bugün

Yıllar sonra aklıma gelen oyun. Bağımsızlık mücadelesi veren iskoçlarla önce ingiltereyi sonra tüm avrupayı ele geçirmiştim hey gidi.. tırt devlet süper güç oldu sayemde. sonrasında osmanlı oynamıştım çok güzel giden devletim moğol ve timur saldırılarıyla yerlebir olmuştu ve bırakmıştım.
millet lütfen yardım edin;

steamden orjina indirdim ama grand campaign multiplayer nasıl oynanıyor çözemedim, hotseat diyorlar ama multiplayer bölümünde hotseat seçeneği yok, crusader ekini de satın aldım orda multiplayer a basıyorum hotseat çıkıyor ama yine oyun kurup multiplayer oynayamıyorum .

tecrübeli arkadaşlar bi el atın.
abartıldığı kadar iyi bir oyun değil. hatta daha önce rome total war oynamış biri olarak rome total warla kıyaslarsam kötü bulduğum oyun.

---eksileri---

yapay zeka kıt dolayısıyla diplomasi bir işe yaramıyor.

toptu tüfekti işin içine girince kuşatma savaşlarının anlamı kalmıyor dümdüz oynuyorsun.

okçu birlikleri tırt bir işe yaramıyorlar, tamam artık orta çağ millet çelikten zırh giyiyorda e kardeşim donla terlikle gezen azteklerde mi çelik zırh giyiyor bu ne dayanıklılık.

ülke sayısı az zaten onlarda derin işlenmemiş.

bina çeşitliliği az.

hangi sivri zekalı moğolları müslüman yaptı merak ediyorum.

oyunda aztekleri keşfettiğimiz yer gerçekte mayaların yaşadığı yer olan yucatan bölgesiydi burada büyük tarihsel hata yapılmış.

---artıları---

yeni dünyayı keşfetme yarışı heyecanlıydı hoşuma gitti.

