bugün

ünlü italyan besteci ruggero leoncavallo tarafından 1892 yılında hazırlanmış bir oyun.

kıskanç bir koca olan olan canio'nun trajedisini anlatır. asıl mesleği palyaçoluk canio'nun işlediği cinayet onu bu oyunla birlikte tarihin ilk şeytani palyaçosu yapar.
yeni bir altıncı nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
hangi silik yazar bu çok merak ediyorum...

saçma sapan hayaller peşinde koşmakta ve henüz 30 entry si bulunmadığı halde yazarlara dadanmaya başladı. önceki hesabında çok ağırına giden şeyler olmuş ergenin. acıdım lan.*

(bkz: #6996794) geldiği andan beri uydurma hayaller peşinde koşuyor. ciddi ciddi merak ediyorum hangi yazar acaba. flagellum dei başlığına sürüsüyle nick altı entry girip, adama sen hep nick altı yazıyorsun iddiası da uydurmuş. yavrucağım, küçük ergenim... bunlar kanıtlanabiliyor. mesela kaç entry girdiğin gözüküyor. halbuki önceki yazarlıgından senin bunu bilmen gerekir. hadi bakalım, tıpış tıpış anaokulunun yoluna...

(bkz: cin olmadan adam çarpmak)*
cem yılmaz'ın da oyunlarında kullandığı ünlü palyaço.

adamın biri doktora gidip bunalımda olduğunu söyler. doktor "ünlü palyaço pagliacci şehre gelmiş, onu izle bir şeyin kalmaz." der. bunun üzerine adam iki göz iki çeşme ağlamaya başlar: ama doktor, pagliacci benim!

türkçe'deki palyaço sözcüğünün kökeni de budur*. oyunun türkçe'deki adı da zaten palyaçolar'dır.
aslında belki hepimiz bir pagliacciyiz. Mutluluğu dışarda arasakta bizi mutlu edebilecek tek kişi yine kendimiziz. Ancak biz kendimizi mutlu etmek yerine çevremizi mutlu etmek üzere ihtisaslar yapıyoruz. palyaçoluk ediyoruz.