi rızalarıyla korumamız altına girdiler" laflarına itibar etmeyin.
Olur mu öyle şey... Eğer bu doğru olsa neden bu kadar çok savaş yapsın Osmanlı...
Sadece Macarlar ile kaç defa birbirimize girmişiz.
Doğu Avrupa ülkelerinin bizi hala sevmeyişi de bundandın.
Zamanının ABD'si gibiymiş Osmanlı... Süper güç ve sınırlarına eklemek istediklerine karşı kimse sesini çıkaramıyor...
Ama yine tıpkı ABD gibi de sömürüyor oraları...
Çağdaşları olan diğer büyük ülkelerden daha insaflıydı belki ama durum bu...
Bizim ele geçirdiğimiz yerleri yağmalamadığımız yalan...
En azından padişah analarına bakın... Bunlar gerçekten de kendi istekleriyle mi geldiler hareme de Meral Okay yalan senaryo mu yazıyordu yani...
Hayır efendim, müslüman kadınların hareme sokulması caiz olmadığı için genelde gayrimüslüm kadınlardan seçiliyordu cariyeler.
Bütün bunlar tarihimizden nefret etmemiz için değil...Ama bilmemek de olmaz... Bilmezsek ne olur? Gelirler ermenilere soykırım yaptınız diye hepimize yedirmeye kalkarlar...
Ne Meral Okay bir tarihçi ne de "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin öyle bir misyonu var...
Bu bir dizi ve tarihi esas alarak kurgusal bir şekilde insanları eğlendirmeye yönelik bir yapım.
Sarayın içinde ne olup ne bittiğini bu diziden öğrenemeyiz.
Ama bu diziye ve dolayısı ile Meral Okay'a kin kusanlar bir de şunu sorsunlar kendilerine...
O çok öğündüğümüz tarihimizde kaç kişi Hürrem Sultan'ın Kanuni'nin eşi olduğunu biliyordu?
Kaç kişi Pargalı ibrahim diye bir vezirden haberdardı...
Bu diziden sonra kaç tarih kitabı yazıldı, kanuni ile ilgili, hürremle ilgili hatta pargalı ile ilgili kaç kitap yayımlandı?
Kaç televizyon tartışması yaşandı ve kaç kişinin olaylara ilgisi arttı?
Eğitim sistemimizin yapamadığını bu dizi yaptı ama olaylara at gözlüğü ile baktığımız sürece padişahlara ve atalarımıza hakaretler edildiğini görürüz sadece...
Oysa bir ülke kendi geçmişine ilgi duymaya başladı... Aslına bakarsanız sadece biz de değil, dizilerimizin satıldığı ülkelerde de bu talep arttı.
Evet dizi Osmanlı Saray yaşamını anlatırken bazı yanlışlar yapabilir. Kurgusal anlamda da, mantıksal anlamda da, kronolojik anlamda da bazı hatalar olabilir. Ama sonuçta bu Lise tarih dersi değil. Öğretmek gibi bir misyonu yok ama öğrenmeye zorluyor.
Gideceksin ve o yerlerden öğreneceksin tarihimizi. Tek kaynaktan değil farklı bakış açılarından bir çok kitabı okuyacaksın, eseri inceleyeceksin ki doğruya, öze ulaşasın...
Yoksa hala Hürrem'in dekoltesi o kadar mı olurmuş diye takarsan kafaya sittin sene bir gıdım yol gidemezsin.
Unutma ki Kanuni tüm ihtişamına rağmen kendi çocuğunu öldürtebilmiş bir padişahtı.
Tarih uzmanları ve özellikle Osmanlı tarihçileri Kanuni'yi devleti yönetmeyi vezirlere bırakan padişahlar dönemini başlattıkları için eleştirirler.
Rahmetli Meral Okay'dır sebep bu yazılanlara bile... O yüzden bir "Allah Rahmet Eylesin" i çok görmek yakışmaz, size de, atalarınıza da...
yıllar önce kaybettiği sevdiceğine kavuşmuştur ama o gülen yüz beynimde canlandıkçada üzmektedir gidişi. arkasında bıraktığı o kadar güzel şey var ki; asmalı konak, yeditepe istanbul, ikinci bahar, bir bulut olsam ve en son muhteşem yüzyıl.

bir grup insanlar muhteşem yüzyıl dolayısıyla kendisini eleştiriyor, hatta eleştirmiyor, bu yüzden öldüğünü söyleyip, işi "ohh iyi oldu"ya kadar götürüyorlar. tek söylenecek söz "edep ya hu" ve "vicdan" bahsettiğiniz insan sizin bu söylediklerinizi duyamayacak artık, cevap veremeyecek, bu arkadan konuşmak değil midir? ailelerimiz, büyüklerimiz, toplumumuz bunun ayıp olduğunu öğretmiyor mu yıllardır bize?
''EN ZORU BiR ÖLÜYE AŞıK OLMAK...''

MERAL OKAY'IN, YAMAN OKAY'A SÖYLEDiĞi SÖZ...

