bugün

yazar.

1930'da Ankara'da dogdu. Ankara Universitesi Hukuk Fakultesi'ni bitirdi. Bir sure avukatlık yaptı. Koln Universitesi Tiyatro Bilimi Enstitusu'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlıgı, Genel Mudur Yardımcılıgı, Devlet Tiyatrolarında Genel Mudur Basyardımcılıgı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 28 Eylül 1998'de, 'üstün hizmetleri dolayısıyla' Anadolu Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı. Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi.

Turgut Özakman evli ve üç çocuğu, üç torunu var.

Kitaplari

* Şu Çılgın Türkler
* Korma insancık Korkma
* Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele Yalanlar
* Romantika
* Toplu Oyunları 1 - Ah Şu Gençler, Töre, Ocak
* Dr. Rıza Nur Dosyası
* 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da -1
* Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele (Ciltli)
* Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği
* 1881-1938 Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi
* Toplu Oyunları

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/
canakkale savasını anlatacagı ıkıncı kıtabını yazmaktadır. oldukca yaslıdır, ınsallah omru kıtabını bıtırmeye yeter de keyıfle, ıbret alarak okuruz. *
2006 tüyap'a gidenlerin bilgi yayınevi standında gördüğü önünde kuyruklar olan sevimli,ihtiyar yazardır....
ankara atatürk lisesi mezunu olan güçlü kalem..
eskişehir şehir tiyatroları sahnelerinden birine (tansaş'ın üstünde olan) adı verilen yazar.
bir zamanlar bir öncekinin önceki fakültemde okurken iki alt katımızda odası olan, yıllar önce bir söyleşisinde ergenliğin verdiği heyecanla memleket durumları üzerine sorduğum soruya gayet optimist yanıtlar veren, töre isimli oyunu gerçekten sağlam olan saygın kişi.. popülerleşmesi şu çılgın türklerle olmuştur.. bu kitabı yazması ile alakı binbir türlü şehir efsanesi dönmektedir..
trt de haber dairesi başkanlığı yaptığı dönemlere ait anılarını meltem ahıska nın Radyonun Sihirli Kapısı isimli kitabında okuyabilirsiniz.
ankarada bir söyleşisi sonrası tanıştığım, pek bir sevimli pek bir tontoş amca.
şu çılgın türkler kitabının çocuklara özel bir versiyonunun çıkacağından bahsetmişti bana ama sanırım olmadı.
bir de 50 yılda yazdığı kitabını gözyaşları içinde bitirdiğini belirtir.
komplo momplo kasmasın kimse, tam bir türkiye sevdalısıdır.
ülkenin yaşayan çınarıdır.
Cumhuriyet (1998) adli filmin ve Kurtulus (1994) adli dizinin senaristi.
Şu Çılgın Türkler adlı muhteşem eserin yazarı,Cumhuriyet filminin ve Kurtuluş dizisinin senaristidir; bir numaralı çılgın Türktür.
29 mart ta imza günü için başkentimizi şereflendirecek olan yazar. d&r da olacakmış ama hangisi bilmiyorum henüz.
diriliş isimli kitabı çıkmıştır.
Şu çılgın türkler adlı kitabı ile yayıncısını ankara'da vergi rekortmeni sıralamasında 2. sıraya koydurtan yazardır. Kitabınını fiyatını kademeli olarak düşürmesine rağmen en son 19 ytl'de sabitlediğini hatırlamaktayımdır. Kitabı almadan önce yayıncısının ankarada vergi rekortmenleri arasında olmalarını duymam, kitabın 30 ytl'lerden başlayan sonra aşağı çekilen fiyatı nedeniyle hayli kızdırmıştır beni. madem herkesin okuması gereken bir kitap listesine koydunuz o zaman neden boyle pahalı yaptınız. çok kar etmek miydi amaçları ki muhakkaktır. En çok milliyetçi ve ulusalcı ereğliyi almak için yabancı sermayeye söven sonra da arcelor mittala bi kısmını satan oyaktır, sonra da bi kitapla vergi rekortmenleri listesine giren yayıncıyı bu duruma sokan turgut ozakmandır.
duygu sömürme üstadı.
bu gece mustafa filminin tartışıldığı 32. günde vücut dili ile anlatıyor herşeyi. gerilmiş kendisi. can çekişiyor.
arena da uğur dündar ve yardakçısının* gazlarına gelerek can dündar'a ve de mustafa filmine demediğini bırakmamıştı. hatta haber başlığı da "al sana mustafa" idi...

