bugün

erzurum üniversitesine bağlı bir fakültenin kantininde, bir milli maçın başlamasından önce istaiklal marşı okunmaktaydı.

en arkada bir trabzonlu elinde telefonu ile mesaj çekmekteydi. ön taraftaki ülkücü öğrenciler istiklal marşı biter bitmez çozugun yanına geldiler.

ülkücü ögrenci: ü

arkadaki genç: a

ü: sen neden istiklal marşı okunurken ayağa kalkmıyorsun

a: sanane kardeş sana hesap vermek zorundamıyım

ü: evet burası türkiye ve istiklal marşında ayağa kalkmak zorundasın

a: neden sen ezan okunduğunda ayağa kalkmıyorsun sonuçta burası müslüman bir ülke

ü: orayı karıştırma

a: sende orayı karıştırma o zaman bak dalgana dalgan büyüsün ileride bir yerine monte edersin.
almanya'daki bir yarışma da gerekli cevap verilmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=aQGAyTBweJo&feature=related
türk insanının tutumunu anlayamıyorum arkadaş! adam istiklal marşı okunurken ayağa kalkmaz sana ne? isteyen ezan okunurken müziğin sesini açar kimi ilgilendirir? (bkz: anlayış görmek istiyorsan anlayış göster)
kalkar kalkmaz kişinin bileceği iş, istiklal marşı okuyacağına bale yapsın.
arkadaki genç saçmalamış. ezan okunca ayağa kalkmak gerekmez. istiklal marşı adı üstünde istiklal. atan kan döktü aldı. atana saygı olsun diye 2 dk ayakta duruver.
sıradan insan , basit insan yaftası yapıştırılacak eylem.
evde maç izlerken seremoni esnasında yapılması gereken eylemdir mesela. abartmanın lüzumu yok.
(bkz: it s up to you)
dicle üniversitesi'nin yeni eğitim öğretim yılındaki açılış töreninde bazı tipi bozuk ama ağzı kalabalık müsveddlerin yaptığı eylem. devletin bursunu alıp yurtlarında zıbarır ama devletin sembollerine kendi mercimek beyinlerince tepki gösteren p.ç kurularıdır bunlar. bedava yaşayıp "dövlet bize baghmmirr" sayıklamalarını öğrenmişlerdir babalarından anca. ilköğretim öğrencilerinin üzerine molotof ve ses bombası atan yavşakları da tanır ya da en azından yaptıklarını haklı bulur bu p.ç kuruları.

not: istiklal marşı okunurken ayağa kalkılır gibi bir kural yok, saygı göstermek sap gibi dikilmek değil diyeceklerin ağzına ağzına vurasım var, onu da söyleyeyim. her ülkenin kendince "kutsal"ı vardır ve bu "kutsallara" asgari saygıyı göstermek o ülkede yaşamanın gereğidir. saygı gösterilmesinin sembolik anlamını bilmiyorsan belki bu ülkeye başbakan bile olursun ama adam olmazsın.

edit: üniversite eğitim yılı açılışı gibi bir etkinlike kahvehanede maç seyretmeyi karşılaştırmak da bu sözlüğe mahsus olsa gerek.
ülkesine, toprağına, atasına saygı duymamayı özgürlük sanan sıfatını terbiyemi korumak için yazamayacağım şeylerin yaptığı terbiyesizliktir.
siktir git saygı duyduğun ülkeye diyesi gelir insanın ve der...
sadece istiklal marşı değil herhangi bir ülkenin ulusal marşı okunurken ayağa kalkmamak saygısızlıktır, bir yandan da kişinin kendi seçimidir, onun bileceği iştir orası ayrı.
ayağa kalkmayınca o marşın değer kaybedeceğini sanan pkklı piç kurusunun olmayan beyninde ürettiği bir protesto şeklidir. sen kalkma zaten ayağa orospu çocuğu! o marş okunurken iliklerine kadar hissedemedikten sonra ayağa kalksan ne kalkmasan ne gavat!

