bugün

medieval 2 total war

Bu oyunun benim içinde özel bir yeri vardır. Aslında benim total war la tanışmam, rome 1 le oldu. Orda beni hayran bırakan şey atlıların inanılmaz yıkıcı gücüydü, oynayanlar bilir süvarileri son sürat piyade üstüne sürdüğünüzde delip dağıtıp arka taraflarından çıkarlardı. Medieval 2 ise bir sonraki oynadığım total war oldu. ilk oynadığımdı atlıların rome da ki gibi dağıtamaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı ama sonradan sarmaya başladı gerek müzik gerek devlet çeşitliliği ve gerçekçi grafikleri ile bağladı kendine. Tabiki osmanlıyla oynadım ve bitirdim. Gerçekten de osmanlıyla oynamak çok zordur yakın dönemde piyade sıkıntısı çekerler. Yeniçeriler kolay kolay gelmez. Ancak bi geldinmi de çok güçlüdürler bükemeyecekleri şövalye yoktur. Hele birde hashasikerle destekler ve ordunuzda 2 tane monster bombard denen büyük toplardan varsa önünüzde kimse duramaz, nedense ben bu topa şahi topu diyorum. Ben aynen bu donanımda bi orduyla kiev den çıkıp, sağ taraftan süpüre süpüre danimarka önlerine kadar gelmiştim. Ordumdaki general çok namlı bi savaşçı oldu. Suikaste uğramasın diye de ordumda bir casus ve bir suikastçi bulundururm her zaman. Eğer kralınız veya başka önemli bi adamınız suikaste kurban gitnesini istemiyosanız benim gibi yapın. Atlı okçuları meydan savaşında eksik etmeyin çok büyük bir avantaj. Osmankıyla oynarken doğuyu siktiredin, sürekli batıya doğru büyüyün, en doğudaki şehriniz konya falan olsun. Bırakın o bölgede moğollarla araplar yesin birbirlerini. Siz çoktan bizans ve macar nonoşlarını süpürmüş olursunuz. Şahi topunun ise meydan savaşında nerdeyse hiçbi etkisi yoktur çünkü isabet oranı çok düşüktür ama bir denk getirirse se düşmanın yarısını götürür. Bu yazıyı buraya kadar okuyan kişi büyük ihtimalle moğol belasıyla uğraşıyo ve çözüm arıyodur. Çözüm ü anlattım yukarda, kendinize bi tampon bölge oluşturun siz batıya doğru gelişin. Orda kalan araplar moğolları yenemez ama uzun bir süre de oyalarlar yani moğollar biraz yıpranmış olur daha sonra size saldırırlarsa tüm gücünüzle saldırır onlara soykırım yaparsınız. Timurda da bunlar geçerlidir.