bugün

matrix, matrix reloaded, matrix revoulations adlı serinin üç kutsal filmidir...
hıristiyanlıkta var olan bir üçlemedir.

baba denilen tanrı, yaratmaktan bıktığı için bir kenara çekilmiş, yukarıda bir yerlerde oturmuştur, neredeyse bütün işleri pek sevdiği oğlu christa bırakmıştır. yahudiler tarafından açılar çekilerek yakalanmasına ve haça gerilmesine müsaade etmiş, kullarının günahlarının keffareti olarak o sevgili oğlunu cehennemde bir müddet yanmaya gtöndermekten başka çare bulamamıştır! kendi yazdığı kitabın kanunlarına uymak zorundadır, kendi yazdığı kitap kendisini de bağlamaktadır, kitaptan özgür hareket edemez!

christ babanın işlerini sırtlamış götürmektedir, babanın sağında oturur. istediğini yaratır, ezeli ve ebedididir.

kutsal ruhun net tanımını bilen varsa yazsın...

bütün bunlar, hıristiyanların çok büyük kısmının itikadıdır. çok azında (aryüsün mezhebinde olanlar ve barnabas incilini okuyanlar) tek tanrı inancı vardır.

hristiyanlık hakkında daha fazla malumat:

http://denizbalaban.blogs...tiyanlk-diye-bir-din.html
ortaçağ'da krallarla beraber halka, ertesinde sömürgecilerle beraber dünyaya kan kusturmuş/kusturan dinin en belirgin sembolü. baba (tanrı), oğul (isa), kutsal ruh (cebrail) şeklinde açılır.
(bkz: kişiler üzerinden siyaset yapma acizliği)
ayhan yalçınkaya'nın şiir kitabının ismidir.
ana kuralları chalcedon (yeni adıyla kadıköy) konsülünde atılmış hristiyanlık inancıdır. özellikle ortadoğu'da bu inancı kabul etmeyen monofisitler ve nesturiler adında hristiyanlar da vardır.
1+1+1 = 3 değil
1x1x1 = 1 mantığı göz önüne alınmalıdır.

üç tanrı yoktur, tek tanrı'da üç kişilik vardır.
roma imparatorluğunun paganlığı ile güçlenmek isteyen hz. isa'dan sonraki hristiyanlığın roma imparatorluğuna kendini yamama gayreti sonucu ortaya çıkmış zırvasıdır. iznik konsilinden sonra bu nane yayılmıştır. barnabas incilinde bu zırvalar yoktur.
paganist dinlerde olduğu iddiası havada kalan inanış şekli.

http://www.hristiyanforum...erest-koken-uzerine-t5814

3 tane 1'i toplayıp 3 değil, 3 tane 1'i çarpıp 1 sonucunu elde ediyoruz. okuduğunu anlamayanlar için bir kez daha yazalım;

1+1+1= 3 değil,
1x1x1= 1

tamam?

üç tanrı olduğu inancı hristiyanlar tarafından dillendirilmez. müslümanların iddiasıdır. müslümanların hristiyanlık hakkında bir iddia ortaya atabilmesi için, öncelikle başvurmaları gereken şey kutsal kitaptır. yapıyorlar mı? hayır. hristiyanlık kimsenin kafasında ürettiği şeylerle açıklanabilecek bir din değildir. incil, inanç açıklamaları, kilise babalarının kitapları varken "isa'ya tanrı diyorlar, demek ki şirk koşuyorlar" demek yerine önce bunu irdelemek gerekir. araştırmak gerekir. komik durumlara düşülebiliyor.

dinin mantıkla açıklanabileceğini sanan, bunda bir mantık arayan arkadaşlar bana islam peygamberinin nasıl bir hayvan vasıtasıyla gökyüzüne (miraç) yükseldiğini, ortak bir inanç olan meryem ana'nın bakireyken hamile kalabilmesi olayını, bir insana yaratıcı tarafından bazı sözlerin nasıl söylendiğini, mantıklı ve bilimsel verilerle açıklamalarını rica ediyorum.

inancın ne demek olduğunu biliyorsunuz herhalde. inanırsın veya inanmazsın. kanıtın olmak zorunda değildir. kalben inandığın şey senin için gerçektir. "bunu mantığı nerede?" demek kadar saçma bir şey yok.

