bugün

facebook üzerinden oynanan süpersonik zevkli bir oyun.
insanı çileden çıkaran facebook oyunu.

mahsül daha mahsül olamadan çürüdü. o kadar da para yatırmıştım. en azından çilekler olgunlaştı. bakalım ileride ne bok olacak.
bir süre sonra tıklama ameleliğine dönen oyun. söylemesi ayıp uçsuz bucaksız tarlalarım var, tıkla tıkla bitmiyor azizim. en azından sürüye bakacak bir çoban olsaydı da onlarla da uğraşmasaydım.
en kolay karı çilek ekerek elde edebiliyorsunuz. hem 1 günde hasatı toplayabiliyorsunuz hem de ucuz.
arkadaşlarınızdan gelen hediye inek, koyunları ahırınızı aldıktan sonra satabiliyorsunuz.
ve ağaçlar meyve veriyor, ağaaçlardan da kazanabiliyorsunuz.
zaman sonra sıkıyor, tek tek tıklamak işkence.
tüm alanı mouse ile tarayabilsek rahat ve güzel olurdu.
zenginliğe doğru emin adımlarla ilerlediğim, vaktinde toplanmazsa ürünler çürüyeceğinden düzenli olarak kontrol edilmesi gereken oyun.
insana kafayı yedirtebilen oyun. 10 komşu ekleyip 16x16 mı ne, o büyüklükte bir tarla aldım. böğürtlen ekeyim diyorum; lan tarlanın sonuna gelene kadar ilkleri olmuş oluyor. kesinlikle tıklama manyaklığıdır evet. "tarımın amıuna koyacam kral olcam inoaoha" diyenler "yavaş" gelsinler. ben de öyle dediydim ama olmuyor işte.

dur bakalım.

edit: tatildeyim efendim, 30 ağustos gibi eve döndüğümde hangi ürünün ne kadar kâr getirdiğini de net olarak hesaplamalarla, detaylarla gösteren bir tablo hazırlayacağım. farmville oynayanlar o zamanlar bana ulaşırlarsa öpüşürüz. böyle bir şey varsa da rica ediyorum birisi bilgilendirsin ki döt gibi kalmayalım.
azalarak bitttt dedirten gözde facebook uygulaması.
eger onemli, ekstrem bi durum yoksa en uzun vadeli yatirimin biber olmasi gereken eglenceli bir oyun. vizem var diye artichokes ekip anam herkes beni gecti diye uzulmek care degil! * strawberry, pumpkin, rice, peppers ve blueberry bu oyunda bir ciftcinin en buyuk yardimcilaridir. bunlar disinda * bitki ekilmemesi hizli yukselis saglar

bitkilerin curume suresi olgunlasma suresiyle ayni. ornegin blueberry ektikten sonra* 4-8. saatlar arasinda bicmez de 8 saat 1 dakika sonra bicmeye kalktiginizda blueberry cesetleriyle karsilasirsiniz. karpuz 4 gunde yetistigi icin 1 haftalik tatiller icin ideal yatirim...

buldugunuz inekleri de homea postlarsaniz, arkadaslariniz evlat edinir sevinirler. kisi kendi buldugu inekleri evlat edinemiyor. israr edip ineklerin carcur olmasina sebep olmak cok sacma degil mi sylvi?

+neee 20bin tik mi yaptin
-ehue yok canim simdi bazi urunler 2 experience veriyo barn 50 mi 500 mu ne verdi.
+10binin uzerinde yaptin ama
-eheh sanirim.
tüm facebook oyunları gibi kısa ömürlü olan oyun.
o değil de çete savaşları vardı, ona ne oldu?
experience ve coin kazanmanın dolayısıyla yükselmenin müthiş kolaylaştığı oyun.
oyunda level atlamak için coin önemli olduğundan, bir gün içinde en çok coin getiren böğürtlendir. ayrıca tıklama olayı en büyük sorun olduğu için ghostmouse programını yükleyin, 10 saniyede bütün tarlanıza tıklarsınız. ve aşağıya yazacağım sitedeki tablo sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır.
daha nasıl yardım edeyim a dostlar? isteyen facebook ta eklesin komşu olalım.
http://spreadsheets.googl...CL-1VLUyg&output=html
şu diyaloğa sebebiyet vermiştir:

- 5 dakika sonra bilgisayar labına gitmem lazım.
+ niye lan?
- 6000 dönüm kabak ektim oğlum bakmam lazım.
+ ebeni.