katolikler ve papalık sistemi iyi yansıtılmış.
dünya üstünde türkler ile bu oyunu benden daha iyi oynayan kimse olmadığına iddiaya girebilirim. tekli savaşta belki ama campaign modunda aşırı iyi eğitilmiş bir osmanlı şehzadesi gibiyimdir efenim. takılan varsa özelden yazabilir.
ilhanlılarla (mogollar) başımın dertte olduğu oyun. Türkler olarak oyuna başladım. Bizansla arayi yapip anadoluda türk islam birliği sağladım. Derken bizans biraz kasindi iznik,kibris ve istanbulu ellerinden alinca anlasma teklif ettiler kabul ettik. Tam sukuneti sagladik Lizbona cihad cagrisi cikti gidip emevilerle beraber Ispanya'yi gaza edelim diye planlar yaparken bunlar cikti. Dogunun Parisi Bagdadin icinden gectiler. Ne oluyor diyemeden dogudaki tek kaleme coktuler. Bolgeyi savunsun diye gonderdigim iki generalimi binlerce kisilik ordulari ile bictiler. Nice zafer kazanmis kocyigitler delikanlilar dayanamadilar bu eli kanli barbarlarin karşisinda. Ordulari nerdeyse tamamen atli okculardan olusuyordu turk ordusu bu durumda saskina ugradi. Gokten olum yagiyordu ne piyadeler bas edebildi ne de turk atlilari.
Butun ordu doguyu savunmaya gitmisken bir aci haber duyuldu aciz animizi kollayan misir musluman kardesligini bozup bir darbe de o indirdi. Cok gecmedi ki Istanbuluma kutsal sehrime haçlı seferi ilan edildi. Cumle ecnebi akin etmeye basladi. 3 tarafi deniz 4 tarafi hainle cevrili cennet vatanimizi savunmak icin elimizden geleni yaptik. Bu olaylarin arifesinde ulu hakanimizin ölum haberi herkesi yiksa da pes etmeyecektik.
Istanbul isgal altindaydi asker egitimi mumkun degildi,iceride ki askerler ise savas yorgunuydu. Tek care Iznikten vatan sevdalisi gencleri toplayip istanbul savunmasina gondermekti. Nitekim ne Holy Romanı,ne milanı,ne macarı,ne ispanyolu ne de polonyalisi ust uste saldirip alamadi Istanbulumu. Turk evlatlari gavura karsi canini disine takti. Hacli kafirlerine bu topraklarin yeni sahibini tanitti. Bu arada da firsattan yararlanmaya calisan kahpe bizansin generallerini hafiyelerimiz birbir indirerek dersini verdi.
Batida akan kan durulsada doguda kahrolasi savas suruyordu. Dusman tiflis ve trabzon dahil tum doguyu alt etmis Halep sirinira dayanmisti. Bircok general sehirlerini kendi rizasi ile birakip canini kurtarma pesine dustu. Sehirlerin elden cikmasi ile zayiflayan ekonimiyi guclendirmek gerekiyordu. Hemen veliaht prensi ordusunu toplayip Gazze ve Iskenderiye ustune bir sefere cikti. Darmaduman olan misirlilar aman diledi ama ne fayda kut almış sehzademiz Misiri dumduz ederek Allah gecinden versin hukumdarimiza zeval gelirse vatanin emin ellerde oldugunu herkese gosterdi. Bu zaferler savaslardan beli bukulmus kan aglayan anadoluya bir umut isigi oldu.
Bu sirada otorite boslugundan faydalanan islam dusmani kafir zindiklar konya ve adana uzerinde kirli oyunlar oynamaya basladilar. Halki kendi yanlarina cekip yonetime isyana tesvik ediyorlardi. Ama unuttuklari bu devletin sahipsiz olmadigi idi. Nefesi kuvvetli alimlerimiz bu zindiklarin derilerini diri diri yuzdu.
Aci haber geldi şam ve halepte düşmüştü. Sehzade ise misir collerinden cikmaya calisirken omru vefa etmemis hakkin rahmetine kavusmustu. Telaşa kapilan bazi generaller yurdu birakip batiya,rum diyarina gocmeyi teklif ettiler.
Kurultay yurdu terk etmektense ölümü yeğledi. Ordu yetersiz gelmisti hersehir kendi savunmasini yapacak kendi kaderini yazacakti. Kenan diyarindaki Cafa kalesinden gelen yigitler Antakyaya yerlestirildi. Kuduste askerler hazir edildi. Konya ya izmire dusman tehlikesi haber salindi duvarlar tez orule emri buyuruldu.
Cok gecmedi ki dusman Antakya Kayseri ve Adanaya es zamanli baskin duzenledi.
Ama husran onlari bekliyordu tas ustunde tas bas ustunde bas birakmayan mogollar ilkdefa Antakyanin kutlu savunmasinda kirildi. Ardi ardina uc defa saldirsada kaninin son damlasina kadar savasan cengaverler baskenti teslim etmediler.
Adana o kadar sansli degildi. Askerler darmadagin oldular ve sehir mogolun eline gecti.
Kayseri kalesinde uzun suredir kalenin yonetiminden sorumlu sanli general Kutuz vardi. Kimse Kayseri kalesinin dusecegine ihtimal vermiyordu ama sayet duserse anadolunun son savunma hatti coker ve buyuk ordusu yok olurdu. Geriye kalan ise sehirlerini savunmaya calisan vatanseverlerden ibaret kalirdi.
