bugün

pazarlama elemanının bir değişik versiyonudur. bütün işlerden sorumludur neredeyse. yapılacak iş başlamadan önce genllikle onayı alınır.
bayan olan versiyonlarından kesinlikle uzak durulmalıdır. müşteriyle sahte samimiyet kurmaya girişler,beyaz ve parlak dişler,ahmedinejad gibi sürekli gülen bir yüz. bunlar bile bir numaralı samimiyetsizlik eylemleridir. ayrıyetten de maaşlarının yüklü bir miktarını kuaföre bayılırlar. kuaförün en yağlı müşterisidir ve kanki olmuşlardır. kendilerini bütünüyle işlerine vermişlerdir. belli belirsiz zamanlar da ani çıkışları gözlemlenmiştir.
müşteriden sipariş ya da hizmet emrini alır. işin başlangıcından sonuna kadar işin sorumluluğundadır. iş müşteri hatası yüzünden veya illegal bir durumdan dolayı tamamlanmaz, kabak yine kahramanımızın başına patlar.
* ilginç diyaloglara şahit olan insan canlıları...

- Temsilci : Esinizin cep telefonu numarasini alabilir miyim?
- Müsteri : su anda hatirlayamadim ama valla sizin karsinizda kendimi mal gibi hissettim simdi.
---------------------------------------------------------------------
- Temsilci : Annenizin evlenmeden önceki soyadini ögrenebilir miyim?
- Müsteri : Benim anamin bir ayagi çukurda,kizligi mi kaldi?
- Temsilci : Medeni Durumunuz?
- Müsteri : Erkegim!!!
----------------------------------------------------------------------
- Temsilci : E-mail adresiniz varsa alabilir miyim?
- Müsteri : çokatesli@ hotmail.com
- Temsilci : E-mail adresiniz varsa alabilir miyim?
- Müsteri : bradpit@mynet.com kendisine çok benzerimde?(aferin?)
- Temsilci : Cep telefonu kullaniyor musunuz?
- Müsteri : Nokia 3210'um var ama satacagim. simdi küçükleri çikti onlardan
alicam.
- Temsilci : Hayirli olsun. Numarasini ögrenebilir miyim?
- Müsteri : Kontürlü? O daha iyi oluyor bilior musun? Vergi yok
falan.(oldu?.)
- Temsilci : Mezun oldugunuz ilkokulunuzun adini alabilir miyim?
- Müsteri : Nerden ögrendiniz ilkokul mezunu oldugumuzu?
- Temsilci : Cep telefonu kullaniyor musunuz?
- Müsteri : Gazeteden kuponla almistim on gün sonra gelecek..
- Temsilci : iyi günler Nasil yardimci olabilirim?
- Müsteri : Benim dün son ödeme tarihiymis extre bugün geldi. Bugün yatirirsam faiz islermi?
- Temsilci : Evet geciktirdiginiz için faiz isler.
- Müsteri : Ne biçim bankasiniz diger bankalar böyle olunca faiz almiyorlar
iptal ediyorlar.
- Temsilci : Su andaki uygulama böyle, Baska yardimci olabilecegim birkonu
var mi?
- Müsteri : Yok
- Temsilci : iyi günler size
- Müsteri : Size kötü günler. Köpek siçsin sizin bankaniza!!!!!
- Temsilci : iyi günler Erdinç Beyle görüsebilir miyim?
- Müsteri : Babam Tuvalette hemde yeni girdi 1 saat çikmaz simdi
- Temsilci : Evli misiniz ?
- Müsteri : Hayir müzmin bekarim. Aman evladim sen sen ol sakin
evlenmeyecegim deme. Bak güzel bir isin varmis,bankada birini ayarla yasin geçmeden bir an önce evlen. Sonra bizim gibi tursunu kurmasinlar. Abla nasihati !!!
- Temsilci : iyi günler! inci Hanim'la görüsebilir miyim?
- Müsteri : Annem haciya gitti, 28'inde gelecek.
bütün işletmenin yaptığı hatalar için karşısındaki müşteriden sürekli özür dileyen özellikle güzel oldukları için seçilen tiplerdir, tüm gün şikayet dinleyen o güzelim kızlar ruhsal bunalıma girerler. Tek suçları o işi kabul etmektir, pek fazla para da almazlar yine de hep özür dilerler.
Diploma aranmayan mesleklerden bitanesi.
reklam ajansı ile müşteri arasında köprüyü kuran kişidir.
http://www.uzmantv.com/musteri-temsilcisi-ne-is-yapar
reklam ajansının kreatif bölümüyle müşteri arasında köprüyü kuran kişidir. ancak müşterinin kuryesi değildir. müşterinin her dediğini yapmak zorunda değildir o ajansın daha çok temsilcisidir. reklam ajansı bir kar amacı güttüğünden ajansı kara geçirecek her türlü oyunu müşteriye yapmak durumundadır. müşteri temsilcisi kanaatimce budur.
Bir firmanın müşterileri ile olan ilişkilerini yürüten elemanlara müşteri temsilcisi denir. genellikle hanım olurlar ve hizmet telefon aracılığı ile yürür. Bazıları satın almış olduğunuz ürünle ilgili bir sorunu gidermeye çalışır telefon başında. Bazıları da sizi gün içinde rastgele bir zamanda telefonla arayıp birşeyler pazarlamaya çalışırlar. Her ikisinde de telefon görüşmesi sonlandığında sinir katsayınızın oldukça yükselmiş olduğunu hissedersiniz. Kimi zaman adete ömrünüzden en az on yıl aldıklarını fark edersiniz.