- yarın işin var mı lan?
+ niye didin.
- 9 saat yolda olucam olum kabaklarıma baksana yokken.
+ monte edicem ama artık.
15 level dayanabildiğim oyun.tıklama işinin boku çıkınca bıraktım.
bağımlılık yapan oyunlardan bir tanesidir. ekinleri toplamak için 2 saat uyumadan beklenir. en azından ben bunu yapmışımdır.
15. level'den sonra traktör sahibide olabiliyorsunuz tabi 30.000'i basarsanız. oyun harikulade ve cidden bağımlılık yapıyor. sabah kalktığımda ilk işim mahsülü toplamak. *

düzenleme: imla.
çok oynandığından mıdır nedir, çok sık takılmaya başlayan facebook oyunu.
bir de bu oyunun garip bir özelliği var bence. ya experience kazanıp, level atlarsınız ya da en pahalı ürünleri eker biçer zengin olursunuz gibi bir durum var. cabucak level atlayanlar nedense pek coin kazanamıyorlar. bir nevi kişilik analizi gibi birşey bu. önce kazanç mı yoksa kariyer mi?
kara koyunları ve inekleri bi türlü yakalıyamadığım şey. kaçıyorlar kardeşim durduramıyoruz.
her gün hasatımı topladığım, haftalarca at hediye gelsin diye beklediğim, traktör alıp işi daha da genişletmeyi düşündüğüm facebook ta tek oynadığım oyun. biran önce patates ekmek istiyorum, allah ım sanırım çıldırıyorum. bi' de hep yalnız ve üzgün bir keçi yada inek buluyorum ama o nedense hiç benim olmuyor. bi' de onlar farklı renklerde oldukları için oyun daha çekici kılıyorlar.
arkadaş nasıl oyunmuş bu ya. gecenin bir vakti uyanıp çilekleri, buğdayları hasat edip geri yatırıyormuş. hayatımda bu kadar hırslanmadım be. azıcık daha fazla kazanayım diye milletin bağını bahçesini temizliyorum. 2 gündür oynamama rağmen komşuların bahçesine bakıyorum mis gibi kompleks yaptım ayol. yalnız anlamadığım şeyler var coins kazanıyoruz ama parayı nasıl kazanıyoruz?, satışı nasıl yapıyoruz?
sırf tarlamı büyütmek için facebookta geçici mail yoluyla tam 4 tane korsan hesap açtığım oyun.

sözlük yazarlarının itirafları.
kafayı yedirtecek derecede insanı bağımlı hale getirtebilir. getirdi de. dışarı çıkmaya çekinir oldum mahsülüme bir şey olucak diye. tam arkadaşlarla haydi bıdı bıdı aktivitesini yapalım dedikleri vakit sağılacak ineklerim olduğu, ağaçlardaki meyveleri toplamam gerektiği ve topraktaki mahsülümün olduğu aklıma gelip küçük bir yalan uydurup ( yok bi de gerçeğini söylicektim) koşuştura koşuştura eve gider oldum.
yüce manitu, biri bana dur desin!!!

bi de yetmezmiş gibi, tam çileklerimin olması vaktine açıp sayfayı (-ki o sayfa hiç kapanmıyo, kapanamıyoo) pıtır pıtır kıpkırmızı çilek olmalarını izliyorum deli gibi. süper haz veriyo.
ne olur,
biri kafama vura vura farmville sayfasında çeksin alsın. durumum gerçekten çok vahim a dostlar!!
oynamaktan kendini alamayanlar adına,
aga farmville sayfasına bugünle beraber tam 500bin kişi hayran olmuş onlarda 2 günlük, superberries diye mahsül çıkarmışlar 2 saatte oluşup 100 coins veriyo.
kendimi alamıyorum, ulan ne insafsızsınız. işini biliyo şerefsizler.
hakkında tarafımdan ekşi sözlük'e postalanmak üzere yazılmış bir rehber tarzı zımbırtı vardır. kısmet uludağ imiş. buyrunuz,

daha hızlı level atlamak, dolayısıyla daha çok deneyim puanı kazanmak için çeşitli hinlikler yapmanız gereken facebook uygulamasıdır. şu düşünce/uygulama sistemi kesinlikle yanlıştır efem.

oyuna başlarsınız, plow tool zımbırtısıyla kendinize yeni alanlar açar, 50-60 tarlanızla mutlu mesut yaşarsınız. önce çilek ekersiniz, sonra buğdaya geçersiniz, 115 papel size inanılmaz bir para gibi gelir. ilk hasadınızda aghahowa taklaları atar, keyiften altınıza işersiniz. "böyle böyle ilerleriz" diye düşünürsünüz fakat o ilerlemeyi asla beceremezsiniz. ya da beceremeyeceksiniz, ben size öyle söyleyeyim. basit bir hesap,

16x16 büyüklüğünde bir arazi alıp 250 parça ektiniz. (ki hayvan ve dekorasyonla uğraşacaksanız bu kadarını yapamazsınız bile) sürümden 250, ekimden 500 alabilirsiniz. muhtemelen bitkiniz en az iki gün içinde yeşeren türden olacaktır, bu da günlük 375 exp alabileceğiniz anlamına gelir. bu istatistikle affedersiniz hiçbir bok olmaz, istediğiniz kadar yırtının, birikmez onlar.

peki hocam ne yapılır?

