bugün

Fransa'da yayımlanan "Le Point" dergisi 2012 yılında kendisi için
"Yaşayan en iyi yazar" demiş.

Orhan Pamuk'un sanatına, edebiyatına hayran olan birisi olarak ben de bu yoruma katılıyorum.

Onun romanlarını okumak, Bir festival filmi veya onlarca oscar almış bir filmi izlemek gibi keyifli.

Her romanından farklı zevk aldığım müthiş bir yazar.

Ne mutlu ki bize böylesine muazzam bir yazarı ana dilinden okuyabiliyoruz.
Sadece bir kitabını okudum. Kurgusu ve kalemi sağlam. Ama bazen çok sıkıyor. Ağırlaşıyor kitap. Nobel konusunda bir şey diyemem yalnız uç fikirlerini pek beğenmiyorum. Her şeye rağmen başarılı bir edebiyatçıdır bence yine de.
Romanlarını okumaktan en çok keyif aldığım Türk yazardır.
okumak isteyenler, "cevdet bey ve oğulları" ndan başlamalıdır.
bazen o kadar tadı damağında kalıyor ya hani bir şeyin...
garip bir haz, sonunu merak ediyorsun ama sonu gelsin istemiyorsun...
öyle masum kalmış bir yanına dokunuyor ki bazen, nerden buluyor o hiç dokunulmamış, kimsenin bilmediği yanını senin...
sanırım onu özel kılan da bu, benim için...
hayatıma kattığı değerler ve haz için teşekkürler...
başucumda hep dur, ve o kimsenin bilmediği yalnızlığıma hep dokun...
Türkiye'de değeri öldükten sonra anlaşılacak büyük yazarlardandır.
Efendim, kendileri korumalarla dolaşmaktan rahatsızmış!

https://www.odatv4.com/gu...tciler-tehdit-etti-250003

Onu Nobel alacağım ayağına ülkene ve halkına ihanet ederken düşünecektin a hain!

Ne işin var bu ülkede? Zaten zamanının çoğu yurt dışında geçiyor, o zaman hiç geri gelme de rahat et.
yeni hayat kitabında şöyle diyor;

bir insanı özlüyor olmanız ona dönmeniz gerektiğini göstermez. bazen özlemeniz gerekir. bir sabah uyanıp artık özlemediğinizi fark edene kadar..

adam yaşadıklarını yazma yoluyla betimleyebiliyor, bu ne büyük bir lütuf.
evlenmiş.

https://www.posta.com.tr/...i-akyavas-evlendi-2508530
Sevmiyorum, sevmeyeceğim de.

Edebî anlamda üst düzey işler yapıyor, inanılmaz bir üslûp da yaratıyor olabilir fakat beyninin içini dolduran şeyleri sıkıştırdığı satır araları kanımı donduruyor.

Kişilik bazen her şeyin önüne geçebiliyor.
Meraba poğçacı.
Son birkaç senedir hemen hemen her kitabını okuduğum ve en sevdiğim romanlar listesine birden fazla kitabı üst sıradan giren efsane yazar. Okunması biraz zordur. Bunda dilden bahsetmiyorum. Dili iyi kullanır her ne kadar ilber Hoca beğenmese de haksızdır kendileri. Kurgusu çoğu kitabında karışık gelir çoğu okuyucuya o yüzden anlaşılmaz denilir.
akılda kalıcı pasajlar yazamaz. hele aforizmaymış, okuyunca sarsılacağınız bir şiirsellikmiş mümkün değil rastlayamazsınız kitaplarında. yaptığı şey postmodern birkaç yazım üslubunu ve tekniğini kendi coğrafyasına uygulamaktır. yalnız bunda da başarısızdır. çünkü anlattığı insan bizim insanımız değildir, orhan beyin odasında hülyalana hülyalana uydurduğu tiplemelerdir. güldür güldür skeçlerindeki fars konularını uzata uzata, konuya yabacılaşa yabancılaşa ele alır. birçok insan için önemli bir figür olabilir, fakat tuna kiremitçi veya ece temelkuran neyse orhan pamuk da odur. vasatın kahramanıdır.
Yaşayan en iyi 3 yazardan biridir (coetze, llosa).
Edebiyat nobelini ve para ödülünü almak için içinde yaşadığı ülkenin tarihi için utanmadan yalan söyleyip ihanet eden yazar müsveddesi.
bu kadar bozuk bir türkçe ile nobel alması hayret verici.
güzel adamdır, nevet.
Kendisinin romanlarını okuduktan sonra bir yazarı sevip sevmeyeceğime en az 2 kitabını okuduktan sonra karar verme kararı aldım ve iyi mi yoksa kötü mü yazar olduğuna yalnızca kendisinde karar veremedim. Cevdet Bey ve Oğulları, sessiz ev ve masumiyet müzesi bu kadar güzelken kar Ve Kara kitap Nasıl bu kadar sıkıcı olabilir, gerçekten anlayamıyorum.
Sadece Benim Adım Kırmızı kitabını bir türlü sevemediğim yazar.
O kitap full bilgiydi sanki.
"Ayasofya'nın yeniden cami olması 'Atatürk'ün laikliğine artık saygı duymuyoruz' demek anlamına geliyor. Dünyanın geri kalanına Batı'dan memnun olmadıklarını söylüyorlar. Muhalefetin de buna karşı çıkmaması beni şaşırtıyor."
bu ülkede din düşmanı veya devlet düşmanı olunca aydınlık oluyorsun. mantığa bak mk, sonra vay mk almanya neden gelişmiş.
Patronundan izin almadan açıklama yapamayan insanlara dert olmuş bir yazar.

Bu ülkede en çok konuşması gerekenler ülkenin aydınlık yüzleridir. Çıkıp bilmeyene anlatmalı benim söylediklerim ne kadar etki eder, tanınan bilinen insanlar çıkıp konuşmalı. En çok Orhan pamuk gibi diğer sanatçılar konuşmalı. Zaten bizi sessizliğimiz öldürecek.
Ya ben orhan pamuk’a bayılmam, kitaplarını okurken de nefes alamıyorum. Yine de iyi yazardır. Nobellidir falan.

Ama ne yalan söyliyim, liberal takılacak diye muteber ilan ettirdiği adamların yancılarının bugün kendisini itip kakMası da komiğime gidiyor.

Devlet bahçeli orhan pamuk’a giydiriyor ya. Bunun ne kadar komik olduğunu anlatabilmek için boris yeltsin’in çehov adam değil falan demesi lazım.

Muazzam bir olay bu.
Devlet bahçeli, Ayasofya için düşüncelerini söyleyen pamuk için şunları demiş: “Bir yazar müsveddesinin, ‘Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek dünyanın geri kalanına artık seküler değiliz demektir’ ifadesi kafasının her zerresi dikenle sarılmış Pamuk soyisimli bir şahsın mesnetsiz sızlanmasıdır.”

Yahu anlamadığım adamın kendi fikri, saygı çerçevesinde beyan etmiş, katılırsın, katılmazsın, hakaret etmek nedir allah aşkına? Resmen Türk siyaset kültürü oldu bu saldırı üslubu.

Orhan pamuk'a bayılmam, birçok kitabını okudum, 'bazı' kitaplarını severim, tarzını ve tekniğini tartışabilirim ama çok sevgili devlet bahçeli işine gelsin ya da gelmesin bu adam bir şekilde Nobel almış, adama demezler mi sen ne yaptın şu memleket için ortalığı karıştırmaktan başka diye?
Sessiz ev romanını seviyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar