bugün

yok özele para vermem.
Özel okullara yemek ücretlerinde indirim teklifi: 'Fabrikada çalışanın 125 liralık yemeğini özel okullar 500 liraya veriyor'.
gelecek sezon 1 milyondan bahsediyorlar yıllık.
cevabı çoğu kişi için '' bu ekonomik şartlarda okutamam '' olan soru. elbette '' okuturum '' cevabı verebilecek de vardır ama onları rahatlıkla sayabiliriz.
Anaokulundan lise son sınıfa kadar 13 yıl özel okulda okumanın maliyeti yemek, kırtasiye, servis, özel kurslar hariç 31 milyon TL’ye ulaşıyor; yani yaklaşık 1 milyon dolar. Tümü ücretli okunursa ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere alınan 3 diploma, kilosu 2.4 milyon TL’den 13 kilo altına mal oluyor.

https://www.milliyet.com....oma-13-kilo-altin-7127961
hayır ekstrem sebepler (çocuğun olumlu ya da olumsuz anlamda zekayla alakalı bir durumu varsa) dışında okutmam. türkiye'de özel okul, istisnalar dışında ölü yatırım.
31 milyon Lira gelirim olsa ve yatırım amaçlı fikrim sorulsa, çocuğum için harcardım.

Fakat lise olarak özel okul değil de fen lisesi ya da nereyi istiyorsa, puanı yetiyorsa vs bunları göz önünde bulundururdum.

Üniversite'de de istediği bölümü kazanamaz ve özel üniversite okumak isterse elimden geleni yapardım.
Okutmam. Çocoğun okumaya gönlü varsa her şartta okur.
yaşadığım kentte mecburen yapmak zorunda kaldığım durum.

kentim tamamen suriyeliler ve ahıskalılar tarafından istila edilmiş durumda, devlet okullarındaki öğrencilerin yarısı türkçe konuşamıyor ve çocuğumun onlar arasında yetişmesini istemiyorum.
istersen okutma.

insanlar çocuklarını Özel okula lüks olsun diye değil, başına bir şey gelmesin diye gönderiyor.. çoğunun tek beklentisi, çocuğunun bizim zamanında devlet okulunda aldığımız eğitimin 2/3’ünü alabilmesi…
Okutmam.
Her türlü spor sanat aktivitesini desteklerim, gönderirim fakat özel okulun bana göre bir mantığı yok.
Ailesinden alacağı eğitimle okuyacağı kitaplarla zaten belli bir dünya görüşü oluşturabilir, kendini geliştirebilir.
Bunun haricinde ben çocuğumu illa doktor olsun ceo olsun bilmem ne olsun diye doğurmuyorum. Ha kendi isterse zaten olsun, çalışsın, yapsın.
Benim istediğim onun mutlu olması.
Onun mutluluğu da meslek sahibi olmak olursa ne ala, okusun. Olmazsa da zaten özel okula vereceğimiz parayla ona bir gelecek kurarız.
Anket yapmayı öğretiyolarsa okutmam...anket yapmayı öğretiyolarsa cahil kalmış demektir.
yo. iktidarı düzeltirim, adam akıllı eğitim sistemi inşa etmelerini sağlar çocuğu da devlete yollarım.

sorunun köküyle ilgilenmedikçe içinde yaşadığın kaostan çıkış yolun yok. ben her daim köklere odaklanırım.
görsel

olsa da okutmam gitsin devlet okulunda okusun izmarit. babası yıllarca tokatlana tokatlana okul okumuş bitirecem diye canı çıkmış o da aynı yollardan geçsin.

kız çocuğu olsa olabilir ama o ayrı.
hahaha vizyonsuz ve ruhu fakirler sizi.
özel okuldaki mesele kafelerdeki mesele gibi.
evde çay beleş ama illa 80 lira vereceksin.
ya da iphone kullanmak gibi. 2 bine oppo var ama 80 bin vereceksin.
bu alışveriş davranışlarının amacı o şeye para vermek değildir. o statüye para vermektir.
80 lira açyı olan yerde çay içiyorum, 80 bin liralık telefon kullanıyorum vs vs
özel okulda da eğitim evet var ama en temel odak avamdan ayrılmaktır.
orada sizi müfredat ile eğitmiyor, size sosyal statünüzü öğretiyorlar.
özel okulların amacı statü öğretmek zaten.
lan oğlum adam ilkokul mezunu bile olsa milyoner milyarder yani.
demek ki senden daha vizyonlu. eğitim sisteminin tüm dünyada vasat olduğunu ve sizi eğiten okulların sizi işçi olarak eğittiğinin farkında.
zaten bok gibi eğitim alıyosunuz. bari bu bok gibi eğitimi özelde alsın da statüsünü bilsin diyo adamlar.
özel okula gidenler sadece baba parasından doalyı başarılı olmuyorlar. adamlar özel okulda patronluğu öğreniyo çekirdekten. adamlar yönetmeyi ve statüsünü öğreniyor çekirdekten.
özetle özel okulda satın alınan müfredat eğitimi değil statü eğitimidir. statü kültürüdür.
param olursa gönderirim.

-geçen bir müşterimiz geldi. adamın konuşması,tipi,giyimi kuşamı kaliteli ve zengin.özel okul sahibiymiş kendisi.

eğitim,özel okul vs üzerine sohbet ettik. kendi kızını izmir'de bulunan ''izmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi''kaydettirmiş.

bende merak ettiğim için '' neden amerikan lisesine değil oraya verdin. özel okul cidden çok fark ediyor mu ?'' diye sordum. adamın cevabı;

-valla porsukcugum biri bok biri kaka. biri amerikan disiplini,sistemi diğeri fransız. ben fransız tercih ettim çünkü daha disiplinli. parası olanın çocugunu özele vermesi çok mantıklı.sınıfta bulunan öğrenci sayısı makul ,yabancı dil eğitimini ana dili olan,o ülkenin öğretmeninden alıyorlar,yurtdışı bağlantıları daha fazla vb''

örnekleme güzel örnekleme. param olsa düşünmem özel okula veririm.
Her özel okul iyi olmadığı gibi her devlet okulu da kötü değil. ikamet ettiğiniz yere bağlı okulun kalitesi ortaokula kadar. iyi bir lise için de lgs başarısı kafi.

Özel okula verecek parası olan gitsin göç almamış sakin küçük bir şehre yerleşsin özel ders de aldırsın mis gibi yetişir çocuk.
biri sırf statü için okuturum demiş amk. bu zihniyetle bu ülke nah kalkınır.
true'nun 11 saat 50 dakikadır cevap aradığı soru...
özel okul bir saçmalık. parası olanın okuyabildiği bir ülkeye karşıyım.
Maddi imkanım olursa anında küçük prens ilkokuluna naşşşşş.
Yabancı liselerin inanılmaz yurtdışı imkanları var. sadece bunun icin bile yazdırılır.
Eğer bulunduğunuz yerdeki devlet okulları göçmenler tarafından doldurulduysa, çocuğunuza en azından güvenli bir çevrede yetişme şansı sunmak için özel okula mecbur kalabiliyorsunuz.
durumum uygunsa evet.
Okutacak çocuğum yok. Torunumu nerde okuturlar bilemem.
Hep aynı cevabı vereceğim. Param olsa okuturum.