bugün

ya sevilen ya da nefret edilen kış sebzelerdendir.
zeytinyağ ve limonun yardım ve yataklığıyla sindirellaya dönüşür.
bir babazula şarkısı.

ılık ılık taze taze
tane tane yemyeşil
bu dünyada iki türlü insan var
pırasa sevenler ve pırasa sevmeyenler
anlamayanlar ve anlayanlar
pırasa pırasa
mmmh lezzetli
pirinçli pirinçli tatlı tatlı
et yiyenler ve et yemeyenler
göremeyenler ve görebilenler
pırasa pırasa
nefis zeytinyağlı
limonlu mis gibi
güzelliği tadanlar ve tadamayanlar
sevmesini bilmeyenler sevebilenler
pırasa pırasa
böreği de yapılan bi kış sebzesidir ki böreği kıymalı börekten bile daha nefis olur, afiyetle yenir. biraz daha istenir.
tez zamanda üretimi durdurulması gereken sebzedir.varlığından haberdar olmak bile hoş değildir.
Zambakgillerden, sapından ve yapraklarından yararlanılan, çok yıllık bir kış sebzesi (Allium porrum).
pazarda poşete sığmadığı için gazete kağadına sarılan uzun sebze..
sövme laflarında saça kullanılan sıfat.
küçük parçalar halinde salataya karıştırıldığını gördüm bir yerde. dururmuyum kaçtım hemen ortamdan.
eti Bumbada reklamında da görüldüğü üzere, saçları dümdüz olanlara yönelik bir hitap şekli.
annelerin sürekli yaptığı ve çocuklar tarafından sürekli yenmeyen fakat yapılmaya devam edilen yemektir.
+anne yine mi pırasa, öff ya!
küçücük bir çocukken taze soğanın hormonlusu olarak düşündüğüm sebze.
(bkz: pırasa saç)
harika bir baba zula yarı doğaçlamasıdır. yemeyin de yanında yatın (ama yatarken dinlemeyi de sakın ihmal etmeyin);

http://www.youtube.com/watch?v=_eWdG4vL5Qo
-pırasa pırasa dallarına kar yağsa
-kızlar kocasız kalsa
şeklindeki tekerlemeye konu olmuş sebze.
arnavutlarin ulusal sebzesi. ayrica benimde cok severek yedigim ama cogu kisininde hic sevmedigi sebze.
Kıymalı yemeği yapılan ve gayet de lezzetli olan sebze. * *
dunyanin en lezzetli yemeklerinden biridir. *
Zambakgiller ailesindendir. Soğan ve sürgünleri yenir.Bol saçaklı kökleri,çok uzun gövdesi vardır. Yapraklar daima içte oluşur ve biri diğerinin içinden çıkar. Yaprak tabanının genişleyerek gövdeyi sardığı kısım olan yaprak kını uzundur. Yaprak gövdesinin rengi,dip kısmında beyazken,üst tarafa doğru gittikçe yeşile döner.
(bkz: nevriye budak)
(bkz: cengiz budak)
annemin bir defa bile yedirmeyi başaramamasına rağmen aslen bir yörük olan yengemin üniversite yıllarımda (tabii başka bir şehirde) akşamları ziyaretlerinde bana tabak tabak yedirmeyi başardığı, aslında iyi pişirilirse son derece lezzetli olabileceğini düşündüğüm ve bu konudaki tüm ön yargılarımı yıktığım sebze. annem mi iyi pişiremiyordu, yoksa başka şehirde okuyan üniversite öğrencisinin açlığı psikolojisine mi yenik düştüm emin değilim ama artık seviyorum seni pırasa. tabii seni de baba zula !
böreği de yapılır.
olur mu hiç? dememek lazım. olur, hem de öyle güzel olur ki, tadını damakta bırakır. bir şekilde tüketilmesi gerekiyorsa, pırasa fazlalığı varsa, böreği yapılmalıdır, herkes saldıra saldıra yiyecektir.
'bu dünyada iki türlü insan var
göremeyenler ve görebilenler'
sözleriyle kalbimizi kazanan şarkıdır ,candır yahu.
arnavut çok tokmuş;
-yemek yer misin? diye sormuşlar,
-pırrassa olsa yemem demiş.

zeytinyağlı bol limonlu hazırlandığında parmaklara ziyan muhteşem lezzet.
herkesin aksine son derece severek yediğim, özellikle de üstüne limon sıkınca gayet afiyetle yenesi yemek.
bana nevriye-cengiz budak çiftini hatırlatan sebze:
+ayşegül hanım bu manyak 1 haftadır pıras yapıyor evde cırcır oldum paçalarımdan akıyor.