malesef çoğu doğru dürüst konuşamaz. ne demek istedilerini anlamak için kendinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın faydası olmaz. ağızlarına jet motoru takılmış gibi hızlı hızlı konuşurlar ve her kelimenin en az bir hecesini yutarlar. siz anlamayıp "efendim" derseniz yanıt aynı şekilde gelir. sorularınıza verecekleri doğru dürüst cevapları da yoktur aslında. Önlerinde herzaman için belli bir konuşma şablonu vardır. Şablonda üç beş adet cevap örneğinden oluşan kısacık bir liste vardır ve yanıtlar oradan gelir. ürün, ya da verdikleri hizmet hakkında çok az bilgi sahibidirler. ne olacak ki? bu ülkenin gençleri çoktan seçmeli sınavlarla üretken düşünmek yerine önüne konulandan seçim yapmaya alıştırılmıyor mu? Bu şekilde yetişmiş insana çalışma hayatında daha fazla birşey yaptırmak mümkün mü?

Hadi üretken düşebilen müşteri temsilcisi fırsatını artık kaçırdık ve bunu kabul ettik diyelim. Bari en azından şu elemanlarınıza diksiyon ve türkçe'yi güzel konuşma kursu aldırın işe başlatmadan önce. tane tane ve anlaşılır konuşmayı öğrensinler ve işe öyle başlasınlar.

Valla türk telekom ve kablo tv beni deli ediyor son günlerde. zırt pırt en olmadık zamanda arıyorlar bir takım paketler satmak için. açıyorum telefonu, karşımda sanki çince konuşan birisi. ne anlattığı belli, ne satmak istediği şey... hayır, sizden zamanı ile aldığım şeyleri doğru dürüst kullanamıyorum ki çıkan arızalar yüzünden. o sorunuma çare bulabildiniz mi ki şimdi birşeyler satmak için beni rahatsız ediyorsunuz konuşma bilmeyen kızlarınızla?

elemanlarınıza biraz masraf edin ve yetiştirin onları beyler. doğru dürüst konuşmayı öğrensinler sonra iş başı yapsınlar. para harcamadan para kazanılmaz, unutmayın. böyle yaparsanız inanın satışlarınız daha başarılı olur. Benden söylemesi. ama siz bildiğiniz okursunuz gene. herşeyin iyisini biliyorsunuz ne de olsa!
Reklam ajansında yaratım ekibi ile müşteri arasındaki köprüdür. En çok kullandıkları bağlaç "ama". en çok kullandıkları çümle" çok beğendiler ama ..." dır. Reklam ajansında bir müştemi nasıl anlarsınız kısmına gelirsek makyaj, yüksek volüm kahkaha ve tak tak seslerinden kendilerini tanıyabilirsiniz.
yüzde 90'ı göt sallayan kızlardan oluşan meslek grubu.
genelde asgari ücretle ya da biraz üzerinde bir ücretle çalışan, daha bilinen adıyla pazarlamacı olan meslek grubu.
isimlerini söylemek en büyük hobileridir.
bir firmanın kendisine verdiği kısmındaki mevcut ve yeni müşterilerle iletişimi sağlayan meslek grubudur.
tabi burada neyin ve nerenin temsilcisi olunduğu oldukça önemli bir husustur. temsilcisi olunan yer büyük bir firmanın ana damarlarından biriside olabilir, küçük bir işletmenin pazarlama, çağrı karşılama gibi alanlarından biri de olabilir.
büyük ve güzel bir firmadan müşteri temsilcisi olmak iyidir, yapılan bir iş, dönen bir para, yardımcı olduğunuz, alanınızla ilgili bilgilendirme sağladığınız ve çoğunlukla konuşmayı bilen akıllı insanlar vardır böyle yerlerde. maddi ve manevi rahat hissedebilirsiniz kendinizi büyük şirketlerde müşteri temsilcisi olarak.
bunun birde banka, çağrı merkezi, küçük şirketler gibi daha acaip boyutları vardır. mesela çağrı merkezinde ahmeti mehmeti zelihayı arayan, kredi kartı ya da farklı ürün satmaya çalışan insana müşteri temsilcisi denmekte. bu doğru mudur tartışılır, ama yapılan iş ve alınan para müşteri temsilcisi olmayı sağlayabilecek bir durumda değillerdir. postmodern pazarlamacı mantığıyla sadece dışarda soranlara hava atılır, o kadar.

insani sorunların olduğu bir alandır müşteri temsilciliği. bağlı bulunduğun şirket sahibi daha rahat yaşasın, eşşek yüküyle para kazansın diye ömürden ömür götüren bir uğraştır. hayatın kısa bir döneminde bu mesleğe kucak açmak akilanedir; sokaktaki adamdan tutun, yüksek mevkideki adama kadar her çeşit insanla iletişimde olmak hayatta insana çok şey katmaktadır; ancak uzun süre bu işle içiçe olmak bünyede patates püresi etkisi yaratabilir, aman diyelim!
müşterileri değil firmalarını temsil eden kişilerdir.
bir reklam ajansında müşteri temsilcisi olmak isteyen erkekler bayan rakiplerinin 1-0 gerisinde rekabete başlarlar. bayanların avantajlı oldugu nadir mesleklerden biridir. çünkü insanlar görselliğe işitsellikten daha fazla önem vermektedir. ve görsellik için bayanlar tercih edilmektedir. çünkü reklamverenlerin çoğu erkektir. normalde ajansa eşofmanla, saç baş dağınık gelen ablalar reklamverenle görüşecekleri gün şıkır şıkır giyinirler, saç baş yaparlar. ajanstaki arkadaşları bile "sen bu kadar güzel miydin" diye şaşırırlar. siz ne kadar ama ben çok iyi laf yaparım, iyi ikna ederim deseniz bile etek giyince güzel görünen bacaklarınız yada gömlegin bir dügmesini kapamadıgınızda güzel görünen bir göğüs dekolteniz yoktur. bu yüzden erkek olarak bayanlara karşı dezavantajlısınızdır.
Meraba ben Batur nasıl yardımcı olabilirim?
- Benim telefonda bi problem var yönlendirmeynen ilgili...
- Peki ilk önce telefonunuzun ''menü" tuşuna sonra da ''5'' tuşuna basın...
- Evet... Tamam...
- Ekran da ne var şimdi?
- Show tv...
- ???
- iyi günler kredi kartı başvurunuz için aramıştım sizi...
- Tabi buyrun..
- Mesleğiniz nedir acaba?
- Hayat kadını...
- ... Özel sektör yazıyorum ben...
- O da olur!...
- Meraba ben Baturcan nasıl yardımcı olabilirim?
- Benim telefonum kemerde çekmiyor...
- Bi saniye bekleyin bilgisayardan kayıtlara bakalım... Fethiye'deki hatlarda bir problem gözükmüyor şu an, acaba...
- Ne Fethiye'si kardeşim, pantolon kemerinden bahsediyom ben ... telefonu kemere takınca hat bulamıyo telefon...
- !!!
- iyi günler, hoşgeldiniz, nasıl yardımcı olabilirim?
- Para çekemiyorum ben...
- Şifrenizi yanlış giriyormuşsunuz Destur bey!...
- Şifre mi? Benim şifrem hep aynıdır, istanbul'un kurtuluşu...
- Lütfen, bana şifreyi söylemeyin efendim.
- Hah, tamam hatırladım, 1956!!!
- Efendim o istanbul'un kurtuluşu değil ama...
- Yaaaa!... Kaçtı istanbul'un kurtuluşu?
- Efendim ben malesef söyleyemem bunu size.
- Niye sen de mi bilmiyosun?...
- Biliyorum, ama güvenlik açısından benim şifreyi bilmemem gerekiyor.
- Ben sana şifreyi sormuyorum ki!... istanbul'un kurtuluşunu soruyorum.
- Evet, ama...
- Ya benim bu printer çalışmıyor!... Yeni de aldım...
- Yardımcı olalım efendim...
- Tamam
- Bilgisayarınız printeri görüyor mu efendim?
- Evet, karşı karşıyalar!...
-WorldPerfect yardim hatti, buyrun, nasil yardimci olabilirim.
-WorldPerfect`te bir sorun oldu.
-Nasil bir sorun?
-Yazi yaziyordum, birden bütün kelimeler gitti.
-Gitti mi?
-Yokoldu!
-Ekranda su anda ne görüyorsunuz?
-Hic bir sey.
-Hic bir sey mi?
-Yazdigim hiç bir şey ekrana çikmiyor.
-Hala WorldPerfect programinda misiniz yoksa programdan çikitiniz mi?
-Bunu nereden bileyim.
-Ekranda bir "C" harfi görüyormusunuz?
-Bir "hece" mi..
-Bosverin. Ekranda yanip sönen bir çizgi var mi?
-Söyledim ya hiç bir sey yazmiyor.
-Monitör üstünde yanan bir lamba var mi?
-Monitor ne?
-Ekrani olan yer, televizyon gibi... Çalistiginizi gösteren kücük bir
lamba var mi?
-Bilmiyorum.
-Monitorün arkasina bakin, oraya bir elektrik kablosu giriyor olmasi
lazim. Görebiliyor musunuz?
-Evet.
-Harika, o kabloyu takip edin duvarda elektrige baglimi bana soyleyin.
-Bagli.
-Harika. Monitorün arkasina bakinca bagli olan tek kablo mu gördünüz,
yoksa iki tane mi?
-Görmedim.
-Tekrar bakar misiniz, ikinci bir kablonunda bagli olmasi lazim.
-Evet buldum.
-Tamam, simdi onu takip edin bilgisayara bagli mi diye bakin.
-Kabloya ulasamiyorum.
-Ulasmayin, bagli mi diye bakabilir misiniz?
-Olmuyor.
-Bir seyden destek alip egilip bilgisayarin arkasina baksaniz...
-Egilmek dert degil, karanlik oldugu için bakamiyorum.
-Karanlik?
-Ofisin isiklari kapali, pencereden gelen isik yetmiyor.
-Ofisin isiklarini yakin.
-Yanmaz.
-Neden?
-Elektrikler kesik.
-Elektrikler mi kesik. Tanrim..! (kisa bir sessizlik) Bilgisayarin
kutusu, kitaplari herseyi
duruyor mu?
-Evet dolapta.
-Simdi bilgisayari sökün, aynen aldiginizdaki gibi paketleyin ve
aldiginiz dükkana iade edin.
-Durum bu kadar kötü mü?
-Korkarim öyle!
-Peki tamam. Onlara ne diyecegim?
-"Ben bilgisayar kullanamayacak kadar aptalim" diyeceksiniz...
_ Merhaba türk telekom 4mb sabit sınırsız internet kullanıyoruz ama 1mb'in üzerine çıkmıyor çok yavaş.
_ Bilgisayar başında mısınız, başındaysanız size bir ip numarası söyleyeceğim expolererden oraya bağlanın.
_ evet söyleyin
_ 1.2...... vs vs
_ evet girdim, Tivibu sitesine bağlandı ne alaka?
_ site yavaş mı hızlı mı açıldı?
_ nasıl yani?
_Normal hızda açıldıysa hattınızda sorun yok demektir.

