bugün

Street fighter da gotalti diye tabir ettigimiz hareketi yapmadan once rakip oyuncuyu ekrandan kaybeden, yari enerjiden fazlasini goturen 124 kiloluk sadece kafasinin ortasinda saclari olan ve topsakali bulunan iri sahsiyet. kilosu fazla oldugundan attiginiz (bkz: aduket)leri rahatlikla yer, en kotu guard alir biraz enerjisi gider.
bu karakterle rakibi en az 6-7 değişik pozisyonda yere vurma veya orasını burasını sıkıştırma seçeneği mevcuttu. her tuş en az bir artistik hareket yapmaya imkan veriyordu. ama zangief'in bunların arasındaki en meşhur hareketi ise bacakarası ya da taşakaltı-götaltı diye bilinenidir. bunun yüksek olanını yapması zordur. rakibin yanındayken forward-down-back-up +high punch (ileri aşağı geri yukarı yani 360 derece ve yumruk) kombinasyonuyla olur. olur da her zaman denk gelmez. denk geldiğinde de atari salonunda büyük bir karizma yaparsınız. "aha, zangefle götaltı yapan çocuk geliyor" diye namınız yürürdü. ryu ile oynadığınız zamansa, yanınıza jeton atıp dövüşe giren eleman olmazdı..

ayrıca elemanın kolları açık olarak kendi etrafında dönme hareketi de meşhurdur. rakip yakınsa önce sağ avucun içiyle, sonra da sol avucun dışıyla iki tane çaktımıydı bir daha o adamdan hayır neyim gelmezdi. yumruk tuşlarının üçüne birden aynı anda basınca vücuda gelen bu hareketin en kötü tarafı ise karakterin belden aşağı nahiyesinin savunmasız kalmasıdır. ama kral harekettir. chun li'nin minik nacisini, ryu'nun depdepdepduket'ini, blanka'nın top olup uçmasını ve hondanın uçarak kafa atmasını karşılar.
zıplama büyük tekme hareketi ile kolayca geçilebilen pankreas'çı strit faytır sakini.
oyundaki komünizm eleştirisi idi bu ayı. zıplayıp tekme ile öldürüyordun lan, çömezler bile yenerdi bunu hep.
işin ustaları olur kapışır hani atari salonunda, cins cins karakterler seçerlerdi hani. dhalsim, chun le falan ama zangief seçen hiç olmaz. eziktir o harbiden, gomünisttir.
evet bir gomünistti uzaktan tekme ile yere serilse de yakaladıgı zaman adamın amuga kordu. hele bir bacak arası hareketi vardir ki -taşak altı da denirdi- havada 2 kez 360 cekerek beyin üstü cakar adamın pekmezini akıtırtı. bir pankreasçı oldugu için en etkili hareketleri tutmalı-burmalı harketler grubuna giriyordu.

bir kere seceni gordum. o da jedi master seviye bir oyuncu idi. sova kacan hareketler sergilemişti. adeta mest olmustuk.

(bkz: atari salonu)
(bkz: mr t)
sisman, hantal, kodu mu oturtan, sakalli ve biraz da ayi bogan cinsinden olan kişilerin lakabi olan kelime.

- har you ken.
- baslatma lan haryu keninden coat.
- ah zangief agzima sictin.

(bkz: game over)
(bkz: insert coin)
birde bunun karşı dövüşcüyü, bacak arasını kanatarak kemirme hareketi vardı ki chun li' ile dövüşürken kamyon devirmeye neden olurdu.
(bkz: zangief mihail gorbaçov dansı)
öldürmez, süründürür dövüşçü tipidir.
(bkz: yoldaş zangief)
göğsündeki alman kartalıyla rejimin sıkıntısından dem vurmuş delikanlı street fighter karakteri.
adale kanseri olmuş boyun kırabilme özelliğine sahip street fighter elemanı.
kirmizi donlu rus ayisi. fis adam olarak bilinse de street fighter camiasinda, oyunun yeni versiyonlarinda, "kapti mi, fezaya ucuran eleman" moduna girmis, "insallah got altina almaz" diye bunyelere yusuf yusuf cektirmistir.
Street Fighter unutulduktan yıllar sonra Akdeniz Üniversitesi'nde ortaya çıkmıştır.
görsel
(bkz: volkan demirel)
street fighter filminde kötü tarafta savaş veren, aptal bir karakterdi. sonunda bison, kötülük ile ilgili birşeyler anlatır, lan biz iyiler değil miydik diye sorar, kendisinin kötü tarafta olduğunu anlayınca, oha ben yanlış gelmişim hacı pardon der ve ken, ryugilleri kurtarır. böyle koca bir duvarı tutar havada.
anlatırken tiksindim, ne iğrenç filmmiş be.
haggar isimli karakterle ortak birçok vuruşu olan street fighter oyun karakteri.
game over yazısından önceki son rakip.
(bkz: blanka)
yeni street fighter oynamaya başladığımda bi türlü uzun süre geçemediğim,öğrendikten sonrada ben bunu neden geçemedim ki dedirten dövüş karakteri. koy hadoukenleri kafasına insin aşağı.street fighterin hep kafamı karıştıran karakteridir. zangief rustur ama bir amerikan güreşçisidir. madem russun niye amerikan güreşi yapıyosun hemde soğuk savaş varken diye için için kendime sorduktan sonra, önce bi cyclone kick sonra bir shoryuken ardından fırlat ölsün.
çok taşaklı adam. zaten 4 metre falan. bilgisayarda sf4 oynayınca heybeti anlaşılıyor. dövüşçü dediğin böyle olacak zaten usta. kaslı olacak, uzun olacak. işin felsefesi falan filmde işler, sokakta işlemez. sağlam adam.
büyük insandır.yerden yere vurur adamı.

[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
son 3 harfimizin aynı olduğu yazar. hoşgeldin yarımadaşım.
marvel vs capcomda özel versiyonu mech zangief karakteri vardır. evlere şenliktir ayrı taktik gerektirir. dibine giremezsin vurduklarını yer ama düşmez aşağı üstüne üstüne gelir.

görsel
(#14946872) ya yapmayın güzel dostum, çirkinleştirmeyin beni de kendinizi de ya... bak çok rica ediyorum, ayıptır yani.
kıyafetlerini perdecide diktiren bir bear kardeşimizdir. namazında abdestinde olmasada yemekten sonra yaktığı sigarayla şükretmesini bilir. mutasıb bir ailenin tombalak çocuğudur.anlatılana göre,karlı bir günde okula giderken yuvarlandığı yokuşun sonunda bir kediyi ezmiş ve kaçmıştır, o günden beri kedi köepek ve çeşit hayvandan tiksindirik tırsak bir hal almıştır. *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar