bugün

1967 de lisede "duvarların ötesi" oyununu sahneye koymuştuk.
eserlerinde tarihi konuları, kuşak çatışmasını, aile ilişkilerini işlemiştir. şu çılgın türkler romanıyla pek çok okuyucuya ulaşmıştır.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Devlet Tiyatrosu’da çalıştı. Kurtuluş Savaşı’nı anlatan "Şu Çılgın Türkler"belgesel-romanı, cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. 6 yıl önce bugün vefat etmiştir. toprağı bol olsun.
Dramatik tiyatrolari ilgi cekmistir.

Oyun: ah şu gençler, sarıpınar 1914, fehim paşa konağı, resimli Osmanlı tarihi, bir şehnaz oyun...

Senaryo: yatık emine, keloğlan aramızda. ..

Roman: şu çılgın Türkler, korkma insancik korkma. ..

Anı: radyo notlari

Çeviri: unutulmaz şiirler
http://www.kitapyurdu.com...iza-nur-dosyasi/3898.html
görsel
Hala okumayan kaldıysa okumalıdır:

görsel
görsel
su çılgın türkler kitabının yazarıydı. iyi bir vatanseverdi. kabri nur olsun, mekanı cennet olsun..
Cumhuriyet tarihimizin önemli oyun ve roman yazarlarımızdan birisiydi. bunun yanında çok iyi bir avukattı.

Kendisi vatansever, sağlam atatürkçülerden birisiydi.Eserlerinde duygusunu bolca yansıtır ve eserleri tarihimize kaynak olur.

"Duvarların Ötesi", "Sarıpınar 1914" en önemli oyunlarıdır diyebiliriz.Hatırladığım kadarıyla çocukken okullarda bazı eserleri oynatılıyordu.Bende ilkokulda izlemiştim sanki.

"Şu Çılgın Türkler" gibi kült eseri bize kazandıran kişidir.kendisi bu eseri 50 yıllık bir araştırma sonucu olarak yazdığını belirtir.Her bir bireyin okuması gerektiğini düşünüyorum.Bunun yanında "Diriliş Çanakkale" eserini de öneririm.Bu eserini yazarken evinden doğru düzgün çıkmayıp sadece esere odaklandığını söylemiştir.

Daha dün öldüğünü haberlerden öğrenmiştim sanki.Zaman çok acımasız.3 yıl geçmiş.Bugün ölüm yıl dönümü.

Rahat uyu çılgın türk.Toprağın bol olsun.

görsel
görsel
Diriliş ve Şu Çılgın Türkler kitaplarını bayılarak okuduğum tarihi romanla birleştiren mükemmel insan. öldüğünde çok üzüldüm, böyle değerli eserler bıraktı bizlere mekanı cennet olsun.
Geçen yıl kaybettiğimiz büyük adam,

Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganının sahibi, şimdi Mustafa Kemal'in partisinde oturanlar o sözü militarist buluyor.

Bırakın o tip şahısları, önemli olan araştıran şahıslardır.
Ataturk icin "Yarı ilah haline gelmis bir adam " sozlerini sarfeden degerli sahsiyet.
unutmadık. Böyle bir tarihçi daha gelse keşke.

Ekleme: millete hatırlatacağım diye aynı şeyi yazmışım lan.
hatırladım, tekrar üzüldüm. Bu derecede büyük bir tarihçi daha gelir mi?
jetonla çalışan yazardı zamanında.ver parayı senin istediğin gibi tarih yazsın,ulan keşkem şu işe gireydik ya.
öyle insanlar vardır ki, onlar susarlar, eserleri konuşur. Öyle yazarlar vardır ki, kendileri bir gün bu dünyadan göçüp giderler ancak iyi yazmak dediğimiz olay harfleri kağıda perçinlemektir. iyi yazıyı ne kağıttan ne de kafalardan sökemezsiniz.

Allah sana rahmet eylesin büyük insan.

Kendi tarihinden haberi olmayanlar seni bilmemiş, ölümünü de farketmemişler ama ne zarar? Bir tek mum alevi bile sokak dolusu geceyi yenebilirken, boş kafalar atıp tutsa ve unutsa, biz unutmayız, Turgut reis.
bir şehnaz oyun, fehim paşa konağı gibi eserleriyle akılda kalan yazar. vefatı üzmüştür. allah rahmet eylesin.
romanlarında tarafsızlığını koruyamasa da sayesinde kurtuluş savaşını, çanakkale'yi, cumhuriyet tarihini ve kıbrıs barış harekatını ve öncesini öğrendiğimiz çılgın türk. allah rahmet eylesin.
yalan tarihi değil gerçek tarihi araştırıp gösteren biriydi. adı unutulmasın.
şu çılgın türkü de kaybettik ya giderek azalıyoruz.
allah rahmet eylesin..
vefat haberini duyunca beni üzen mustafa kemal atatürk aşığı rahmetli yazar yüce insan.
çılgın türkler ölmez...

allah rahmet eylesin turgut amca. mekanın uçmağ olsun...
iki günde iki acı. büyük bir tarihçi büyük bir insan. allah rahmet eylesin.