bugün

(bkz: the fog)
kimi zaman istanbul'da şehir hatları vapurlarının anlamsız biçimde yarı yoldan dönmesine sebep olan doğa olayıdır. olan biteni vapur çaycısı yolculara duyurur.

-sayın yolcular, göz gözü görmez sis muhalefeti nedeniyle eminönü iskelesine * * geri dönüyoruz. çay isteyen?
göz gözü görmüyor tabirini kazandıran hava olayı.
kısaca sister. *
unamuno'nun sıradışı romanı. karakterin bir roman karakteri olduğunu ve birkaç sayfa sonra öleceğini anladığı ve romanın yazarını ziyarete gidip(ki o yazar da unamuno'nun ta kendisidir) romanın sonunu değiştirmesi için onunla tartıştığı ilginç roman.
güntülü.
(bkz: ilginc isimler)
(bkz: pus)
Küçük kedi ayaklarla
gelir sis.

Sessiz kalçalarla
oturur bakar
limanla kente
ve sonra çeker gider.

Carl Sandburg
(bkz: sisler evi)
(bkz: house of sand and fog)
insanın içine sebepsizce çöken sıkıntı misali şehrin üzerine yayılan bembeyaz bir bulutun içinde yürüyormuş hissi uyandıran var ile yok arası şey... *
symbian işletim sistemi için çıkarılmıs oyun ve programların uzantısı.
zülfü livaneli' nin yazıp yönettiği bir 12 eylül filmi. oğlu siyasi olaylar sırasında bir faili meçhule kurban giden avukat bir babanın, oğlunun katili olarak yakalanan adamın suçluluğundan şüphe etmesi ile başlayan olaylar, ölen oğulun katilinin karşıt görüşlü ağabeyi olduğunun ortaya çıkmasına kadar gider. rutkay aziz oğul acısı yaşayan idealist babacan avukat rolünde, uğur polat kardeş katili siyasi militan rolünde,menderes samancılar cinayeti üstlenen sessiz mahkum rolünde harikalar yaratırken; livaneli ' nin ünlü izmir kökenli yönetmen arkadaşı elia kazan' da misafir oyuncu olarak filmde boy gösteriyor.
iki şehri var gecenin,
biri gözümde tütüyor,
birinin dumanı üstünde yağmur gibi çöken siste.
bana bu uykusuz şehri niye bıraktın
göze alamadığım bir şehrin yerine bütün şehirlerdesin,
gece değil istediğin hayli karanlık
bakışlı bir şehrin gözleriyle çarpışmak hevesindesin!
Gözlerini anlıyorum henüz
bağışlayabileceği gözleriyle çarpışmadı kimsenin!
gözlerimizi uzaklıklar değil ki yalnız
göze alamadığımız yakınlıklar da acıtır
ve gözleri ancak gözler bağışlayabilir.
öyle acıyor ki gözlerim kim bağışlayacak...
sis değil, uykusuzluk değil, iki uzak
şehir gibi ayrılıktan kavuşmuyor gözlerim;
Biri hepimizle gözgöze gibi hala uykusuz,
biri sis içinde kirpiklerine kadar açık.
bu sessizliği kim bıraktıysa,
göremiyorum konuşkan gözlerinde tek sözcük bile,
gözlerimiz birbirine değmiyor gecenin iki şehrinde
Kimsenin kimseye gözü değmiyorsa, şiir niye ?

(bkz: haydar ergülen)
volvox, mister no gibi iyi gruplara sahne olmuş bir zamanların en iyi rock barı.
yerle temas eden havanın içindeki su buharının yoğuşması ve buna bağlı olarak görüş mesafesinin bir kilometreyi aşamaması. bir anlamda bulutun yeryüzüde oluşması.
2 gündür eskisehir'i esir alan, 20 metre önümüzü göremedigimiz doga olayi.
eğer sabahtan olursa günün geri kalanının güneşli olacağının işaretidir.
symbian os uzantısıdır. eğer uygulama telefonunuza yüklenmiyorsa *, klasör seçenekleri -----> görünüm -----> bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeeğini deaktive edip ortaya çıkan programın sonundaki .sis uzantısını büyük harflerle sıs olarak değiştirin ve öyle yüklemeyi deneyin. büyük bir olasılıkla program yüklenecektir.
atmosferdeki subuharının havada asılı kalması sonucu oluşan hava olayı. stratüs bulutunun zemine inmiş halidir.
bir türkan ildeniz şiiridir.

sisin derinliğini bilir misin?
sen denizin derinliğince
sissin
ben yolunu gözleyen yolcu.
filmi de çekilmiş bir stephen king kitabıdır.

(bkz: the mist)
Siemens IT Solutions and Services kısaltması.
sister'ın kısaltılıp budandıgı, gunluk dilde kullanım sekli. bro'nun aynadan bakılışı.
(bkz: symbian)
fikret kuşkanın ufacık bir sahneyle sinemaya ilk adımını attığı. zülfü livanelinin yazıp yönettiği başrollerindeuğur polat ve rutkay azizin oynadığı bir türk filmi.