edit: ayağa kalkmayanlar rahatsız! *
bu eZanlar ki şahadetleri dinin temeli
ebedi yurdumun üstünde inlemeli

hakk'a tapan milletimin istiklal

gibi mısraların olduğu marştır. eğer ülküCü arkadaş ateistse ve ateist olduğu kesin mantık hatasıdır.

edit:imla
böyle tipler almanyaya gider ülkenin her şeyine saygı gösterir,ingiltereye gider kraliyet atı görse saygı gösterir,ülkesinde üniversite okur,devletin herşeyinden nemalanır ama devleti simgeleyen istiklal marşı için ayağa kalkmaz neden çünkü kendince at gözlükleriyle baktiği pencereden istiklal marşının anlamını kavrayamamıştır,bir de kalkar fikir, ifade özgürlüğünden bahseder.iyi de sen devletin kendini ifade ettiği marşa saygı göstermessen nasıl ifade özgürlüğünü dayanak göstererek saygısızlık yaparsın.
istiklal marşında ayağa kalkmayıp kollarına bilezikler takıp saçlarını son model kesitip ortada mantar kafa gibi dolaşmayı bilen toplumun modernize halinden sonuna kadar faydalanıp karşılığını veremeyen bencil piçlerdir.
büyük saygısızlıktır, hadi bu saygısızlığı geçtim marşımızı ezbere bilmeyen insanlarda mevcut memlekette.
ayağa kalkmayacak kadar atarlı ama yüzünü saklamak için akla karayı seçenlerin marifet sandığıdır. açsaydınız ya yüzünüzü, yemedi mi? ulan bari bir bok yiyeceksiniz tam yiyin! hem protesto et ayağa kalkma hem de dip bucak saklan! ulan şimdi ben bir şey derdim ama...neyse...
ülke nüfusunun neredeyse tamamının gerçekleştirdiği eylemdir. milletimizin çoğu marşa olan saygısından değil toplum tepkisinden çekindiğinden ayağa kalkar ve marşa eşlik eder. gerçekçi olmak gerekirse evde, kahvehanede veya bir cafede maç seyreden kitlelerin hiçbirinin ayağa kalktığını hatırlamıyorum. hatta kalkanla dalga geçenlere bile şahit oldum. aslında bu durumu da normal karşılamaya başlıyor insan, çünkü milli hassasiyetlerimizi maalesef hızla kaybediyoruz.
istiklal marşı okunurken değil istiklal marşını okurken ayakta hazır ol durumuna geçilmesi öğretilen toplumun o an ne yapacağını bilememesi durumudur, topluluk içerisinde çoğunluğa uyulacak davranış ile çoğunluğun tepkisi çekilmemek istenir, toplumun tepkisi çekilmek isteniyorsa çoğunluğa uyulmaz.
Bu devlet üzerinde yaşayan bazi vatandaşların özgürlüğüne ınsanına atasına yediği ekmege soludugu havaya saygısızlık yapmasidir. Ayağa kalkmak zorunlu diye bişey yok fakat Yeni nesile ornek birlik beraberliktir. ezan okunduğunda müziğin sesini kısan oturmasını düzelten bu millet istiklal Marşı'nda aynı saygıyı göstermelidir.
orospu çocukluğudur, kanı bozukluktur. açık ve net.
O halde THY'nin yeni reklamı her yayınlandığında da ayağa kalkılmalı galiba...
ancak kendine güveni olmayan, güçsüz ülkelerde sorun olabilecek durumdur. amerika'da aynı olayı yaptık; yani onların marşı okunurken oturduk... derdimiz saygısızlık yapmak değildi. ama ırak'taki amerikan askeri için saygı duruşu ve national anthem olayına dahil olmak istemedik açıkçası... ve kimsenin de sikinde değildik. çünkü adamlar aşmış çoktan bunu. zaten dünyanın tek süper gücü adamlar, sen kalkmışsın oturmuşsun napsın seni?!
" barzodur barzo" diye açıklanası vatansızlardır.
pkk yandaşı olmak demektir.o ayağa kalkmayanların emniyet ve mit tarafından tespit edilip yakından araştırılması gerekiyor.zira mutlaka pkk'nın şehir yapılanmaları içinde bir bağları olduğu ortaya çıkar.