bugün

vokalde James Dean Bradfield'ın bulunduğu 1991 galler çıkışlı grup.
(bkz: if you tolerate this your children will be next)
(bkz: if you tolerate this)
(bkz: tsunami)
'suicide is painless' adlı güzel şarkıyı seslendiren grup.
manics için fidel castro, 'en sevdiğim ve beğendiğim rock grubu' demiştir, konserlerinde arka fon olarak kullandıkları küba bayrağıyla sahne alırlar, küba'da da yıllar sonra konser veren ilk rock grubu olmuşlardır.

"the gap that grows between our lives" diyerekten başlayan the everlasting şarkılarını tek geçerim, ayrıca; you stole the sun from my heart ve the love of richard nixon da çok güzeldir.
1992 yılında aniden ortadan kaybolan richey edwards siz yoluna devam edip everything must go diğen galler'li rock grubu. grup elemanlarının birbirine bağlılığıylada bilinir garipte olsa msp elde ettiği gelirinin 4 de 1 ini richey in adına acılmıs bir hesaba yatırıyor hala..richey için ise bir sürü efsane oldu hindistanda, miamide ve bir çok yerde görüldüğü iddaa ediliyo. 12. senedir kayıp olduğu için artık ölü olduğu farz sayılıyor.
(bkz: motorcycle emptiness)
(bkz: slah n burn)
suicide is painless yorumları ve empty souls adlı şarkılarıyla insana "baterinizin dumtısı olayım abi!" dedirttiren yüce grup. the greatest hits albümünü dinleyerek ne kadar başarılı olduklarının farkına varabilirsiniz, fakat ocean spray ve empty souls' ü de başka bir yerlerden edinmek şartıyla.
(bkz: so why so sad)
(bkz: tsunami)
2 eylül günü rock'n coke ana sahnede çıkacak olan gruptur.
kendi zihnimde yillar yili biriktirdiklerimi kendilerinin goru$leriyle pek ortu$turemesem de grungedan alternatife katettikleri yolu hayranlikla takip etmi$imdir. efsane diyorum ve kimi zaman kült olabildiklerini de farkediyorum. endi$e duymami saglayan konu ise rock'n coke organizasyonunda yer alacak olmalari. evet, o gun sahne kar$isinda bir ko$ede izliyor olacagim ama $arkilardan evvel aklimi kurcalayan bazi konular olacak. "neden bu s.kik organizasyonda varsiniz?" diye ic gecirtecek bunlar bana ve kuvvetle muhtemel pek bi can sikintisi cekecegim. zira küba nere rock'n coke nere?
belki tek af imkani saglayabilirim, if you tolerate this your children will be next'i soyleyip ve akabinde sahneyi ate$e verirlerse.

(bkz: burn motherfucker burn)*

edit: adamlar geldi caldi gitti. sahne yanmasa bile affettim kendilerini hu$uuuuu ve a$k ile.
son albumlerinde mevsimlerle haşır neşir olmus grup.
(bkz: autumnsong)
(bkz: indian summer)
(bkz: winterlovers)
yıla hızlı giren, fakat sonralarda ortalarda görünmeyen grup.
çok temiz müzik yapan alternatif rock grubu. yeni albümleri send away the tigers'a "iyi grupların son albümlerinin kötü olması" korkusuyla yaklaştım ama küfür yemiş gibi oldum. baş ağrısına birebir.
miss europa disco dancer isimli sarkilari yaptiklari ve yapacaklari tum albumlere referans olabilecek gruptur.
(bkz: manics)
türkiye'de tekrar konser vermesini dört gözle beklediğim galli grup.

(bkz: if you tolerate this your children will be next)
(bkz: sleepflower)
(bkz: so why so sad)
(bkz: my little empire)
(bkz: you stole the sun from my heart)
(bkz: ready for drowning)
motorcycle emptiness'dan beri pesine dustugum, a design for life ile resmen tapma noktasina geldigim, if you tolerate this ile tribunlere oynarken 'aman bana uzak ol da' dedigim, the love of richard nixon ile yeniden baristigim grup otesi grup.

nazarimda farklidirlar. dramatik ve karanlik bir yonleri vardir. grubun gitaristi richey edwards 1995 yilinda resmen sirra kadem basip ortadan kaybolmustur. tam 13 yil sonra ne olusu ne de dirisi bulanamadigindan resmi makamlarca kendisi 'olu' olarak zapta gecmistir. kurt cobain'in olumunden sonra muzik dunyasindaki en sok edici olay budur. fan'lar yetkilileri mektup bombardimanina tutmus, yuzlerce site acarak ilgiyi hep canli tutmaya calismislardir. grup da vefalidir; 2009 tarihli journal for plague lovers albumundeki tum sarki sozleri edwards'dan kalanlardir. ayni yil icinde Rob Janovic de edwards hakkinda A Version of Reason adinda bir kitap yayinlamistir. ayrica grupla yapilan bir roportajda, manic street preachers'in filmi yapilacagi ve edwards rolunu de christian bale'in oynayacagi duyurulmustur.

herseye ragmen hala ayaktalar, hala kaliteli muzik yapiyorlar. bos zamanlarinda da 'cover'la ugrasiyorlar. ve ozellikle umbrella sarkisini yorumlayarak basta vanilla sky olmak uzere tum diger cover kardesliginin eline tek tek itinayla veriyorlar. http://www.youtube.com/watch?v=RFU5RmXqCI8&NR=1
(bkz: your love alone is not enough)
(bkz: the everlasting)
her şarkısının tınısı aklıma kazınmış, tam da içimden geçen cümleleri yaratıp, onları huzurlu bir birleşime dönüştüren galler çıkışlı grup.önce ingiliz listelerini sarsmış, sonrada tüm dünyada kült haline gelmiş "lifeblood, journel for plague lovers, everything must go" gibi albümleriyle ciddi bir kitle edinmiş ve 2007 rockn coke da milleti kendinden geçirmiştir.yeni başlayanlar için: ocean spray, tsunami,the everlasting tavisye edilebilir.şarkıları radyo eksen'in biriciklerindendir.kısca çok baba gruptur çok.
tüm zamanlarımın gelmişimin geçmişimin en başarılı brit rock grubu. tüm şarkıları harikadır fakat australia diğerlerinden biraz daha harikadir.
90'larda bayağı tavan yapmı$, günümüzde underrate kalmı$ rock grubu.
2 temmuzda tekrar istanbulu ziyaret edecek olan son derece başarılı brit alternative rock grubu. dört gözle bekliyoruz kendilerini.

edit: one love dahilindeymiş. yani 24 yaş sınırı var. artık 24 yaş üzeri hayranlarına iyi eğlenceler demek düştü bana da.