Savas cekismeli geciyordu. Kutuz liderligindeki ordu dusmana dersini vermeye calisirken surlarin dusman eline gecmesi ile birden panige kapilan askerler ic kaleye dogru kacarak Kutuzu yanliz birakti. Kutuz etrafindaki seytan cemberinden kurtulamadi ve kahramanca carpisirken hakkin rahmetine kavustu. Ama askerleri hatalarini anlayip buyuk bir kinke dusmana tekrar saldirdi ve onu puskurtmeyi basardi.
Antakya ve Kayseri direnisinden sonra zayiflayan moğollar akinlarini seyreltmeye basladi. Ancak tehlike gecmis degildi gozculerin getirdigi haberlere gore mogollar tamamiyle yok olmamis daglil bolgelere cekilmis atlarini timarliyor,kiliclarini biliyor ve savasa hazirlaniyordu. Herkes saldirilarin kesilmesi icin dua ediyordu. Kimsenin elinde bir gram altin kalmamis ekonomi yokolmus uretim ve ticaret durmustu. Tuccarlarin bel bagladigi elde kalan limanlarda abluka altindaydi. Gittikce fakirlesen halk isyan etmek uzereydi.
Butun bunlar olurken savastan uzakta egenin berrak sularinda guvenli bir adada keyif catip sarap icen ve bol bol oynasmakla mesgul olan Rodos valisine ne demeliydi. 4 tane oglu 2 tane kizi olmustu. Ama bu vurdumduymazlikla onunda sonunun yakin oldugunun farkindamiydi acaba?
Custom battleda türklerin atları ve timurun filleriyle çılgın attığım oyun. Türkler orta çağın ilk zamanları atlarıyla avrupanın piyadelerini dağıtıyorlar. Timurun filleri ise daha düşman sana ulasmadan bitiriyor piyadeyi.
Bu oyunun benim içinde özel bir yeri vardır. Aslında benim total war la tanışmam, rome 1 le oldu. Orda beni hayran bırakan şey atlıların inanılmaz yıkıcı gücüydü, oynayanlar bilir süvarileri son sürat piyade üstüne sürdüğünüzde delip dağıtıp arka taraflarından çıkarlardı. Medieval 2 ise bir sonraki oynadığım total war oldu. ilk oynadığımdı atlıların rome da ki gibi dağıtamaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı ama sonradan sarmaya başladı gerek müzik gerek devlet çeşitliliği ve gerçekçi grafikleri ile bağladı kendine. Tabiki osmanlıyla oynadım ve bitirdim. Gerçekten de osmanlıyla oynamak çok zordur yakın dönemde piyade sıkıntısı çekerler. Yeniçeriler kolay kolay gelmez. Ancak bi geldinmi de çok güçlüdürler bükemeyecekleri şövalye yoktur. Hele birde hashasikerle destekler ve ordunuzda 2 tane monster bombard denen büyük toplardan varsa önünüzde kimse duramaz, nedense ben bu topa şahi topu diyorum. Ben aynen bu donanımda bi orduyla kiev den çıkıp, sağ taraftan süpüre süpüre danimarka önlerine kadar gelmiştim. Ordumdaki general çok namlı bi savaşçı oldu. Suikaste uğramasın diye de ordumda bir casus ve bir suikastçi bulundururm her zaman. Eğer kralınız veya başka önemli bi adamınız suikaste kurban gitnesini istemiyosanız benim gibi yapın. Atlı okçuları meydan savaşında eksik etmeyin çok büyük bir avantaj. Osmankıyla oynarken doğuyu siktiredin, sürekli batıya doğru büyüyün, en doğudaki şehriniz konya falan olsun. Bırakın o bölgede moğollarla araplar yesin birbirlerini. Siz çoktan bizans ve macar nonoşlarını süpürmüş olursunuz. Şahi topunun ise meydan savaşında nerdeyse hiçbi etkisi yoktur çünkü isabet oranı çok düşüktür ama bir denk getirirse se düşmanın yarısını götürür. Bu yazıyı buraya kadar okuyan kişi büyük ihtimalle moğol belasıyla uğraşıyo ve çözüm arıyodur. Çözüm ü anlattım yukarda, kendinize bi tampon bölge oluşturun siz batıya doğru gelişin. Orda kalan araplar moğolları yenemez ama uzun bir süre de oyalarlar yani moğollar biraz yıpranmış olur daha sonra size saldırırlarsa tüm gücünüzle saldırır onlara soykırım yaparsınız. Timurda da bunlar geçerlidir.
Satinless stell sanırım steam sürümünde çalışıyor bir tek ben torrent de çalıştıramadım.
gerek dlc'leri gerekse modların strateji severler için sunduğu geniş yelpaze ile tercih edilesi oyun.kısaca total war serisinin age of empires 2' si olan güzide bir strateji oyunu.
Stainless stell 6.4 modu vardır ki(daha çalıştıramadım ayrı konu) kıpçak türkleri de oyunda var isterseniz kıpçak türklerini seçip hem türkleri(selçuklu-osmanlı) hem de özbekleri(timur devleti-altın orda devleti) itaat altına alabilirsiniz.
görsel
Arkadaşlar hallettim tw:medieval 2 yı haçlıları sikmeye gidiyorum(resimdeki türkler) ama bir tek stainless stell 6.4 modunu çalıştıramadım o da çalışırsa tadından yenmez

Bu da bonus hızımı alamadım sen beni 1 ay uğraştırdın he ibne diyerek tw:shogun 2 gold edition yükledim
görsel

Eyyy sega oyun dosyalarını kayıp edersen gel bana uğra*
görsel
Bak ben bu amına kodumun oyunun collection versiyonunu yükledim gene açılmıyor tutup sikicem illaki yani

Neyse düzeltince mod atar devam ederim.
An itibari ile bir korsancıyı daha patlatmış oyun.

steam de kingdoms dlc ile indirimdeyken 5 lira lan. bu kadar beleşçi olmayın.
Sıkıntı cıktı beyler bir dk.
Kardesim duacınız chivalry medieval warfare yıda ben indiriyorum bana da şans dileyin.*
total war serisinin en eli yüzü düzgün oyunudur.

rome 2 ve diğerlerini düşününce.
Bir roma total War değildir.
bazılarına göre en iyi total war oyunu.
Şu an bilgisayara kuruyorum şans dileyin aksilik çıkmasın

Yama da var hehehe*
oyunların hasıdır. rome total war da süperdir (birincisi) ama bu onun bir tık daha gelişmişi işte. her milletle bir defa, türklerle 5-6 defa bitirmişliğim var very hard seviyesinde. aynı şey tüm expansion packler için de geçerli. yalnız bu oyundan sonra seri feci bozdu, neden bilmiyorum.
Aylardan kasım, geldi yine oynayasım. Bir de bilgisayar bozuk olmasa. Neyse yeni alınca sabahlara kadar oynarız artık.

En son oynadığımda türkleri dünyanın hakimi yapıp, moğolların ve timurların eline vermiştim.
zeka gerektirir, bir kere oyunu çözdün mü bağımlısı olursun.
özellikle denizleri kontrol etmek gerekir, bir süre sonra romalılar kendi aralarında ateş kes sağlayınca o bölgede sizi oldukça zorluyorlar.
hala oynayan insanları görünce tebessüm ettiren efsane oyun. çomarların avrupada bu sefer. aldım kutsal romayı, ekonomiyi canlı tuttum, askeri bastım. amkk italyanlarına girdim, sonra fransa bana saldırdı ona da ayrı girdim. amkk papası "kardeş büyüklük sende kalsın barış şunlarla" diyor ama o metzi fransadan geri almadan barış marış yapmam sikerler dedim, oç aforoz etti. engizitörler zaten general bırakmadı orduda, 2. oğul vardı, deli gibi yıldızlıydı, fetöcü çıktı isyan etti. kral desen 1:3 girdiğim savaşta öldü. ülke bok içinde kaldı adeta ve en son polonyanın da ihanetiyle ağzıma sıçtılardı. bunlar geldiydi başıma ama eğlenmişmiydim, hem de çok eğlenmiştim...
Eğer türkler ile oynuyorsanız yarevan/revan (erivan) ve iconium (konya) ya sahip çıkın güçlendirin moğol istilasında önemli şehir bunlar ayrıca kilikya (adana) alın.
Türklerle oynadığınız zaman memluklerin tam bir orospu çocuğu olduğu oyun. Lan müslüman kanı dökülmesin birlik olalım gavur topraklarına cihat edelim diyorum, bizansla macarla dostluk yapıyor, aşağıdan saldırıyor.

Lan moğollar geldi ebemizi sikecek gel ateşkes yapalım birlik yapalım diyorum ona yanaşmıyor orospu çocukları.