bugün

bugün closed beta serverı açılmış mmorpg'dir.

(bkz: archlord)

eski oyunuyla alakası var mıdır o konuda bilgim yok, denemeye değer gözüküyor.
gerçi benim laptop ısındığından oynayamadım.*
şu finaller bitince kardeşimin laptopta deneyeceğim bir de.

ha unutmadan closed beta olduğu için oynayabilmeniz için beta key gerekiyor, eğer oynamayı düşünüyorsanız acele edin.

archlord2.webzen.com
halihazırda open beta'da olan, şükela oyun. 3 gb'lık bir setupu bulunmakta. key falan istemiyor, webzen üyeliği ile giriş yapılabilmekte.

sabah saatlerinde kendisini indirmiş bulundum. takriben sekiz gibi, asi ruhumun bana verdiği yetkiye dayanarak iyi ve kötü olarak tanımlayabileceğim azuni ve crunn ırklarından crunn u seçerek kendimi ejderha krallığının kollarında buldum. ha, unutmadan; avrupa, amerika, almanya ve fransa sunucuları bulunmakta. avrupa sunucusunu seçme gafletinde bulundum. neyse ki maceram çok uzun sürmedi, oyundaki türk fursayını fark etmemle kendimi amerika sunucusuna atmam bir oldu. bir de, crunn ırkının o karamsar havası beni baymış olacak ki, azuni de karar kıldım, mmorpg maceralarımda her zaman olduğu gibi klasik bir warrior açtım.

bu açık dünyadan kafamı yeni kaldırabildim, o denli içine sürükledi beni. internette pek fazla bilgi ve rehber yok. haliyle. ben de birkaç bilgi verip, bu dünyaya geri dönme niyetindeyim.

oyunun optimizasyonu beta olmasına rağmen kötü sayılmaz. geforce gtx 760m ekran kartına sahip laptopumda high seviye çözünürlülükte oyunu rahat bir şekilde oynuyorum. grafikleri low ayarlarda da denedim, oyun zevkinden bir şey kaybetmiyor. iyi bir ekran kartına sahipseniz, muhakkak gölgeleri açmanızı öneririm. çünkü bu açık dünya'da, bir elma ağacının altına geldiğinizde, zırhınızın renk değiştirdiğini fark edeceksiniz ve suratınızda bir tebessüm meydana gelecek.

amerika sunucusunda şu ana kadar lag veya delay sorunu yaşamadım. şiddetle tavsiye ederim. yabancılarla oynamak daha hoş.

mmorpg dünyasının değişmeyen görevleri, sizi sıkacak nitelikte değil. görevler sizi yormuyor, yapa yapa bu açık dünyayı tanımaya başlıyorsunuz. zaten aldığınız görevler sağ pencerede çıkmakta, sağ click ile görev bölgesine otomatik olarak gidiyorsunuz.

oyuna başlarken, sınıf seçme konusunda karamsarlığa kapılmayın. çünkü, kestiğiniz canavarlar size exp verdiği gibi, hangi silahı kullanıyorsanız; örneğin bow, o da exp kazanıyor. yani, warrior açtıysanız bow takamama gibi saçma bir şey yok. hangi silahı takıyorsanız, ona da exp kazandırıp, skill ağacında skill point kazanabiliyorsunuz lvl aldırdıkça. canınız sıkıldığında bir hayvan edasıyla canavarların üzerine atlayabilir, bir diğer taraftan bowunuzu elinize alıp seri bir şekilde canavarları uzaktan avlayabilirsiniz. bu tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. yardımcı olması adına screenshot aldım, grafik adına da biraz umut ışığı olabilir free bir oyun için. http://i62.tinypic.com/nprrb6.jpg

şimdilik bu kadar. görüşmek üzere.