bugün

(bkz: babam bana bir gün büyük adam olacaksın dedi)
(bkz: sonra babamı sattım büyük adam oldum)
(bkz: nasıl yanii)
an itibariyle nobel ödülünü almıştır. münasip yerinde taşıması temennileriyle kutlarız.
an itibariyle nobel edebiyat ödülünü almış,her nekadar ödüle ulaşma yolunu tasvip etmesek de yine de icimizi cız ettiren kişidir.
(bkz: ruanda ya altın portakal ödülü)*
mutlaka izlenmeli.
http://www.youtube.com/watch?v=dH8irrmxEUY
nobel ödülünü almadan önce benim adım kırmızı,kara kitap ve kar adlı eserleri uzun uzun tanıtılmıs ve türkce olarak ödülünün alması için davet edilmiştir.sahsen türkiye adına cok gururlandığım bir andı.birde dikkat edildimi bilmiyorum en uzun alkıslanan kişi oldu sahnede.

mukkemel cumhurbaskanımızın bir telgraf cekip tesekür etmekten aciz olduğu,yurdum insanının yazarlık kapasitesinden ötürü değilde idda ettiği sözlerden dolayı kellesini ucurmak istediği orhan pamuk,dakikalarca alkıslandığında kendisi hakkında atıp tutan simalar gözümde toz zerrecikleri gibi göründü.sırf ezberlenmiş kliseleri tekrar etmedi diye kendisini vatan haini ilan eden tornavida kafalı insanlar eminim catlamıslardır kendisine gösterilen saygı sonucunda.fikirlerine katılmıyorsanız bunu makul bir sekilde acıklayabilirsiniz.ama elinizden küfür etmekten , bu basarıya bok atmaktan baska bir sey gelmiyorsa bizlerede keyifle sizleri izlemek düsecek.

Eserleri 49 dile cevrilecek olan orhan pamuğun tüm dünyaya türkiyeden de dünya standartlarında kişilerin cıkabildiğini göstermesi, ülkemize sunduğu en büyük katkıdır bence.basarılarının devamını yürekten diliyorum.umarım fizik,kimya gibi dallarda da uluslararası kalitede simalar cıkartabilir türkiye..
aldığı nobeli babasına ithaf eden, columbia üniversitesinde ders veren ve new yorkta yaşayan yazar
tüm o vatan sevgisine aykırı davranışlarından dolayı kendisini hiç sevmesem de edebi karakteriyle aldığı nobeli sonuna kadar haketmiştir. ayrıca nobeli babasına hediye ettiği konuşma da çok etkileyiciydi.
ne demiş olursa olsun, ne görüşü savunuyorsa savunsun, Stockholm' de ve Avrupa' nın diğer yerlerinde imza günlerinde uzayan kuyrukları ve imza attığı kaleminin mürekkeplerinin bittiğini gördükçe kendisiyle gurur duyduğum Türk edebiyatını dünyaya tanıtmış, Türk yazınına Avrupa' nın ilgisini çekmeyi başarmış nobel ödüllü bir Türk yazarı olmasından dolayı kendisiyle bir Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak gurur duyduğum insan. Başarılarının devamını diliyorum, umarım imza attığı kalemlerin mürekkebi hep biter...
http://www.milliyet.com.t...06/12/11/son/sonyas04.asp

orhan pamuk'un ödülü hangi vesile ile aldığının en güzel kanıtı... edebiyat dalında ödül almış biri geleneksel olarak yapılan bir programda siyaset konuşmak durumunda kalıyor...
zaten başka türlü olması da pek mümkün değil... zira...