mantık yok, peki duygu da mı yok? isa mesih neden çarmıha gerildi? insanların günahlarının affolması için. bundan dolayı da o'na iman etmek gerektiğine inanır hristiyanlar. günahlarımızı yüklendi ve hepsini çarmıhın üzerinde ödedi. bunun anlamı nedir? bunu düşünmek gerekir. daha nasıl bir duygu istiyorsun? biri senin için canını veriyor, senin günahlarını bağışlamak için kendini feda ediyor ve sen bunda duygu yok diyorsun. sorun inanmaman değil, sadece merak ediyorum nasıl bir duygusuzluk var burada? böyle bir fedakarlığı, böyle bir sevgiyi, böyle yüce bir insanın kendini çarmıhta kurban olarak sunması, üstelik hiçbir sebebi yokken bunu yapması, gerçekten çok mu duygusuz?...

iki arkadaşınız olsun. biri sizi kurtarmak istiyor, diğeri ise bunu reddediyor. biri sizin için ölüme gidiyor, diğeri bunu yapmıyor. hangisi gerçek dosttur? hangisi sizi gerçekten seviyordur? işte hristiyanların inancının odak noktası budur; sevgi ve fedakarlık.

ilk defa bu kadar dini içerikli entry giriyorum. "misyonerlik yapıyor kitapsız" diyenler çıkar şimdi, evet misyonerlik yapıyorum. dinim hakkında bilgisizce konuşup "saçmalık" şeklinde yorum yapanların, daha dün "ateistler saygısız, dinlere saygı, bik bik bik" diyenlerin bazı gerçekleri anlaması ve saygı duyması için misyonerliğini yapıyorum inancımın. bol keseden sallamak kolay yoksa...
tanım: tek tanrı'da üç kişilik inancı.

saçmalık: Yeri ve değeri olmayan söz, davranış içinde olma, abukluk, abuk sabukluk, abuk subukluk.
Yeri ve değeri olmayan söz, davranış.

mantısızlık, tutarsızlık demek değildir saçmalık. mantıksızlık mantığı olmayan demektir. bu doğrudur. ama tutarsızlık çelişkili demektir. ortada çelişki yok.

hristiyanlığın sevgi üzerine kurulu olduğunu tekrar ediyorum. "düşmanlarına lanet etme, onlar için dua et, kötülük dileme" diyen bir inançtan bahsediyoruz. öc alma, "sen bana kötülük yaptın, görürsün sen!" anlayışı olmayan bir dinden bahsediyoruz. kendi düşünüş tarzınızla ve islamiyet'in yorumuyla karıştımayınız bu inancı. bu yollarda fazlaca ayrılırlar birbirlerinden.

meryem'in babasız bakire kalması kuran'da yazmıyor, rivayettir deniyorsa daha fazla tartışılmamalı...
islam'ın tevhid inancına benzetilerek onlar da biz de aynı allah'a tapıyoruz işte diyip Dinler arası diyalog teranesi için kullanılmadığı takdir de saçma olup olmaması bizi ilgilendirmeyecek inançtır.

Ha ama Hristiyanlığın da islam'ın da birbirinden ne farkı var Yahu diye bir Fethullahçı Size hristiyanları sevdirmeye kalkarsa çarpın suratına Teslisin tevhidle hiçbir alakası olmadığını.

Çarpın Suratına Hristiyandan Said Nursinin dediğinin aksine Şehit olmayacağını.
Çarpın Suratına şiilikten öğrendiğiniz Gayri Müslimler necistir düşüncesini.
Çarpın ki iSlam'ı hristiyanlaştıramasınlar.
tanım: 2 milyar kadar insanın inandığı inanç.

