bugün

bir john lennon klasiği..
ing. işçi sınıfı kahramanı..
working class hero..
As soon as your born they make you feel small,
By giving you no time instead of it all,
Till the pain is so big you feel nothing at all,
A working class hero is something to be,
A working class hero is something to be.
They hurt you at home and they hit you at school,
They hate you if you're clever and they despise a fool,
Till you're so fucking crazy you can't follow their rules,
When they've tortured and scared you for twenty odd years,
Then they expect you to pick a career,
When you can't really function you're so full of fear,
Keep you doped with religion and sex and TV,
And you think you're so clever and classless and free,
But you're still fucking peasents as far as I can see,
There's room at the top they are telling you still,
But first you must learn how to smile as you kill,
If you want to be like the folks on the hill,
If you want to be a hero well just follow me,
If you want to be a hero well just follow me.
güzel bir marilyn manson coverı da vardır.
marilyn mansonın ağlatan, güçlendiren coverı.
john lennon'ın sistem hakkındaki suç duyurusu. doğduğumuz andan itibaren bu kapitalist çarkların arasında nasıl ordan oraya yuvarlandığımızın, emekçi sınıfın kahramanlığının şarkısı. okul - aile çemberinde geçen yirmi küsür yılın ardından önümüzde uzanan gelecek kariyerini nasıl bir ruh haliyle seçeceğimizin, din, televizyon, seksle nasıl uyutulduğumuzun, gülerek öldürdüklerimizin şarkısı.

lennon'ın 1970 tarihli ilk solo albümünden, düzene attığı ilk tokatlardan.
send away the tigers albümünde manic strees preachers in de bir cover ini yaptığı eşsiz john lennon şarkısı.
manic street preachers cover i bok gibi olmuş o ayrı..
green day tarafından da yorumlanmıştır.
darfur sorununa dikkat ceken green day in cover ladigi yuzyilin en iyi 10 rock parcasindan biri olan john lennon klasigi parca.bir nevi iscisin sen isci kal.
green day'in yorumladigi, videosu da super olan sarki.
benim fikrimce john lennon'un yorumunun üstüne yoktur. ama şarkı çok güzeldir. sözleri insanı uzun bir süre düşünmeye sevkeder.
greenday in çok güzel coverladıgı şarkı ayrıca klipte darfur katliamına dikkat çekiliyor.
bana acaba systeme of a down ermeni katliamıyla ilgili bir klip çeker mi bu klibi görünce diye düşündürten klip.**
sözleriyle aşmış john lennon parçası, marilyn manson coverı.
green day kavırı* esasında gayet başarılı. elbette tüm the beatles ve tüm beatle'ların solo çalışmalarını kendilerinden daha iyi kimsenin kavırlayamayacağını da belirtelim. lakin darfur katliamı ile şarkı arasında bir bağ ben bulamadım. zira john lennon'un dikkat çekmek istediği nokta bir yerde gramsci'nin hegemonyasında da bahsettiği burjuvazi çıkarlarını burjuvaziden daha çok benimseyen işçi ile ilgili. bir yerde sosyal eleştirilerle bezeli(biraz da süsleyeyim demiş sayın lennon)

yalnız; afrikalılara silahı satan, diktatörlükleri destekleyen, yardım ediyoruz ayağına nice afrikalıyı bilimsel deneyde kullanan kimdir? burjuvazi midir? yani afrika işçi sınıfı kahramanıyken batı devletleri burjuvazi midir? yoksa ortada sınıflarla açıklanamyacak kadar büyük bir sömürü mü vardır. olsa olsa klibin mantığı şudur: "ya baba, bu john lennon şahane şarkı yazmış zamanında bunu alalım çalalım biz. sonra bi de klip çekeriz", "klipte ne göstericez lan?", "hmmm.. amaaan! koyarız afrika mafrika"

edit: kimse fark etmemiş ben kendi ayarımı kendim vereyim. bu green day coverının olduğu albüm darfur katliamı'na adanmıştır, dolayısıyla şarkıyla ilgili olmasa da klipte kullanılması doğaldır. ben...ben... bi bok bilmeden sallayan götün tekiymişim meğer.*

(bkz: kendi kendinin ayarmatörü olmak)
sanırım john lennon belgeselinden kesilen bir bölümü video klip olmuştur. farketmeden ezberlenen bir amerikan türküsüdür.
john lennon dan sonra en iyi marilyn manson un yorumladıgı, kapitalizmi yerden yere vuran guzel şarkı.
Marianne Faithfull cover'ının da atlanmaması gereken bir şarkı. kadının sese bak yarebbim;
http://www.youtube.com/watch?v=3N_rNz2oAGA
john lennon'ın klasiği.gaza getiren bir şarkı.en azından bende böyle bir etki yaratıyor.özellikle de 1980 sonrası turkiye'sine cuk diye oturuyor.

''Keep you doped with religion and sex and TV,
And you think you're so clever and classless and free,
But you're still fucking peasents as far as I can see,
A working class hero is something to be....''
noir desir'in biraz sert olsa da güzel coverladığı akustik john lennon klasiği...
ha beethoven da coverlasa orijinal john lennon'ın söyleyişi gibi olamaz o ayrı.
neşeli meşeli gibi durur belki ama hüzünlüdür...
kapitalist düzene cevap şeklindeki şarkı.
ilginçtir ki şarkı dünyayı sömürmekle meşgul,en büyük emperyalist ülkelerden biri olan ingiltere menşeeili.

Green day imzalı videosu
http://www.dailymotion.co...-working-class-hero_music
roger taylor'ın electric light albümünde de yer bulmuş klasik eser.
http://www.youtube.com/watch?v=njG7p6CSbCU
john lennonu diğer beatles elemanlarından ayırmamızı sağlayan başyapıtlardan sanırım en iyisi.
Marilyn Manson'ın Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death) albümünün beşinci single'ı. Daha önce Disposable Teens signle'ında bulunan iki cover ayrı olarak Amerika'da tanıtım amaçlı yayınlanmıştır. Birinci şarkı John Lennon, ikincisi ise The Doors şarkısıdır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar