bugün

massive multiplayer online role-playing game cümlesinin içindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltma.

yani toplu çok oyunculu eş zamanlı canlandırma oyunu anlamına gelmektedir. türkçe bilgisayar dergileri bu tür için türkçe bir kısaltma falan da yapmaya çalışıyorlardı ama hatırlayamadım. zaten saçma sapan bir şeydi.

örneğin;
(bkz: world of warcraft)
(bkz: knight online)
(bkz: ultima online)
(bkz: ragnarok online)
insan hayatını mahfettiği sanılan, oynamayan kişilerin oynayanları bağımlı gibi görüp küçümsediği internet üzerinden oynanan oyun çeşidi.

Doğru:
insanların zevklerine hitap eden tüm araçlar gibi tamamen bunu kullanan insana göre tanımlanması gereken bir konu.
Her sigara içen kanserden ölmez. Her televizyon izleyen bir dizi kahramanı ölünce veya başından kötü bir olay geçince üzülmez. Bu oyunu her oynayanda hayat ile bağını kesmez arkadaşlarından sevgilisinden ailesinden uzaklaşmaz.

Yanlış:
Oynayan kişilerin alayı asosyal şişkodur.
yabancı oyuncuların sistematik ve planlı bir şekilde oynayarak servetine servet katacağı, yerli oyuncularmızın yollarda çarpışan araba oynacağı oyun olacaktır. *
bazı popüler mmorpg oyunlar:

(bkz: lineage)
(bkz: 2moons)
tur. devasa online oyun.
(bkz: martial heroes)
(bkz: world of warcraft)görüntü ve efekt olarak bu klasmanda 1 numara.
(bkz: knight online)çoğunluğunu ultima online emeklileri kapsamaktadır.
(bkz: ultima online) ilkler unutulmaz
(bkz: ragnarok online) minik minik karakterlere sahip olduğunuz çizgifilmsi oyun.
(bkz: metin2) dandik bir mmorpg
(bkz: silkroad) wow dan sonra klasmanda 2. sırayı alır efekt ve içerik açısından.
(bkz: istanbul kiyamet vakti) aşırı dandik türkler yapmış
boşa vakit harcatan devasa rol yapma oyunları.
ısrarla belirtildiği gibi devasa rol yapma oyunudur türkçe olarak.

örnekleri ise world of warcraft, silkroad online, diablo serisi -kendisi rpgdir ama mmorpg amacına da hizmet edebilir-. inadına knight yazmayacağım çünkü onu oyundan saymıyorum.

bir çok oyun ise mmo olarak oynanır ama rpg sıfatından yoksun olarak. mesela mmofps'ler. battlefield 2142, warrock gibi. bu oyunlar çok kalabalık olarak oynanabilirler. mmorpgden tek farkları, aksiyon dozunun yüksek olmasıdır.
(bkz: Shaiya)
Turkcesi devasa çevrim içi rol yapma oyunu olan oyun cesidi (bkz: wiki den alinti yapmak)
(bkz: devasa online)
insanı kısa süreli köle durumuna getirebiliyor. yok şu kartı, yok bu silahı çıktı çıkacak diye diye sabahlayan kişiler tanıyorum, her gün suratlarına bakıyorum, hâl hatır soruyorum ve o insanları seviyorum. zevk alıyorlar ve uğrunda saatlerini hatta günlerini harcadıkları oyunu önemsiyorlar.
(bkz: darkorbit)
(bkz: seafight)
aion online bu dalda en keyif veren oyunlardan biridir tavsiye ederim.
(bkz: SHAiYA) denemediğim oyun
(bkz: WOW) nefret ettiğim oyun
(bkz: iKV) müftela olduğum oyun
(bkz: KNiGHT ONLiNE) yorumsuz
(bkz: ULTiMA ONLiNE) yorumsuz
(bkz: METiN 2) bir çizgi film oyunu
(bkz: silkroad online) yorumsuz
(bkz: aion online)
(bkz: seafight)
(bkz: darkorbit)
(bkz: pirates of the burning sea)
bu tarz oyunları oynayanlar, oynamayanlar tarafından daima kınanır ve kınanacaktır. onların neden böyle şeylerle vakti boşa harcayıp bağımlı olduklarına anlam veremezler. belki de bu dünyanın ve insanların pisliklerinden, ikiyüzlülüğünden uzaklaşmak için oynuyorlardır. olamaz mı?
kendinizi kaptırırsanız sanal gerçeklikte yaşamaya başlayacağınız oyun tarzı. Genellikle başta ücretsiz başlayıp sonrasında parayı veren düdüğü çalar muhabbeti başlayacaktır. Gerçek hayatınızı riske atabileceğiniz bir sene ise sakın bulaşmayın ömrünüzü yer.
Ayrıca işin başka iğrenç bir yanı oyun asla bitmez. Siz son seviyeye ulaşmış olsanız bile kıyafette en iyiye ulaşma, silahta en iyiye ulaşma, en iyi karaktere sahip olmaya uğraşma gibi trilyon tane ek yapılacaklar vardır. Ve tahmin edeceğiniz üzere bunlardaki başarı yoluda alın terinizden geçer.
türkiyede knight online ile ünlenmiş oyun türü. sonrasında sırasını metin 2 ye devretmiştir. beni pek sarmıyor böyle oyunlar fakat türkiyede baya yaygın bi tür haline geldi.
karakterimle bütünleşerek boş olduğum zamanlar girip oynadığım bir oyun türüdür.Okeyden tavladan iyidir insanı pratik düşünmeye yöneltir.Aynı zamanda yabancı serverlarda dilinizi bile geliştirebilirsiniz. sitesi gibi online platformlarda da oyunlar hakkında bilgi edinebilirsiniz çünkü bu oyunlar sanıldığı gibi kötü değildir.inanılmaz bir ortamı ve paylaşım ağı bulunur.
Türkçesi "rol yapma oyunu" dur. 3D dünyalarda kendi karakterinizi oluşturup yönetme kabiliyetine kavuşturan oyun türüdür.
şu sıralar çılgınlar gibi oynamak istediğim oyun türüdür. öyle çok fazla karışık olmayan oyun tavsiyelerini bilir kişilerden beklemekteyim. League of Legends tarzı oyunların videolarına baktıkça hemen indirip dalasım geliyor lakin çok karışık geldi gözüme. nedir ne değildir öğrenene kadar bir senem kaybolcakmış gibi hissediyorum. ilgilenen yazarları mesaj kutuma bekliyorum.
(bkz: archlord 2)