inanç aklın önündedir her zaman. hiçbir din mantıklı olduğunu öne süremez. akla ve mantığa tam olarak uygun hiçbir din yoktur. buna hristiyanlık da islamiyet de dahildir. birçok örnekle kanıtlayabilirim. ki en basit örneğini az önce verdim, ancak halen bir açıklama gelmedi. "bilmem ne yapanlarla tartışmam" demek yerine cevap verilseydi, kaçılmasaydı, çok mutlu olurdum. hem kuran'a inanıyorum deyip hem kuran'da yazan bir şeyi açıklayamamak, üstelik açıklanır olmasının gerektiğini savunup bunu yapmamak biraz garip kaçtı şimdi açıkçası. sanıyorum burada inancı aklın önüne geçirmiş tek kişi ben değilim demek ki. islam peygamberinin göğe çıkışı ve meryem ana'nın babasız çocuk doğurmasını akılcı bir şekilde açıklanması bu kadar mı zor? demek ki neymiş; islamiyet saçma bir dinmiş. benim iddiam değildir, böyle bir şey söylemek haddime de değildir, sadece çıkan sonuç bu. rastgele...
tanım: türkiye'de 100.000 kadar insanın inandığı inanç. *
dinin mantıklı olma gibi bir iddiası olmadığı için böyle bir tartışma din kuralları, din kitapları düzleminde yapılabilir. yapılamıyorsa da iddiaya cevap verme yerine itinayla kaçılır, konu saptırılır. * *

son edit: mantık var, yoksa allah'tan değildir deniyor. milyon defa söylediğim şey açıklanamadı, halen mantıktan bahsediliyor. madem mantığı var, e açıklasana. diyeceklerim bu kadardır, cidden komikleşti.
Tanrı'yı bir pasta gibi 3' bölen, ne dediklerini kendileride anlamamış olan zihniyetin ürünüdür.
Bunların temel inançlarının orjinaline şöyle bir bakalım. Hristiyanlığın ilk şartı bu 3'lü masalına inanmaktır. Temel inancın orjinali şöyle:

"...we worship one God in Trinity, and Trinity in Unity... for there is one Person of the Father, another of the Son, another of the Holy Ghost is all one... they are not three gods, but one God... the whole three persons are co-eternal and co-equal... he therefore that will be save must thus think of the Trinity..." (excerpts from the Athanasian Creed)

Diyorsunuz ki 3 tanrı yok tek tanrı var bunun neresinde 3 tanrı yok. 1 kişi= god the father(baba), god the son(isa)=1 kişi, god the holy ghost(kutsal ruh)=1 kişi

Gördüğünüz gibi bunların hepsi birbirinden farklı kişiler,aynı zamanda hepsi tanrı ve birbiriyle eşit, hem ezeli hem ebedi.(co-eternal,co-equal) Benin anlayamadığım şey nasıl oluyorda , burda resmen 3 tane farklı tanrıdan bahsediyor olmanıza rağmen 1*1*1=1 diyerek komik duruma kendinizi düşürüyorsunuz.
Aklını kullanarak bu bilgilere bakan insan, hiç bir şekilde teslisi kabul edemeyeceğini anlar. Zaten hiç bir papaz ve Hristiyan ilahiyatçı da bugüne kadar teslisi izah edememişlerdir.

istanbul işgal edildiği zaman istanbul'da ki azınlıkların kutlama yaparak işgali kutladıkları tarihi bir gerçektir. Misyonerlerin dinlerini anlatma olayına hiç bir diyeceğim yok ama diyorum ki, ülkede ki misyonerlik faaliyetleri yalnız dini anlatma olayı değildir, altında başka nedenler de vardır.
çok tanrılı dinler ile tek tanrılı dinler arasındaki geçiş safhasını ifade eder.
ha üç ha bir. Tanrıyı gördüm dersen deli derler, görmedim dersen kör ateist derler. Hakkaten güzel sistem. inanan istediğine inansın da, inançta mantık bir gereklilik değildir. inancı mantıklı hale getirmeye çalışmak esas itibariyle inancın zayıflığına delalet ediyor olabilir.
üçlü birliktir. Baba, oğul ve kutsal ruh'un aslında tek bedende olduğunu anlatan hristiyanı inançtır. hristiyanlar 3lü birliği şu şekilde bir örnek vererek açıklarlar.
Güneşin kendisi vardır. Isısı ve ışığı vardır. Güneş Baba Tanrı'nın kendisi olurken, ışığı dünya üzerinde görülmüş oğlu olan isa, ısısı ise hala hissedilebilen dünya üzerinde olan ve Kurtuluş gününe kadar dünyada işleyecek olan kutsal ruh'tur.
yanımda ol(a)mayandır.
7.nesil yazar. paşadır kendileri.
roma'da güçlenmeye başlayan hristiyanlığın eski pagan dinlerle birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan sembolist bir simge.
hıristiyanlık'taki tanrı'nın baba, oğul ve kutsal ruh olmak üzere 3 şekilde var olduğu inanışı. 3 tane ilahın var olduğuna değil, 1 ilahın 3 şekilde var olduğuna işaret eder. bu yüzden hıristiyanlık sanılanın aksine 3 değil, tek tanrı kabul eder. 3 ilah kabul etseydi ehl-i kitap olmazdı. birden çok tanrı kabul eden budistler ve hindular ehl-i kitap değiller mesela.

ama islam şunu der: allah'tan başka ilah kabul edemeyeceğin gibi, allah'ın 3 şekilde var olduğuna da inanamazsın, inanırsan kafir olursun. burada allah'ı üçe bölmek* söz konusu ve hz. isa'yı allah'ın bir parçası görmek söz konusu.
(bkz: trio), (bkz: üçleme)
Hristiyanlık inancındaki üçlemedir. Baba tanrıyı, oğul isa'yı, kutsal ruh tanrının ruhunu ifade eder.
aslı üç tanrıya tapmak değildir( zaten bu uydurma bir saçmalıktır)

isa tanrının oğlu değil aslında bizzat kendisidir.

teslis denen şey özünde tanrı için mekan algısının olmamasıdır. yani tanrı buradaysa aynı zamanda oradadır, oradaysa aynı zamanda şuradadır gibi. tanrı için yer ve zaman kavramı yoktur, o aynı anda her yerdedir.

işte teslis özünde budur.

müslümanlar işine geldiğinde ama kuantum var çok mantıklı demesini biliyor ama bunu bir türlü anlamıyor.

gelelim oğlu lafına, orada kullanılan oğul lafı mecaz anlamdır, aslında isa tanrının bizzat özü ve yeryüzünde bulunan halidir.

yani orada oğul bu özü ifade etmek için kullanılır ve hristiyanlara teslisi anlamak zor olduğu için böyle öğretirler.

ayrıca isa' ya incil inmemiştir. isa tanrıdır ve sözü bizzat tanrı sözüdür, onun ağzından çıkanlar zaten bizzat tanrı sözü olduğundan neden vahiy insin?

incil bin tane de olsa fark etmez yani. çünkü bunlar isa' dan sonra yazılmıştır.

isa' nın bunlarla ilgisi yok.

ha bunların doğruluğunu neye bağlıyorlar?

kutsal ruh, tanrının bir diğer özü bunun etkisinde kalarak yazdırıldığına inanıyorlar ve doğruluğunu böyle kanıtlıyorlar.

yani bir dini özüyle inkar etmek lazım. abi adamlar tanrı doğurdu diyor resmen hhııııı biz çok zekiyiz tanrı hiç doğurur mu yeaa gibi saçma sapan şeylerle kendinizi kandırmak yerine açın dinleri kendi gerçeklikleriyle okuyun.

ayrıca tevrata eski anlaşma derler ( tanrının yahudilerle anlaşması) incile yeni anlaşma derler( tanrının tüm insanlarla anlaşması)
ve bununla birlikte dini noktalarlar. inanan cennete gider inanmayan cehenneme.

yani mantığı bu. teslis anlaşılması zordur bu yüzden halkın anlayacağı dile indirgemek zorlaşır. eğer bir dinin ne olduğunu anlamak istiyorsanız gerçekleri dini büyüklerinden dinleyin. korkmayın hristiyan olmazsınız.
monoteist bir inançtır. Tanri bir tanedir. fakat üç farklı doğada açıklanır. Baba oğul ve kutsal ruh tek bir tanrıdır. teslis inancinda tanrı zamanla ve mekanla sinirli degildir. Tanri tektir ve her an her yerdedir. Bu sadece tanrınin dogasini aciklama seklidir.

Tamam islama gore kafirliktir bunu anlarim ve umursamam fakat hristiyanlik tek tanrili bir dindir. Okudugunu anlama kapasitesine sahip herkes bunu anlayabilir.

http://www.agapekilisesi.com/ogretis/teslis.htm