efendi gibi ekim-dikim işleriyle uğraşın, öyle başlayın. tarlanızı sürün, ekiminizi yapın. hala elinizde 10-20 bin papel kadar para varsa, zamanınız gelmiş demektir. exp basmaya başlayabilirsiniz. bunun için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır lakin en bilineni dekorasyonlar sayesinde exp kazanmaktır. yeni gelen kurdele sistemi de bunu tetiklemiştir zaten, dekorasyonlarınızla pack rat kurdelesini de alabilmektesinizdir. şöyle ki,

hay bale dediğimiz balyalar 100 papel fiyatında olup size 5 exp kazandırırlar. bunları alıp, yer kalmadığında satar, tekrar alırsanız; uzun süre uğraşmış lakin exp denen zımbırtının anasını bellemiş olursunuz. "ben bununla uğraşmam olm çok uzun" derseniz, 8 bin papel basıp tool shed alabilirsiniz, o da size 80 exp verecektir. balyadan aldığınız miktarın yanında çok düşüktür 8 bin karşılığında 80 exp fakat uğraşamayacaksanız en temiz yoldur.

30 bin papele alabileceğiniz traktör de size 300 exp kazandıracaktır. şimdi kendi bulduğum çözüme geçelim, evet ben buldum bunu! elbet daha önce birisi söylemiştir falan ne bileyim, ama kendi kendime buldum yani ehehe. sırasıyla şu işlemleri yapıyoruz:

1. boş bir alan açıyoruz. (varsa ne güzel, yoksa 8-10 parça tarlayı yok ediyoruz en azından)
2. bu alanı ekilebilir hale getiriyoruz. (plow tool veyahut traktör ile ekilebilir alanlar yaratıyoruz)
3. alanlara patlıcan ekiyoruz.
4. ektiğimiz sırayla tarlaları "delete tool" ile tek tek siliyoruz.

hocam sen ne yaptın derseniz açıklayayım,

plow tool sayesinde ekilebilir hale getirdiğiniz her alan için 1 exp alırsınız ve bunun maliyeti 15 papeldir. akabinde, 25 papel karşılığında size 2 exp verecek olan patlıcanları ekebilirsiniz. bu işlemi silip silip tekrar yaparsanız, exp seviyeniz muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaktır.

basit ve düz bir hesapla, 40 papel karşılığında 3 exp alacaksınız. söylediğimiz gibi, oyunda dekorasyonlarla yapılabilecek en uygun exp şeysi, balya almak. 100 papel karşılığında 5 exp veriyor. bu yöntemle 100 papel karşılığında 7 exp alabiliyorsunuz.

işte öyle. tepe tepe kullanınız.
hormonlu çilekleri çıkararak bilgisayar başına kitlenmemizi sağlayan oyun. eve gelir gelmez bilgisayarın başına koştuğum başka bir gün hatırlamıyorum, hastalık bu sakın sarmayın başınıza.
yapımcılarının gerçekten üzerinde çok uğraşıp ilgilendiği facebook kullanım sebebi. bana güzel bir de kıyak yaptıklarını düşünüyorum. normalde 5 fv param vardı ki bunlar gerçek para karşılığında alınabiliyor. 5 fv para oyuna başladığınızda verilir size ücretsiz olarak. efendim, sonra traktör için benzin ihtiyacı doğuyor tabi. bir bidon benzini de 3 fv para karşılığında alabilmektesiniz. dün exp kasarken* traktörün benzini bitince, "daha ne için kullanayım anasını satayım?" dedim ve bastım 3 fv parayı aldım bir bidon. benzin bitene kadar ektim diktim, sonra uyudum. sabah kalktığımda ne gördüm? 3 fv para daha! evet evet, bir bidon daha benzin aldım. nasıl becerebildiğimi hala bilmiyorum. son 4 günde bilgisayarda 70 saat geçirmem hasebiyle matematik zekamda mı bir problem hasıl oldu, bilemem. gerçekten, nasıl oldu lan?

ha efendim bir de 30 numerolu entryde bahsettiğim olayın daha avantajlısı var, şöyle ki:

1. plow (tarlayı sürüyoruz. 15 coin gidiyor +1 exp geliyor)
2. plant soybeans (seeds kısmından soybeans'ı seçip sürülen tarlaya ekiyoruz. 15 coin gidiyor +2 exp geliyor)
3. delete (delete tool yardımıyla bu tarlayı/tarlaları yok ediyoruz)

böylece 30 coin karşılığında 3 exp kazanmayı başarıyoruz. şahsen bu yöntemle bir saatte 1500 exp kazandım. zahmetli ama hormonlu çilek toplamaktan iyidir.

efendim bir de, yapımcıları iyidir güzeldir lakin çok paragözdür. 70000 coin için 40$ isterler. hangi oyunda görülmüş abi o? ben zaten karpuz hasadından 70 bin kaldırıyorum, 40$ niye vereyim? "sken mi var vermiyosan verme alla alla" diyeceksiniz ama isyanım var, ucuzlatın be. o zaman alırız ehehe.