bugün haklı olarak can dündar hesap sordu o kibar üslubuyla. ve şunu sordu;

filmi izlediniz mi o eleştirileri yaparken?

cevap: hayır. aslında yapılan eleştirilerin yüzde ellisinin filmde olmadığını gördüm.

sonra kıvırma sanatının inceliklerini izledik. efendim kendisi aslında arenaya "atatürk için söylenen bazı şeyler var gelin bunları değerlendirin" diye çağrılmışmış. yani can dündar'a değilmiş lafları...

yahu arenayı izlemesem, özakman'ın yaşının hürmetine dediklerine inanacağım. bizzat can dündar'ı ima ederek "bi arkadaşımız var sağda solda programlar yapıyor. sol kesimden birisi kendisi. yanlış laflar ediyor" tarzında onu küçümseyerek, uğur dündar ve yardakçısının* bıyık altından gülmeleri eşliğinde çok ucuz bi üslupla verip veriştiriyordu.

baskın oran programda "yahu filmi izlemeden utanmadan eleştiriyorlar" dedi. bunun üzerine özakman gerilmiş bi şekilde bu tarz eleştirilerde bulunanları küçümseyen bi kahkaha attı. sonra özakman'a döndü baskın oran ve şunu söyledi;

- ama üstadım da öyle eleştirdi!
+ yo hayır ben eleştirmedim.
- ama siz arenada değilmiydiniz?
+ yo yo hayır.
- ?!?!?
13.11.2008 tarihli 32. gün programında can dündar'a gizliden gizliden gayet iyi yerleştirmiş araştırmacı yazar. hayır adam demediğini bırakmadı, "bu haliyle filmi okul çağındaki öğrenciler izlememeli" bile dedi, daha ne desin.
yarın mustafa filmi hakkında cumhuriyet gazetesi'ne röportaj verecek olan kişi..
can dündar'ın mustafa adlı filmini eleştiren bir kitap yazan ve bu kitabı bedava dağıtılan kişi. kitabın arkasında hiçbir şekilde para ile satılamaz yazmaktaymış.
yememiş, içmemiş kendine dert edinmiş, 64 sayfalık bir kitap yazmış.

kitabın adı; (bkz: mustafa filmi hakkında)
atalarımızla bir kez daha gurur duymamızı sağlayan önemli şahsiyet, yazar. (kaynak: şu çılgın türkler, diriliş)
atatürkçü düşünce derneği'nden sağlık problemleri nedeniyle istifa eden yazar.

http://www.ensonhaber.com...-turk-addden-ayrildi.html
2005 yılında piyasaya sürülen,elli yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler adlı belgesel-romanı, neredeyse cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı olmuş,haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kalmış, 'fahri doktor' unvanı verilen değerli Türk yazar.
şu çılgın türkleri okuyamayanlar için bir de 13 bölümlük televizyon serisi vardır ki mutlak izlenmelidir. Kurtuluş yapıtının senaristi yüce insandır, gönlüyle bilgisiyle.
"tarih bilmiyoruz ki ders alalım." diyerek doğru bir noktayı işaret etmiş yazar.
senaryosunu kendisinin hazırladığı dersimiz atatürk adlı filmi 10 kasım'da vizyona girecektir. Sanırım Turgut Özakman bir liderin portresinin nasıl çizileceğinin dersini verecek bu filmde bazı buğulu sesli su samurlarına. *

(bkz: Can dündar/#6076057)
ağır bir ameliyat geçirmiş yazarımızın bugünkü vatan gazetesinde çıkan söyleşisini yurdum insanı mutlaka okumalı.

http://haber.gazetevatan....hsizlikti/262802/1/Gundem
bugün haberturk tv'de katıldığı 29 ekim özel programında atatürk ve cumhuriyet hakkında ders niteliğinde bir konuşma yaptı. sunucu pelin çift'in de dediği gibi, Allah onu başımızdan eksik etmesin...
genelkurmayın verdiği belgelerle kitap(lar)(!) yazmış şahıs.

bugün tanınıyorsa ordu sayesindedir. orduya minnettar olmalıdır.