"... Ben bunlara yanıt vermeyeceğimi söylediğim halde moderatör ısrarlı bir şekilde 'Ama ben de bunları sormak zorundayım, soracağım' deyince, kafamdaki kompütür sinyal vermeye başladı. Anında karşımdaki kadını delete ettim."
türk bir edebiyatçının, nobelli bir yazarın(!) kurduğu cümleye bakın!... delete etmiş... afferin yavrucum...
2-3 yıldır nobel alacak denipte anca 3 sene sonra neden aldığını merak ediyorum. Nobeli almasında siyasi açıklamaların büyük etkisi olduğuna inandığım yazar... (nobel ödülleri tarihinde orhan pamuk gibi siyasi açıklamalar yapıp ödül almış yazarlar bulunmaktadır)
nobel edebiyat ödülü öncesi cüneyt özdemir ile stockholm sokaklarında gezerken bir çocuk kadar mutlu gözüken babamın bavulu ile gerçekten kendisini dinleyen bünyeleri az-çok etkileyen, bir anlığına düş de olsa babasının mezardan çıkıp da "değdi mi lan eşek sıpası o kadar ülkeni karalamana?" diye sorması ile ardına bakmadan fransa ya yerleşmesi gereken kişiliktir. *

edit: sadece kara kitap'taki muhteşem gizemi ve anlatımı bile çok çok güçlü olan, sadece türkiye'nin değil dünyanın en güçlü 10 kalemi arasında göstereilebilecek bir düş insanı.
aldığı ödülü de sonuna kadar hakedendir. söylemleri, demeçleri ne olursa olsun (-ki, özgürlük her şeydir) yazın dalında bu ödülü fazlasıyla hakedendir.
türkçe konuşamayan türk edebiyatının nobel(!) ödüllü yazarı. bir de siyaset konuşmak istemiyormuş. e be kardeşim o ödülü sana kara kaşın kara gözün hatırına mi verdiler?
ohannes pamukçuyan olarak da bilinen yazar...
''türkler ermeni ve kürtleri katletti'' demek için türkçe cümle kurmasının prestijimize hiçbir katkıda bulunmayacağı bilakis bizi rezil etmeye muvaffak olan emperyalizm sözcüsü.
iyi yazicam diye cok kasan adam,nobeline turp sıkılıca.
postmodern türk kerterizi.her hal ve şartta tasvip edip destekliyen özgürlükçü ve ilerici, beğenmeyip eleştirme hakkını kullanan tutucu ve faşist.
nobel i kazandıgı gün amerikanın en cok dinlenen radyosu ondan söyle bahsetmistir:
"türk yazar orhan pamuk nobel edebiyat odulunu kazandı. pamuk ulkesindeki ermeni soykırımı ve kurt katliamını dile getirmisti. " *
kendisi ile gurur duyulması gerektiği iddaa edilen yazar.bu konu ile ilgili
(#982694)
nobel ödüllü yazar. ister bunu siyasi sebeplerle ister iyi bir romancı olduğu için almış olsun sonuçta bu aldığı gerçeğini değiştirmez, ki ben bu ödüllerde romancılığının önde olduğunu düşünmekteyim. ayrıca hiç bir yazar doğru söylemek zorunda ve ya milliyetçi olmak zorunda da değildir. onu kınamak ve ya hakaret etmek "ki ailesine varana kadar hakaretler yapılmaktadır" iyi bir tutum değildir. o ödülü bir yabancının almasına daha çok sevinecek insanlar şimdilerde geçmiş dönemlerde almış olmasını istedikleri nazım hikmet'i hapse atmamışlar mıydı? ülkeden gönderilmesini sevinçle karşılamamışlar mıydı? şimdi ne oldu da yüreklerine bastılar. çünkü o dönemlerde tehlike olarak görülen komünizm artık büyük tehlike olmaktan çıkmıştır. yeniden komünizm hareketleri baş gösterse ilk yasaklanacak kitaplar yine nobel alsın denilen nazım hikmet'in yaşar kemal'in kitapları olacak. bu durumdan 50 yıl sona ermeni meselesiydi kürt meselesiydi tartışmaları bittiğinde böyle bir tehdit ortadan kalktığında sanıyor musunuz ki herkes orhan pamuk şöyle demişti, böyle demişti diyecek. bizim de nobel ödüllü yazarımız var diyecek. tarih ne damat feritleri, enver paşaları, adnan menderesleri affetmiştir. belki hiç bir zaman türk halkının çoğunluğunun sevdiği bir insan olmayacak, hatta sevilen biri olarakta ölmeyecek ama ileri de arkasından güzel şeyler söylenecek bir insandır. roman biraz da bu değil midir? öldükten sonra senden geriye kalanlar. ama diğer yazarlardan bir farkla üzerinde nobel ödüllü yazar yazısıyla kalacaktır.
hakkındaki eleştiri boyutunu aşan ağır hakaretlere kibarca 'olabilir eleştirinin iyisi kötüsü olmaz' cevabını verebilecek kadar ulu , ermeni soykırımını kabul ettiği için aşırı milliyetçi takım tarafından yerden yere vurulan , nobel ödülünü erken yaşta alabilicek kadar zeki , gösterişten uzak bir hayatı olan , romanları bir çok dile çevrilmiş, 12 Ekim 2006 tarihinde Nobel ödülünü alan ilk Türk olma özelligini kazanan ama bazı yönleriyle siyasi kesimde ve halk arasında gerginliklere yol açmış, iyiliği ve kötülüğü kişiden kişiye göre değişen yazar.
dehşetengiz güzellikte bir kıza sahip olan yazar.
kızının fransız lisesinde okumasını, yaptığı açıklamalarla bağda$tırmak gibi bir dingabaklığa giri$meden anlatmaya çalı$ırsam iyi bir romancı, berbat bir konu$macı ve cesur bir adamdır orhan pamuk.

