bugün

'Muhayyilemizin derinliklerinden çıkarıp, aşkımızın ateşinde kaynata kaynata saf bir cevher haline koyduğumuz ve en mükemmel kadın örneğine göre şekil verdiğimiz putun kendi istek ve iradesiyle gidip bir gorile teslim oluşu veya çamura batışı bize iki kat elem verir.Bir yandan içimizde bir yaradanın öbür yandan en kıymetli malı elinden alınmış bir insanın yürek acısını duyarız.
sonra içimizden bir ses 'Artık imkan kalmadı.'der. Bunun anlamı o dönüp bize gelse de artık hayatımızda ona hiçbir yer vermeyeceğiz demektir. Çünkü, artık o, bizim nazarımızda, temizlenmeyecek suretle kirlenmiştir. Temizlenmeyecek ölçüde çürümüştür, kokmuştur.'(s.115)

böyle de güzel bir sahife barındıran kitaptır.
(bkz: yaran yaban replikleri).
yakup kadri karaosmanoğlu klasiği. yakup kadri, romanında anadolu halkının sadece kötü taraflarını yansıttığından dolayı, yayınlandığı dönemde tepkilere de neden olmuştur.
tipleme olarak iyi ancak güldürü bakımından sınıfta kalan karakter.daha zekice işlendiğinde klişe olmaktan çıkar en azından.
- bana bak küçük hanım, sen küstahça evinin mutfağının yerini bilmediğin salonunda şehirli züppe arkadaşlarınla çılgın partiler verirken, ben dışarda ayılarla güreşirim.
- niye ya?
-bilmiyorum, yapımda vaarrr.
yaran haneler karakteridir.
hatunu ısıran yılanı tokatlayan karakterdir. şimdi de hatuna laf yetiştirirken, emdiği zehri yanlışlıkla yutan sığırdır.

(bkz: komik karakterler)
artık haneler'i sırtlamaya yetemeyen çok başarılı tiplemedir. haneler ekibi tarafından bir benzerinin üretilememesi üzücüdür.

not: ama yazarlar da bu durumun farkında olacak ki halktan karakter fikirleri bekliyorlar.
(bkz: yakup kadri)
--spoiler--

-yaban, bu hanım efendi seninle görüşmek istiyor.
+bu kadını neden aldın içeri!
-sen kim gelirse al dedin ya.
+iyi de insanları alın dedim, motorları, garaja park edin!

--spoiler--
böyle bir film hakikaten varmış. geçen gün cine5'te gördüm. 1970'lerin ortalarında çekilmiş gülşen bubikoğlu, kadir inanır başrollerde. o değil de arkadaş bu kadir inanır denen oyunculuk fukarısından nasıl bir efsane yaratılmış ben onu anlamadım işte? hadi tatar ramazan ve bir kaç rolü geçersek lan bu kadir resmen tırt, şişirilmiş balon. işte biri de yıllar sonra çıkar o balonu söndürür, tıpkı haneler'de yapılan yaban parodisi gibi. sen de kudur kadir!

edit: ayrıca yakup kadri karaosmanoğlu'nun en tırt romanıdır. bakmayın sözlükteki moruklara siz, onlar mütamadiyen saçmalak laf sokuşturmak derdinler, yok bi boka yarmaz o roman. zamanınızı öldürdüğünüze değemez. herşeyi geçtim roman okunabilir bir şey olsa kadir inanır gibi bi lavuğa filmi çektirmezlerdi zaten.
Çevremdeki insanlarla benim espri anlayışım arasındaki farkı bana hatırlatmış karakter. Yanımdakiler bağıra çağıra gülerken ben ayıp olmasın diye tebessüm ediyorum.
benim için yaban karakterinin başarısının altındaki en önemli neden konuşmasındaki melodik tarzdır. inişler çıkışlar, devamlı soru hali dinlemeyi keyifli kılıyor. oldukça güzel bir vurgulaması var. yoksa tiplemenin kadir inanırla kadir inanırın oynadığı 1-2 sahne hariç direk bir alakası yok.
teknolojiye ayak uydurup; msnde konuşmayı seviyorum ama bu tirteşimler beni deli ediyor uleenn, mesajlaşmayı seviyorum ama bu tuş tıkırtıları beni deli ediyor uleenn benzeri sözler söylemesi muhtemel kişilik.*
'neyy'repliğiyle kendine hayran bırakan karakterdir.
şu an flash tv'de yayınlanmakta olan film.
kurtuluş savaşı esnasında yaşanan zorlukları anlatan yakup kadri karaosmanoğlu kitabı.
"Haneler" dizi karakterlerinden biridir.
gülmeyi götünden anlamış bireylerin ağzıyla gülmedikleri iğrenç diyalogara sahip vasat dizi.

aciyorum oğlum
an itibatiyle beyaz show dadır.
Yakup Kadri'nin anadoludaki yozlaşmayı anlattığı romanıdır.
Kadir inanır'ın da Yaban adlı bir filmi vardır. bu günlerde kanal d de yayınlanan haneler adlı tv pogramındaki yaban tipininde kadir inanırdan esinlenilmiştir.
Kanal D de güncel konular işlenen komedi programında ki Kadir iNANIR ın aynı filminden alınmış bir tipleme.
kadirizm'in mizahlanmış bir bakıma şirinlenmiş karakteri.

bazen de olsa gülüyoruz.
Kanal Doğuş (Kanal D) ekranlarında Cuma akşamları neşemizi yerine getiren "Yaban" skeciyle ünlü oyun.
Ayrıca şu son dönemlerde "Yaban" adı altında bir film projesi düşünülüyor.
disco kralındadır şu an.