bugün

çiftçi karakterimin sürekli yalnız olduğu oyun. komşumun tarlasına ziyarete gidiyorum. Şu doğal ortamda ne bileyim çimlere uzanalım, ağaçların altına yayılalım diyorum ama bakıyorum komşu tarlasında değil. çok yalnızım çok.
super berries denen hormonlu cilekleri kaldırarak üzen oyun ühühühü.
hayvan ve ağaçlara tek kuruş vermemeniz gereken facebook uygulamasıdır. zynga forumlarından bulduğunuz arkadaşları komşu olarak ekleyebilir, günlük hediyeleşmek suretiyle beleşe ağaç ve hayvan sahibi olabilirsiniz. ben tarlamı büyütebilmek için gittim 52 kişiyle komşu oldum. her gün bana bir hediye gönderen 20-30 arkadaşım var. güzel bir gelir kapısı efendim. ağaçlar ve hayvanlar son derece pahalı. bir ağacı 500 kuruşa alıyor, ondan da 4 günde ancak 40 kuruş kazanabiliyorsunuz mesela. mantığı yok. gidin, hediyelerinizi alın, ekin, dikin.

hayvanlar çok fazla yük yaptığından kimi zaman çiftçinizin don atlet yüklenmesine sebep olabilir. zoologist kurdelesini takmak niyetindeyseniz fazla kastırmayan minik hayvanlardan bir yer oluşturun şöyle 10-15 kişilik, onlardan toplayın; alın. bilgisayarın anasını ağlatıyor hayvan animasyonları. ağaçlar ve tarlalar yeterlidir. 40 yaşında adamların "please send me fig tree, i need it" gibi acayip mesajlar atması psikolojinizi bozabilir, ulan bu yaşta bunlarla mı uğraşılıyormuş, biz de yapar mıyız acaba diye düşünmeye sevk edebilir.

ayrıca, dekor yapmak için kendinizi sker, hiçbir bok da yapamazsınız. o yüzden hiç zorlamayın. tarlanızı mümkün olduğunca kısa sürede büyütmeye bakın. tarlanın iki kenarına, yan yana 3-4 ağaç gelebilecek şekilde boşluklar bırakın, ağaçlarınızı oraya ekin. bir diğer kenara da biraz büyükçe bir alan açın. traktörünüzü, tentenizi, illa ki alacaksanız binalarınızı falan oraya sıkıştırın. her gün 250-300 tarladan ürün kaldırın, paranın anasını belleyin.

hiç gerek yok fanteziye, dekora. uğraşılmaz be.

edit tarlası: efendim sizler için yeni gelen 21 hediyemi kontrol ettim. içinden çıkan 3 tavşanı, tavşanlara özel bölmeme fırlattım. geriye kalan hayvanları da şu kadar para karşılığında sattım ve ettim.

at x4 = 105.4 = 420 kuruş
keçi x3 = 90.3 = 270 kuruş
domuz x2 = 50.2 = 100 kuruş

euvvet, hiç yoktan 790 kuruş paramız oldu. "ulan para mı bu?" diyeceksiniz. evet değil, ben ki her gün hasattan 70 bin kuruş götüren adamım. fakat birkaç entry yukarda verdiğimiz "exp kastırma yöntemi" ile 10 kuruş karşılığında 1 exp alabiliyoruz. bu da, tarlamıza hediye olarak gelen hayvanlardan günde 79 ekstra deneyim puanı kaptırabileceğimiz anlamına gelmekte.

dekorla uğraşılmaz da, ne güzel şey exp, exp ne güzel şey.
cheat engine isimli programla 3 günde yetişecek ekinlerinizi 10 saniyede yetiştirebileceğiniz oyun. *
level atlayarak 1 kağıt para alabileceğiniz oyundur.

eskiden böyle bir olay yoktu lakin benzin bidonlarının kağıt parayla satılması, bu kararın alınmasına sebep oldu sanırım. "yok ulan bana ne" derseniz, gerçek para karşılığında kağıt para alabiliyorsunuz.

şunu da belirtmek gerekir ki, "tıklama hastalığı"na -ki zynga forumlarında clicking sickness diye kalıplaşmıştır- alışmanız gerekir. ekinlerin süresine hiçbir şekilde müdahalede bulunamazsınız. cheat engine gibi programlar sadece auto clicker ile birleştiklerinde, tek tek hasat için tıklamamanızı, tarlayı bir anda silip süpürebilmenizi sağlarlar. ki onu da yapabilen çok az kişi vardır.

caney caney hoohabereeey.

ayrıca mısırdan çevre dostu benzin üretme şeklinde fantastik bir fikir de forumlarda konuşulmaktadır. üzümden şarap, mısırdan benzin üreteceğimiz günler pek uzak değil gibi.
Ekiyorsun, biçiyorsun.Sonra işler yolunda gidiyor ,arkadaş çevrende varsa toprağını genişletiyorsun. Koyun ,inek,at,tavşan,tavuk vb hayvanları çiftliğine koyabiliyorsun. Öyle günler geçiyor, paraların artıyor ev alıyorsun. Sonra da her oyunda olduğu gibi yavaş yavaş sıkılmaya başlıyorsun.
500000 kişiye ulaşıldığı için bir ekimi 10 coins olan 2 saatte 100 coins veren super çilekleri hediye edip ve pazartesi günü ekilme süresinin dolduğunu anlayınca hayal kırıklılığı yaşatıp tekrar buluberries ekmeye devam etmek zorunda kaldığın oyun. facebook listendeki bir arkdaşına oyunda arkadaşım ol diye ayaklarına * kapandığın oyun. oyun listesindeki arkadaşlarınla yarış halinde olduğun durum. kaybolan hayvanları bulunca sevindiğin oyun. ektiğin ekinin hasat zamanını beklerken bilgisayar başında zamanın nasıl ot bir şekilde geçtiğini anladığın oyun.
hızlı hasat için biçerdöverlerin eklendiği uygulamadır.

ağlamak istiyorum sözlük, sözlük yazarları, ağlamak istiyorum lan!!!
32.leveldayım fakat hala anlayamadığımız konular var. bilen varsa açıklasın lütfen.
1) traktör ve biçerdövere tıklayınca horn yazısı ne oluyor? tamam korna demek ama basınca korna sesi gelmiyor ki.
2) hayvanlara tıklayınca pet yazıyor. ona tıklayınca da herhangi bir şey olmuyor.
bıktıran hede. insanlar ne meraklıymış çiftçi olmaya. gidin arkadaşım o zaman bi tarla alın ekin sürün biçin diyesi geliyor insanın.
sık sık server'la bağlantısı kesilen ve çileden çıkaran oyun.
level düşük olduğu zamanlar, bütün meyveleri tek tek ekip tek tek toplamak zorunda kalındığı için çok sıkan oyun. ayrıca bir ağaç diktikten sonra tekrar markete gelip ağaç sekmesine gelip buy'a basıp almak çileden çıkartıyor insanı. ha bir de, oyunu oynarken ne msn açabiliyorsunuz ne sözlük. aşırı kasıyor. başlamayın derim ben.
öncelikle ağaç ve hayvan konusunda,

(#5893909)

bu oyundaki horn ve pet zımbırtıları, bahsi geçen objeyi düttürmeye yarar. biçerdöver ve traktörler kornaya basar; hayvanlar ses çıkarır. kimi zaman oyunun yamulmaları sebebiyle ses duyamayabilirsiniz bu normaldir. bu butonlar "aa ne şirin şey" demeniz için eklenmiş olup açıkçası hiçbir boka yaramazlar. biçerdöver kornası kimin ne işine yarar, bilemem ben.

tohum ekleme çılgınlığına tam gaz devam etmektedir ayrıca farmville. tohum ekleme çılgınlığına devam eden oyundur diyelim de tanım şablonuna sokuşmuş olsun. en yeni eklenenler şöyle efendim,

aloe vera -> 6 saatte hasat edilebiliyor. 50 kuruş alım, 85 kuruş satış fiyatı. ne boka yaradığını çözebilmiş değilim.
black berries -> bildiğimiz böğürtlen. level 29'da alabiliyoruz, 75 kuruş. aheste aheste ilerlediğimden geri kalan bilgileri göremiyorum, zynga forumlarında elbet açıklaması vardır. sanıyorum ki çilek ve ahududu gibi kısa zamanda toplanabilecek bir ürün. fiyatı da onu gösteriyor.
cabbage -> bildiğimiz lahana. level 27'de 140 kuruşa alınabiliyor hatırladığım kadarıyla. tipik bir fv sebzesi olduğu kanaatindeyim. 2-4 gün arasında yetiştiğini ve 250-500 kuruş arası getirdiğini düşünüyorum.
facebook'taki hemen herkesi rehin almış oyundur. iyi yanı ise insanlara çiftçiliği öğretmiştir. sabahın köründe fasülye toplarsınız tarla sürersiniz zevkli oyundur vesselam.
3 gündür oyun süresi akabinde tutsağı olmadan silebildiğim oyun. zaten asosyal bir insanım, bu oyunu oynadıkça daha da beter oldum. baktım mouse da bozulacak tıklamalardan ötürü, en iyisi silmek dedim. ve en sinirli, en uykusuz olduğum anda sildim oyunu. sonra uyuyup, ertesi gün hiç aklıma getirmemeye çalıştım. ta ki, sözlükte bu başlığa tekrar rasgelene kadar. *
kişileri etkisi altına alan oyun. evet beni de etkisi altına aldı. ama neden aldı anlamış değilim... oyunu oynuyorum ama hiç bir amacım yok, bişeyler ekiyorum ve topluyorum o kadar. sonucu nereye varacak bilmiyorum.

kısacası amacı belli olmayan oyun, sadece oynuyorsunuz o kadar...
o kadar emekle büyüttüğüm tarlamın içine ektiğim meyveler an itibariyle oyunun hata vermesinden dolayı çürümeye mahkumdur.

gitti paralar sözlük.
beceremedigin zaman kafa yedirten ciftcilikle ilgili facebook oyunu.
oyunun yavaşlığından şikayet edenlerin bana mesaj atmak suretiyle oyun hızlarına bir milyon hız katacakları facebook uygulaması. ciddiyim lan.
herkes oynadığından dolayı yavaşlamış olma ihtimali yüksek oyundur.
hilesini çözemediğim, güzel bir facebook oyunu.
ektiğim 20 dönüm kabağı unutup hasat etmediğimden çürümesiyle beni kendinden soğutan oyun.
komşu çiftlik sahiplerinin ceyar a döndüğü oyun. yardım edicem ayağına girip çıkıyorlar bahçenize, sonra bir ot bile koparmadan paraları alıp gidiyorlar.

yarım dönüm bile toprağım yokken, milletin pullkuları, traktörleri, evleri gani gani, sinirlerim bozuluyor hacı. oyunda bile fakir edebiyatı. sikerim böyle aşkın ızdırabını.
Facebook'un en zevksiz oyunlarından biridir.
aşırı renkli.