cevdet bey ve oğulları dı$ında iyi bir kitabı yoktur benim için. bunun dı$ında da nobel kazandı. evet bu önemli; evet bu türk halkı için azımsanamayacak ölçüde ehemmiyet ihtiva eden keskin bir mevzu fekat "ağzı olan konu$uyor!" mottosunu doğrular biçimde yorumlar duydum ben bu geli$en olaylar hakkında.
bakkaldan, kasaptan, manavdan öyle tepkiler aldım ki konu$tuklarım için $a$arsınız. posta gazetesinin ilk üç sayfasını okuyan, fotomaç'ı hatmeden, ba$ka da gazete okumamı$ öküzlerle bürokratlara ve parlementerlere ta$ çıkartacak fikir teatilerine giri$tim. içinde ta$ıdığı kazurat miktarıyla anlamlanan bir et-kemik yığını olmasının dı$ında bir$ey olmayan insan hayvanları, nasyonalizm, budunsal merkeziyetçilik, parçalanmaya kar$ı gösterdiği direnç ve istikrar parametrelerine bakıldığında bana kuvay-ı milliye hatırlattı.

tarihin sadece kazananları anımsadığı gerçeğinde vurgu yapıyor ve bu cümlenin altını fosforlu kalemle çizip zagon gereği de ezberlemenizi öneriyor ve diyorum ki;
orhan pamuk'u bırakın da be$ikta$ turu atlayamadı yaa! dur bi sigara yakacağım ben uyuz oldum.
kanımca ülkemizin bir çok kesimine seslenebilen insanları aldığı ödül üzerine verdiği yemeğe davet edip bu insanların hitap ettiği kesime hoş gözükmeye çalışmış ve bunlar üzerinden kendine prim kazandırmaya çalışmış insan.

ama unutuyormuyuz. hayır. ben unutmam şahsen. tavsiyem sizde unutmayın.

bu arada kendisine ödül verileceği konusunda chp ve akp grupları arasında bir uzlaşı varmış. tebrik ederim kendilerini!! umarım kendisinin hangi nedenle bu ödülü aldığını ve bu ödülü alırken izlediği yola da bir açıklık getirirler. gelişmeleri merakla bekliyoruz.
cemaat dışı bir kişi olduğunu beyan etmiştir. aferin.
http://www.internethaber..../news_detail.php?id=58524