KAVUŞTULAR...

mekanı cennet olsun.
bu kadınla alıp veremediginiz ne var anlamıyorum ki . yaptıgı ise meslegine askına insanlıgına saygınız yok mu ? allah rahmet eylesin ve nur icinde yatsın .
muhteşem yüzyıl dizisinin senaryosu yüzünden güya kafa tutan takımı tarih bilgisinden sınava tabi tutsan hepsi de sınıfta kalacaktır. ne alakası var diye atar yapmadan önce bir düşünün eğer öyle olmasaydı memleket bu durumda olur muydu?

yedi tepe istabulda görüp kanımın kaynadığı tontiş senarist, oyuncudur. allah rahmet eylesin. çok sevdiği eşinin yanına gitmiş. mekanı cennet olsun.
genç sayılabilecek bir yaşta vefat eden, sinema ve televizyonda iyi işler yapan, güzel bir geçmiş bırakan sanatçı. Allah rahmet eylesin.
ülkenin en iyi senaristiydi, allah rahmet eylesin.
kanuni hakkında değilde atatürk hakkında bir dizi yapsaydı ve atatürk'ü seks düşkünü, dolmabahçe'de, orda, burda kadın peşinde koşan biri olarak yansıtsaydı bugün onu savunanlar hakkında şimdi neler yazardı kimbilir? sözlükte atatürk'ü eleştirenlere ağza alınmayacak küfürler edenler, atatürk'ü eleştirenler için istiklal mahkemeleri geri gelsede assak bu yobazları, dindarları diyenlerin şimdi insanlık ve ahlak dersi vermesi ironik amk. bugüne kadar yazdığı hiç bir senaryoyu adam akıllı oturup izlemedim. yazdıkları içinde kendisini eleştirmiyorum. sonuçta, kendi bildiğini veya kendisinden istenileni yazmış, doğru veya yanlış. artık hakkın rahmetine kavuşmuş bir insan kendisi. cezayı da, ödülü de verecek olan allah. kendisine rahmet diliyorum. inşallah mekanı cennet olur ve çok sevdiği eşine kavuşur.
(bkz: o kadın öldü)
habervaktim adlı sitenin ölümünü bu şekilde duyurdugu senarist.
bu kadar cok entry girdiğinde öldü sandığım oyuncu. haklı cıkmışım meğer. allah rahmet eylesin. dizi ne olacak merak konusu...
muhteşem yüzyılın senaristi büyük sinema sanatçısı.
arkasından habervaktim sitesi zihniyetindeki yobazların atıp tuttuğu, osmanlı tarihini şan, şöhret, savaş, zaferden ibaret zanneden, hatta ve hatta tüm osmanlı padişahlarını has delikanlı zanneden bir güruh tarafından hemde sözde islam dininin inananları olan bir güruh tarafından, arkasından bir rahmet bile okunmayan, sayısız hakarete maruz kalan dünyalar iyisi güzel insandır. adı geçen yobazlar için ise söylenecek tek söz vardır. zehirli düşüncelerinizden oluşturulacak kazıklar üzerine oturtulasınız.

aşkı bu kadar güzel, bu kadar saf, bu kadar sonsuz yaşayan ve ifade edebilen başka bir kadın yoktu herhalde. sıtkı süreyya önder ile 93 yılında vefat eden eşi Yaman Okay'ı anlatan röportaj günümüz ilişkilerine defalarca manifesto niteliğinde okutulması gereken bir röportajdır.

nur içinde yatsın. umarım kavuşmuştur sevdiğine.
fikir sahibi olmadan laf sahibi olan milletimizin, daha haberi bile okumadan ölümü hakkında nasıl yorum yaptığını görünce üzüldüğüm senarist.

http://imageshack.us/phot...-images/193/meralouz.png/
istanbul bugün onun için ağlıyor olmalı...
(bkz: her gün birileri ölüyor)
huzur içinde yatsın.
türk yayın tarihinde ikinci bahar, asmalı konak, muhteşem yüzyıl gibi başarılı yapımlara imza atmış değerli senarist ve oyuncu. Allah rahmet eylesin ve Allah ölen insanların arkasından çirkin ve alaycı konuşmayı marifet sananları da ıslah etsin...
vasiyetinde yakılmak istiyorum diye bahseden mefta.

http://www.dipnot.tv/2752...e-yakilmak-istiyorum.aspx
ölümüyle ruhumu kederle titreten kadın...

allah rahmet eylesin, büyük aşkına kavuştu sonunda...

koskoca bir kültür mirasımızı, kaynağımızı, sanatçımızı kaybetmişiz utanmadan arkasından atıp tutanlar, dizi ne olacak diye soranlar var. zavallılar.
uzun zamandır kanser tedavisi görüyormuş. nur içinde yatsın.
yakılmak, küllerinin denize savrulmasını istemesi birilerine fena halde batan sanatçı.

size ne kardeşim? sen ölünce götüne pamuğu tıkayacak birini bulurlar merak etme sen.

ilave not: seversiniz sevmezsiniz ayrı mesele. ancak sırf padişah=evliya algısını biraz olsun değiştirdiği için bile saygıyı hak eden bir insandır.
kıymeti bilinmeyen değerli yazarlardan. muhteşem yüzyıl'ın senaristi olduğu için kuyruk acısı olanların beddua ettiği kişilik. güzel kardeşim bayan vefat etmiş, sen beddua ediyorsun. sana ne diğer tarafta ne olacağından ? ruhu şad olsun.
eşine duyduğu saf aşkla gönüllerde taht kurmuş, güzel gülen, güzel bakan, güzel seven çok özel bir kadındı, mekanı cennet olsun..
ölenin arkasından kötü konuşulmaz fakat benimki kötü konuşmaktan ziyade tamamen bir öz eleştiri olacaktır. kendisi ölümüne kadar bu kadar popüler değildi fakat toplumumuzun en değişmez özelliğidir öleni ünlü yapmak. şimdi hakkında sayısız güzellikler söylenecektir ben bunları hak ettiğine inanmıyorum bana göre asıl becerisi ikinci bahar dizisiydi ondan sonra ki pek tutulur tarzda değildi.

muhteşem yüzyılla türkiye halkını yakından tanıdığı için bol bol boş entrikalarla süsleyerek sanattan uzak bir dizi ortaya çıkarmıştır.

belki de gittiği yerde kanuninin hesap sorması kaçınılmaz olacaktır.