iç ses vay amınakoyim...
http://www.youtube.com/watch?v=DTjRKmx0olo
Halkın zorunlu iletişim ihtiyacını karşılayan operatörlerde bolca bulunan meslek grubu.

Müşteriyi temsil ediyorsa müşteri tarafından seçilmesi gerekmez mi?

+Gücünü halktan alan bu firmaların özellikle devlet ve kamu hissesi olanların, Kurumsal ahlak anlayışını geliştirmek ve müşterinin haklarını gözetmek adına müşteriler tarafından seçilen ve hakları gözeten temsilcilere ihtiyacı var. -Daha sosyal bir memleket-
+Olur mu? demeyin!
+Pazarlama adına yapılan müşteriyi yanıltıcı kampanyaların önüne geçilmesi, dünyanın daha yaşanılabilir bir yer haline gelmesi için, insani değerleri koruyan otonom sistemler geliştirilmeli. Tüketici mahkemelerine yansıyan davaların bir çoğu daha kaynağından çıkmadan önlenecektir.

+Müşteri ile irtibatı olsun-olmasın Firma bünyesinde dış kaynaklı (outsource) olarak istihdam edilmeli ve pazarlanan her ürün ve kampanya hakkında bilgili olmalı ve onay sistemine dahil edilmeli. Ücretinin bir kısmını devletten bir kısmını müşterilerin ödemelerinden alabilir. (Faturaya bir kalem daha *

+Şuraya yazıyoruz Kurumsal ahlak anlayışını geliştiren firmalar önü alınamaz şekilde ilerleyecektir.

+Her ne kadar Tümsektörlerde etkin olmasada ve eksikleri olsada iSG-Ç Sistemi bir örnek teşkil edebilir.